Maści i odmiany

srebrny według mnie.
Nobelowa12345   Nobel - moje szczęście :D
11 lipca 2014 18:45
Czy to też jest srebrny gniadosz?

Matka izabel, tarant ojciec nieznany, ale obstawiam, że gniady/c. gniady
Zdj. matki:
matka ze źrebakiem za młodu:
Nobelowa12345 srebrny 🙂 (gniady=ciemne kończyny)
Moja ma ciemne plamy na zadzie. Jak to się nazywa, bo mi z głowy wyleciało?
Ta klaczka jest według Was jakiej maści? http://www.photoblog.pl/sauterellee/92628742

Najbardziej wygląda na kasztana, ale wtedy chyba nie mogłaby mieć ciemniejszych (prawie czarnych) pasemek w grzywie i ogonie? 👀
Niestety lepszych zdjęć nie mam, tylko takie znalazłam u dziewczyny która kiedyś na niej jeździła
Kasztan z genem flaxen 🙂
Taki kasztan jak Haflingery są.
emptyline   Big Milk Straciatella
07 sierpnia 2014 15:35
tajnaa, birdcatcher
a czy birdcatcher to nie białe plamki? moja ma ciemne  🙂
A ja mam takie pytanie czy koniom srokatym mogą się latki zmieniać?  Tj zwiększać lub zmniejszać siwizna?
emptyline   Big Milk Straciatella
07 sierpnia 2014 16:11
tajnaa, aaaa, jezu, faktycznie. BEND OR oczywiście, nie birdcatcher.
sylwiaj, ano mogę. Tarantom też. Mojemu się zmniejszają jeśli chodzi o wielkość, ale też ich przybywa ilościowo.
Dziękuję  :kwiatek:
Kasztan z genem flaxen 🙂
Taki kasztan jak Haflingery są.


Pierwsze słyszę 🙂 Dzięki 🙂
Emptyline no właśnie mojemu siwe się zmniejszyło ale myślałam że to złudzenie optyczne bo rośnie czy coś 😉
A czy coś konkretnego odpowiada za grzywę i ogon u kasztana ciemniejsze od sierści?
Wszystkie kasztany, jakie widziałam, miały zawsze grzywy i ogony w kolorze sierści, trochę jaśniejsze albo konopiaste.
Moja ma zdecydowanie ciemniejsze, grzywa z mieszanych włosów ciemnobrązowych i prawie czarnych, ogon ciemnobrązowy z miedzianym połyskiem.
Oboje rodzice kasztanowaci z grzywami i ogonami w kolorze sierści.
Hej 🙂 Mam do was pytanie czy po siwych rodzicach może wyjść gniady? Nie wiem czy już o tym pisałyście, a tylu stron mi się nie chce przeglądać  😉
U mnie w stajni jest gniada po obojgu siwych rodzicach 🙂
emptyline   Big Milk Straciatella
31 sierpnia 2014 10:03
Elena790, tak, moze być.
Dzięki, bo właśnie nie wiem czy przypadkiem nie zrobić badania markerów 🙂
A właśnie wiecie może jak to mniej więcej wygląda? Jak od kryjącego ogiera pobrać dna, skoro np jest z daleka?
U mnie w stajni jest gniada po obojgu siwych rodzicach 🙂

U mnie również.
No i co ze tego, że po dwóch siwkach rodzi się gniady? Po dwóch siwkach to i srebrno-tarantowaty może się urodzić. Natomiast siwy od nie siwych rodziców, to daje do zastanowienia.
No i co ze tego, że po dwóch siwkach rodzi się gniady? Po dwóch siwkach to i srebrno-tarantowaty może się urodzić. Natomiast siwy od nie siwych rodziców, to daje do zastanowienia.
nie ma znaczenia że gdzieś dalej w pokoleniu jest jakiś siwek?
a my w stajni mamy zagwozdkę 😉 sądzicie, że ta kobyłka http://www.bazakoni.pl/fortuna-atut-foka, 4 letnia gniada może wysiwieć? na sierści zaczęły jej się pojawiać od pewnego czasu siwe włosy, cały czas coraz więcej, najwięcej na głowie.
Olson po gniadych rodzicach nie ma takiej możliwości.

adriena nie ma znaczenia. Gen maści siwej jest dominujący, więc jeśli nie widać jego działania (koń nie jest siwy), to znaczy, że ten koń go nie posiada. Gen dominujący nie może się "ukryć" tak jak recesywny, który może być przekazywany przez kilka pokoleń i nie ujawniać swojego działania.
Olson po gniadych rodzicach nie ma takiej możliwości.

adriena nie ma znaczenia. Gen maści siwej jest dominujący, więc jeśli nie widać jego działania (koń nie jest siwy), to znaczy, że ten koń go nie posiada. Gen dominujący nie może się "ukryć" tak jak recesywny, który może być przekazywany przez kilka pokoleń i nie ujawniać swojego działania.

OK, to już rozumiem dlaczego dzwonił do mnie OZHK z pewnymi wątpliwościami 😉
znam konia ktory z pieknego karego w wieku 5 lat zaczął siwiec, od glowy oczywiscie....
znam konia ktory z pieknego karego w wieku 5 lat zaczął siwiec, od glowy oczywiscie....


Też takiego znam🙂 O tego - http://www.bazakoni.pl/gem-bajt-gerbera
W bazie jeszcze kary, ale potem wysiwiał zupełnie.
Ale on ojca miał siwego, więc wszystko pasuje.
Słuchajcie, czy jest opcja, żeby odmiana na pysku (czoło) z roku na rok zanikała?
Mój koń miał ładną, białą odmianę, a z czasem staje się ona co raz mniej biała, bo jest w niej więcej maścistych włosów..
Koń ma w tej chwili 2.5 roku, jest ciemnogniady z jedną odmianą na pysku i z pojawiającą się zimą plamą na chrapie. Ojciec gniady, matka ciemnogniada.
Możliwe, że odmiana całkiem zniknie?  🤔
Bischa   TAFC Polska :)
04 września 2014 19:11
Zobacz na Lasera użytkowniczki Coccosowo, Laser był jasny, a jest ciemny, da się 😉
Ale Laser jest tarantem (chyba), a ja mówię o koniu ciemnogniadym, maścistym normalnie, bez tarantowatości, srokacizny czy dereszowatości, więc to zupełnie inna sprawa 😉
Bischa   TAFC Polska :)
04 września 2014 21:11
Ale wiesz, może nie tylko u tarantów takie cuda się zdarzają? 😁 Może są jakieś geny, które odpowiadają za ciemnienie jasnych włosów, ale ich jeszcze nie znamy?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się