Stadniny i Stada Ogierów w Polsce

Które stadniny i stada w PL warto odwiedzić i czy jest możliwość zwiedzania? Które są jeszcze państwowe i czy jeszcze w ogóle są?



Z arabskich państwowe są:
- Janów Podlaski - najwięcej okazji do zwiedzania. Zajrzyj sobie tutaj jak chcesz wiedzieć więcej http://voltopiry.pl/forum/index.php/topic,1797.0.html
- Michałów - można bez przeszkód zwiedzać w dni, kiedy są przetargi oraz podczas dnia otwartego i parady hodowlanej w sierpniu
- Białka - tutaj najtrudniej coś obejrzeć (jeśli chodzi o konie w stajniach itp.)
Ja polecam Michałów. Wspaniałe klacze arabskie plus tarantki, nowe centrum rozrodu (niedawno widziałam tam Elfa po Fanimo), świeżo wybudowana hala.
Ja myślę,że warto odwiedzić stadninę American Quarter Horse -
http://www.roleskiranch.com/
I nie jest to jakaś autopromocja.
Stadnina się rozrosła i można wpaść. Zwiedzanie jest na pewno możliwe-tylko trzeba się umówić.
Natomiast do Klikowej to już chyba nie ma po co wstępować?
SO w Książu, funkcjonuje jako spóka skarbu państwa.
Można zwiedzać, a nawet warto, bo obiekt jest przepiękny. Warto również zwiedzić poblisko zamek 🙂
Kupuje się bilet normalnie przy bramie wejsćiowej 🙂 Warto zobaczyć powozownię i przepiękną zabytkową krytą ujeżdżalnię.
Lotnaa   I'm lovin it! :)
20 marca 2009 19:06
A ktoś się orientuje, jak to wygląda w Wielkopolsce? Racot chyba funkcjonuje, a co z Pępowem, Posadowem, Iwnem i Golejewkiem?
Dobrzyniewo chyba zalicza sie do Wielkopolski??
Stadnina funkcjonuje i ma bardzo fajne konie.
Byłam kiedyś w Iwnie- trafiłyśmy na koniuszego, który opowiedział nam całą historię Karino, oprowadził po stadninie i pokazał konie. 🙂 Boooski człowiek i super się nam trafiło.
Przelotem byłam w Walewicach ale nie dało się obejrzeć raczej nic.
Byłam w Łącku- też dało się oblecieć stadninę - stąd moje pytanie o inne stadniny- mam w planach pozwiedzać. 🙂
4 lata temu liski sie dalo zwiedzic, pogadac z pracownikami. milo wspominam wizyte- aczkolwiek mysle, ze jakbym wyszla z siodlem, oglowiem- to by nikt nie zwrocil na to uwagi- wszystko pootwierane, nikt sie toba nie interesuje 😉
Lotnaa Pępowo- na trenie byłej stadniny same firmy i hodowle bydła, funkcjonuje tylko jako oddział Gogolewo, Posadowo też już rozsprzedane, Iwno z tego co mi wiadomo zmieniło troszkę profil z hodowli wyścigowców głównie na konie skokowe. Racot ma się dobrze- nawet ciekawe ogiery są tam używane, a ze stad ogierów w Wlkp. na pewno warto zobaczyć Gniezno- przepiękny obiekt, a i w boksach mnóstwo koni z ciekawymi rodowodami, które jakiś hodowca z Danii (chyba  :icon_rolleyes🙂 przywozi na zajazdkę-dzięki temu stado trochę odżyło finansowo.
Sieraków też wciąż działa, ale ostatni raz byłam tam chyba ze 4 lata temu... co warto to wybrać się tam konno w teren- niesamowite wzniesienia i dolinki- jedne z najpiękniejszych okolic do jazdy konnej.

Myślę, że w każdym w z tych miejsc po wcześniejszym uzgodnieniu telefoniczny można załapać się na oprowadzenie, choć ja zawsze wolę zwiedzać na własną rękę...
Z dawnych państwowych SK w Wielkopolsce jest jeszcze Mieczownica.
Można też zahaczyć o Moszną ale to opolskie, bardzo fajne miejsce, do tego świetny zamek.
http://www.moszna.pl/index2.php?PHPSESSID=2e38fceea5b5d305a90ec51cdfeef498
Moszna- dość fajne miejsce, wstęp też płatny, można zwiedzić niektóre stajnie (np. koni rekreacyjnych, czy część hodowlanych i sportowych stajni), zamek nie jest raczej do zwiedzania (mieści sie tam cos w rodzaju sanatorium), ale można wejść do niego, przekąsić coś w zabytkowym bufecie/restauracji, latem warto pospacerować po parku- kwitną azalie, piękny widok 😉
Książ-piękne miejsce, byłam tam 2 lata temu i rok temu, 2 lata temu trafiliśmy na ,,końskie przedszkole"- pełno źrebaczków, aż nas korciło, żeby zrobić zdjecie, jednak jest to zabronione 😉 Powozownia piękna, piękne konie i oczywiście kryta ujeźdżalnia.
my_karen   Connemara SeaHorse
21 marca 2009 13:42

