ZAKŁADY TRENINGOWE I LICENCJA HODOWLANA OGIERÓW

Karla🙂,  a wiesz może jakie jeszcze "stada" wypożyczają ogiery zimnokrwiste i jak wygląda procedura?
na temat Łącka mogę się tylko wypowiedzieć, bo byłam niedawno, samo wypożyczenie to pikuś i groszowa sprawa, mi kiedyś tam kazali zrobić kurs dla ogiernika, składałam wniosek do wet o zatwierdzenie punktu, przyjechał kolega, opisał wsio, pomierzył, pooglądał, sprawdził aktualne badania ogiera, zatwierdził punkt i po pół roku wpadł na rekontrolę i tyle, ale to ponad 5 lat temu było😀
Karla🙂,  a pamiętasz jakie były wymagania do zatwierdzenia punktu? są jakieś co do ludzia/miejsca?
chyba wymagania były wg ustawy z 22 czerwca z 2004 (?)
napewno tabliczki - "punkt kopulacyjny" oraz na bramie i druga na stajni - "nieupoważnionym wstęp wzbroniony"
musisz posiadać pęta i wydzielone miejsce do krycia
środki dezynfekcyjne oraz maty (w praktyce 2 łaty i worek trocin)
wymiarowe boksy (min 3x3)

Generalnie wszystkie stada dają ogiery w dzierżawę - po to są! Jednak nie wszystkie mogą akurat teraz mieć zimne na stanie (rozdział jest na początku sezonu, a często i jesienia trzeba sobie "zaklepać" co się chce)

Aby wydzierżawić ogiera piszesz wniosek - proszę o wydzierżawienia takiego i takiego ogiera (jego imię i dane lub poprostu - ogiera zimnokrwistego) na punk w miejscowości XXX.
Z takim wnioskiem musisz jechać do OZHK, oni Ci go zaopiniują i podbiją, że faktycznie taki ogier się "przyda" w danym rejonie i jesteś hodowcą zrzeszonym w Związku.
Następnie z podbitym wnioskiem jedziesz do Stada i się dogadujesz. Koszt og zimnokrwistego to CHYBA 1500zł rocznie. Sama płacisz weta/ kowala/ wyzywienie. Ogierowi raz w roku robisz badania krwi (chyba 100zł). Ale za krycie kasujesz Ty, tyle ile chcesz - bez ograniczeń (zależnie od związku musisz zapłacić do OZHK jesienią po 10-20zł od klaczy).
Warto przed wyjazdem do SO zadzwonić i się dogadać (a nawet przed wypisaniem wniosku do podbicia). Wówczas jadąc zawieźć wniosek, możesz jechać od razu z trajlerem 😉


Jak ogiera dostaniesz, zgłaszasz do PIW, że go masz. Juz nie trzeba zgody na prowadzenie punktu, ale tylko ich powiadomić.
Nie są wymagane żadne kursy ogiernika ani nic takiego.
.
zielonaroza skad masz info, ze nie trzeba pozwolenia? miesiac temu wiozlam decyzje od powiatowego do jednej stajni...
czyli tak jak mowilam, wymogi ciagle wg starej ustawy. Fajnie, ze zniesli ten kurs dla ogiernika, bo to bylo jawne wyludzanie kasy przez pewne jednostki, ktore to organizowaly:/
A jak to jest z licencjami klaczy? Kiedyś w paszporcie nie pisało czy klacz jest w księdze głównej czy we wstępnej, a teraz pisze.
Taka sytuacja, klacz wlkp jest w księdze wstępnej, ma pełny rodowód (żadnego NN), jej matka też jest w księdze wstępnej a babka "N.L" (podejrzewam że chodzi o nielicencjonowana). Klacz ta rodzi źrebaka czyli wg tego znalazłam w programie hodowlanym wlkp może dostać licencję i wpis do księgi głównej jeśli pomyślnie przejdzie badanie markerów genetycznych tak?

" Do części głównej (G) księgi koni rasy wielkopolskiej wpisuje si  ogiery i klacze, które:
– są poddawane ocenie wartości użytkowej,
– wykazują cechy charakterystyczne dla swojej rasy,
– pochodzą co najmniej od dwóch pokoleń przodków rasy wielkopolskiej lub ras biorących udział w jej doskonaleniu,
– ogiery – pochodzą od rodziców wpisanych do ksiąg głównych,
klacze – pochodzą od ojców wpisanych do ksiąg głównych, od matek z obustronnym pochodzeniem, wpisanych co najmniej do ksiąg wstępnych"

A co za tym idzie źrebak od niej też dostanie wpis do księgi głównej (zakładam oczywiście że ojciec jest w księdze głównej  ma licencje itd).

