Kącik pomocy prawnej

Pracownik stawiający się do pracy pod wpływem alkoholu to wciąż element naszej codzienności. W takich przypadkach mają zastosowanie przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie. Pracownik, który stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, nie może wykonywać pracy.

W przypadku gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu lub spożywał go w czasie pracy, kierownik zakładu pracy albo osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy (art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
stężenia we krwi od 0,2-0,5 promila alkoholu.
obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu.
obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Pracownik nie ma obowiązku poddawania się badaniom stanu trzeźwości ale pracodawca, szczególnie w firmach, w których jest duże ryzyko wypadku lub praca związana jest z zapewnieniem bezpieczeństwa innym ludziom, przed przystąpieniem do pracy, może zasugerować pracownikowi poddanie się badaniu z użyciem alkomat.

W przypadku odmowy pracownik jest odsuwany od wykonywania pracy w danym dniu. Ponadto pracownik niedopuszczony do pracy z powodu podejrzenia, że stawił się do pracy po spożyciu alkoholu albo że spożywał alkohol, ma prawo żądać przeprowadzenia badania stanu trzeźwości.
Badanie to może obejmować:
badanie wydychanego powietrza
badanie krwi
badanie moczu

Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się za pomocą probierza trzeźwości przez przedmuchiwanie go przez osobę poddaną badaniu. Może być ono przeprowadzone przez policję, zakłady społeczne służby zdrowia lub osoby upoważnione przez kierownika zakładu pracy.
Bardziej skomplikowane jest badanie krwi pracownika na zawartość alkoholu. Do badania potrzebne jest około 5 mililitrów krwi. Krew powinna być pobrana z zachowaniem następujących warunków:
do pobrania krwi powinien być używany sprzęt jednorazowego użytku, a w razie jego braku inny sprzęt prawidłowo wyjałowiony.
do naczynia, do którego pobiera się krew, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji, do dezynfekcji skóry należy używać jedynie wodnego roztworu rivanolu lub sublimatu.

Do pobrania krwi upoważniony jest lekarz. W razie uzasadnionego podejrzenia, że pobranie krwi spowoduje zagrożenie życia lub zdrowia, podejmuje on decyzję o dokonaniu zabiegu. Na zlecenie lekarza zabiegu pobrania krwi do badania na zawartość alkoholu może dokonać inny pracownik medyczny placówki służby zdrowia. Z pobrania krwi lub odstąpienia od tego zabiegu sporządzany jest protokół.

Pracodawca powinien także sporządzić protokół, gdy odsunięty od pracy pracownik nie zażądał przeprowadzenia badania stanu trzeźwości. Należy w nim umieścić opis sposobu i okoliczności naruszenia przez pracownika obowiązku trzeźwości. Protokół podpisany przez świadków zdarzenia może być ważnym dowodem, w przypadku gdy pracownik będzie próbował podważyć zasadność zastosowanych przez pracodawcę sankcji. Brak żądania przeprowadzenia badania lub odmowa jego przeprowadzenia nie jest równoznaczna z przyznaniem się do winy, ale zgodnie z orzecznictwem SN nie polepsza sytuacji pracownika, np. w uzasadnieniu wyroku z 8 kwietnia 1998 r. (I PKN 27/98; OSNAP z 1999 r. nr 7, poz. 240) Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownika nadzoru, który neguje swój stan po użyciu alkoholu, obciąża powinność poddania się procedurze weryfikującej jego sprawność do wykonywania pracy, zwłaszcza gdy od jego stanu psychofizycznego zależy bezpieczne wykonywanie pracy przez inne osoby. Zdaniem specjalistów powodem odsunięcia od pracy mogą być także następstwa spożywania alkoholu.

Stwierdzenie objawów kaca alkoholowego czyni człowieka niezdolnym lub nie w pełni sprawnym do pracy. Zmniejszenie się refleksu, senność, ociężałość i podobne objawy kaca powinny spowodować odsunięcie pracownika od pracy szczególnie wówczas, gdy wykonuje on pracę związaną z bezpieczeństwem swoim lub innych. W rezultacie odsunięcie pracownika od wykonywania pracy jest skutkiem jego niezdolności do pracy a nie jego chorobą, z tego powodu za czas tego odsunięcia pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia. Stawienie się w miejscu pracy w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Najpoważniejszą sankcją za takie zachowanie jest tzw. dyscyplinarka, czyli rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia. Jednak pracodawca ma swobodę wyboru środków określonych w przepisach kodeksu pracy, którymi może ukarać pracownika.

