Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

Orzeszkowa, a na jakiej głębokości zakopaliście tej kabel? U nas jest jakieś 60cm i nie ma problemu. Na zewnątrz ciągnięcie na dużej odległości kabla wiszącego wiąże się z dodatkowym kosztem- słupami.
U mnie też na mniej więcej takiej głębokości.
U nas też to było ok. pół metra, ale ta było więcej kretów niż ziemi w ziemi 😉
bera7 masz rację, o odległości nie pomyślałam, u nas na tyle blisko że przedłużacz ogrodowy wystarcza 😉

Potrzebuję porady odnośnie budowy hali - do tej pory rozważałam raczej zakup używanej hali łukowej, ale patrząc na chociażby tę ofertę w tej samej cenie mogę mieć nową namiotówkę o podobnych wymiarach i to z transportem i montażem w cenie. Chętnie poznam Wasze opinie odnośnie użytkowania obydwu typu hali.

Czy postawienie hali namiotowej jest obwarowane takimi samymi przepisami jak murowanej czy blaszanej, tzn. czy potrzebne jest pozwolenie na budowę i odległość od granicy działki musi być zachowana jak w przypadku innych budynków? Jeśli tak to czy np. dałoby się postawić namiot jako budynek tymczasowy i w tym czasie załatwiać wszelkie formalności, pozwolenia etc. czy i tak halę trzeba by przed upływem określonego czasu rozebrać i stawiać od nowa?
No i przede wszystkim jak uniknąć płacenia podatku od hali? Ktoś sugerował określenie hali jako 'kryty wybieg dla koni' - ale to opcja zdaje się tylko dla rolników 🤔 Co jeśli hala a być też magazynem siana i powozownią? Podpada pod bud. gospodarczy, inwentarski czy jeszcze jakiś inny?
Przepraszam za milion pytań ale nigdy niczego nie budowałam i na razie ogarnęłam temat przekształcenia gruntów ornych w działkę budowlaną, pozwoleń na budowę i odległości od granic działki i mój mózg eksplodował 😉
Orzeszkowa
A nie zastanawiałaś się nad taką halą?
http://allegro.pl/hala-pneumatyczna-hala-balonowa-hala-dmuchana-i3906067398.html
W kilku miejscach balonówki funkcjonują. Ta jest w wyjątkowo korzystnej cenie, tylko trzeba by było znaleźć fachowca, który dorobiłby do niej bramę/śluzę na tyle dużą, żeby przeszedł swobodnie koń, bo ona ma drzwi obrotowe jedynie.
Hale namiotowe mogą stać na zgłoszenie coś koło 4 miesięcy. W tym czasie można się starać o pozwolenia na budowę.
Frairla, dzięki, ale odpada, hala ma być głównie na nasz własny użytek, klientów w zimie nawet nie będzie tylu, żeby koszty eksploatacji wyszły na zero 😉
Budynek tymczasowy może stać 120 dni z tego co wyczytałam.
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
08 lutego 2014 21:51
Orzeszkowa, to nie mnie wcale nie pocieszyłaś, bo kretów mamy na działce sporo... Odległość  od domu, z którego można pociągnąć prąd jest na tyle duża, że bez słupów by się nie obeszło niestety, więc kabel przeciągnięty górą, to raczej nienajlepszy pomysł. Stajnia ma być angielska. W tym roku chciałabym postawić najprostszą, bez żadnego korytarza. Trzy boksy, z każdego bezpośrednio wyjście na zewnątrz. Za rok chciałabym do tego dorobić korytarz. Przy takiej stajni czujki musiałyby być zainstalowane tak jak piszesz na tej ścianie, na której będą drzwi, tyle że nie wiem jak takie czujki zachowują się przy zderzeniu z wilgocią. Daszek na pewno jakiś będzie nad wejściem, ale deszcz lubi padać w różnych kierunkach. Na wysokości 40-50 cm nie ma szans, żeby były, bo niestety psy są i będą przed samą stajnią kręcić się cały czas.
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
09 lutego 2014 01:50
Czy macie jakieś pomysły na zrobienie oświetlenia w stajni bez prądu? Powoli zbieram się do budowy małej stajenki angielskiej, na 3 konie i chciałabym ograniczyć koszty. Zastanawiam się czy jest możliwość zamontowania czegoś bez przeciągania prądu. Jakieś diody LEDowe?


