matura

Może, może. Ja raczej pójdę na biologię, bo nie chcę siedzieć w domu, najwyżej rzucę te studia po pół roku. Dokładnie, z roku na rok coraz gorsza, pierwsze były banalnie proste, a np. 2012 była okropna.

A my poprawiamy starą maturę za rok? I przez kolejne lata też? Nikt nie jest w stanie jednoznacznie mi odpowiedzieć.
2013 nie lepsza...:p

Hmm.. nie mam pojęcia. W Internecie dostępny jest wzór matur, które mają być wprowadzone od przyszłego roku. Szczerze mówiąc nie różnią się jakoś bardzo, wydaje mi się że i tak pierwsza nowa matura będzie łatwiejsza. Tu przykładowe arkusze na przyszły rok: http://tiny.pl/qnfj5

Mi się wydaje, że nie ma czegoś takiego jak łatwa i trudna matura, bo każdemu do gustu przypada coś innego, bo np. nopebow mówi, że w 2012 (chemia?) była trudna, a ja ją pisałam w szkole i moim zdaniem była łatwa, w sensie łatwiejsza od innych lat. Za to biologia mnie zabija  😀
Wiecie o co chodzi ze standaryzacją? W poniedziałek piszemy coś takiego z biologii i to by było chyba trochę niesprawiedliwe gdyby jedne szkoły zanały pytania a inne nie...To naprawdę może się pojawić w następnych latach?
Wszyscy się chyba jednak zgodzą, że z Zamkoru była kosmiczna 😁

Nauczycielka od biologii mówiła nam, że chodzą słuchy że zbyt mało pytań zawsze jest z zoologii i botaniki i ma się to zmienić.
to strasznie niedobrze, mam nadzieję, że nie w 2014  😀
nopebow przez 5 lat poprawiamy starą maturę, ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy miałaś ją w tym roku w deklaracji. Jeśli byś w tym roku np. nie zdawała biologii, a za rok Ci sie zachce to piszesz nową podstawę. Info sprawdzone
To dobrze, nic mi to nie zmienia, dzięki  :kwiatek:
Czy znalazłaby się jakaś dobra duszyczka która pomogłaby w napisaniu tezy do tematu matrualnego ? :kwiatek:
A jaki masz temat ?
Kordian , Cezary Baryka i Marek Edelman- któremu z nich przyszło żyć w najtrudniejszych czasach i dokonać heroicznych czynów. Uzasadnij swój pogląd.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
05 kwietnia 2014 20:59
ale to ma być Twój pogląd 😉 napisz który z nich według Ciebie żył w najtrudniejszych czasach i to uzasadnij.
Niby tak , ale sformułowanie tej tezy to jakaś katorga  😵
madmaddie   Życie to jednak strata jest
05 kwietnia 2014 21:13
bo? to jedno zdanie jest
No dobrze , załóżmy że wybieram Edelmana . To co robił i jak się zachowywał można przypisać do czynów heroicznymi itd . Tylko jak mam ją dobrze sformułować ? Wybieram go bo był taki i taki ? Już chyba 3 raz ją poprawiam i za każdym razem jest coś nie tak  😵
'Spośród trzech *wybranych bohaterów tekstów literackich: Kordiana, Cezarego Baryki i Marka Edelmana, w najtrudniejszych czasach przyszło żyć Markowi Edelmanowi' lub coś w tym stylu, napisz wprost kogo wybrałaś
*lub bez

A czemu nie poprosisz polonisty/tki? Mi moja bardzo pomogła z uściśleniem, bo 'diabeł kusiciel jako motyw, blablabla' brzmiał słabo, i mam teraz "diabeł jako siła kusicielska w różnych tekstach kultury" i uważam że jest SPOKO.


