siodła bezterlicowe

Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
30 kwietnia 2014 05:32
nie rozumiem dlaczego na allegro ma tak mało negatywów,
choć ja sama wystawiłam jej pozytywny po zakupie dość fajnej bezwędzidłówki a Pani była wówczas całkiem miła

może jej nastrój zależy od faz księżyca...
Livia   ...z innego świata
30 kwietnia 2014 11:01
Rudzik, hahaha, albo od miliona innych nieistotnych okoliczności 🙂

Nikt nic nie może napisać o tym siodle? Pisałam do villainGinger, ale też niestety cisza.
Mam problem z moją bezterlicówką Barefoot Cherokee. Otóż z dwóch koni zsuwa mi się w tył. Na starym czapraku (zrobionym z dwóch, więc nie wyglądało to zbyt elegancko) na siwym jeszcze jeździć się dało, ale na drugim to było coś strasznego. Po przejściu kilku metrów siodło zsuwało się gdzieś 10 cm. Nie zdążyłam nawet wsiąść, a już musiałam przesiodłać 😵 Dzisiaj wsiadłam na siwego w nowym padzie-podkładce i po kilku krokach siodło spłynęło do tyłu tak, że nie dało się dalej jeździć. Popręg zapinam normalnie, nie jest luźny. Dodam, że mam pad physio. Wiecie może jak temu zaradzić? Może napierśnik pomoże? Bo mi już ręce opadają. Tyle kasy wydane i coś nie pasuje... Poprzednia terlicówka również się zsuwa.
Dzisiaj znacznie lepiej mi się jeździło w moim Barefoocie. Zmieniłam łęk-z elastycznego na sztywny. Zdecydowanie lepiej. Siodło nie zjeżdżało na kłąb podczas jazdy, dla mnie lepiej bo bardziej wąsko. Zmieniłam też strzemiona z bezpiecznych barefoota na moje elastyczne. Nie było już efektu sprężynowania siodła. Tylko jeszcze zakup pada mi został, bo nie chcę jeździć na prowizorce przeze mnie zrobionej.
Jak myślicie, czy pad/czaprak Mattesa z takimi rozcięciami na panele/podkładki będzie ok? Czy lepiej polować na pad special barefoota? Pada physio chyba nie chcę...nie chcę siedzieć jak na wielbłądzie-ważę ok 54-55kg.
Wiem, że większość z was będzie polecać zakup oryginalnego padu, ale na dzień dzisiejszy nie mam takiej kwoty. Używki na ebay są, ale też jest walka o nie. Czy ktoś z Was miał/widział/testował takie czapraki pod siodło bezterlicowe?

http://allegro.pl/czaprak-freedom-i4150411818.html
http://galopagos-shop.pl/41-pad-do-siodla-western.html

Mam swoje grube panele z mikrogumy o grubości 10-12 mm.







edit:urwało mi wypowiedź
Ja waśnie miękkiego nie za bardzo lubię. Jakoś tak stabilnie leży na grzbiecie ze sztywnym łękiem. Czyli zrezygnowałaś z bezpiecznych strzemion?
Wcześniej w wątku dziewczyny pisały, ze jeżdżą w padach samoróbkach. Kilka stron wcześniej w wątku 🙂 ja nie mam z tym doświadczenia 🙂
Samoróbka musi być dobrze zrobiona i pod wymiar, jeżeli spełnia te dwa wymogi to zdecydowanie nadaje się do użytkowania.
Na dniach dostanę od koleżanki pad physio do odrysowania, więc będzie korekta tego co mam teraz. Na razie jeżdżę bardzo spokojnie, tzn. tuptamy sobie. Krzywda się nie dzieje, a jakaś amortyzacja i rozkład ciężar jest.  Jeśli trafię na oryginalny pad w fajnej cenie, to nie będę się zastanawiać nad kupnem.
Ze strzemion bezpiecznych na razie zrezygnowałam. Może jak "poustawiam się" w tym siodle tak jak należy, to wrócę do nich. Ale na dzień dzisiejszy nie pasują mi i tyle.
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
09 maja 2014 21:56
Ja bym nie jeździła bez padu specjalnie pod siodło robionego.

koniara19, w naszym przypadku napierśnik pomógł.


koniara19, w naszym przypadku napierśnik pomógł.