Ledy GU53 12V/3W - 2szt po 12zł
akumulator 12V/34Ah 140zł
miernik uniwersalny 15zł
wyłącznik szczelny 15zł
kabel YDYP2x1 10m 30zł
do tego bezpiecznik automatyczny bezzwłoczny 4A - ok 60zł.
(Zamontowany bezpośrednio przy klemie akumulatora!)

Razem ok 300zł. Akumulator możesz wziąć nawet taki używany, co już "nie kręci". Do oświetlenia wystarczy.
Przy nowym akumulatorze i dwóch "ledach" masz ok 60h ciągłego świecenia od ładowania do ładowania.
Przy czterech - ok 30h. Stary akumulator to jakieś 20/10h. Do obrządku wychodzi IMO jakieś 2h/dziennie zimą.
Czyli nowy akumulator ładujesz raz na miesiąc, stary dwa razy w miesiącu. A latem się przyda do ogrodzenia 😉

Co do kretów: (jakbyś wkopywała kabel) - użyj jako osłony sztywnej rury wodociągowej z tworzywa (niebieskiej)
koszt bębna 100m to ok 220zł, "na metry" ok 3zł/m. Rura jest kreto/szczuro/nornico/ a nawet bobroodporna.
Zwróci się przy pierwszym NIErozkopywaniu w poszukiwaniu przegryzu 🙂.
Kabel się wciąga w rurę sznurkiem snopowiązałkowym zanim się rurę z kablem zakopie.
(A sznurek się wcześniej przeciąga przez rurę uwiązawszy doń śrubę M10)

P.S. Bezpiecznik jest drogi, ale jest absolutnie konieczny! Inaczej już pierwszy szczur kosztujący kabla na scianie
może spowodować pożar.

sczuroodporna nie jest  ;(, przerabialam ;(
Kurczak, nie wiem więcej, bo teść mi robił
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
18 lutego 2014 14:51
sczuroodporna nie jest  ;(, przerabialam ;(
A zakopana była? Bo na scianie nie jest, ale o przegryzionej w ziemi nie słyszałem wcześniej.
byla, ale plytko, tuz przy/po scianą stajni, gdzie akurat szczurki postanowily wykopac sobie przejscie. druga byla w pomieszczeniu i wchodzila w ziemię i tez mi ja pogryzly gnojki. teraz mam zabetonowaną i mogą mnie w tylek pocalowac  😁
Kiedyś ( chyba  w tym wątku) przewinęła się informacja  o myjkach na żetony. Chodzi o taki automat, wrzucasz określoną kwotę i  masz  daną ilość /czas wody. Czy ktoś wie gdzie kupuje się taki automat? cokolwiek więcej na ten temat?
czy możecie polecić firmę , stronę internetową z gotowymi elementami na stajnię ? chodzi mi o drewnianą konstrukcję warto w coś takiego zainwestować ? szukam czegoś na wiosnę dla koni 4 boksy plus wiata , pewnie było by lepiej i taniej kupić drewno i zrobic samemu ale niestety nie ma na to czasu przy nawale innych prac . z góry dziękuje  :kwiatek:
Anettt, Cheval Liberte ma gotowe moduły i proste stajnie, w miarę sensowne ceny, stawiają szybko, nie są te ich konstrukcje może jakieś specjalnie urodziwe, ale straszyć też nie straszą 😉
http://www.cheval-liberte-debon.com/
Wiem, że powinnam wnikliwie przejrzeć wątek, ale większość linków nie działa, a zdjęcia zostały pousuwane :-( Właśnie rozpoczynam budowę stajenki i szukam natchnienia :-) na boksy, dzielone drzwi ( takie dla każdego boksu, a'la angielska stajnia ) może jakieś fajne rozwiązania do środka stajni, no i fajne ogrodzenia. Będę wdzięczna za wszystkie foty  🙇
Podpinam sie, jestem w tej samej sytuacji 🙂
Jak narazie stoje na latwieniu papierow, pozwolen, zezwolen i planow.
Super rozwiazaniem sa "mini padoczki". Polecam! 🙂

Witam, chciałabym wrócić do tematu ogrodzeń. Po przeczytaniu wątku mam wiecej dylematów niż przed.... Rurki odporne na konie ale nie na złomiarzy, drut tyż. Żerdzie mało odporne na warunki atm. i na konie... Pytanie z czego w takim razie ogrodzenie żeby było bezpieczne dla koni w miarę odporne na pogodę , super odporne na złodzieja i jeszcze coby psy nie przełaziły ? Czy takowe istnieje ?
Witam, chciałabym wrócić do tematu ogrodzeń. Po przeczytaniu wątku mam wiecej dylematów niż przed.... Rurki odporne na konie ale nie na złomiarzy, drut tyż. Żerdzie mało odporne na warunki atm. i na konie... Pytanie z czego w takim razie ogrodzenie żeby było bezpieczne dla koni w miarę odporne na pogodę , super odporne na złodzieja i jeszcze coby psy nie przełaziły ? Czy takowe istnieje ?