Książ-piękne miejsce, byłam tam 2 lata temu i rok temu, 2 lata temu trafiliśmy na ,,końskie przedszkole"- pełno źrebaczków, aż nas korciło, żeby zrobić zdjecie, jednak jest to zabronione 😉 Powozownia piękna, piękne konie i oczywiście kryta ujeźdżalnia.


Faktycznie powozownia piękna. Jakos nie przyszlo mi do glowy porobić fot. 🤔 
Książ odwiedzam corocznie podczas Próby Ogierow - naprawde warto.
Magwis skad wiesz, ze fotografowanie jest zabronione? Tabliczki byly czy jak? Ja robilam duzo zdjec na probie ogierow i nie wiedzialam nawet, ze nie wolno  😵 🤔
Tabliczki były to raz, a drugi- babka, co sprzedawała bilety ostrzegła nas, że nie wolno 🙂 A w sumie cichcem można zawsze pstryknać 😀
Mazia   wolność przede wszystkim
22 marca 2009 18:29
Polecam SK Rzeczna, mają bardzo dużo koni, świetne klacze stadne, młodzież, kilka kryjących ogierów, prowadzone są jazdy rekreacyjne. Ludzie bardzo mili, dobry dojazd krajową 7, koło Pasłęka  😉
SO Bogusławice http://www.stadoboguslawice.com.pl/
dobry dojazd, wspaniałe ogiery i inne konie, klub jezdziecki, są prowadzone jazdy 🙂
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
22 marca 2009 22:22
A ktoś się orientuje, jak to wygląda w Wielkopolsce? Racot chyba funkcjonuje, a co z ..., Posadowem, ...?


hmm... Posadowa jako stadniny juz nie ma. Nie ma konie, sprzetu, niczego... zostały tylko podniszczone budynki i przepiekne tereny... Obecnie stoi tak podobno z 300 koni. Sa to konie jakiegos Belga, czy Dujczyka... ale wszystko prywatne... Stadniny nie ma  😕
IloveMosiek   Mościsław & Co
22 marca 2009 22:31
SO Bogusławice http://www.stadoboguslawice.com.pl/
dobry dojazd, wspaniałe ogiery i inne konie, klub jezdziecki, są prowadzone jazdy 🙂


aleś superlatywami pojechała, łaaaał 👍
"Iwno z tego co mi wiadomo zmieniło troszkę profil z hodowli wyścigowców głównie na konie skokowe."

w Iwnie nadal jest hodowla koni pełnej krwi które idą na tory
oczywiście jest troche półkrewków (w chwili obecnej po Cajero i Placido)
ale głównie hodowla pod kątem kariery na torach
🙂
w ksiazu bywam czest- bardzo lubie to miejsce. czasem uda sie wbic do stajni, czasem nie. czasem uda sie nawet do stajni czolowych ogierow. mialam tam rowniez zajecia terenowe.zdjecia zawsze robilam  😉  iwno rowniez zwiedzalam, ladne, ciekawe miejsce z bogata historia. moszna, boguslawice, janow. wszedzie warto pojechac.
zawsze warto zaczepiac masztalezy- czesto maja ogromna wiedze, znaja ciekawe historie i anegdoty, i chca opowiadac.
Zapraszam na strone SO Ksiaz:

www.stadoksiaz.pl

a z prywywatnych stadnin:

www.mazurek-konie.pl
Zapraszam na strone SO Ksiaz:

www.stadoksiaz.pl


ja byłam w tym roku w Książu pierwszy raz i podobało mi się bardzo, stado jest pięknie położone i nawet mogłam sobie po stajniach spacerować
a zdecydowanie naaj jest hala 🙂

Bogusławice lubię, bo nikt tam nikogo ze stajni nie wygania, poza tym konie są zawsze zadbane, a dziadek Emetyt wygląda jak pączuś w masle  😜
a z prywywatnych stadnin:

www.mazurek-konie.pl

to pankow mozna zwiedzac? pieknie tam skadinad.
Mam pytanie odnośnie Książa. Jak daleko położone są stajnie od zamku? Czy to jest, że tak się wyrażę, zespół obiektów? Tj. zamek+SO?
Piszę pracę o ogrodach wokół śląskich rezydencji/zamków, które posiadają stajnie i nie wiem jak to wygląda w Książu... A nigdy tam nie byłam.


