Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
25 lipca 2014 21:43
NessaC koniecznie zrobić badanie kału na podstawie tego wet będzie mógł dobrać odpowiedni zestaw odrobaczenia, badanie krwi. Koń wygląda bardzo, bardzo źle... Bez tych badań tuczenie nie ma najmniejszego sensu.
Tak, klacz wygląda strasznie :/ Dziś jadę do cioci to postaram się coś zdziałać, bo niestety mieszkam dość daleko od niej. Myślałam, że to może być coś gorszego niż żywienie, bo tak jak wcześniej pisałam- je dużo, bardzo dużo.
Magdzior Polecam Top Line 😉 ja miałam muesli. Podawałam w okresie wiosennym, żeby koń nie zszedł z masy i fajnie się sprawdziła 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 lipca 2014 10:11
Nessac Namów ciocię na przerwę od źrebaków. To naprawdę może być bardzo obciążające dla organizmu. Widać na zdjęciu, że maluch okrągły więc klacz wszystko mu oddaje i nie "zostaje nic dla niej" z paszy. Karmienie źrebnych i karmiących klaczy to nie łatwa sprawa, dobrze zbilansowana dieta jest wtedy niezbędna dla zachowania zdrowia klaczy i poprawnego rozwoju źrebaka.
zembria Postaram się namówić, choć może być ciężko :/
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
28 lipca 2014 09:43
Hej
mam taki problem moja kucka jest dość gruba już od miesiaca na diecie ,pól miarki owsa i sieczka witaminy i tak dwa razy dziennie ( witaminy raz ) do tego siano . Pracuje 5-6 razy w tygodniu ,teren ,lonza treningi ujeżdzeniowe ,skokowe .Stoi na trocinach ale i tak nie widać efektu diety .
Na zawodach po dwóch przejazdach 60-80 cm już nie ma energii .
Macie jakis pomysł co mozna jeszcze zmodyfikować albo jakiej pracy jej dożucić ?
gajara18, dać jej więcej czasu? Drastyczny spadek wagi też może być bardzo niebezpieczny dla organizmu
Pisałam tu ostatnio 3 miesiące temu i poradziłyście mi wysłodki bo koń nie pracował. Wysłodki go ani trochę nie podtuczyły, a do tego ostatnio się na nie wypiął i zostawia w żłobie.
Koń jest w fazie rozruchu po kontuzji tylko że aktualnie sprawa wygląda tak, że nie mogę jeździć, bo wystaje mu kręgosłup i bolą go plecy z braku mięśni, a mięśnie nie mają jak się nabudować jak koń jest chudy jak wiór. Pracujemy nad plecami na lonży ale no nic z tego.
Dostaje Chevinal, olej, pół kg Besterly Herbic (wiem że to nie jest jakaś super pasza, ale działa łagodząco na układ pokarmowy a koń jest po 2 kolkach więc muszę uważać) i 1,8kg owsa dziennie.
Od weta dostał ostatnio zastrzyk witaminowy z selenem i wit E.
Co zmienić? Koń generalnie wygląda zdrowo, błyszczy się, kopyta dobrej jakości, odrobaczony. Nie wiem o co chodzi....
mtl   I M Equestrian
30 lipca 2014 12:08
Ramires Ja mam dobre doświadczenie z paszą St Hippolyt Struktur Energetikum. Dawałam od 0,5 do 1 kg dziennie (z owsem mniej więcej taką ilością jak Ty) i był super efekt. Działa i na mięśnie, i na układ pokarmowy (dużo ziół), a koń wybredny niejadek, który witaminy zwykł był zostawiać w żłobie na dnie wcinał aż miło. Jest droższa, ale worek ma 20 kg i możesz właśnie zrezygnować / zmniejszyć podawanie dodatkowych suplementów.
Na mięśnie daję też cały czas otręby ryżowe, z polecenia fizjoterapeutki.
Mi się w zimie po kolce genialnie sprawdził Biolife 2000 z Saracena. Koń w szybkim tempie nabrał ciała.
Zapomniałam dodać - zależy mi na jak najtańszym rozwiązaniu bo takie np otręby ryżowe + pasza to droga sprawa na którą średnio mogę sobie pozwolić 🙁
Co myślicie o tym, żeby połowę owsa zamienić na http://www.bewet.pl/product_info.php?products_id=12762&osCsid=e534a09c7409ad70ec4a978aa82c2a4d zmieszanego z lnem?
Ramires, może jakaś pasza z dodatkiem probiotyku lub sam probiotyk dodatkowo do tego co już dostaje? Jeśli wysłodki nie pomagają na przytycie, to może koń ma jakieś braki w mikroflorze układu pokarmowego i nie trawi odpowiednio włókna. EM-y to nieduży wydatek, myślę że warto spróbować, zwłaszcza po tych kolkach.

