Szczepienia - wszystko na temat

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
15 grudnia 2013 21:07
Koniczka wówczas nie wiedziałam o tych zmianach. Z resztą ja nadal nie wiem, czy wszyscy weterynarze już o tym wiedzą, więc mam wszystko "pod stare" przepisy zrobione.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
17 grudnia 2013 11:19
Nie wiedziałam do końca który wątek wybrać ale w końcu zdecydowałam się na ten. Bo jest jeszcze specjalny o herpes virusie klik (nareszcie udało mi się wstawić odnośnik  :hurra🙂

Czy oprócz podstawowych szczepień, robicie też szczepienia na herpes virusa?

Pytam ogólnie i też pod kątem zaźrebienia klaczy - dowiedziałam się, że przed planowaną ciążą należy klacz zaszczepić bo zwiększa to szanse na to, że klacz nie poroni.
Oczywiście ludzie szczepią tylko na grypę i tężec, pewnie w ogóle nie wiedząc o tym, że herpes virus może być poważny.

Ale co myślicie? Szczepił ktoś specjalnie przed zaźrebianiem? Lub po prostu szczepi profilaktycznie?

Będę wdzięczna za wszystkie wypowiedzi  😉  :kwiatek:

edit: już poprawiłam link i wyświetla się odpowiedni wątek  🙄
strzemionko, tyle, że wstawiłaś link do strony głównej forum. 😉
Ja na herpesa szczepię profilaktycznie konia, który startuje, a więc regularnie zmienia miejsce pobytu i styka sie z wieloma końmi pochodzącymi z różnych miejsc i rejonów.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
17 grudnia 2013 11:30
U nas przyjęło się, że szczepimy po potwierdzeniu źrebności/lub przed kryciem, a potem 5, 7 oraz 9 miesiącu ciąży. Szczepimy też ogiery kryjące.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
17 grudnia 2013 11:33
Klami a co ile się szczepi?

I czy jest podobnie jak ze szczepieniem na grypę+tężec - najpierw 3 w krótkich odstępach i co roku od daty tej trzeciej?
Bo nie mogę za bardzo znaleźć informacji na ten temat, pewnie źle szukam  😉

Mój koń miał robioną podstawę w październiku (tzn. nie pierwszy raz był szczepiony oczywiście...)
I dawka - 24.10
II dawka - do 7.12
III dawka do 7.06. 2014

i kiedy najwcześniej mogę zaszczepić na herpes virusa?

Bo szczepić będę na pewno, za dużo się naczytałam co jakie mogą być skutki zarażenia tym dziadostwem...
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
17 grudnia 2013 11:34
U nas przyjęło się, że szczepimy po potwierdzeniu źrebności/lub przed kryciem, a potem 5, 7 oraz 9 miesiącu ciąży. Szczepimy też ogiery kryjące.


lusia wydawało mi się, że żadnych szczepień się nie robi podczas ciąży. Nie ma to żadnych skutków?
Bo ciąża to nie choroba przecież, ale jednak coś się dzieje w organizmie, zmienia.

edit: przepraszam za post pod postem  :kwiatek:
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
17 grudnia 2013 11:47
strzemionko Robi się bazę ( z tego co pamiętam obejmuje 4 szczepienia)Później powinno się robić co pół roku.
[url=http://www.klinika-konie.com.pl/!data/attachments/szczepienia.pdf]Więcej informacji tu[/url]
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
17 grudnia 2013 12:00
strzemionko Robi się bazę ( z tego co pamiętam obejmuje 4 szczepienia)Później powinno się robić co pół roku.
[url=http://www.klinika-konie.com.pl/!data/attachments/szczepienia.pdf]Więcej informacji tu[/url]


bardzo dziękuję za link  :kwiatek:

czyli jeszcze zapytam:

Przykładowo pisząc:

ostatnie szczepienie bazowe mam 7 czerwca 2014 - mogę zaszczepić konia od razu, czy mam poczekać tydzień/dwa/miesiąc? (wiem, że powinnam się zapytać wetki ale będzie u nas dopiero za miesiąc a chcę sobie jakoś wcześniej rozplanować)

pomijając poprzednie pytanie, zakładam, że 1 lipca zacznę szczepienie bazowe na herpes virusa. Idąc za artykułem z linku i logicznie rozumując  😉:
I dawka - 1 lipca
II dawka - do 14 sierpnia
III dawka - do 30 września
IV dawka - za 6 miesięcy - czyli np. 1 marzec

i od 1 marca co 6 miesięcy dawka przypominająca

I jak to wygląda ze względu na ewentualne zaźrebienie? Bo ja widzę to tak, że w tym roku kończę podstawę na grypę+tężec, później zaczynam podstawę na herpes virusa, którą kończę w marcu 2015. I po tej IV dawce zaźrebiam klacz.

