Konie achał-tekińskie

To nie jest tak ,że nie ma koni albinosów... To jest bardziej złożona sprawa.
Interesowałam się tym kiedy rozważałam zakup kuca białego z oczami nawet nie niebieskimi tylko jasnym prawie bez koloru. Brzydkie to było ale fajnie chodził.Jedna dziewczynka z tej stajni powiedziała ,że jakby jej rodzice kupili takiego to by się pochlastała czy coś w tym stylu. Rozmyśliłam się jednak ze względu na tą nadwrażliwość na słońce i podobno krótszy żywot takich bladziochów.
Ale do brzegu. Z polskich publikacji o albiniżmie u koni tylko w informatorze Chrzanowskiego. Mam w oryginale artykuł z Scientfict american o albino ( w internecie dostępny niestety płatny). Tam jest wytłumaczone że albinizm jest pełny i niepełny . Niepełny albinos posiada enzym, który odpowiedzialny jest za produkcję melaniny ale jest on niesprawny i jej nie produkuje dlatego konie bez pigmentu w skórze mają pigment tylko w tęczówce oka (niebieskie, brązowe). Albinosy pełne mają gen recesywny nie zawierający informacji o produkcji melaniny. Albinosy pełne wśród koni tzw.Lethal White występują rzadko ale jednak. Jak Sucha napisałaś jednak się rodzą ale są wadliwe i zazwyczaj nie przeżywają trzeciej doby. Odnotowywano jednak w USA przypadki kiedy przeżywały konie różowookie jednak były bezpłodne. Pełne rodzą się w rasie Appaloosa z połączeń maści overo dlatego konie hodowlane maści overo poddawane są badaniom genetycznym na wykluczenie genu Lethal White.
Pędzidełko, ale albinizm nie polega tylko na braku pigmentu w skórze, białej sierści i czerwonych oczach, to bardzo poważna choroba genetyczna, składająca się na cały szereg zaburzeń pracy organizmu, np. w układzie nerwowym, immunologicznym, bardzo dużej wrażliwości na promienie słoneczne i innych. U koni problemem jest przede wszystkim brak unerwienia jelita, co powoduje niezdolność do życia. Myślę, że cały czas mylisz brak pigmentu i białą sierść z chorobą jaką jest albinizm. Jeśli jednak podasz naukowe źródło potwierdzające twoją teorię, chętnie poczytam i się douczę.

Trochę off-top się zrobił, bo to rozmowa bardziej do wątków o maściach 😉
[quote author=Pędzidełko link=topic=135.msg2041291#msg2041291 date=1395000963]
Zobaczcie jaki ładny http://arteide.blogspot.com/2012/06/il-cavallo-piu-bello-del-mondo.html?spref=fb
Ta sierść ma taki połysk niesamowity. To prawdziwy efekt?
[/quote]

wiecej na tym zdjęciu fotoszopa niż na okładce pism o "gwiazdach" czy innych "playboy" ..... co nie zmienia faktu, ze taką maść z takim połyskiem ma 😉 piekny ("niesamowity - lepsze słowo) 🙂 (i doceniony przez znawców -  osiągnięcia - więc chyba nie mozna mnie za zachwyt zjeść) choć ogólnie ani te konie, ani ich maści do mnie nie przemawiają.... za dziwne a w pokroju zbyt dużo wad (zbyt często)


o albinotyźmie(?) było też w wątku o kamerkach - jeden z podglądanych źrebaków został uśpiony ze względu na to co opisujecie
aquamaryna ja nie mam własnej teorii na temat albinizmu. Powtarzam tylko co jest napisane w artykule,może trochę już przestarzałym z pisma Scientfict A... nie orientuje się za bardzo czy to poważny naukowy periodyk czy raczej coś w rodzaju Focusa...? Artykuł różnicuje albinizm na pełny i niepełny z czego pełny właśnie określa jako wadę u koni śmiertelną. To się przecież zgadza z tym co ty napisałaś 🙂.
Pursat   Абсолют чистой крови
20 marca 2014 16:35
[quote author=horse_art link=topic=135.msg2045735#msg2045735 date=1395329488]
w pokroju zbyt dużo wad (zbyt często)
[/quote]
Nowoczesny koń achał-tekiński to już naprawdę KOŃ, a nie zbiór błędów budowy. Kto chce się liczyć w hodowli, idzie tym tropem. Więc mamy już takie oto achał-tekińce. I rosną kolejne:







Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
20 marca 2014 16:51
U koni NIE występuje gen odpowiedzialny za mutację zwaną albinizmem.  😵 😵 😵

Jest gen C z locus albino, ale on nie powoduje albinizmu.  U szczurów czy innych zwierząt owszem.

