kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
07 listopada 2014 14:26
zoriczkowa, i czemu to służy? Bo to wygląda o tak, tak? -

Jakie to ma odniesienie do westa, może wiesz? 😉
Zielona Herbatka, A pytałaś w kontekście westa? o weście nie mam najmniejszego pojęcia, także niestety nie pomogę ...

Na zdjęciu, które podałaś koń ma nos za pionem. Generalnie przyjmuje się książkowo nos w pionie (lub lekko przed pionem) jako jedną z cech prawidłowego ustawienia, jednak fajny artykuł quanta wysmarowała swego czasu na swoim blogu, warty przeczytania:  http://quantanamera.com/nos-przed-pionem-nos-za-pionem/

Załączam CI zdjęcie nosa w pionie


(e: mniejsze zdjęcie)
[quote author=akaamaa link=topic=1412.msg2216872#msg2216872 date=1415226303]
Witam, mam pytanie jaka jest norma żywieniowa chodzi tu o owies ile % na 100 kg ?
nie ma czegoś takiego. Ilość owsa zależy od rasy, wieku, wagi, pracy jaką zwierzak wykonuje, stanu zdrowia i co jeszcze z treściwych zwierzak dostaje.
[/quote]

Chodzi mi o o bo siano jest napisane ze 1-2kg na 100kg konia. A na owies nc nie ma 🙂
Wiec jestem ciekawa skąd najczęściej  ustawia sie dawki żywieniowe owsa.
A technikiem żywienia koni nie jestem wiec na tego się dopytuje.
Kiedyś coś słyszałam ze jest  1% na 100 kg i wiadomo od pracy ale jak jest to obliczane teraz 🙂
Jakie to ma odniesienie do westa, może wiesz? 😉


A czy to nie jest dokładnie na takiej samej zasadzie, jak w klasyce? Pysk jest w zasadzie trzymany podobnie, dokładnie w pionie - różnica jest tylko w wyglądzie i ustawieniu szyi. Też wrzucam zdjęcie, żeby aby na pewno zrozumiano, o co mi chodzi.
Facella   Dawna re-volto wróć!
07 listopada 2014 16:59
W klasyce też tak przecież można i nawet należy  😉
Ale nie na luźnej wodzy
Facella   Dawna re-volto wróć!
07 listopada 2014 18:43
Wg mnie to ta wodza nie jest wcale taka luźna. Poza tym odnosiłam się do tego:
dokładnie w pionie - różnica jest tylko w wyglądzie i ustawieniu szyi.
zoriczkowa, i czemu to służy? Bo to wygląda o tak, tak? -

Jakie to ma odniesienie do westa, może wiesz? 😉


proszę proszę nie piszcie do westa, to takie okropne językowo...To już chyba lepiej brzmi do westu? Do jazdy west? Do western?

A koń westernowy tak samo ma się ustawiać z nosem do pionu albo lekko przed pionem, tylko docelowo ma być na luźnej wodzy. Oczywiście istotny jest stopiń uniesienia szyi, różny w różnych konkurencjach

nos lekko przed pionem
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10405630_703997379678138_5506153742438578832_n.jpg?oh=becccee726cba734c3f508156d9b4b25&oe=54DF1F47&__gda__=1423447341_642eecf9bc940fe09dfc5bfab09942dc

nos w pionie
https://scontent-a-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10460788_674633742614502_1030292145399546413_n.jpg?oh=38a195938e1856b93be913fcb852bec9&oe=54ECA05A

