Odczyt zdjęć RTG - PILNE

Witam pilnie potrzebuje odczytać zdjęcia RTG przednich zdjęć nóg konia. Historia jest dość zawiła ale w skrócie. Koń stoi u handlarza chcę go wyciągnąć. Udało mi się odnaleźć jego byłą właścicielkę z woj lubuskiego która konie sprzedawała kilka miesięcy temu pod poznań teraz koń znajduje się pod Gdańskiem. Kobieta  była bardzo zdziwiona że tak daleko trafił.
A wracając do zdjęć RTG przesłała mi zdjęcia które miał robione na wiosnę i teraz prośbę powiedzcie co mu jest.
Oto zdjęcia:





aszka, a nie lepiej weta zapytać?
no tylko w sobotę wieczorem mało wetów chce słuchać za free upierdliwej baby co ma pytania o zdjęcia konia. A powinnam zdecydować o koniu do jutra a moja wetka wyjechała. Może w poniedziałek jak koń jeszcze będzie to skontaktuje się w wetem ortopedą.
Widac gdzie były robione zdjecia. Wyślij je do kliniki i poproś o opis. Powinien byc.
To zdjęcia z maja? Dobrze widzę?
tak z maja
Skoro ów kobieta przesłała Ci zdjęcia, to mogłaś się jej zapytać......
OWA! Owa kobieta! To się odmienia, błagam.
Przepraszam, ale to jest tak straszne, że musiałam.
aszka Ale dane tak na przyszłość ukryj, nie każdy życzy sobie publikacji.  Ja bym się dowiedziała od poprzedniej właścicielki co koniowi dolegało.
Zdjęcia są robione pół roku temu, więc jak koń lata od człowieka do człowieka to coś mu jest.  Jeżeli stać cię na leczenie lub ewentualne utrzymanie bezużytecznego  konia to się dowiaduj o niego.
Może być tak, że wszystko jest ok z nogą .
ale kosc kopytowa nie ładna ;( to starszy kon?
Witam!
Ja też załączam zdjęcia RTG kopytnego.
Będę wdzięczna za każdą informacje, cokolwiek ktoś zobaczy proszę pisać !

Z góry dziękuję 😉
Cz. 2
I ostatnie cztery..
Koniuszy
Widział to mój wet i powiedział tak, część zdjęć nie nadaje się do oceny (np. ucięta puszka kopytowa, brak projekcji na trzeszczki)
Po tym co widział, to wspomniał o kilku chipach w przednich nogach oraz najprawdopodobniej złamanym fragmencie kości kopytowej (wszystko przednie nogi). I jak to określił "nie widząc konia, wskazana konsultacja chir. + dokładne badanie ortopedyczne + najprawdopodobniej operacja)
Niestety przez internet nikt nic więcej ci nie powie i musisz sobie kogoś zawołać do tego konia, liczyć się z wizytą w klinice.
Powodzenia!
Ja tak tylko skromnie napomknę o myleniu pojęć... Ucięta kość kopytowa i brak projekcji do oceny trzeszczek NIJAK nie świadczy o tym że zdjęcia nie nadają się do oceny... Po prostu były ewidentnie robione w celu oceny innych struktur...
Oczywiście, przyznaję się, mój błąd  :kwiatek:  Sorry
Powinno być tak -> brak niektórych projekcji, zdjęcia nie nadają się do oceny trzeszczek i puszki kopytowej (m.in. pod kątek ochwatu).
Pozostałe kwestie (chipów) widać dobrze na zdjęciach  🙂
Dziękuję za poprawkę  :kwiatek: Trochę jestem przeczulona, a z takich niedomówień (nawet będących skrótami myślowymi) wychodzą potem negatywne opinie o konkretnych osobach (np. w tym wypadku: zdjęcie nie nadaje się do oceny => wet nie umie zrobić dobrego zdjęcia).
koniuszy 98 od razu mówię ze wetem nie jestem , ale według mnie w prawym przodzie bez interwencji chirurgicznej nie obędzie się .
koniuszy 98 od razu mówię ze wetem nie jestem , ale według mnie w prawym przodzie bez interwencji chirurgicznej nie obędzie się .