Albo zastąp Chevinala Equinoxem - tam masz nie dość, że  komplet aminokwasów i witaminę E z selenem na odbudowe masy, to jeszcze drożdże, które działają prebiotycznie.
Ramires, ale ten bio-life to koncentrat. Worek na konia 600kg starczał równo na miesiąc. Daje się tego po 500-600gram. I ja dawałam mało owsa - ok. 1,5kg na dzień. I koń mega tył. Kosztuje ok. 150zł
Ramires nie licząc owsa dajesz Chevinal, olej i pół kg Besterly Herbic. To wynosi ok. 50 zł za Chevinal i ok. 65 zł za paszę miesiecznie + olej (nie wiem ile go dajesz). To prawie dokładnie tyle co lepsza pasza na miesiąc (np. Struktur Energetikum licząc ok. 650 g dziennie)...
Ja cały czas też szukam lepszej (tańszej) alternatywy, ale jak dotąd nie znalazłam. Teraz zaczęłam dawać sam owies i otręby ryżowe plus Equimins Advance Complete Pellets.
ekhem - Mam jeszcze 4l Chevinalu więc szybko go niczym nie zastąpię, ale dzięki za poradę o probiotykach, to jest dobry pomysł. Swoją drogą czy jest wielka różnica między działaniem EM probiotyków a drożdży na układ pokarmowy?

epk, tereska - Fakt, finansowo wychodzi podobnie ale aktualnie mam jeszcze prawie 2 worki herbica, więc potem spróbuję z koncentratem🙂 Ten bio-life wygląda bardzo fajnie

Korci mnie jednak, żeby teraz zostając jeszcze przy tym co mam,czyli Chevinalu i Herbicu, zamienić połowę owsa na jęczmień ekstrudowany i dodać do tego probiotyki/drożdże. Dobry pomysł?
Ramires Dobry pomysł, tylko zwiększ ilość herbica, bo pół kilograma daje tyle, co nic. Kilogram-półtora dziennie to minimum, by były efekty.


Edit: Świetną sieczką dla koni wrażliwych - wrzodowych, kolkowych; plus dodatkowo dobrze wpływającą na wagę jest Dengie Healthy Tummy - zdecydowanie polecam.
I zastanów się jeszcze raz nad otrębami ryżowymi. Teraz jest promocja i darmowa wysyłka:
http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Rice-Boost-Otreby-Ryzowe-dla-koni-Zarodki-15-KG/343

edit: Ja bym dodała jęczmień bez zmniejszania owsa...
Ramires, a wy macie gniotownik? Jeśli tak to po prostu kup zwykły jęczmień. 100kg to koszt ok. 70zł
A u nas sukces! Pzedstawiam pana kulkę  😉
ej_anka, jestem pod wrażeniem! Wstaw zestawienie "przed - po", bo niezorientowani mogą nie docenić 🤔
ej_anka i co pomogło ? ile trwało podtuczanie ?
Epk to u mnie efektów brak mimo zestawienia bio - life +show improver + sieczka alfa oil + wysłodki +owies +olej.
Nosz wiecej już nie może żreć:/ taniej ubierać niż żywic:P
lardia, krew badałaś, sprawdzałaś obecność pasożytów i zęby?
tylko krwi nie badałam pod kątem pierwiastków, ale jakiekolwiek niedobory by tam miały wyjść to już powinny zostać uzupełnione takim karmieniem, eh. Taki typ chyba, ja bym wolała żebym ja miała jej przemiane materii ona moją...😉 i mój portfel tez...
lardia, przy nadmiarze niektórych pierwiastków też moze być efekt odwrotny do zamierzonego...
Objętoświową masz dobrej jakości? Łąki?
Od maja pół dnia na trawie, aczkolwiek przez te upały to trawa szału nie robi. Siano dostają 2x dziennie po poł balotu. Faktycznie pomyślę nad krwią, jak się da pobrać 😉 bo nie będę pasty dawać żeby krew pobrac😉😀 My dopiero jesteśmy na etapie że już ja mogę domięśniowe dawac😉 Teraz kreatynę włączę, to może na masę pomoże😀
lardia, sprawdź jakość siana, nie to ile razy dziennie koń dostaje
Siano słabej jakości nigdy nie da masy... 🙁
Na to i tak wpływu wiekszego nie mam, a kobył do tego duży (178) to pewnie nie ułatwia. dam znac za miesiąc dwa, czy w koncu nabrala masy😉
lardia, dlaczego nie masz wpływu
Jesli stoisz w pensjonacie to przecież płacisz za jakość...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się