W USA jest stowarzyszenie koni albino, ale to nie ma nic wspólnego z albinizmem jako mutacją.

A lethal white syndrome - syndrom białego źrebaka, to nie albinizm.  występuje u homozygotycznych srokaczy  typu overo.

konie o których mówisz "białe z niebieskimi oczami" to cremello.  Maść ta powstaje przez rozjaśnienie maści kasztanowatej. działanie homozygotycznego allelu kremowego C[sup]cr[/sup]
czyli cremello =  aaeeC[sup]cr[/sup]C[sup]cr[/sup]

z fejsa yawy2
rozpiska z umaszczeń koni

klik


sorry za  🚫

możesz podać tytuł i autorów tego artykułu?  😉
Pursat, i takie mi sie podobają przynajmniej pokrój (i połysk😉 ) jak i te "czołowe" które wstawiacie tu co jakiś czas - jest na czym oko zawiesić 🙂
oby jak najwięcej!
Myako okazuje się ,że sama definicja słowa albinos jest o wiele bardziej ścisła. Na wydruku nie mam daty niestety, Albino, Timothy Jacobs. To chyba oznacza ,że związek hodowców Albino powinien zmienić nazwę ,bo spore zamieszanie.
I zmienił na American White and American Creme Horse Registry.
Ot cały spór okazuje się dotyczy jednego wyrazu. 60 lat amerykanie hodowali konia o skórze bez pigment i nazwali go Albino jednak okazało się ,że to nazwa niepoprawna naukowo. Okazuje się ,że albinizm to bardzo wąskie pojęcie sprowadzające do jednego określonego genu. Mnie się jednak wydaje ,że pretensje co do nazwy albino i zawężanie znaczenia nie są w 100% uzasadnione. Dlaczego właściwie hodowcy zmienili starą, kojarzącą się reszcie świata nazwę, na dwie różne skoro samo słowo albino pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza nic więcej jak tylko białoskóry ? Encyklopedia powszechna podaje ,że albinizm jest to anomalia genetyczna objawiająca się brakiem lub niedoborem pigmentacji u ludzi ,zwierząt i roślin dziedziczona jako cecha recesywna .Także ogólnik . Tak przeglądam z pomocą wyszukiwarki hamerykańskie teksty o albinosach wśród zwierząt i znów natrafiam na określenia albinizm pełny i niepełny....? I tak sobie myślę ,że to jest chyba dyskusja dla naukowców i językoznawców.
Pursat   Абсолют чистой крови
22 marca 2014 08:45
Trafiłam na to zdjęcie i od razu przypomniała mi się dyskusja o tym, jak to tekińce absolutnie nie nadają się do rekreacji. A tu jeszcze dziecko w siodle. W dodatku na strasznym ogierze! 🙂

Pursat   Абсолют чистой крови
05 kwietnia 2014 22:20
Kilka zdjęć z odwiedzin u Miyana i Ostovara w Kurozwękach. Niedługo będę miała więcej. Fot. Łukasz Prażak.