Źródło: alkomat.com.pl
dziękuję  :kwiatek:
Proszę 🙂
Potrzebuje pomocy bo nie wiem jak ruszyc sprawe...a wszystko przedstawia sie tak:
Moi rodzice od 12lat nie sa razem, ojciec znalazl sobie mlodsza i zalozyl z nia rodzine- maja trojke dzieci. Teraz on chce wystapic o rozwod a najlepiej bez orzekania o winie, dodam, ze moja mama jest na rencie i ma jej cos okolo 400zl...Niestety oprocz tego, ze ojciec od momentu wyprowadzki nie placil nam pieniedzy- mi alimenty przez krotki czas(zaniedbalam wtedy sprawe), nie dawal za czynsz ani inne wydadki za mieszkanie w ktorym jest zameldowany. Rodzice jeszcze w trakcie trwania malzenstwa zakupili dzialke rekreacyjna z domem mieszkalnym teraz zamieszkuje na niej ojciec a wiec my z mama nie mozemy z niej korzystac. Moj ojciec chce nas splacic ale chce nam dac za dzialke 4000zl, dzialka ma 4000mk i znajduje sie w dosc ciekawym rekreacyjnie miejscu. Dzisiaj wlasnie zadzwonil z taka propozycja my oczywiscie sie nie zgodzilysmy. Mieszkanie ktore zamieszkujemy jest mieszkaniem komunalnym, glownym lokatorem byla babcia a my wszyscy bylismy tu tylko zameldowani, po rozpadzie zwiazku mama wystapila do gminy o przepisanie mieszkania i teraz ona jest glownym najemca, no iteraz jestem ciekawa czy jezeli on nie mieszkal tu tyle lat sad uzna, ze nie ma praw do tego mieszkania czy ono tez bedzie wchodzilo do podzialu majatku, oczywiscie sa swiadkowie na to, ze ojciec tu nie przebywal. Druga kwestia jest dzialka kupiona za ksiazeczke mieszkaniowa mamy, oczywiscie nie ma na to dowodow, a jezeli mozna by bylo jakos ja odtworzyc to ja nie mam pojecia jak, sa rowniez swiadkowie, ze na ksiazeczke pieniadze odkladali rodzice mamy ale nie wiem czy to wystarczy...No i teraz nie wiem co z tym wszystkim zrobic, czy moj ojciec naprawde ma szanse zabrac nam wszystko, czy mozemy z nim jakos walczyc, nie wiem pozbawic go praw do mieszkania. Czy lepiej sprawe odpuscic i zgodzic sie na jego warunki...

Moze jest na forum jakas dobra dusza co to zna sie na takich sprawach...
Dziewczyny poszukuję prawnika który orientuje się w końskich sprawach wypadki itd
Odkopuję.
Poszukuję osoby, która pomogłaby mi w sformułowaniu pisma. Sprawa dotyczy naruszenia praw autorskich.
:kwiatek:
Czy ktoś  forum walczył skutecznie z sąsiadem? Chodzi o uciążliwe sąsiedztwo oraz o celowe niszczenie mienia.
Mam pytanie złożyłam wniosek urlopowy w poniedziałek że chcę urlop w piątek i zostało to zaakceptowane, byłam na urlopie,  jednakże dziś się dowiaduję że został on potraktowany jako dzień na żądanie i został mi odliczony 1 dzień;/ ,zamiast urlopu wypoczynkowego, czy  ktoś mi może udzielić informacji czy pracodawca mógł tak zrobić??
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
21 stycznia 2013 18:25
Co do zasady urlop wypoczynkowy udzielany jest zgodnie z planem urlopów, który pracodawca ustala z pracownikami,a podejrzewam,że ten dzień nie był ujęty w Twoim planie urlopów?macie coś takiego jak plan urlopów?
generalnie jest to obowiązek pracodawcy wynikający z KP,ale pod pewnymi szczególnymi warunkami,w porozumieniu z ZOZ można z niego zrezygnować...





Trzymajcie za mnie jutro kciuki  👀 zaczyna się dziać  🏇
Mam pytanie złożyłam wniosek urlopowy w poniedziałek że chcę urlop w piątek i zostało to zaakceptowane, byłam na urlopie,  jednakże dziś się dowiaduję że został on potraktowany jako dzień na żądanie i został mi odliczony 1 dzień;/ ,zamiast urlopu wypoczynkowego, czy  ktoś mi może udzielić informacji czy pracodawca mógł tak zrobić??


Mógł tak zostać przez pracodawcę potraktowany. Tym bardziej, jak wcześniej nie uzgadniałaś z pracodawcą, że w tym terminie weźmiesz urlop. Urlop "na żądanie" (max 4 dni w roku) odlicza się od urlopu wypoczynkowego. Czyli masz o jeden dzień mniej urlopu wypoczynkowego.
aha dzięki.. tzn u mnie zawsze ustalało się takie długoterminowe urlopy np tygodniowe a takie na 1 dzien to można było w każdej chwili zgłosić tylko że parę dni wcześniej i dlatego trochę się zdziwiłam że odjęto mi zamiast z normalnego urlopu, urlop na żądanie i teraz zostały mi tylko 3 w razie awarii
Czy można pozwać rodzeństwo o alimenty na rodzica? Rodzic sam nie wystąpi o alimenty. Mieszka i jest po opieką osoby w sprawie której pytam (swoją drogą też rodzina).
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 września 2014 17:20
Możecie podpowiedzieć albo podrzucić źródło, gdzie szukać rzetelnej informacji.
Sprzedaję mieszkanie, kupuję dom. Jakie koszty mam przy sprzedaży mieszkania (notariusz, podatek dochodowy etc?), a jakie po zakupie domu (notariusz, wpis do księgi wieczystej, podatek od czynności cywilno-prawnych?).
Dodam, że nie jestem VAT-owcem.
Czytam w necie, ale brak spójności informacji.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się