a tu widać, że koń sam trzyma ustawienie
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10489985_674634365947773_8090053007012882537_n.jpg?oh=bd577b6a38b2eecf664666ea70a7e006&oe=54DA93A9&__gda__=1424057027_1bd491b775a99ebecde7db9c5774ef7e
Zapytam tu, bo w sumie nawet nie wiem gdzie...
Od niedawna zauwazylam, ze kon, na ktorym jezdze nosi ogon odgiety na prawo. Biega, bryka, jest radosny jak zwykle, energia go rozpiera, nie pokazuje, zeby go cos bolalo, nie protestuje pod siodlem, rozluznia sie, no ale czesto ma ten ogon odgiety. Zwrocilam uwage wlascicielowi, ale powiedzial, ze ''ten kon tak ma''. Odpuscic, czy ''molestowac'' wlasciciela o jakies badania kregoslupa, czy cos? Mnie to niepokoi, mimo, ze nie widac, zeby konia cokolwiek bolalo. Pierwszy raz sie z takim czyms spotkalam...  😡
może tak być że ten koń tak ma. Może być również efektem przebytego urazu kiedyś tam i dlatego tak ma  😉
Jeżeli koniu nic nie dolega to nie molestuj właściciela.
Nirvette   just close your eyes
07 listopada 2014 22:30
Majowa  :kwiatek: Jest u nas od lipca i tak sobie wlasnie nosi ten ogon odkad przyjechal. Byc moze kiedys byl ''walniety''. Dziekuje  :kwiatek:
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
08 listopada 2014 15:09
Hm... Czyli koński łeb ustawia się prostopadle do ziemi, tak? 😉 Pytałam w kontekście obu stylów - klasyka i westa/westu(?), bo w klasku do tego służy munsztuk, a w jeździe western pelham.

Bo ja się po prostu zastanawiam czemu to służy?
Tak "na chłopski rozum" to bez sensu, bo w naturze konie biegają z głową bardziej wyciągniętą do przodu. To jakiś wstęp do ujeżdżenia albo coś w tym rodzaju? A może w ogóle się mylę i konie biegają z głową w pionie?
(Jestem na poziomie "cieszę się, kiedy koń skręca dokładnie tak, jak chciałam", także tego...)
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
08 listopada 2014 15:19
Zielona Herbatka, w naturze konie biegają również z "odgiętymi" plecami - co nie znaczy, że tak należy na nich jeździć. Wręcz przeciwnie 😉 Wiesz co.. na Twoim miejscu zainteresowałabym się po prostu książką "Biomechanika ruchu konia dla jeźdźców". Nie jesteś mocno zaawansowanym jeźdźcem, ale ogólne zarysy po co i dlaczego powinny być jaśniejsze jak będziesz czytać 🙂
Facella   Dawna re-volto wróć!
08 listopada 2014 15:24
Zielona Herbatka, na byle oliwce też tak konia ustawisz, munsztuk to w ogóle wchodzi w zupełnie innym momencie szkolenia konia. Ustawienie z nosem w pionie nie polega na tym, żeby nos był w pionie, ale żeby się ruszyły mięśnie grzbietu i podstawił zad, które tworzą siłę nośną i są podstawą do dalszej pracy. Dlatego młode konie jeździ się "deep and round", czyli z niskim nosem i okrągłymi plecami, pozwala im to wyrobić mięśnie grzbietu i zadu i dzięki nim dźwigać nasz ciężar, a potem przejść do zebrania i w nim wykonywać różne elementy go wymagające. Nos w pionie to jakby efekt uboczny. Nam chodzi o te okrągłe plecy.
Konie owszem, biegają z głową w pionie 😉
ZielonaHerbatka, Viridila ma rację - powinnaś sięgnąć po odpowiednią lekturę. Dobra książka da ci znacznie więcej niż zadawanie tego typu pytań wyrwanych z kontekstu, bo jeździectwo to swego rodzaju układanka i nie ma w niej prostych zasad i prostego przepisu, zwykle jest tak, że jedna cecha zależna jest od drugiej, a ta druga od trzeciej i żeby coś działało, wszystkie cechy muszą ze sobą współgrać. Ja ze szczerego serca polecam książkę dr. Gerda Heuschmanna "W poszukiwaniu równowagi" - jest to książka dość pokaźnych rozmiarów i droga (może uda ci się pożyczyć albo kupić używaną), ale znajdziesz w niej odpowiedzi na takie właśnie pytania, napisana jest przystępnym językiem, więc nawet osoba niedoświadczona jak ty, powinna ją zrozumieć 😉 Porusza zresztą wiele aspektów, nie tylko stricte tego jak trzeba siedzieć i jeździć i jak ma wyglądać koń. Iście wszechstronna, otwiera oczy i umysł 🙂
Facella, nie wszyscy są zwolennikami "deep and round" - i w tym "round" chodzi o szyję, bo zaokrąglenie pleców jet potrzebne i w "deep and froward".
Ustawienie nosa pionie jest wyrazem rozluźnienia i elastyczności ciała: to potylica "puszcza" ostatnia. Ale jest też tak, że wymuszenie "puszczenia" w potylicy (i odblokowania żuchwy, bo jedno z drugim związane) wpływa na "ustąpienie" całego ciała, stąd ogromna popularność działań ganaszujących (i owszem - "piły"😉. Tymczasem różnica, czy koń "puścił" bo dobrze się czuje z jeźdźcem na grzbiecie i jego wymaganiami a "puścił" - bo tak jednak jest mu wygodniej wobec niewygody, którą mu fundujemy w przeciwnym wypadku, jest zasadnicza. Przy czym w zasadzie "wszystko można" o ile myśleć o zadzie, grzbiecie i wydajnym, chętnym ruchu, a nie tylko o mechanicznym ustawieniu pyska. Jazda z upośledzeniem motoryki zawsze będzie do d*, jakiej strategii by nie przyjąć.
Zielona Herbatka, żadne kiełzno nie służy ustawianiu głowy, ba - ciągnąc za wodze nic się nie osiądnie
I tak - konie biegają z nosem [s]przed [/s] za pionem np tak czy też tak . Biegają z nosem w pionie na przykład tak.

