kącik porad prawnych

opolanka   psychologiem przez przeszkody
24 sierpnia 2014 22:51
Nigna, moja koleżanka miala dość pidobna sytuacje - została poparzona podczas zabiegu zamykania naczynek. Żabie zistawil jej prostokątne ślady. Wlasciciel salonu pokryl koszty leczenia, w tym maści. Trwalo to ponad rok. Ale nie pozywala go, dogadalu sie, chociaż z niechęcią winnego.
Nigna   Warto mieć marzenia...
25 sierpnia 2014 06:46
Ja też nie chce pozywać , wole się dogadać tylko w razie " w" zastanawiałam się czy wgl mam do tego prawo. Dzięki  :kwiatek:
Można gdzieś znaleźć wzór z prośbą o to, żeby wezwany przez sąd świadek, mógł złożyć zeznania w najbliższym mu sądzie, gdyż nie ma możliwości dojazdu do placówki sądu, który go wzywa?
Czy jest jakiś określony czas od otrzymania wezwania, żeby taką prośbę wysłać? Sąd opowie pisemnie czy się zgodził?
:kwiatek:
Co moze zyskac ojciec ktory konczy sadowo obowiazek alimentacyjny wobec mnie a chce zlozyc prawne zobowiazanie z moim i swoim podpisem, ze bedzie mnie jeszcze przez okres X czasu wspieral finansowo 🤔 ???? Bo smierdzi mi to niestety jakas podpucha 🤔
Wtedy może wnieść pozew do sądu żeby od Ciebie on dostawał alimenty. Może i nawet do końca życia jak nie bedzie zdolny do pracy. Także nic najlepiej nie podpisuj. No chyba, że te pieniądze będą Ci w stanie jakoś pomóc ale trzeba uważać żeby się nie odwróciło to przeciwko Tobie.
Czy wezmiesz te ekstra kase czy nie, i tak masz obowiazek utrzymywac swoich rodzicow.
Chyba że się zabezpieczy prawnie że w razie czego ojciec nie może żądać od niej pieniędzy/ przyjść i mieszkać w jej mieszkaniu..
Jeśli rodzic popadnie kiedyś w ubóstwo to dziecko ma obowiązek wspomagać rodzica, szczególnie że rodzic płacił alimenty na dziecko czyli nie uchylał się od obowiązku łożenia na potomka. To oczywiście zawsze jest do rozstrzygnięcia przez sąd i tylko sąd może znieść lub zasądzić taki obowiązek.
Konianka może ojciec ma jakieś inne sprawy do których potrzebuje takiego oficjalnego potwierdzenia że ma Ciebie jeszcze na utrzymaniu i takie porozumienie obniży tamte zobowiązania?
Dziekuje za odpowiedzi :kwiatek: niestety sprawa cuchnie na kilometr 🤔 to nie jest czlowiek ktory chcialby zrobic cos dla dziecka bo go w zyciu tego dziecka nigdy nie bylo 🤔 plus sprawa przybrala obrot " albo podpiszesz i dam kase albo nie podpiszesz i kasy nie ma" wiec tego...  🙄 generalnie pewne jest ze nie podpisze tego oswiadczenia. Ale mam jeszcze w zwiazku z tym takie przemyslenie- jak mozna sie odciac od takiego czlowieka prawnie? Zeby nie zostac w sytuacji gdzie czlowiek ktory cale zycie mial mnie w d*pie nie zarzadal alimentow ode mnie? Cos jak wypisanie sie z rodziny, odstapienie od prawa do ew spadkow itp  🤔 ?
Chyba rozwód rodziców z oświadczeniem o winie ojca i udowodnieniem tam, że matka utrzymuje dzieci takie coś powoduje.
Przynajmniej jeśli chcesz to mogę sie dokładnie dowiedzieć, bo po rozwodzie rodziców mój ojciec nie może ode mnie żądać takich świadczeń..
O, bylabym Ci niezmiernie wdzieczna :kwiatek: rodzice po rozwodzie ponad 20lat, ale teraz dziad cos zaczyna mieszac za bardzo 🙁
Kochani, wie ktoś z Was, jak wygląda w sądzie sprawa o nabycie spadku, jeżeli spadkobiercy są zgodni? Czy podział między sobą i przepisanie nieruchomości na spadkobierców można załatwić od ręki, przy okazji sprawy o nabycie spadku, czy to temat na osobną rozprawę?
Chyba rozwód rodziców z oświadczeniem o winie ojca i udowodnieniem tam, że matka utrzymuje dzieci takie coś powoduje.
Przynajmniej jeśli chcesz to mogę sie dokładnie dowiedzieć, bo po rozwodzie rodziców mój ojciec nie może ode mnie żądać takich świadczeń..
z tego co zrozumiałam w Twoim przypadku ojciec wogóle nie łożył na dzieci, więc w przyszłości jest to argument do obrony w sądzie, przeciwko ewentualnym alimentom na ojca.
W przypadku Konianki jest inaczej, bo ona otrzymywała alimenty od ojca. Natomiast to czy poza płaceniem alimentów ojciec interesował się życiem dziecka czy nie, to już trochę inna bajka, z tego względu teoretycznie i praktycznie jest szansa że gdyby popadł w ubóstwo, to sąd przysądził by mu alimenty od dzieci na które kiedyś płacił. Nie spotkałam się z czymś takim, że jakimś glejtem, oświadczeniem, papierem można się odciąć od rodzica. Rozstrzygnięcia w takich kwestiach zawsze leżą w gestii sądu.
Jedynie czego bym sobie pilnowała to ewentualnie nabycia/odrzucenia spadku po takim rodzicu.
Chyba że się zabezpieczy prawnie że w razie czego ojciec nie może żądać od niej pieniędzy/ przyjść i mieszkać w jej mieszkaniu..