Prefabrykaty betonowe.
Jesteśmy właśnie w trakcie wprowadzania ostatnich szlifów do projektu stajni i zastanawiamy się nad wielkością siodlarni. Stajnia będzie posiadała 22 boksy, z których 4-5 będzie przeznaczonych pod pensjonat.. Siodeł i ogłowi na chwile obecną już jest trochę, do tego dochodzą uprzęże, skrzynki na drobny sprzęt bla bla bla. W strefie socjalnej będzie pomieszczenie z szafkami pod klucz (al'a paki) i łazienką, więc planowo w stajni będzie obowiązywał zakaz stawiania pak na sprzęt. Jak optymalnie to sobie powyliczać? Rady, pomysły mile widziane  :kwiatek:
Amarotsa, ja mam stajnię 10-boksową, 5 boksów to pensjonat, reszta nasze konie. Siodlarnia to pomieszczenie wielkości jednego boksu - 3,5 x 3,5 m. I powiem, że szału, jeśli chodzi o miejsce, nie ma. Dwójka pensjonariuszy ma swoje paki, ja mam niewielką szafę. Wszystko się mieści, ale trzeba pilnować porządku i dobrze wykorzystywać przestrzeń. Jeśli masz taką możliwość, to planuj siodlarnię dość dużą, bo to jednak zawsze wygodniej.
iboz - Wstępnie w planie siodlarnia została rozrysowana na 28m2 w prostokącie (7x4), ale właśnie... czy to nie za mało lub za dużo? Muszę mieć miejsce na cztery wózki z uprzężami, bo mój małż zaprzęgowy, miejsca na siodła, ogłowia oraz skrzynki ze szczotkami/drobnym sprzętem. Planuję mieć w pensjonacie maximum 5 koni, ale... nie wiem co przyniesie przyszłość i czy przypadkiem za kilka lat nie będę zmuszona ograniczyć ilości swoich koni, a wolne boksy po nich przeznaczyć pod pensjonat. Reasumując powinnam przyjąć, że potrzebuję miejsca na siodła i ogłowia razy ilość boksów. Dużo miejsca...

Na wszystko mam jakiś plan w głowie, na siodlarnie zero pomysłów..
Amarotsa, zrób sobie model. Wymierz wózek z uprzężą, ile miejsca na ogłowie, ile na siodło + jakąś szafę na drobiazgi w skrzynkach (wiecznie stojące na ziemi są... takie se), wytnij kartoniki np. w skali 1:5 i układaj na dużym arkuszu. Dodaj miejsce na dojście wszędzie, na schylanie się itp. Wyjdzie ci potrzebny wymiar.
Mam pytanie dotyczące grubości scian tak aby w stajni utrzymać temperaturę powyżej zera. Stajnia tylko na dwa konie i miała być murowana. Ze względu na koszty zastanawiam się na drewnianą.Rower oferuje 6 cm ale mam obawy ze może być za mało... ?
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
07 kwietnia 2014 12:53
Mam pytanie dotyczące grubości scian tak aby w stajni utrzymać temperaturę powyżej zera. Stajnia tylko na dwa konie i miała być murowana. Ze względu na koszty zastanawiam się na drewnianą.Rower oferuje 6 cm ale mam obawy ze może być za mało... ?


A policzyłaś też koszty konserwacji co parę lat? (Jakieś 40zł/m2 co parę lat?)

Co do utrzymania w małym budynku temp. powietrza powyżej 0 całą zimę - bez dobrego rekuperatora i bardzo szczelnych drzwi/okien
to niemożliwe. (1Kuń obudzony to grzałka ok 400W, śpiący ok 250W).

Zaplanuj dogrzewanie nawozem (dodatkowa skrzynia 1x3x1.5m z odciekiem wystarczy). Wtedy będziesz mieć i powietrze i ciepło 😉


A policzyłaś też koszty konserwacji co parę lat? (Jakieś 40zł/m2 co parę lat?)
No nie policzyłam....ale podobno to drewno egzotyczne i dłużej wytrzymuje

Co do utrzymania w małym budynku temp. powietrza powyżej 0 całą zimę - bez dobrego rekuperatora i bardzo szczelnych drzwi/okien
to niemożliwe. (1Kuń obudzony to grzałka ok 400W, śpiący ok 250W).

