Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

basia  😍
tylko wiesz...basia jest zimm. (mini zimm?  😁 )...choc wygląda jak przerośniety kucyk 😉
nasza kn (27?) tez wygląda idealnie, ale te sp już gorzej... cholera wie czemu. ale to i troche lepiej - jak byly w poprzednim domu mega zatuczone (schudly po przeprowadzce - stres?) to mialy więcej problemów z nogami (zwyrodnienia itd) no nic - pakujemy w derki (i zauwazylam i mi mówiono, ze stare konie chudna jak sie robi chlodniej - bo za duzo eergii idzie im na ogrzewanie), suplementy, damy dodatki jak mówisz (przynajmniej pszenica i kukurydza  w zasięgu) i się zobaczy...

tylko.... jaka to "ekstrudowana" pszenica?
BASZNIA   mleczna i deserowa
07 października 2014 09:55
Przemysłowo przetworzona, poddana działaniu ciśnienia i temperatury.
Zielona Stajnia, sami robicie?
Dokładnie tak jak napisała BASZNIA - często w składzie pasz dla koni, tyle, że my mamy w postaci grubej śruty, co mi nie przeszkadza, bo i tak podaję na mokro.
Sami nie robimy - aparatura zbyt droga, ale mamy na drodze wymiany handlowej z wytwórnią pasz.
a...to skąd wziąć?
czy może wystarczy, ze przez srutownik przepuszcze? i ...zaleje wrzątkiem?(a to koniecznei konieczne? nigdy nie dawałam pszenicy...)
horse_art, kupić
Ekstrudowana pszenica jest dostępna w sprzedaży - wpisz w google 😉
sluchajcie, a jesli przewalę przez sieczkarnię dajmy na to balot (okrągły, 120x120 ) to moge koniowi do woli to zostawic? teoretycznie tak co? tylko moze jakies przeciwwskazania są?
OBIBOK, ale po co koniowi na raz 200 kg sieczki? IMO połowę zje, drugą połowę zadepcze/zasika/rozpierniczy po okolicy.
mam problem z moją 16-letnia klaczką jest w połowie folblutką , strasznie ostatnio mu schudła miała biegunki ale po przeniesieniu do innej stajni i zmianie zarcia ustało,oczywiscie miala zrobione wszytskie badania kał na robale , bakteriologie , poziomy wszytskich pierwiastków itp itd ogólnoie bardzo duzo badań , jedynie mocznik był podwyzszony miala 49/46 , zęby sprawdzone równiez , odiaszczyłam odrobaczyłam jakies 1.5 h temu iwermektna , teraz znowu chce wrazie co equimaxem , na ten moment dostaje
śniadanie: siano , 1 kg owsa całego , 1 kg paszy ( mix paszy baileys granulat working horses and pony cubes  i muesli racing light) i witaminy marvue
obiad : siano , 1 kg owsa całego , wysłodki , tu niesttey nie wiem ile dokłądnie biore 4 garscie i zalewam wychodzi mi całe wiaderkio jak od eletrolitów sukcesa ( przepraszam ale nie mam jak zważyc )
kolacja : siano , 1 kg owsa całego i probiotyk em15 , troche ubogo
chce dodac jeszcze otreby pszenne na obiad  do wslodków , tylko nie wiem ile? chodzi mi o to co bym mogła jeszcze podac lub zwiekszyc ilosc czegos co podaje ?
pytam sie poniewaz  nie chce  przedobrzyc  , mysłama o sieczce dengie healthy tummy , lub kukurydzokulkach zeby cos jeszcze dodac na tą kolacje ale nie wiem czy nie bedzie wszytskie za duzo naraz , szczegolnie jesli chodzi o białko , kobyła za młodu tez raczej była bardziej fit niż pączek  , i od poniedziałku bedzie miala oprcz tego siana co dostaje siano w siatce