edit: inna sprawa, edelman bez wątpienia żył w czasach bardzo trudnych - sama bym chyba pod tym względem go wybrała, ale czy on taki heroiczny był? Na pewno w wywiadzie wszystko deheroizował, wyśmiewał tych, którzy przedstawiali żydów w tak cudnym świetle. Ale może źle coś pamiętam...
Dziewczyny, jak piszecie sobie matury z chemii/biologii to jakie macie wyniki? Mi strasznie skaczą... Podkreślam sobie problematyczne zadania, ale i tak mam spore rozbieżności w zależności od roku. Przykład- chemia 2012 82%, a 2013- 68%
Trochę załamka...
Ja te CKE piszę w większości na podobną ilość %, może miałaś gorszy dzień  😉 to bardzo dużo zmienia
Mam takie nietypowe pytanie.. Na ile stron w Wordzie, czcionką 12, wyszły Wam prezentacje maturalne z polskiego? Napisałam sobie taki tekst, wyszło mi milion stron, skróciłam do 6,5 i nie idzie, nie idzie tego już bardziej okroić  😵. Jak to czytam to wychodzi mi z 10 minut, jak mówię, to 15 mija po dwóch postaciach... a gdzie czas na omówienie trzeciej, wnioski... Napisałam to już w grudniu i teraz wzięłam się kolejny raz za skracanie. Polski jest moim konikiem, więc na upartego mogłabym iść bez niczego i gadać 15 minut, ale chcę to zrobić.. perfekcyjnie  😜.. więc się ciągle modlę nad tym, jak to skrócić i sensownie ułożyć, by się wyrobić w czasie. Nie wiem też jak mi pójdzie mówienie tego przed komisją, nie będzie to na pewno taka swobodna wypowiedz jak w domu, przed monitorem... Eh. Ratunku...
ja jeszcze nie napisałam, ale też się boję, że za mało te 15 min będzie, jeśli mam 4 podmioty ;//

słyszałam że optymalnie powinny być 3-3,5 strony
Facella   Dawna re-volto wróć!
06 kwietnia 2014 16:14
Ja nie napisałam i nie piszę, robię tylko ramowy plan pracy, specjalnie sobie taki temat wybrałam.
Ja tez nie mam zamiaru tego pisać, sprawdze ak będę sobie mówiła w domu, ale pewnie jak zwykle będzie za krótko
A juz umiecie swoje prezentacje (ci którzy mieli napisane)?
ja piszę, nie zamierzam się uczyć jej na pamięć (- jeszcze czego), ale bez napisania tego sobie w głowie nie poukładam
czy tylko ja mam zamiar się za to wziąć dopiero w maju? ostatni egzamin pisemny mam 12, a ustną z polskiego 23, więc będzie dużo czasu, a teraz wolę się skupić na biologii.
byłoby łatwiej gdybym nie musiała po raz drugi pisać poprawy z wosu bo baba zgubiła moją pierwszą poprawę i wciąż mam zagrożenie na koniec  😵  nie wiem jak można zrobić na miesiąc przed maturą w klasie matematycznej tak trudny sprawdzian z wosu, że 1/3 klasy go nie zalicza, a potem jeszcze gubić poprawy uczniów i kazać im przychodzić kolejny raz  👿
Też mam zamiar wziąć się za to w maju, jakoś nie umiem czegoś zrobić jeśli mam dużo czasu  😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
07 kwietnia 2014 16:33
Ja mam w pierwszym tygodniu maja, cały pierwszy tydzień codziennie mam jakąś maturę, więc...
Pisałam dzisiaj biologię. MA-SA-KRA. Jak będzie więcej niż 50% to chyba umrę ze szczęścia, niemożliwa była ta matura...
Standaryzację pisałaś? Jak tak to my też  🙂 szkoda, że babka która nją przeprowadzała gadała sobie przez telefon, a później plotkowła z  nauczycielką z naszej szkoły
Facella   Dawna re-volto wróć!
07 kwietnia 2014 17:02
Nie, nie standaryzację. Biolożka nam zrobiła taką jej maturę. Straszną  😵
Ja dziś miałam próbną maturkę z matmy, ta kobieta mnie zabiła, z początku myślałam, że nic nie zrobię  😁 Ale zamknięte zrobiłam, z otwartych też co nie co. Jednak liczę, że ta ostateczna będzie łatwiejsza.
Nirvette   just close your eyes
07 kwietnia 2014 18:07
Czytam o waszych wynikach i jestem przerazona. Krotko mowiac jestem w czarnej du*ie.  😲 ostatnia probna z chemii, Zamkorowska - 48%. Biologica zrobila nam mature, sama ulozyla z zadan z poprzednich lat - 56%. A potrzebuje z obu minimum 70%... Ryje codziennie, do matury skromne 28 dni. Jestem przerazona...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się