Taki zwyczajny? Czy jakis zamawiałaś do barefoota?
Czy kiedy siodło uciska na kłąb to jest jakaś szansa, aby to skorygować? Klacz ma wystający i stąd zrodził się problem. Freemax bardzo nam pasuje, aczkolwiek jego przód jest dość sztywny i boję się, że przy długotrwałym nacisku w końcu coś się stanie. Bez jeźdźca w porządku, ale jak już wsiądę to waga robi swoje.  😉
Mam już u siebie pożyczony oryginalny pad physio i na jego wzór przerabiam swój pad-najważniejsze to szerokość kanału na kręgosłup i wykrój paneli/wkładów. Moje panele są identyczne ja w physio-kupiłam w sklepie mikrogumę o grubości 10-12mm. To jest identyczny materiał. Pad mam prawie ukończony.
Apsik możesz wstawić zdjęcia padu po ukończeniu. Właśnie zabieram się za stworzenie własnego i jakoś nie mam pomysłu. Jakiej szerokości jest kanał w physio? Mikrogumę 😲 gdzie ją dorwałaś?
aien   wędrowiec
12 maja 2014 20:11
apsik forumowa Ivett ma wykrój padu pod arizonę, (zrobiła mi go na wzór mojego starego oryginalnego, co się rozwala) naprawdę bardzo profesjonalnie ( i kolory można wybrać!). Ceny są znaaacznie mniejsze od oryginału, więc polecam 😉
O może też skorzystam.  Wreszcie jest super pogoda i mogę coś popróbować w cherokee 🙂 Nie wiem czego to jest wina, może nie równego terenu ale mój konio nie opuszcza głowy w kłusie. Ciekawe czy to przyjdzie mu z czasem? W stępie jest bardziej rozluźniony ale kłusem zawsze z głową w chmurach pozwalam mu na to bo jest na emeryturze w zasadzie ale zobaczymy czy może przyjdzie mu to z czasem 😉 Tak, że porządne testy siodła rozpoczęłam i zobaczymy jak się nam będzie dalej w nim pracować. I czy zmieni mu się jakoś grzbiet. Cieszę się, że po pracy na kręgosłupie widać, że sierść jest sucha czyli siodełko sie na nim nie opiera. Wyjątkiem jest tylko może 1cm pod łękiem - będę musiała kupić mniejszy (gdyby ktoś miał na zbyciu rozmiar S sztywnego  to zapraszam na pw 😉 )
jak mają się siodła bezterlicowe do konia z problemem kręgosłupa?
jakim problemem konkretnie?
pisałam już o tym wcześniej jeżeli siodło bezterlicowe opiera się na kręgosłupie to można je nazwać co najwyżej padem do jazdy na oklep. BTW to, że mojemu koniowi ktoś w przeszłości zafundował źle dopasowanym siodłem zwyrodnienia na kręgosłupie nie upoważnia mnie do nie zwracania uwagi na to czy ja ten błąd będę powielać (nie ma znaczenia czy jest koń zdrowy czy nie, każdy koń zasługuje na prawidłowo dobrane siodło). Poza tym uważam, że każde siodło trzeba umieć  dopasować w tym i właśnie bezterlicowe. Niektóre symptomy zwane "problemem kręgosłupa" mogą wynikać z właśnie źle dobranego siodła i żadna podkładka korygująca tu nie jest rozwiązaniem! Źle dopasowane siodło jest jak za ciasne buty!
Hej, a ja mam pytanie z innej beczki, ale w tej dziedzinie. Mianowicie: jaki popręg do bezterlicówki i nie chodzi mi o rodzaj bo wiem, że ujeżdżeniówka ale raczej chodzi mi o materiał. Tak żeby, koń się nie zagotował w nim, nie obtarł albo co. Ja zwykle jadę n 2-3 godziny do lasu i także niestety jak jest gorąco. Czy miała któraś z was z futrem medycznym? Jak on się sprawował?? A może skórzany? Ale czy nie jest za  twardy?
Ja mam dwa popręgi skórzane z daw-mag'a i są super. Nigdy nic się nie stało koniowi - są warte swojej ceny! 😀 na re-volcie trzeba szukać używek (żeby nie były tylko powyciągane gumy i nie popękana skóra, czasem można prawie nówkę strzelić)  I sprawdź dokładnie długość, żeby koń nie haczył łokciami o klamry!
Livia   ...z innego świata
28 maja 2014 12:36
Małgonia, z tym pytaniem możesz iść też do wątku o popręgach 😉 http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,117.0.html
Super! dzięki za pokierowanie🙂
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
19 czerwca 2014 18:59
Czy ktoś z was miał do czynienia z siodłami barefoot?
Zielona Herbatka, wyszukiwarka nie gryzie 😉
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
19 czerwca 2014 21:03
Cobrinha, wiem, ale w wyszukiwarce nie znalazłam interesujących mnie komentarzy... 😀
A co by Cię konkretnie interesowało?
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
19 czerwca 2014 21:46
monikimiki, słyszałam opinię, że:
a) część osób nie może się do nich przyzwyczaić - niestety niektóre nie napisały co dokładnie im nie pasuje, więc nie wiem czy fakt, że koński grzbiet bardziej się rusza i jazda jest zbliżona do jazdy na oklep, czy może jest jakiś inny problem?
b) te siodła wcale nie rozkładają równo ciężaru (niestety nikt nie poparł tej tezy jakimiś dowodami, choćby konkretnym komentarzem w czym ten zły rozkład miałby się objawiać)?
c) do tych siodeł pasują tylko konkretne pady produkowane przez barefoot / pasują normalne czapraki