Zaplanuj dogrzewanie nawozem (dodatkowa skrzynia 1x3x1.5m z odciekiem wystarczy). Wtedy będziesz mieć i powietrze i ciepło 😉
[/quote]jak wygląda taka skrzynia ? A może doprowadzić ogrzewanie i luzik ?
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
07 kwietnia 2014 16:00

A policzyłaś też koszty konserwacji co parę lat? (Jakieś 40zł/m2 co parę lat?)

No nie policzyłam....ale podobno to drewno egzotyczne i dłużej wytrzymuje


Chcesz budować stajnię z TEK-u? No to wytrzyma i 20. Tylko może jednak taniej by z polerowanego granitu wyszło? 😉


Zaplanuj dogrzewanie nawozem (dodatkowa skrzynia 1x3x1.5m z odciekiem wystarczy). Wtedy będziesz mieć i powietrze i ciepło 😉

jak wygląda taka skrzynia ? A może doprowadzić ogrzewanie i luzik ?


Można i doprowadzić. Ale przegrzewanie konia zimą to nie jest moim zdaniem dobry pomysł.

A skrzynia jak skrzynia - parę desek wzdłuż i parę w poprzek. Najlepiej dębowych 😉.
Można też i bez skrzyni budować pryzmę, jak masz miejsce (ja mam).  1 taczka grzejącego nawozu to
ekwiwalent ok 200W grzałki przez ok 14-16 dni, potem słabnie.

U mnie pryzma /|  3m długa x 1.5m wysoka utrzymuje temperaturę ok 5 stopni przy -10
na zewnątrz (to w budynku murowanym, ściany ocieplone ale strop  nie, no i powietrze
ciągnie od drzwi do komina - czymś trzeba oddychać).

Zimą wybieram zazwyczaj 2/3 pryzmy
co tydzień - czyli to co przerobione wyjeżdża a zostaje to, co właśnie zastartowało.


Chcesz budować stajnię z TEK-u? No to wytrzyma i 20. Tylko może jednak taniej by z polerowanego granitu wyszło? 😉


Nie wiem czy akurat o tek chodzi ale powiedziano ze egzotyczne. Tez się zdziwiłam że taniej niż murowana. Na dniach mam dostać szczegółową ofertę to zobaczymy o co biega  😀


Można i doprowadzić. Ale przegrzewanie konia zimą to nie jest moim zdaniem dobry pomysł.

A skrzynia jak skrzynia - parę desek wzdłuż i parę w poprzek. Najlepiej dębowych 😉.
Można też i bez skrzyni budować pryzmę, jak masz miejsce (ja mam).  1 taczka grzejącego nawozu to
ekwiwalent ok 200W grzałki przez ok 14-16 dni, potem słabnie.

U mnie pryzma /|  3m długa x 1.5m wysoka utrzymuje temperaturę ok 5 stopni przy -10
na zewnątrz (to w budynku murowanym, ściany ocieplone ale strop  nie, no i powietrze
ciągnie od drzwi do komina - czymś trzeba oddychać).

Zimą wybieram zazwyczaj 2/3 pryzmy
co tydzień - czyli to co przerobione wyjeżdża a zostaje to, co właśnie zastartowało.



Dzięki wielkie - rzeczy najprostsze bywają genialne
Możecie polecić jakieś firmy robiące drewniane stajnie angielskie w jakiejś rozsądnej cenie? 👀 :kwiatek:
Możecie polecić jakieś firmy robiące drewniane stajnie angielskie w jakiejś rozsądnej cenie? 👀 :kwiatek:


Zależy co rozumiesz przez "rozsądna cenę" podaj przedział cenowy i za jaką stajnie- opisz co chcesz postawic na ile koni  🙄

Tak po mojemu rozsądna cena wyjdzie ci tylko przy prostej konstrukcji jak sobie "sama" postawisz. Czyli kupisz materiał i doradzisz sie poprosisz znajomego budowlańca ale tak wolno ci postawic właściwie tylko "wiate" na 2 góra 3 konie.
Ja z takim głupim pytaniem. Nawet nie wiem czy we właściwym wątku. Po jakim czasie, po wymurowaniu ścian działowych w boksie, można wprowadzić do tego boksu konia ? Po miesiącu, krócej, dłużej ? Może są jakieś specjalne szybko schnące zaprawy ? Orientuje się ktoś ?  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się