jesli o prace chodzi  to zazwyczaj chodzi 6 razy w tyg ujezdzeniowo nie są to niewiadomo jakie treningi mniej wiecej 40min do 1 h na poziomie N klasy  , 5 razy w tyg idzie na połowe dnia na padok
orzeszkowa no nie na raz, do woli na kilka dni  🙄
Jaki kaganiec możecie polecić . Musi ograniczyć wyżeranie słomy ale pozwalać na napicie  sie z poidła. No i musi być delikatny bo koń łatwo się obciera a bedzie w nim stał całą noc. Z góry dziękuję.
Majowa to chyba lepiej na trociny konia przestawić. Skoro kaganiec ma nie pozwalać na jedzenie słomy to jak koń będzie jadł siano?
O trocinach myślę intensywnie.... Ale u nas bardzo drogo to wychodzi... Już sama nie wiem.
Majowa to chyba lepiej na trociny konia przestawić. Skoro kaganiec ma nie pozwalać na jedzenie słomy to jak koń będzie jadł siano?
Jeść siano i słomę pewnie też się da, tylko bardzo wolno 😉
Ja jestem bardzo, bardzo zadowolona z sieczki bailey's alfalfa plus oil nie dość, że koń super wygląda (ale to głównie zasługa wysłodków i gniecionego owsa) to mimo już zimowej sierści błyszczy się jak szalony🙂

Teraz trochę się boję czy mi z masy nie spadnie ale wygląda już super i z racji, że kończą się wysłodki chcę je zamienić dodatkiem któregoś musli kondycyjnego. Mam nadzieję, że będzie ok.
[quote author=Fokusowa link=topic=727.msg2209525#msg2209525 date=1414306394]
Majowa to chyba lepiej na trociny konia przestawić. Skoro kaganiec ma nie pozwalać na jedzenie słomy to jak koń będzie jadł siano?