No i chciałabym się dowiedzieć jakie są ogólne wrażenia, jeśli chodzi o jakość tych siodeł.  😉
Powiem tak. Dla konia to coś wspaniałego. Mięśnie grzbietu nabudowały się diametralnie. Nie wyobrażam sobie użyć jej bez padu. Producent mówi że rola rozkładania ciężary jest rozdzielona na pół między siodło a pad wiec sądzę że to narażenie konskich pleców. Co do jazdy to trzeba się przyzwyczaić. Jest o wiele mniej stabilnie ale to przez brak klocków kolanowych ktorę w niektórych modelach są a w innych nie. Co do materiału to dla mnie nie do zdarcia
Dziewczyna sprzedała, kiedy nie mogła poradzić sobie z okręcającym się siodłem. Nie tyle przy wsiadaniu, co podczas normalnej jazdy,
Mi się nigdy nie kręciło pomimo że w dziurze na lęk wozilam telefon wiec była pusta 😉
Zielona Herbatka Siodła Barefoot, zwłaszcza nowe mają szerokie siedzisko u góry (panele siodła+futerko, panele padu+futerko) poniżej paneli jest węższe. I to właśnie powoduje, że kształt siodła Barefoot jest zupełnie inny niż w typowym siodle np. terlicowym gdzie siedzisko jest dużo węższe. Problemem jest to, że na początku trudno jest przyłożyć nogi do boków konia tzn. nogi odstają i stykasz się z koniem tylko w tych najgrubszych miejscach siodła. Takie są moje odczucia. W rezultacie człowiek nie ma się czym trzymać, tylko dupsko siedzi na poduszce. Ale myślę, że powodem takiego uczucia jest przyzwyczajenie do wąskich siodeł terlicowych, ponieważ po kilku, kilkunastu jazdach w bezterlicówce, nasze ciało wypracuje sobie taką pozycję aby można było stabilnie siedzieć i przyłożyć łydki. To tak jak w jeździe na oklep, trzeba dostosować nasze nogi do kształtu konia aby uda, kolana i łydki nas trzymały na miejscu. Na początku jest ciężko i gdyby nie świadomość, że plecy mojego konia w tym siodle czują się najlepiej to po pierwszej jeździe pozbyłabym się tego siodła ale czasami wystarczy dać sobie więcej czasu 😉
Jeżeli chodzi o testy i dopasowanie siodeł polecam opinię:
http://konie.rancho-stokrotka.pl/2014/03/04/siodlo-kon-cz-4/
Rancho Stokrotka - poszukaj w necie, warto uświadomić sobie parę rzeczy 🙂   
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się