Ostrogi

Cavallia nawet któraś z dziewczyn pisała tutaj - koniczka? - że nie. Moja znajoma została poproszona o zdjęcie
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
28 lutego 2013 20:35
W tej chwili przepisy na temat ostróg wyglądają tak:
"3. Ostrogi, oprócz zawodów CDIP i CDI-Ch, są obowiązkowe i muszą
być wykonane z metalu. Bodziec musi być zakrzywiony lub prosty
i wychodzący dokładnie ze środka ostrogi, gdy znajduje się ona na bucie
jeźdźca. Zakończenia bodźców ostróg muszą być gładkie i tępe. Jeżeli
stosowane są ostrogi z gwiazdką musi być ona gładka/tępa i ruchoma.
Metalowe ostrogi z okrągłymi wybrzuszeniami z twardego tworzywa są
dozwolone (ostrogi „impulsowe”). Ostrogi „ślepe”, bez bodźca są
dozwolone."

Kiedyś zdaje mi się, że faktycznie osłonki były zakazane, ale teraz nie widzę żadnych podstaw do tego. Ale faktycznie przyjęło się, że na zawodach ujeżdżeniowych bez osłonek się jeździ.
Byłam świadkiem sędziowskich rozmów na ten temat. Wyszło, że osłonka staje się elementem ostrogi - a nie jest z metalu. No i nie sposób sprawdzić, czy pod osłonką jest metal. No i - gdyby miały być dozwolone, co szkodziłoby napisać: osłonki z tworzywa/gumowe są dozwolone.
Ktoś wyraził też opinię, że osłonka z a la gumy może być bardzo przykra dla konia.
Moon   #kulistyzajebisty
01 marca 2013 06:12
Ktoś wyraził też opinię, że osłonka z a la gumy może być bardzo przykra dla konia.
halo, a powidział dlaczego? Bo może obetrzeć?

Właśnie, a co jeśli te gumowe osłonki... są na stałe, że nie da się ich zdjąć?
Moon, bo są ludzie, którzy tak kombinują, żeby właśnie sprawić koniowi jak najwięcej przykrości? 🙁 Podobno niektóre konie od gumy uciekają, że ho ho - impuls murowany.
Tak, w sumie chodzi o tarcie o bok. Niektórzy mówili, że czasem aż pisk słychać. I że są tacy, którzy "osłonki" przerabiają, żeby były... bardziej skuteczne  😀iabeł:
Piszę o rzeczach zasłyszanych - mnożnik 0,5  😡. Pewnie jest jak z niemal wszystkim: przeciętny człek będzie przydatną rzecz użytkował normalnie i nieszkodliwie, nastawiony na szybki "sukces" - będzie kombinował jak uzyskać doraźną skuteczność nie bacząc na efekty uboczne. Ze względu na mała grupę "skrajnych-doraźnych" pragmatyków pewne rzeczy są zabronione, na wszelki wypadek.
niektóre osłonki są tylko od strony buta, np. te  ze sprengera, no ale skoro mogą być jakieś nieprzyjemności na zawodach to nie ma co ryzykować- osłonki tylko na treningi 😉
no tak, ale mocno wydaje mi się, że osłonki ze sprengerów i z pessoa nie są takie wciągane/ściągane. Trzeba kupować od razu stalowe - na zawody.
junona są takie "wbudowane" (w ostregach extra grip) ale można też kupić takie nakładane, zwyczajne za 9 zł podajże
Cavallia a propos tych nakładek na ostrogi - wg mnie wyrzucone pieniądze. Kupiłam jakiś czas temu - dawny, i takie osłonki w moim przypadku całkiem nie sprawdziły się - są zrobione ze zbyt grubej gumy i w ogóle nie trzymają się ostrogi. Osobiście z mojego doświadczenia nie polecam.

Nancyla 😵 ostroga na za słabą łydkę.. To nie kwestia słabej łydki, ale po prostu nieodpowiedniej reakcji konia na tą pomoc - czyli braków w jego podstawowym szkoleniu. Bat i ostroga mają całkowicie inne zastosowanie i działają na różna części ciała konia - więc wcale nie jest tak że wybierasz ostrogę bo bardziej 'praktyczna' bo ci wygodniej ostrogą działać bo już tam jest niż jeździć z batem i międlić go w 'łapkach'.

Masz kłopot w dodaniu? A masz dobrą energię i impuls żeby mieć z czego dodać?
Moon   #kulistyzajebisty
20 marca 2013 10:08
halo, fakt człowiek potrafi... W sumie dobrze, że "zawczasu" zabronili bo pewnie zaraz znalazłoby się więcej  takich inteligentów, nastawionych na 'sukces'...

Mam dokładnie te ostrogi, one są wręcz zalane tą gumą, więc raczej zupełnie nie do zdjęcia. Ale fakt, jak ktoś myśli o startowaniu to po prostu kupuje się takie bez osłonek albo je ściąga i już.
http://www.okser.pl/wh-ostrogi-stalowe-oslonka-paskami-p-604.html
Takie głupie pytanie odnośnie aktualnych przepisów dotyczących ostróg na zawodach uj: mianowicie jest tam sformułowanie, że można mieć ostrogi "ślepe". Mógłby mnie ktoś oświecić, gdzie można takie kupić? 👀 Przejrzałam ofertę kilkunastu sklepów jeździeckich - i nic.  🤔
sumire tutaj są takie, akurat te są z zębatką
Przepisy nie zabraniają używania ostróg "łabędzi" na zawodach skokowych?

Jakieś firmy oprócz Sprengera i Horze produkują takie ostrogi  👀?
Horka ma takie. Te karzywione do gory (bad w dol 😉 )?
Cavallia, to nie sa ostrogi slepe i one sa zakazane przepisami akurat.
sumire kup jakies z kulka obetnij i wyszlifuj  🤣
Zorilla, tak, zakrzywione do góry. Zależy mi na największym zakrzywieniu, bo normalnymi ostrogami nie dosięgam do konia  😁.
No to horka, ale byly drozsze niz horze.
Czytając całą dyskusję i tak nie za bardzo rozumiem. Można jeździć na zawody w osłonkach czy nie?
O co chodzi z tą kulką w tych ostrogach?


Nikt się takiego cuś nie doczepi na skokowych zawodach?
Miałby ktoś pożyczyć "łabądki" na próbę (kilka dni- max tydzień)?
jakie ostrogi polecicie dla kogoś kto nigdy nie jeździł w ostrogach? 😉 zastanawiam się nad czymś w tym stylu http://www.gnl.pl/ostrogi-waldhausen-gentle-contact.html
Olson najlepiej krótkie i zaokrglone 🙂 1-1,5 cm
http://konik.com.pl/ostrogi-damskie-z-paskami-waldhausen
Olson najlepiej krótkie i zaokrglone 🙂 1-1,5 cm
http://konik.com.pl/ostrogi-damskie-z-paskami-waldhausen

dziękuję  :kwiatek:
Olson moje pierwsze i na razie ostatnie to krótkie z kółeczkiem na końcu. Kółko śliska się po sierści.
Olson moje pierwsze i na razie ostatnie to krótkie z kółeczkiem na końcu. Kółko śliska się po sierści.


takie - http://konik.com.pl/ostrogi-horze-z-kulka ?
takie na przykład
takie na przykład


kurcze, no to na takie na razie nie mam odwagi 😉
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 czerwca 2014 19:54
Ostrogi z kółkiem są bardzo fajne, ale na pewno nie dla osoby, która zaczyna zabawę z ostrogami. Krótkie, zaokrąglone i tyle.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się