Bo z tego co napisałaś wnioskuję, że podstawę robisz podczas ciąży? Chociaż to się trochę nie zgadza z tą rozpiską z linku.

A czy to moje rozumowanie wyżej jest poprawne?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
17 grudnia 2013 12:34
U nas generalnie klacze hodowlane szczepienia bazowe miały robione kilka lat temu, potem tylko przypominające, które zależne są od tego czy w danym roku klacz będzie zarźrebiona czy nie, jeśli tak to szczepiona jest jak już wcześniej pisałam po zaźrebieniu i na 5,7,9 miesiąc.
I dawka - 1 lipiec
II dawka -między 29 lipiec- 12 sierpień
III dawka - między 29 październik  12 listopad
IV dawka - między 29 styczeń - 12 luty
i od IV kolejno co 6 miesięcy
Nie wiem czy dobre miejsce, ale mam nadzieje że trafiłam.
Mam mały dylemat- jestem po terminie szczepienia, gdzieś przeoczyliśmy datę, dziś mija 3 doba od zabiegu usuwania wilczaków (głupi jaś), szczepionki leżą w lodówce i zastanawiam się czy mogę dziś zaszczepić czy dać jeszcze większy odstęp czasu od zabiegu?? w normalnej sytuacji nie pytałabym tu tylko spokojnie poczekała, ale po a) koń ma teraz 10 dni odpoczynku od siodła więc w sumie fajny okres na zaszczepienie, nie ma ryzyka upocenia gada, przewiania itp. więc mniejsze ryzyko powikłań, po drugie nie bardzo mogę czekać bo za dwa tygodnie czekają nas dośc ciężkie treningi na konsultacjach skokowych a wiadomo że po szczepieniu jest ten tydzień ochronny gdzie trzeba uważać. Nijak nie mam jak wsadzić szczepienia pomiędzy gojenie się zębów a konsultacje, więc zwracam się o pomoc  :kwiatek: byc może ktoś był w podobnej sytuacji = jakiś zabieg + szczepienie??
Jeśli koń jest osłabiony nie powinno się szczepić, a jak przeszedł zabieg usuwania wilczaków to już musisz sama ocenić.
Główne przeciwwskazania do szczepienia to odrobaczenie, podanie sterydów i osłabienie organizmu (wszystkie te sytuacje wpływają na układ immunologiczny).
jak sie robi baze , to druga szczepionka jest po 30 dniach?
21-92 dni
mała korekta
Dziekuje bardzo, i pozniej 6 meisiecy od drugiejs zczepionki?
nie później niż 6m-cy i 3 tyg
Siwa953   przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.. :)
07 kwietnia 2014 08:00
Mój kon był zawsze szczepiony equilis equenza t
Miał zrobione 2 szczepienia(szczepienie bazowe)i wtedy był szczepiony co roku
w ostatnie szczepienie wykonano po pół roku tj 10.04. 2013
dziś będę szczepić, musze robić poprawkę bazowego czy nie?
Robi się to szczepienie co roku czy co pół skoro chce startować w zawodach
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 kwietnia 2014 09:01
Mój kon był zawsze szczepiony equilis equenza t
Miał zrobione 2 szczepienia(szczepienie bazowe)i wtedy był szczepiony co roku


Z tym , że bazowe są 3 szczepienia, więc tak naprawdę bazy nie masz, jeśli po drugim szczepieniu
następne było rok później 🙁.
Trzecie szczepienie musi nastąpić 6 miesięcy po drugim a następne już mogą być co rok
jeśli koń nie startuje.
Siwa953   przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.. :)
07 kwietnia 2014 09:13
Wiec musze robić bazowe? Orientuje się ktoś?
Wiec musze robić bazowe? Orientuje się ktoś?


