ciąża, wyźrebienie, źrebak

U nas 25 dni po terminie jest w koncu numer trzy! Ogierek, OGROMNY, długość nóg mnie przeraziła jak dzisiaj go zobaczyłam  😁





Coś na razie Jusiek ma 4:1 dla ogierków 😉 Kolejne źrebię planowo 6 maja 🙂
galopada_   małoPolskie ;)
01 maja 2014 08:00
No to się zdziwiliśmy! Poprzednia przenosiła ponad 3 tygodnie, a dzisiaj czekała na nas niespodzianka tydzień przed planowanym terminem 😉

klaczka (Dżakarta x Justus)



ogierek smok (Draba x Justus) Wygląda na to, że chce dogonić wzrostowo swojego brata czyli mojego Dż. 😉

Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
01 maja 2014 12:48
Paskudne (tfu,tfu), niech się dobrze chowają 🙂
Gratulację wszystkim tegorocznym mamcią i dużo zdrówka dla młodziaków  😀 Dziewczyny co ile dni wasze klacze mają ruje ? W tym roku chcę inseminować swoja długo , długo nie miała rui pierwsza w tym roku była dopiero w połowie kwietnia , zamówiłam weta z usg na 5 maja . Dziś moja klacz w terenie po jakiś 20 min jazdy zaczeła sikać no niby nic dziwnego  😀 ale sikała dość długo a na koniec z przerwami sikneła jeszcze z 5 razy , w drodze do domu jeszcze posikiwała z 4 razy , nigdy to jej się nie zdarzyło .
Oczywiście przy rui rozumiem ale nie widać żeby się grzała i chyba za szybko bo od poprzedniej minęło ok 14-16 dni . No i przy rui to zawsze kita na bok posikuje , chodzi rozkrokiem  , Czy to mozliwe że zaczyna sie kolejna ruja ? czy może ma chory pęcherz ? Mam nadzieję że nie jest to głupie pytanie ale trochę mnie to dziś zmartwiło w sumie to chyba nawet mocno 🙁
raczej ruja 🙂

klacz standardowo sprawdza się ogierem po 18 dniach od ostatniego krycia 🙂

ale wiosną mamy sporo anomalii, czasami są to 14 dni, czasami i 30 🙂
Zdarzyło Wam się kiedykolwiek, żeby źrebię dostało rozwolnienia już pod koniec trzeciej doby od urodzenia? Około szóstej - siódmej doby to i owszem, spodziewałbym się. Ale tak wcześnie?

Na razie nic strasznego się nie dzieje, ale termin tego zdarzenia trochę nas zaniepokoił. Tym bardziej, że właśnie psuje się pogoda, robi się zimno i mokro...
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
02 maja 2014 06:41
Nam dzisiaj w nocy urodziła się klaczka  😀 Matka Senna po Rio Branco, tatuś mój siwy Mozambik po Banita  😉
galopada_ ale stawka rudzielców  😍
Mozii gratki! Uroczy maluch.
Dzięki Zielonaroza  😀 jkobus  ta dziwna pogoda w tym roku chyba tak może wpływać na konie 🙁 Znalazłam fajny artykuł o rui u klaczy może komuś się przyda . Super pokazany na wykresie przebieg cyklu rujowego , nie wiedziałam że okres międzyrujowy  trwa tylko ok 15 dni 
http://www.janow.arabians.pl/pl/pzhka/zjazd-2002/tischner-przygotowanie-klaczy.php
Zdarzyło Wam się kiedykolwiek, żeby źrebię dostało rozwolnienia już pod koniec trzeciej doby od urodzenia? Około szóstej - siódmej doby to i owszem, spodziewałbym się. Ale tak wcześnie?

Na razie nic strasznego się nie dzieje, ale termin tego zdarzenia trochę nas zaniepokoił. Tym bardziej, że właśnie psuje się pogoda, robi się zimno i mokro...


Tak, zdarzyło się to wielokrotnie i nie jest to jakąś poważną anomalią. Klacz poprostu weszła szybciej w ruję 🙂
Dla hodowców kryjących na "9-tke" jest to nieco problem, ponieważ taka klacz najczęściej nie nada się do krycia (najczęśćiej, nie znaczy zawsze) w pierwszej ruji.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
02 maja 2014 09:13
Louisa, dziękuję  :kwiatek:
Bardzo duża z niej dziewczyna, nóżki jak u pająka i ma w sobie tyle energii, że wszędzie jest jej pełno  🙂


