Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

famka   hrabia Monte Kopytko
24 marca 2014 10:02
_Gaga, oczywiście, przy koniu wrzodowym muszę wszystko przeliczać
_Gaga, dzięki :kwiatek:
Ja się wciąż waham - lucerna i otreby, czy może wysłodki i otręby...
Sama nie wiem.
ej_anka lucerna ma więcej białka - ja bym się bała przebiałkowania (lucerny daję po 2 garści dziennie na konia). Ale kazdy koń jest inny - jeśli Twój / Twoje nie ma/mają skłonności do przebiałkowania to lucerna. Jesli ma/mają - wysłodki 🙂
Gaga dzięki za odpowiedź,koń był odrobaczany ok tydzień temu 🙂 czyli jednak jest gruba,muszę sie spróbować za nią zabrać ..przy mały dziecku,mało czasu mam.ale coś pomyśle by jakkolwiek zacząć z nią pracę ..
Odrobaczanie nie zawsze oznacza skuteczne odrobaczenie - stąd pomysł badań...
_Gaga,  sytuacja wygląda tak - zmieniliśmy stajnie, niestety na taką gdzie padoki tylko okazjonalnie.
Konisko duże - 176cm, a owsa z racji na postój w boksie musiałam ograniczyć do 2kg dziennie - inaczej rozsadza.
No i chudnie - pracujemy 5x w tygodniu, włączyłam baileysa conditioning cubes 4 i myślę co dalej, żeby było bezpiecznie, tucząco i... ekonomicznie, bo niestety na razie zasilam rezerwy bezrobotnych 🙁
Tym bardziej wysłodki - skoro stoi w boksie
i...
osobiście poszukałabym stajni z padokami  😉
_Gaga, dzięki :kwiatek:
Kurcze, łatwo powiedzieć - trudniej zrobić - ale mam mocne postanowienie dobić się do padoków w tej stajni, w której obecnie jesteśmy. Bo są, ale.. długa historia, nie będę offtopu robić.

Ostatnie laickie pytanie - czy istnieje rodzaj wysłodków, których nie trzeba moczyć?
Gaga czyli co mam zebrać kupę od niej z poksu trochę w siatkę i do kliniki ?
sprawdzę czy na sggw robią takie badanie
czy kucowi też robić od razu ?
drogie takie badania ?
Ja oddaję odchody z 2-3 dni zapakowane w pudełko z apteki do PiW
Koszt posiewu w Szczecinie jakieś 20 - 30 zł
dea   primum non nocere
24 marca 2014 13:34
Uzupełniajaco pod kątem robaków dobrze zrobić morfologię z krwi - i popatrzeć na eozynofile. O ile nie mamy alergika, to podniesione - świadczą o pasożytach. Powtórzę po raz setny: z badania kału nie wszystkie robaki muszą wyjść.
Nie wiem czy to jest odpowiedni temat na moje pytanie...
Chodzi mi o dawkowanie owsa.

Mój konik ma ok 160 wzrostu, jest jeżdzony prawie codziennie w weekend troche mocniej - treningi. Jak myślicie ile mniej więcej kg owsa powinien dostawać? Daje mu dodatkowo pasze, odpowiednie minerały 🙂
paulina931, nie ma jednej, stałej dawki owsa dla konia
Odpowiedź w twoim przypadku to od 0 do 6 kg... Wszystko zależy od przyswajalności pasz, oraz wszelkich innych cech osobniczych...
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
27 marca 2014 18:43
Chciałabym żeby Eter jeszcze nabrał na siebie, jaka pasza na szybki przyrost mięśni lub tkanki tłuszczowej? Znacie może jakiś tańszy, albo chociaż cięższy odpowiednik takowej:
http://animalia.pl/produkt,26537,0,hilight-improver-conditioning-mix-20kg.html ?
eterowa, a jęczmień, otręby?
Ktoś polecał tutaj śrutę sojową w niewielkich ilościach. 
eterowa nie ma na rynku (przynajmniej nic mi nie wiadomo  😉 ) tańszej paszy kondycjonującej niż ta w podanym przez Ciebie linku.
eterowa Taniej będzie ciężko. Ewentualnie możesz spróbować właśnie z jęczmieniem+śrutą sojową+olejem + ew sieczką. Ja teraz kombinuję z własnymi mieszankami, więc jak coś, to zapraszam na PW, mogę Ci napisać dokładnie co i jak 🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
27 marca 2014 22:53
Ta pasza sprawdza się dobrze u koni, które powinny nabrać ciała: http://animalia.pl/produkt,15339,besterly-vitalic-25kg.html
Racja, ale nie jest to typowa pasza kondycyjna - a takie pasze mają zazwyczaj min. 5% tłuszczy i 10% białka
eterowa, nasze bardzo ładnie przybierają na Mastersie Structuur - mimo że to pasza dedykowana dla koni niepracujących to imo jest świetnym uzupełnieniem dla pasz energetycznych dla konia w treningu.
Pan z Mastersa polecał też Merrie - dla klaczy hodowlanych - ma dużo tłuszczu i białka i pan podobno odpasał tym swojego ogiera z bdb efektem 😉
Mam do odkarmienia bardzo wychudzonego kuca. Koń ma 4 lata, 130 cm w kłębie, bardzo mocno wychudzony.  Sama skóra i kości + puchowa, matowa sierść jak u mamuta 😉
U nas jest od 9 dni, zanim do nas przyjechała od ponad miesiąca była tylko na słomie i na ziarnie - tyle ile dopchała się do żłobu. A wcześniej pewnie też za obficie nie jadła, bo w ciągu miesiąca ciężko jest konia doprowadzić do takiego stanu. Koń już jest odrobaczony, ma zapewnione siano całą dobę - już jest na takim etapie, że robi sobie przerwy w wcinaniu siana i nie dojada go.  Z tego co widzę, że ma już energię aby chwilkę pobrykać po wyjściu na wybieg.