edit
_Gaga, na 2 zdjęciach jest nos ZA pionem.
fakt, poprawiłam... wstawianie zdjęć przed pionem byłoby w tej dyskusji bezcelowe  😡
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
08 listopada 2014 18:14
[quote author=Majowa link=topic=1412.msg2216996#msg2216996 date=1415261763]
[quote author=akaamaa link=topic=1412.msg2216872#msg2216872 date=1415226303]
Witam, mam pytanie jaka jest norma żywieniowa chodzi tu o owies ile % na 100 kg ?
nie ma czegoś takiego. Ilość owsa zależy od rasy, wieku, wagi, pracy jaką zwierzak wykonuje, stanu zdrowia i co jeszcze z treściwych zwierzak dostaje.
[/quote]

Chodzi mi o o bo siano jest napisane ze 1-2kg na 100kg konia. A na owies nc nie ma 🙂
Wiec jestem ciekawa skąd najczęściej  ustawia sie dawki żywieniowe owsa.
A technikiem żywienia koni nie jestem wiec na tego się dopytuje.
Kiedyś coś słyszałam ze jest  1% na 100 kg i wiadomo od pracy ale jak jest to obliczane teraz 🙂
[/quote]

Jaka jednostka stanowi 100% owsa?
[quote author=akaamaa link=topic=1412.msg2217954#msg2217954 date=1415373067]
[quote author=Majowa link=topic=1412.msg2216996#msg2216996 date=1415261763]
[quote author=akaamaa link=topic=1412.msg2216872#msg2216872 date=1415226303]
Witam, mam pytanie jaka jest norma żywieniowa chodzi tu o owies ile % na 100 kg ?
nie ma czegoś takiego. Ilość owsa zależy od rasy, wieku, wagi, pracy jaką zwierzak wykonuje, stanu zdrowia i co jeszcze z treściwych zwierzak dostaje.
[/quote]