Według przepisów PZJ to nie masz, ale spać spokojnie możesz, tężca masz załatwionego na 3 lata, a grypę prawdopodobnie na całe życie.
Nakaz wielokrotnego szczepienia, to naganianie klienteli dla firm , które produkują szczepionki. Lobby musi być ogromne, skoro każą nam szczepić co 6 miechów,  na zachodzie wymagane jest szczepienie raz do roku, ale głupich polaczków trzeba wydoić, i tak na to nic nie powiedzą  😁

Uczciwi weterynarze pukają się w głowę, jak widzą ten kretyński przepis, a na potwierdzenie mogę przytoczyć następujące zdarzenie. Kupiłam parę lat temu klacz 13 letnią , od  handlarza. Jego stajnia była siedliskiem wszelkich chorób ,a 90 % koni w jego stajni kaszlało, miało zapalenie oskrzeli, część nawet zapalenie płuc, jako powikłania po grypowe. Klacz którą kupiłam była szczepiona na grypę, ponieważ wcześniej chodziła w sporcie, ale od ostatniego szczepienia upłynęły 4 lata. Strasznie się martwiłam, czy ona ,,czegoś" nie załapała w tej stajni, i bałam się ją przywieźć do domu. Jednak  gdy przywiozłam okazało się, że nic klaczy nie było, niczym się nie zaraziła, i nic nie przywiozła, mimo, tak dużego czasu od ostatniego szczepienia.  😉
ash   Sukces jest koloru blond....
13 maja 2014 15:09
Ile w tym roku płacicie za szczepionkę na grypę?
Muszę sprawdzić kiedy Kary miał tężca robionego, bo może w tym roku trzeba powtórzyć.
Jest sama szczepionka na tężca?
xxKooniexx   Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia.
21 maja 2014 17:59
Jak to jest w końcu z tymi szczepieniami?
koń był szczepiony na grypę/tężec
1. 1 raz w zyciu
2. miesiąc później / 1 raz w zyciu
3. rok później / rok później
4.5 mies później
5. rok później / rok później


kon stoi w towarzystwie jeszcze jednego konia, nie ma kontaktu z innymi.
nie był szczepiony ok 2 lat
czy można zaszczepić konia po prostu na grypę i tężec czy trzeba robić jakieś szczepienia bazowe, jak to wygląda?
Bo jedni piszą tak, a drudzy tak ..
Dodam, że koń  nie bierze udziału w zawodach.
Jak nie bierze udziału w zawodach, to daj sobie spokój, tylko raz na 3 lata do szczep na tężca, to warto. W tym układzie będziesz musiała do szczepić go w przyszłym roku  😉
xxKooniexx   Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia.
23 maja 2014 04:04
A przeciw grypie?
Przenoszę konia niedługo na stajnię i chciałam ją jakoś zabezpieczyć w razie czego 😉
titina, tylko na zawodach można grypę złapać?  🤔
Nie wyobrażam sobie nie szczepienia konia niesportowego. Szczególnie takiego w pensjonacie, w którym konie się zmieniają , częśc jeździ właśnei na zawody, część się wynosi i "wnosi"

xxKooniexx do grypy potrzebna baza , czyli szczepienie pierwsze potem w odstępie 21 - 90 dni drugie i potem w przypadku konia niestartującego wystarczy raz w roku.
deborah   koń by się uśmiał...
23 maja 2014 07:42
ponieważ linki Koniczki ie działają a w ogórkowym linku jest obowiązek szczepienia co pół roku napiszcie proszę jaki jest na dzień dzisiejszy stan przepisów PZJ? co rok czy co pół roku?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
23 maja 2014 07:44
Przypominające mogą być co roku i baza nie traci ważności, ale na zawodach szczepienie nie może być starsze niż 6 miesięcy + 21 dni. Czyli jak koń startuje to trzeba co pół roku.
Koniczka, chyba, że koń startuje np tylko w sezonie letnim
Wówczas wystarczy tuż przed sezonem szczepić - czyli raz na rok 🙂
deborah   koń by się uśmiał...
23 maja 2014 08:00
ok. czyli musze szczepić. dziekuję bardzo za rozjaśnienie
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
23 maja 2014 08:04
_Gaga, no jasne 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
23 maja 2014 09:08
[quote author=_Gaga link=topic=286.msg2101173#msg2101173 date=1400822633]
xxKooniexx do grypy potrzebna baza , czyli szczepienie pierwsze potem w odstępie 21 - 90 dni drugie i potem w przypadku konia niestartującego wystarczy raz w roku.
[/quote]

W ten właśnie sposób rozwaliłam sobie wszystkie niby bazy, bo po drugim szczepieniu
TRZECIE musi nastąpić po 6 miesiącach (+21 dni max) od drugiego.
Potem już co rok może być.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się