I skoro temat już odgrzebany, to czy znacie jeszcze jakieś stadniny/stada, które znajdują się właśnie w takich rezydencjalnych zespołach? No i oczywiście czy są tam jakieś ogrody? Albo może znacie książki, które traktują o tym temacie? Będę wdzięczna, może być na PW. :kwiatek:



Mam nadzieję, ze w miarę zrozumiale napisałam. Jeśli nie, spróbuję jeszcze raz 😁
Nie można sensownie napisać pracy o śląskich ogrodach nie spędzając co najmniej jednego dnia w Książu! Książ to góra na przedmieściach Wałbrzycha: na szczycie jest potężny zamek (trzeci co do wielkości na obecnym terytorium Polski po Malborku i Wawelu), nieco poniżej, w dawnych zamkowych stajniach, tworzących odrębny kompleks zabudowań - stadnina i stado ogierów. Cała góra zaś, jest parkiem. W jej wnętrzu zresztą, kryje się pewnie jeszcze niejedna tajemnica... Pisałem o Książu w którymś z wiosennych "Końskich Targów" - nie pamiętam, kiedy to poszło, a mam wszystkie spakowane na strychu, żeby nie zajmowały miejsca  😡

Polecam SK Krasne, dawny majątek hr Krasińskich, miejsce urodzenia Rulera (który ma tam płytę pamiątkową przy fenomenalnym, krytym lonżowniku z końca XIX wieku! Dobre pół wieku przed Monty Robertsem hrabiowe Krasińscy mieli lonżownik, ciekawe po co im był..?  😉 ). Kawałek za Makowem Mazowieckim w stronę Przasnysza. Pałacu nigdy nie zwiedzałem, jakoś nie było okazji, nawet nie wiem czy można, ale same stajnie, wspomniany lonżownik, no i konie - obejrzeć warto. Podobnie jak miejsce tragicznej śmierci dyrektora, stratowanego przez konie (też ma tablicę), w alei prowadzącej na pastwiska. Nie ma oficjalnego zwiedzania, ale wystarczy się opowiedzieć któremuś z 3 czy 4 panów, którzy tam pracują (nigdy więcej na raz nie widziałem, zwykle jest jeden i trzeba go długo szukać), a pewnie pozwolą i jeszcze oprowadzą. Zresztą, na terenie stadniny jest miejscowe boisko i w niedzielę bywają zaciekle dopingowane mecze...
[quote author=faraa link=topic=4184.msg398770#msg398770 date=1260305291]
a z prywywatnych stadnin:

www.mazurek-konie.pl

to pankow mozna zwiedzac? pieknie tam skadinad.
[/quote]
jak w temacie: stadniny i stada w PL warto odwiedzić i czy jest możliwość zwiedzania. Mysle, ze Pankow warto odwiedzic, chocby dle zobaczenia materiału hodowlanego. To samo tyczy sie dorobku Pana Remka Makowskiego:

www.opypy.pl

faraa ja po prostu nie wiedzialam, ze w pankowie mozna przyjsc i powiedziec- dzien dobry, chce pozwiedzac. to ze jest pieknie, stajnie zabytkowe, ruiny, wspaniale konie, wyrazny zamysl hodowlany i postep, powtarzam zawsze i wszystkim. bylam tam kilka razy, z reszta, zamy sie  😉
jkobus, zdaje sobie z tego sprawę. Niestety. Praca jest formą zaliczenia przedmiotu, który niewiele ma wspólnego z naszymi studiami, stąd takie marne przygotowanie do jej pisania. Swoją drogą, tematy były losowane ( :zemdlal🙂, ja trafiłam akurat na stadniny. 😉
Mając czas 2-3 tygodni, nie mam możliwości rzetelnie zebrać materiałów.

Niemniej jednak, dziękuję za odpowiedź 😉
Mam pytanie odnośnie Książa. Jak daleko położone są stajnie od zamku? Czy to jest, że tak się wyrażę, zespół obiektów? Tj. zamek+SO?
Piszę pracę o ogrodach wokół śląskich rezydencji/zamków, które posiadają stajnie i nie wiem jak to wygląda w Książu... A nigdy tam nie byłam.


może jeszcze Moszna by się nadała, choć to woj. Opolskie
mam trochę zdjęć z Książa  z tego roku, jeśli jesteś zainteresowana daj znać na PW 😉
Nie wiem czy w dobrym temacie , ale mam pytanie odnośnie stadnin , w których można odbywać praktyki hodowlane w ramach studiów , możecie jakieś polecić ??
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się