Chodzi mi o o bo siano jest napisane ze 1-2kg na 100kg konia. A na owies nc nie ma 🙂
Wiec jestem ciekawa skąd najczęściej  ustawia sie dawki żywieniowe owsa.
A technikiem żywienia koni nie jestem wiec na tego się dopytuje.
Kiedyś coś słyszałam ze jest  1% na 100 kg i wiadomo od pracy ale jak jest to obliczane teraz 🙂
[/quote]

Jaka jednostka stanowi 100% owsa?
[/quote]Akaamaa teoretycznie jest to możliwe. Koń ważący 600 kg dostaje 6 kg owsa. Ale to tylko założenia. Należy wziąć wszystkie czynniki pod uwagę bo można sobie i koniowi niezłe kuku zrobić, szczególnie że są rasy ciężkie a owsa dostają symbolicznie . Czyli matematyka w przypadku owsa nie działa a przynajmniej nie wprost.
Do dziś w żywieniu obowiązuje (nieco archaiczny) termin "jednostka owsiana".
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
08 listopada 2014 21:35
Zerknęłam w google i trochę poczytałam i wyczytałam że ta jednostka jest stosowana do ustalania zapotrzebowania i układania dawek pokarmowych na składniki energetyczne dla przeżuwaczy.

I wciąż nie rozumiem (może mam ciężkie myślenie ale serio nie łapie) o co chodzi akamie z tym ->%<- jak by tam pisało 1 kg owsa na 100kg masy to już by było logiczne dla mnie, niekoniecznie prawdziwe ale logiczne.
hej, mam pytanie iście żółtodziobowskie 🙂 moje konie jedzą sianko z paśnika spowalniającego, tzn. siano mają przykryte siatką metalową i zauważyłam ostatnio, że mają brązowe "wargi" (czy jak to nazwać) od tego wydłubywania siana, czy mogę to przemywać chusteczkami zwilżonymi dla dzieci? albo jakąś maścią żeby to nawilżyć? wygląda jakby zjadła czekoladę 🙂
kaktusowe, nie rozsądniej byłoby zmienić siatkę?
[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2219119#msg2219119 date=1415555158]
kaktusowe, nie rozsądniej byłoby zmienić siatkę?
[/quote] w marketach budowlanych kupisz powlekanej za grosze. A wracając do pytania , to możesz. Równie dobra bedzie wilgotna miękka szmatką. Ale jeśli siatka rdzewieje to mogą sie robić ostre zadry i konie zaczną kaleczyć japy. Czyli wróć do pytania- odpowiedzi Gagi.
pewnie, już ją wymieniłam, ale mordka dalej brudna, więc jak, mogę coś z tym zrobić?


Majowa dziękuje za rade, sąsiad handluje siatkami ogrodowymi i dostałam taki skrawek 🙂
Majowa, powlekana jest o tyle złym pomysłem, że konie zjedzą plastik powlekający... zrobiłam ten błąd, szybko zmieniałam siatkę. Lepsza jest nierdzewna (są takie przecież) 🙂
kaktusowe, dziwne że pysk tak długo brudny... to na pewno efekt siatki?
i tak - możesz zmyć to chusteczkami, możesz gąbką, czy szmatką...
[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2219132#msg2219132 date=1415556179]
Majowa, powlekana jest o tyle złym pomysłem, że konie zjedzą plastik
[/quote] o kurka..  fakt są takie co zeżrą. Jednak co dwie głowy , to nie jedna  🤣
ee czasem się trzeba przekonać na własnym - lub jak w tym przypadku - na koniowatym organizmie
Ja na prawdę byłam przekonana, że to dobry pomysł, póki mi ta gumowa powłoczka z siatki nie zaczęła znikać w oczach... tfu w koniach - dokładnie w części paszczowo - gębowej koni 😉
Co to znaczy, kiedy ktoś mówi "zrotuj uda"? Co mam z nimi zrobić?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się