Ale jak sobie wyobrazasz takie zabezpieczenie prawne? Ja sie dowiadywalam, czy moge notarialnie zmusic ojca do oswiadczenia, ze cale moje zycie mial mnie gdzies i nie dal na mnie ani zlotowki. I nie moge. I malo tego, to, ze na mnie nie lozyl, wcale nie oznacza, ze ja na niego nie bede musiala.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
30 sierpnia 2014 17:13
A jak to jest w drugą stronę? Gdy córka przychodziła do ojca tylko po kasę (i zawsze ją dostawała), a teraz jako dorosła kobieta ojca ma gdzieś, nie zaprosiła go na własny ślub czy nie wysyła życzeń na dzień ojca? Istotne może być to, że ta córka jest z pierwszego małżeństwa, nigdy nie było żadnych antagonizmów, rozstanie było w zgodzie gdy miala 5 lat (jej matka odeszła do innego).
opolanka, a jakie jest Twoje pytanie? 🙂 W sensie, czy ojciec moze ubiegac sie o alimenty od swojego dziecka? Tak, moze. Czy pytasz o sytuacje, kiedy ojciec nie jest biologicznym ojcem?
Nie zawsze też udaje się rodzicom pozyskać alimenty od dzieci ze względu na niegodność alimentacji.

I równiez można pozbawić pełnej władzy rodzicielskiej ojca o czym mowi kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz kodeks postępowania cywilnego. Tylko tego typu sprawy ciągną się latami...
opolanka - brak kontaktu nie jest samodzielną podstawą wydziedziczenia jeśli o to chodzi, córce zawsze będzie przysługiwał minimum zachowek. tutaj link z przesłankami wydziedziczenia.
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
04 września 2014 13:46
Mam pytanie. Skończyłam technikum (szkołę policealną), jednocześnie robiąc studia. Po policealnej mam 2-letni staż, płatny dla mnie. Po studiach mam 6 miesięcy bezpłatnego stażu. Jeżeli zatrudnię się u pracodawcy jako technik - stażysta (trwa 2 lata), w między czasie kończę studia, bronię się to czy ten sam pracodawca może przyjąć mnie jednocześnie na bezpłatny staż ? Czy muszę zatrudnić się w 2ch różnych miejscach lub z jednego zrezygnować ?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
04 września 2014 16:48
zen, nie, pytam o to, czy można ja wydziedziczyć i jak to zrobić. PonPon, dzieki, poczytam. Ona juz swoje dostala, w tym mieszkanie. To aż nadto wg mnie.
opolanka tak jeszcze informacyjnie, to co ta osoba już dostała za życia rodzica (np. mieszkanie) to wchodzi (wlicza się) w jej ewentualny, przyszły udział w spadku po rodzicu, także warto mieć udokumentowaną wartość tych darowizn (realną).
opolanka   psychologiem przez przeszkody
04 września 2014 20:41
adriena, dzieki. To raczej trudno będzie udowodnić, jedyna namacalna rzecza jest mieszkanie. Nikt Ne myślał o tym, ze jej szajba odbije i o ojcu zapomni. Ostatnio za mąż wyszla (znowu, prowadzi dość bujne życie, a potem przychodzi z płaczem, a właściwie pisze na FB ale do spotkania nigdy nie dochodzi), gdyby nie FB, to bysmy nawet o tym nie wiedzieli. Kiedys.kontakt byl ok, nie bylo żadnych antagonizmów miedzy nami i rodzicami i drugimi polowkami. Ech, życie.
Konianka ja nie znam się na prawie ale wiem, że kiedyś przed laty moja koleżanka której ojciec skończył jako bezdomny alkoholik i nigdy się nią nie interesował i ani grosza na nią nigdy nie dał opowiadała mi, że jak tylko skończyła 18 lat to pozbawiła go praw do siebie. Właśnie z obawy o przyszłość. Podobno sędzia powiedziała jej, że nigdy nie miała bardziej oczywistej sprawy. Nie wiem, czy to prawda, czy tak można ale tak słyszałam.
Natomiast ojciec drugiej Bułgar, który też się córką nie interesował ani nie płacił wiedząc, że na siebie nie uzyskał by alimentów podał koleżankę o alimenty dla swojej matki czyli babci koleżanki  🤔
Ja mam natomiast takie pytanie: czy jeśli idzie się do sądu na rozprawę to trzeba brać urlop w pracy czy przysługuje jakieś wolne?
berula, pracodawca ma obowiązek udzielić Ci urlopu, do wniosku o dzień wolny dołączasz po prostu ksero wezwania, które przyszło z sądu.
Dzięki  :kwiatek:
Jeśli osoba X podejmie pracę na stażu lub po czeladniczym egzaminie pracę w zakładzie należy się jej fundusz alimentacyjny? Trochę już zgłupiałam, gogle wypluwa różne odpowiedzi, a i tutaj wcześniej zdania były podzielone.
Nie należy się.
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
18 września 2014 09:58
Czy jakas dobra dusza, ogarnieta w temacie, poswiecila by 5 minut i pomogla mi stworzyc pismo o wyrazeniu zgody wspolwlasciciela na obciazenie hipoteki? Chodzi mi glownie o wytyczne, co taki dokument musi zawierac i potem rzucenie okiem, czy jest ok :kwiatek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
19 września 2014 19:17
Czy ktos z Was sprzedawał mieszkanie/ dom z kredytem hipotecznym i może podpowiedzieć, jak to najlepiej zrobić? Moze byc na PW.
Mistral można wszystko (nabycie i dział spadku) załatwić u notariusz- jest drożej,ale znacznie szybciej
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się