Mam pytanie jak teraz żywić taką bidulę aby jej nie zaszkodzić, ale i aby jak najszybciej wyglądała jak koń, bo żal na nią patrzeć.
Do dyspozycji w paszarce mam: owies/jęczmień gnieciony; pasza Hilight Improver Conditioning Mix, Baileys Alfalfa Plus Oil lucerna z olejem sojowym; olej rzepakowy; płatki kukurydziane; w razie czego otręby też mogę mieć.
I teraz jak skomponować dawkę żywieniową ? Przeczytałam wszystkie instrukcje na odwrocie gotowych mieszanek paszowych, ale nie nie wiem czy dawkowanie stosować do normalnego kuca o jej wzroście w umiarkowanej / ciężkiej pracy ? Pracy żadnej nie wykonuje, tylko nie wiem jak dostosować zapotrzebowanie dla takiego chudzielca, który potrzebuje pewnie sporo kalorii  na odbudowę jakiejkolwiek tkanki tłuszczowej, wytworzenie normalnej okrywy włosowej. O mięśniach nie mam co pisać, bo one nie występują u niej.
Czy stosować wyłącznie gotowe pasze, czy mieszać z owsem/ jęczmieniem ? Mam mętlik w głowie 🙁
Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczna :kwiatek:
czy ktos orientuje sie ile wazy litr zesrutowanego jeczmienia i makucha lnianego?
TROL, myślę, że spokojnie możesz podawać owies + pasza. I tak jak dziewczyny pisały wybierz raczej coś niskoenergetycznego, bo inaczej tą energie spali, a nie przekształci w "sadełko".
Polecam jakieś nieskoenergetyczne musli połączone z owsem i np. sieczką albo wysłodkami (jak wysłodki to plus otręby).
Może jakaś morfologia by się przydała, bo nie wiadomo co i jak i braki mogą być - do suplementacji.
Mam konia w połowie zimnokrwistego i trochę jej się schudło ( nie ma dramatu ale musi utyć).
Moje pytanie - co mogę jej dawać, żeby nie przesadzić?
Otręby? wysłodki? Karmie ją mieszanką owsa z jęczmieniem (niecałe dwie miarki dziennie).  :kwiatek:
A może jakaś pasza na dodatkowy posiłek (musli, granulat?)  👀

Edit: myślałam o zakupie besterly coldmix ale widziałam w temacie, że ktoś polecał Vitalic. Zerknęłam na dawkowanie vitalica i hmm Besterly + owies: 1,5 + 3kg czyli, że 3kg owsa - tak?
Euphorycznie, to są tylko proponowane przez producenta dawki - ustalasz sobie jak Ci pasuje.
I tak samo z paszami, jeden woli coldmixa, inny vitalica a jeszcze inny Mastersa. 😉
Ważne, żeby pasza była niskoenergetyczna, obojętnie czy musli czy granulat.
Wysłodki plus otręby tak, ale przy tym trzeba pochodzić 😉
Czyli pod względem samej energii Vitalic  lepiej wypada. To chyba to kupię i będę dodawać do owsa.
A właśnie, patrząc pod kątem przybierania - lepiej żeby koń jadł dwa posiłki czy żeby np dostawał jeszcze obiad?
3 posiłki to absolutne minimum jak dla mnie.
🤔 ladydill Mój koń ma siano do woli  i latem cały czas na łąkach. Nie chodzi sportu i nie pracuje po 4h dziennie.
Rozważam trzeci posiłek tylko ze względu na proces trawienia. Dodatkowo, jak wspomniałam to koń z dużym procentem krwi zimnokrwistej.
Jeśli koń musi przytyć dla mnie 3 posiłki obowiązkowo.

U mnie konie (akurat w treningu) siano mają non stop, posiłki 3x dziennie, a w okresie jesienno-zimowym, jeszcze mają dołożone wysłodki/mesz jako 4 posiłek 😉
BASZNIA   mleczna i deserowa
09 kwietnia 2014 11:54
Dziewczyny, co roku to samo mówimy...teraz konie CHUDNĄ! Jesli sa utrzymywane w miare w naturalnych warunkach-nie pozamykane. maja prawo gubic. Gubily wage po zimie od tysiecy lat, stajenne zywienie tylko to ogranicza, nie zlikwiduje. Gubia bo jest po zimie, bo linieja, bo przygotowuje sie organizm na orgie jedzeniowa kiedy ruszy trawa. Tak po prostu jest. Nie mowie, zeby sie nie przejmowac, ale u koni podkreslam utrzymywanych naturalnie w miare, wahania wagi sa normalne.
Euphorycznie, dalabym klaczy wyslodek, i ze spokojem poczekala do 15-20 maja, kiedy spuchnie 😉.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się