Jeść siano i słomę pewnie też się da, tylko bardzo wolno 😉
[/quote] takie rozwiązanie byłoby super. Tylko czy pić będzie mógł i czy to bezpieczne rozwiązanie. Boję sie czy o coś tym kagańcem nie zaczepi. Możecie polecić jakiś konkretny model ?
BASZNIA   mleczna i deserowa
26 października 2014 18:23
Majowa, a z ciekawosci dlaczego ma nie wyzerac slomy? Lub /i jak rozumiem przy okazji siana?
Majowa, a z ciekawosci dlaczego ma nie wyzerac slomy? Lub /i jak rozumiem przy okazji siana?
bo jestem wredna małpa i oszczędzam na słomie.
A tak serio to mój z tych wiecznie głodnych. Wygląda jak napompowany. Niestety takie nadmierne obżarstwo ( bo tym mowa ) nie dość że prowadzi do nadwagi to może skutkować kolką.
BASZNIA   mleczna i deserowa
26 października 2014 18:52
Uhm ok. Nie mam pytan.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 października 2014 20:31
[quote author=BASZNIA link=topic=727.msg2209868#msg2209868 date=1414347806]
Majowa, a z ciekawosci dlaczego ma nie wyzerac slomy? Lub /i jak rozumiem przy okazji siana?
bo jestem wredna małpa i oszczędzam na słomie.
A tak serio to mój z tych wiecznie głodnych. Wygląda jak napompowany. Niestety takie nadmierne obżarstwo ( bo tym mowa ) nie dość że prowadzi do nadwagi to może skutkować kolką.
[/quote] A tak na poważnie, to dlaczego? Bo to "obżarstwo" to żart prawda? Błagam powiedz, że tak  🙇
Niestety to nie żart. Ciesz sie że nie spotkałaś takiego przypadku na swojej drodze. Bo jeśli nie znajdę trocin w przystępnej cenie to będę musiała postawić konia w kagańcu co mnie bardzo martwi.i zanim wytoczysz armaty to zadzwoń do weta i zapytaj o takie przypadki. Zapewniam Cię że istnieją .
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 października 2014 06:40
Tak, istnieją i ich przyczyną jest źle zbilansowana dieta. Koń pobiera nadmierne ilości siana/ściółki bo stale odczuwa głód spowodowany jakimś niedoborem/nadmiarem/niezbilansowaniem któregoś ze składników pokarmowych, nieodpowiednim składem mikroflory jelitowej itp. Wypadałoby zbadać przyczynę, a nie ograniczać spożycie paszy objętościowej, bo to doprowadzi jedynie do kłopotów z układem pokarmowym.
*wyjątkiem są konie z zespołem cushinga które muszą jeść bardzo powoli, ale nadal muszą jeść w trybie ciągłym, jak każdy koń.
BASZNIA   mleczna i deserowa
27 października 2014 06:48
A zżeraczy słomy proponuję porządnie nakarmić sianem. Miałam kilka, jakoś przestały wyżerać.
Siana dostaje naprawdę dużo. On zawsze sie zażerał ( z głodu nadwagi i to sporej nie ma ) zmieniłam stajnie i teraz ma super słomę owsianą i oszalał. Już sama nie wiem co robić. Jeszcze porozmawiam z wetem bo mi ręce opadają. Jak na razie to zalecenie  mam żeby go na trociny wrzucić . Wtedy zupełnie słomy nie dostanie. Dlatego kaganiec byłby lepszy bo chyba umożliwia żarcie ale w małych ilościach. No wyć sie chce.
BASZNIA   mleczna i deserowa
27 października 2014 07:39
Nadwage ma bo za duzo zre za malo robi. O ile w ogole ma...
Dostaje tresciwa?
A zżeraczy słomy proponuję porządnie nakarmić sianem. Miałam kilka, jakoś przestały wyżerać.
Mam jednego osobnika który niestety w tej kwestii jest niereformowalny 😉 więc są i takie przypadki że bez ograniczenia dawanie siana się po prostu nie sprawdza.
Z tego też powodu u mnie stoją na trocinach 🙂
BASZNIA   mleczna i deserowa
27 października 2014 07:43
No to zje slome zamiast siana. W czym problem?
A w sumie niewazne. Juz mi sie odechcialo.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
27 października 2014 07:48
Majowa, mój koń jest gruby. Dostał zalecenie od weta, że ma schudnąć, bo mu serce siądzie. Przebywa całą dobę na padoku, gdzie ma trawy do woli oraz balot siana pod nosem. Je bezustannie. Też myślałam o kagańcu, ale zaczęłam od powolnych zmian. Najpierw powolutku wycofałam paszę (choć była niskoenergetyczna, niskobiałkowa i z niewielką zawartością cukrów), zamieniłam ją na sieczkę (też niskoenergetyczną) z łuską słonecznika, żeby miał dużo włókna i wrażenie pełnego żłobu w porze karmienia. Koń chodził codziennie, jednak w chwili gdy należało z nim regularnie popracować nad kondycją nastał sezon chorobowy moich dzieci, więc niestety siła wyższa... dzieci ważniejsze niż koń. Mimo tego koń chudnie! Bez kagańców i trocin i ruchem na pastwisku. Najważniejsze to dostosować pożywienie do zapotrzebowania konia i złota zasada: włókno, włókno i jeszcze raz włókno. Z tego koń pozyska to czego potrzebuje (ewentualnie dosuplementowanie). Ja mam łatwiej bo na pastwisku koń sam sobie reguluje podaż. Ty w boksie musisz trochę pokombinować, ale słoma to akurat najmniej energetyczny rodzaj pożywienia.
Polecam ci poczytać coś na temat żywienia koni, tam dowiesz się kiedy i z czego konie magazynują tłuszcz i jak przebiega ten proces. To pomoże w ustaleniu, co powinien jeść.
Nadwage ma bo za duzo zre za malo robi. O ile w ogole ma...
Dostaje tresciwa?
to prawda. Robi mało, nawet bardzo. Systematycznie ale bardzo lekko.  Z treściwych dostaje tylko owies ale niewiele. W sezonie cały dzień na trawie. I tu się z Tobą zgodzę że główna przyczyna to za dużo żre a za mało robi jednak nie mogę go zbytnio obciążać pracą ze względu na problemy z nogami którym nadwaga też nie służy.....
[quote author=BASZNIA link=topic=727.msg2210086#msg2210086 date=1414392518]
A zżeraczy słomy proponuję porządnie nakarmić sianem. Miałam kilka, jakoś przestały wyżerać.

Mam jednego osobnika który niestety w tej kwestii jest niereformowalny 😉 więc są i takie przypadki że bez ograniczenia dawanie siana się po prostu nie sprawdza.
Z tego też powodu u mnie stoją na trocinach 🙂
[/quote] kto nie spotkał takiego osobnika nie zrozumie ......
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
27 października 2014 09:57
Majowa tu nie chodzi o konkretnego osobnika a o sposób w jaki konie muszą pobierać pokarm, wszystkie, niezdrowo jest odcinać konia od jedzenia na tyle godzin, dopiero wtedy mogą się zacząć problemy z jego przewodem pokarmowym i to właśnie dziewczyny próbują Ci przekazać.
Majowa tu nie chodzi o konkretnego osobnika a o sposób w jaki konie muszą pobierać pokarm, wszystkie, niezdrowo jest odcinać konia od jedzenia na tyle godzin, dopiero wtedy mogą się zacząć problemy z jego przewodem pokarmowym i to właśnie dziewczyny próbują Ci przekazać.
kiedy co do zasady to ja sie absolutnie zgadzam. I nie trzeba mi tego tłumaczyć. Jak wszędzie są jednak wyjątki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się