Czy ja to dobrze interpretuje? 
Jak się dopytywałam to od takiej matki klacz będzie w głównej. Syn najpewníej bez prawa wpisu, bo musi mieć babkę i matkę w głównej.
Klacz, która ma pełny rodowód a ma wpisane b.l. lub n.l. mogła mieć np krzywy zgryz, albo została pokryta przed 30 miesiącem życia.
Syn najpewníej bez prawa wpisu, bo musi mieć babkę i matkę w głównej.
A możesz podlinkować gdzie to jest zapisane? Bo jakoś nie mogę znaleźć informacji na stronie PZHK na ten temat, że ogier musi mieć 2 pokolenia wstecz w księdze głównej.
Rozmawiałam o tym w Warszawskim ozhk. Nie wiem czy to jest zapisane w programach...
Czy Turbud Alino wykazał się w sporcie? albo hodowli?
montana   małopolskie
12 maja 2014 14:28
Jeśli chodzi o źrebaka to klaczka dostanie główną w paszport, a ogierek bez prawa wpisu, skoro matka we wstępnej

– ogiery – pochodzą od rodziców wpisanych do ksiąg głównych,
– klacze – pochodzą od ojców wpisanych do ksiąg głównych, od matek z obustronnym pochodzeniem, wpisanych co najmniej do ksiąg wstępnych
montana, ale mowa o wnuku! klaczy we wstępnej.
Chodzi o to, że klacz ma księgę wstępną, a ma obustronne pochodzenie i jej matka ma wstępną więc powinna po urodzeniu źrebaka zostać zbonitowana i otrzymać księge główną bo spełnia wymóg (ma matkę w księdze wstępnej, która ma obustronne pochodzenie oraz ma ojca oczywiście w księdze głównej).

Czyli źrebie które się urodzi i będzie ogierkiem powinno mieć księgę główną z tego wynika bo już matka powinna otrzymać księgę główną (zakładamy oczywiście że markery genetyczne wyszły ok i klacz została zbonitowana i dostała licencję).
montana   małopolskie
12 maja 2014 17:22
aj, czyli wybiegamy daleko w przyszłość, haha, ok, jak ta klacz dostanie główną to jej źrebak niezależnie od płci także główna
Nie w przyszłość tylko w przeszłość akurat w moim przypadku 😉

Czyli klacz powinna mieć możliwość otrzymać księgę główną po urodzeniu źrebaka wg tego przypadku który opisałam tak, no bo w końcu spełnia wymogi zawarte w programie hodowlanym.  Tylko to wtedy wymieniają paszport czy przybijają księgę główną czy jak?

amazonka*

Jeśli klacz jest już wpisana do księgi wstępnej to nie ma możliwości przepisania jej do głównej.
No ale to ja np nie rozumiem dlaczego ona została wpisana do księgi wstępnej skoro matka ma wstępną i ma obustronne pełne pochodzenie, ojca w księdze głównej czyli 'papierowo' spełnia wymogi programu. Dlatego że ktoś nie zrobił markerów i nie zapłacił za licencję czy jak?

P.S. A od jednego pana z OZHK który ma klacz we wstępnej usłyszałam że jak się mu oźrebi to zrobi markery, licencję i będzie miała główną  🤔 zagwozdka z tymi księgami.
A widziałam też klacz która miała od strony matki 3 kratki NN a miała księgę główną.
Skaner-A   Gold Palomino
12 maja 2014 21:01
wszystko zależy od opisującego i jego humoru  😵, często opisywane były żrebaki po ogierach które zdobyły licencje na próbie polowej, a po takowej źrebaki nie mają prawa wpisu do księgi głównej dlatego pewnie w tym tkwi problem
próba polowa dla ogierów gorącokrwistych??? kiedy ? gdzie? ja nigdy o czymś takim nie słyszałam, dla klaczy owszem, moja takie coś zdawała żeby zaoszczędzić jej "przyjemności" stacjonarki, ale dla ogierów?
Skaner-A   Gold Palomino
12 maja 2014 22:10
próba polowa dla kucy i koni małych gdzie rodowód jest czysto wlkp 
Kuce jeszcze niedawno były uznawane bez pochodzenia...

amazonka*  klacz, która nie miała licencji mimo obustrońego pochodzenia jest traktowana jako nn rodowodowo. Pierwszy źrebak naszej klaczy jest bez prawa wpisu, bo klacz byłá za młoda jak ją kryli. Drugi z identycznego połączenia ma główną.
[quote author=Karla🙂 link=topic=14564.msg2092041#msg2092041 date=1399927681]
próba polowa dla ogierów gorącokrwistych??? kiedy ? gdzie? ja nigdy o czymś takim nie słyszałam, dla klaczy owszem, moja takie coś zdawała żeby zaoszczędzić jej "przyjemności" stacjonarki, ale dla ogierów?
[/quote]