A o które miejsce konkretnie Ci chodzi ?
Bacoma - fajnie, że ktoś tu podchodzi zdroworozsądkowo do tematu  :kwiatek:
Blucha - "mój" wet mówi to samo, zastrzegając że nie widzi konia tylko same zdjęcia, a dobrze by było go zbadać też ortopedycznie
Klaudia777 - prawa przednia jest uraz kości kopytowej, a w lewej przedniej jest chip (muszę się dopytać "mojego" weta gdzie on to dokładnie widzi)
Tak czy siak zgadzamy się, że bez chirurgii to się tutaj nie obejdzie  🙄
Kurde, dzięki bardzo dziewczyny  :kwiatek:
Chciałam zapytać was o zdanie, bo co wet to inna dziagnoza, niestety :/
E.

No dobra na chip w lewej przedniej się zgodzę - w stawie pęcinowym coś tam jest. Na którymś z początkowych zdjęć widać nawet obrzęk tkanek miękkich .Więc jeśli to czip no to tylko artroskopia. Ale gdybyś już się dowiedziała w którym miejscu chodzi o ten uraz k.kopytowej to będę wdzięczna jak się podzielisz tą wiedzą, bo ni chu chu tego nie widzę. Chyba że Ty widzisz i możesz mi to pokazać  🙄  :kwiatek: Ja bym szybciej w prawym przodzie stawiała na czip ( lub coś czipo podobnego) w okolisy wyrostka wyprostnego k. kopytowej i na grzbietowej powierzchni kości koronowej jest taka jakby " nierówność " , nie wiem. Ale to jest jedyne zdjęcie tej nogi  i  trudno coś wywnioskować z jednej projekcji
moja wypowiedz dotyczyła tego miejsca , zaznaczyłam na zdjęciu

E.

No dobra na chip w lewej przedniej się zgodzę - w stawie pęcinowym coś tam jest. Na którymś z początkowych zdjęć widać nawet obrzęk tkanek miękkich .Więc jeśli to czip no to tylko artroskopia. Ale gdybyś już się dowiedziała w którym miejscu chodzi o ten uraz k.kopytowej to będę wdzięczna jak się podzielisz tą wiedzą, bo ni chu chu tego nie widzę. Chyba że Ty widzisz i możesz mi to pokazać  🙄  :kwiatek: Ja bym szybciej w prawym przodzie stawiała na czip ( lub coś czipo podobnego) w okolisy wyrostka wyprostnego k. kopytowej i na grzbietowej powierzchni kości koronowej jest taka jakby " nierówność " , nie wiem. Ale to jest jedyne zdjęcie tej nogi  i  trudno coś wywnioskować z jednej projekcji


blucha dokładnie o tym samym mówimy  😀
Czy mogę prosić kogoś , kto zna się na odczycie zdjęć rentgen o pv?
jaki jest koszt takich zdjęć?
Zależy od weta. Około 50zł za fotkę
maliniaq   Just do your job.
04 czerwca 2015 12:14
Podłączę się pod wątek z zdjęciami RTG i z prośbą o ich odczyt. Diagnozę weta oczywiście już mam, ale chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś widzi na tych zdjęciach coś niepokojącego. W chwilii wykonywania zdjęć koń miał 13 miesięcy, na tą nogę nigdy nie była kulawa, robione były, ponieważ w okolicach stawu pojawił się miekki obrzęk i chcieliśmy zajrzeć co tam w środku siedzi  😉
Hm...maliniaq ja oglądam i nie rzuca mi się w oczy nic niepokojącego :/ Mogłabyś zdradzić jaka była diagnoza weta , bo sama jestem bardzo ciekawa ?  😉
maliniaq   Just do your job.
16 czerwca 2015 15:27
Wet powiedział, że widzi na tych zdjęciach początki szpatu młodzieńczego, od innych osób usłyszałam też, że widzą tam OCD. Aktualnie według zaleceń weta Młoda jest suplementowana Cortavetem, we wrześniu mamy robić kontrolne zdjęcia + zdjęcia drugiego stawu dla porównania. To jest jeszcze bardzo młody koń, więc jestem ciekawa jak wyjdą te zdjęcia wrześniowe  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się