Ostovar:



Chłopaki razem:



W Boskiej Woli, u Jacka:

Pursat   Абсолют чистой крови
12 kwietnia 2014 15:39
Relacja z wycieczki do Kurozwęk i Boskiej Woli pod koniec marca. Wybrałam najciekawsze zdjęcia. Więcej obrazków niż tekstu, bo po prostu nie mam czasu zadbać o bloga w tym momencie. 😉

http://akhaltekes.blogspot.com/2014/04/28-29032014-sk-kurozweki-boska-wola.html
Rzadko się udzielam, ale czytam regularnie  😉  A że mam aktualne zdjęcia Sahaba to wpadam  i wrzucam 😉

Młody w trakcie zajazdki, dlatego też parę kilogramów brakuje, ale jak zacznie przyzwoicie chodzić to masy też wrzuci .
Myślę że nasz  "polski" tekin może stawać w szranki z tymi zagranicznymi  😉
Piekne zloto  😍
Piękny jest.
Bischa   TAFC Polska :)
23 kwietnia 2014 14:29
"Z górki" stoi?
Trochę tak, ale zadem jest przebudowany  też.
aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
23 kwietnia 2014 22:09
Donia Aleksandra, zdecydowanie może konkurować z tekińcami z najwyższych półek 🙂 obłędny 🙂
Bronze   "Born to chase and flee.."
24 kwietnia 2014 08:25
Donia - klasa koń.
ZJAWISKOWY, ale co się dziwić - świetna matka i ojciec, kochająca i dbająca hodowczyni. W dziedzinie końskiej mamy w Polsce długo oczekiwany sukces - Achały. Donia bardzo gratuluję, ja i cały Pegaz. Życzę żeby miął tak poukładane w głowie jak mama i tata i żebyś miała z niego towarzysza i przyjaciela
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
24 kwietnia 2014 09:38
Ale się pięknie świeci w słoneczku. Jeszcze pewnie urośnie to zad się wyrówna.
Dziękuje wszystkim za miłe słowa :kwiatek:
Katarina_89 w kwestii hodowli my się już nie wykażemy. Także cała nadzieja w Pegazie 😉
Za niedługo obiecuję zdjęcia pod siodłem , a póki co jeszcze luzem:
Bronze   "Born to chase and flee.."
24 kwietnia 2014 13:50
Donia - czemu rezygnujecie z hodowli ? Szkoda, naprawdę wielka szkoda tym bardziej,że efekt hodowlany jest rewelacyjny. Twój Sahab to moim skromnym zdaniem najlepszy koń tego typu w PL. Gratuluję :-)
Twój Sahab to moim skromnym zdaniem najlepszy koń tego typu w PL.

dlaczego?

z ciekawości. Nie znam się na AT, więc nie wiem dlaczego jest lepszy niż inne. Doradzisz?
Bronze bardzo mi miło słyszeć takie słowa.Cóż hodowla jest dla osób bardzo majętnych i z dużą ilością szczęścia ,a ze sprzedażą źrebiąt różnie bywa 😉 . Oczywiście za rozsądna cenę, bo co to za biznes puszczać w świat za gorsze? A my już limit chyba wykorzystaliśmy  😉
Bronze   "Born to chase and flee.."
24 kwietnia 2014 15:54
Isabelle - tez znawcą nie jestem, ale Sahab jest na moje laickie oko godnie reprezentuje typ"złotego" konie. porównujac oczywiście inne konie AT z watku. Ela fajnie go okresliła jako "rasowe bydlątko" i patrząc na S. faktycznie widzę róznicę nie tylko w masci ale i w pokroju. Kawał fajnego konia po prostu. Ale to moje skromne zdanie, nie fachowe, ale osobiste :-).
Miyako   聞こえる昨日の叫びが。
24 kwietnia 2014 18:14
ło matko noc i niech ciemność będzie łaskawa  😍  cudo, prawdziwy złoty koń  💘
Donia powodzenia w treningu!
ciekawe jak będzie wyglądał po nabraniu masy  😍

szkoda, że rezygnujesz z hodowli, ale rozumiem i szanuje twoje zdanie.  nawet tylko jeden sukcesik, jest wiele wart  😉
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
24 kwietnia 2014 18:45
Donia Aleksandra, zajazdki to ile on już ma? Przecież niedawno dopiero się urodził 🙂 Ale czas leci.
Miyako hodowla achał tekinów w Polsce jest trudna.To specyficzna rasa, a w dzisiejszych czasach trudno znaleźć zbyt na "normalnego" konia wierzchowego,  co dopiero na takiego cudaka 😉
Jara  ano leci 😉 3 latka mu stuknęły.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się