Mozii to na pierwszym spacerku będzie się działo pewnie.
Czekam na foty!
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
02 maja 2014 10:42
Na pewno wstawię  🙂 Dzisiaj już pewnie będzie jakieś boksowe miała, gdyż ja w pracy, a u mnie w stajni panuje aktualnie "Stellowe" szaleństwo stajennych fotografów  😁 No ale babci- kota nie ma, to myszy harcują  😁
galopada_   małoPolskie ;)
02 maja 2014 12:59
Zapowiadane wcześniej ogierki po Justusie od dwóch klaczy naszej hodowli (po Jasnym Poranku). Rudy tak kłusuje i galopuje, że aż mi oczy na wierzch wyszły  😁











Po tym justusie to źrebaki takie mocno kaliborwe chyba są co ?
galopada_   małoPolskie ;)
02 maja 2014 13:17
Od pierwiastek takie średnie, ale od wieloródek to już smoki dość. Zady mają ogromne 😉 No i charakterowo cud, miód!
To prawda że klacze które wiele razy rodziły, dają właśnie duże źrebaki? Albo konie które w późniejszym wieku są bardzo wysokie?
Raczej odwrotnie - pierwiastki dają źrebięta mniejsze, które nieco mniejsze rosną 😉
Condina   Charakter, Charisma, Klasse.
03 maja 2014 10:48
gratulacje maluchów 🙂😉) My czekamy na ostatniego na początku czerwca 🙂

Mozii   "Spełnić własną legendę..."
03 maja 2014 21:09
Kolejne zdjęcia mojego patyczaka  😁
Dzisiaj byłam u znajomego w stajni i jego 2 tygodniowe źrebaki są ciut niższe od mojej  🤔
W każdym razie mała ma się świetni i bryka po boksie (17m kw. to ma gdzie  😁 ) 😉
galopada_   małoPolskie ;)
04 maja 2014 17:15
Ogierek (Draba x Justus) ur.29.04







Dywersja (Driada x Justus)



i Koks (Delia x Justus)

ale rudo  😍 cudnie!
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
07 maja 2014 20:46
Kolejna kobyłka rozpakowana, została jeszcze jedna
na razie chłopaki prowadzą 2:1
jedyna dziewczyna w drużynie, czyli mała I (na zdjęciu miała nie całą dobę)


i dzisiejszy nabytek mały K

Niestety mamy źrebaka-sierotę. W związku z tym moje pytanie, czy używał ktoś preparatu mlekozastępczego Pavo ?
Konstancja ja, ale u sierotki-szetlanda.
A dawałaś tylko to mleko czy mieszałaś z jeszcze jakimś innym ?
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
14 maja 2014 15:41
PAVO co prawda nie używałam ale odchowałam sierotkę na kilku produktach - najpierw poszedł Baileys, potem z racji ceny i ilości w jakich zaczęło schodzić była epizod z Dolfosem ale nie polecam, potem przez dłuższy czas Sprayfo (https://www.sloten.com/index.php/pl/rebita.html) i to polecam, nie pamiętam teraz ceny ale wychodziło znacznie lepiej niż większość "końskich" firm, chętnie pite i wydajne. Kończyłam na LNB (http://lnb.pl/produkty/konie) i też było ok, cenowo jeszcze fajniejsze niż Sprayfo. Mała dostawała najpierw samo mleko ale około 2-3 tygodnia powoli też paszę dla źrebiąt. W szczycie karmienia mlekiem wypijała 13600 ml dziennie (źrebak arabski).
Konstancja małe najpierw bebiko dostało (nie miałam jak ściągnąć pavo w Boże ciało), na szetlanda jedno wiadro mi praktycznie starczyło, jednak gabaryty inne niż u dużego konia. Małe dostawało też Dodsona jak już więcej paszy jadło, na ostatnie dwa tyg znowu bebiko, bo Pavo się skończyło.

Teraz miałam konflikt serologiczny i źrebak 1,5 dniowy ledwo dał radę dociągnąć na bebiko, zaczął chudnąć i słabszy się zrobił, ale znowu trafiło mi sie w weekend i chodziło tylko o 1,5 doby więc daliśmy radę.

Niczego innego nie próbowałam.
Konstancja Wyrazy współczucie, matka odeszła przy porodzie czy po kilku dniach ?



Ja jeszcze nie zgrałam filmu z porodu ale mamy małą wariatkę  😍  poszłam się przebrać po porodzie i miałam iść do młodej, jak przyszłam to młoda już piła mleko. 4 godziny po porodzie śmigała galopem w koło matki.
Agentka nam się urodziła i to taka charakterna baba  😉 
Dziś została pogryziona przez psa sąsiadów, dobrze, że nic poważnego się nie stało . Więc teraz moje pytanie? są lekkie zadrapania, więc mam się czego bać. Mąż kazał mi dzwonić do weta. ale ja nie chce panikować, choć się boję bo źrebak ma kilka dni.
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi  :kwiatek: Klacz padła miesiąc po porodzie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się