Karla do bodaj 1998 czy 1999 roku ogiery uznawano również w próbie polowej 🙂
i to mnie wkurza.. są takie konie  czysty rodowód konkretnej rasy, ale kurduple i co? i bach przerabia się na kuca, licke łatwiej dostać, a potem w ogłoszeniu, że stanówka trantowatym małopolakiem ... dzwonisz, bo nie znasz a tu zonk, bo 150 w kapeluszu i podkowach.
Small Bridge ale przecież licencję wyrabia się po urodzeniu pierwszego źrebaka prawda? Więc skoro moja była w odpowiednim wieku i ma rodziców papierowo ok (zgodnie z programem hodowlanym wlkp) to powinna otrzymać księgę główną po wyźrebieniu (po zrobieniu markerów i zbonitowaniu) a co za tym idzie jej źrebak (ogierek) też powinien być wpisany do głównej.
Co Toja klacz ma wpisane w paszporcie? księga wstępna czy główna? Bo mówimy o przypadku gdy klacz ma wpisaną wstępną mimo że matka miała wstępną i pełne pochodzenie a ojciec oczywiście główną.
amazonka, ale pochodzenie to nie wszystko- pytałam o to wczoraj znajomą, która kiedyś pracowała przy opisach i licencjach i jeśli jest w papierze klacz bez licencji i nawet jak miała rodowód ok, ale była np. wada zgryzu! to do głownej  nie miała szans wpisu, generalnie np. stadniny państwowe takie klacze eliminowały z hodowli,i nie, ze była wybrakowana po iluś tam latach, tylko od razu się ją sprzedawało w miejsca różne.
A jakie są jeszcze przyczyny wpisania N.L. klaczy? Oprócz wady zgryzu i zbyt młodego wieku pokrycia?
I kiedy to N.L. się wpisuje? Jak klacz da źrebaka i przy jej bonitowaniu okaże się że ma np wadę zgryzu tak?

I czy to oznacza, że każdy źrebak który ma prababkę albo praprababkę N. L.  nie może otrzymać głównej? Chciałabym kurcze coś na ten temat poczytać z pewnego źródła ale w programie hodowlanym nic nie znalazłam..
w programie powinien byćtaki zapis (jest u innej rasy)
Do
ksiąg nie mogą być wpisane
konie, u których stwierdzono:
a)
obustronną ślepotę,
b)
nieprawidłową budowę szczęki (tzw. karpiowaty lub
szczupaczy zgryz),
c)
jedno lub obustronne wnętrostwo,
d)
szpat kostny
oraz konie, które uzyskały mniej niż połowę maksymalnej liczby punktów przy
ocenie
kłody, nóg przednich, tylnych, kopyt i ruchu. O dyskwalifikacji decyduje przyznanie mniej
niż połowy punktów
nawet za jeden z w/w elementów oceny
Skaner-A   Gold Palomino
13 maja 2014 19:00
amazonka, najlepiej pytaj co i jak w pzhk, źrebaka masz ślicznego więc warto wykłócić się o księgę główną , opisujący mogą wszystko wystarczy dobra wola  😉
[quote author=Karla🙂 link=topic=14564.msg2084670#msg2084670 date=1399232947]
zielonaroza skad masz info, ze nie trzeba pozwolenia? miesiac temu wiozlam decyzje od powiatowego do jednej stajni...
czyli tak jak mowilam, wymogi ciagle wg starej ustawy. Fajnie, ze zniesli ten kurs dla ogiernika, bo to bylo jawne wyludzanie kasy przez pewne jednostki, ktore to organizowaly:/
[/quote]


Bo mam ogiera i tak mi powiedział juz min 3 lata temu powiatowy 😉
postaram się znaleźć to pismo, ale nic nie obiecuję


Klacz, która ma pełny rodowód a ma wpisane b.l. lub n.l. mogła mieć np krzywy zgryz, albo została pokryta przed 30 miesiącem życia.


co znaczy b.l i n.l?



[quote author=Skaner-A link=topic=14564.msg2091985#msg2091985 date=1399924861]
wszystko zależy od opisującego i jego humoru  😵, często opisywane były żrebaki po ogierach które zdobyły licencje na próbie polowej, a po takowej źrebaki nie mają prawa wpisu do księgi głównej dlatego pewnie w tym tkwi problem

[/quote]
[quote author=Karla🙂 link=topic=14564.msg2092041#msg2092041 date=1399927681]
próba polowa dla ogierów gorącokrwistych??? kiedy ? gdzie? ja nigdy o czymś takim nie słyszałam, dla klaczy owszem, moja takie coś zdawała żeby zaoszczędzić jej "przyjemności" stacjonarki, ale dla ogierów?
[/quote]

[quote author=Skaner-A link=topic=14564.msg2092058#msg2092058 date=1399929041]
próba polowa dla kucy i koni małych gdzie rodowód jest czysto wlkp 
[/quote]


Nie prawda! Konie po ogierach zdajacych próbę polową mają prawo do księgi głównej!!! Ale oczywiście w rasie ojca i pod warunkiem, że spełniają waruki prawa do wpisu!
Rasa (rejestr?) koni małych opiera się na koniach sportowych. Co z tego jak małopolak, a ma 150cm? Jeśli jest dobry i urodziwy ma prawo kryć KUCE i KM.  Źrebak po nim ma prawo wpisu do KG, ale w kucach i koniach małych!! Ponieważ NIE MA licencji w małopalakach, a tylko w maluszkach!


Nie wiem czy to jest zapisane w programach...


[quote author=Skaner-A link=topic=14564.msg2092834#msg2092834 date=1400004043]
opisujący mogą wszystko wystarczy dobra wola  😉

[/quote]

wszystko powinno być zapisane w programach, nie mozna sobie tego samu wymyślać
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się