Nasza twórczość fotograficzna cz. II

Facella a jakaś fantazja dzika mnie poniosła  😁 tutaj jeszcze kilka, chętnie przyjmę co nieco od bardziej doświadczonych koleżanek  🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
22 listopada 2014 18:33
Bokehu nie tworzy fotograf a obiektyw, bo to błąd rozmycia jest. Można go ewentualnie wykorzystać w sposób świadomy 🙂
tak więc żeby 'wydobyć' bokeh trzeba przede wszystkim mieć jasny obiektyw, bo tylko z takiego go wydobędziesz. Do tego potrzeba rozproszonych, drobnych źródeł światła o różnym natężeniu oraz świadomości odległości - potrzebna jest odpowiednia odległość fotografa od obiektu i obiektu od tła, dla każdego obiektywu, ogniskowej i przysłony inne

- światło naturalne, odbite (od liści, które nadają się do tego idealnie)
[img]https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/s720x720/1545723_534631016635961_809440090_n.jpg?oh=bae0194e9b45eb21eddbd83dcdbdc8a6&oe=551CB0E7&__gda__=1423529829_0d816b40a1a6770aa1347ef167896c7f[/img]

- światło rozproszone przez liście (pod słońce)
[img]https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/t1.0-9/s720x720/944459_415359091896488_1257398288_n.jpg?oh=8f3a3e0c949e7395ad1e5036f5db9f28&oe=54D7769C&__gda__=1428127335_7a6e45dec47de36fb50221607bfb16a5[/img]

- zdjęcie ze szkła kupionego specjalnie pod jego malowane efekty(+tilt shift)
[img]https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/p720x720/10698519_661984747233920_5489501599947866992_n.jpg?oh=6a443c00c460b07b7f128b3bea3021af&oe=551EE6E8&__gda__=1423702031_c15320f31b95af370abc5ac8cba29c7a[/img]

- a tu światło sztuczne - lapmki choinkowe
[img]https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/s720x720/1558528_525317370900659_267574172_n.jpg?oh=b0b64ce40d26c19520ac7cf74bbe2ddd&oe=550E3A14&__gda__=1428107256_1b84dbf76bf6b261307bab92482c13b7[/img]


smartini, o jezu, to ostatnie!  😍 😍 😍 SZAŁ!
Co do bokehu (bokeha?), to widziałam też gdzieś coś kiedyś, że można zrobić różne kształty, np. wycinając serduszko na tekturze i ową założyć na obiektyw, czy jakoś tak.

Marzy mi się ładny, jasny obiektyw z niską przesłoną. Ale pieniądz konkretny, więc napawam się waszymi portretówkami  😜
smartini   fb & insta: dokłaczone
22 listopada 2014 19:01
Można można 🙂
Okrągły kształt bokehu wynika z okrągłego kształtu przysłony/wlotu światła.
tak więc jeśli ten kształt zmienimy, zmieni nam się też kształt rozmycia 😉 tylko że w tym przypadku potrzeba baardzo jasnego obiektywu bo najwyczajniej w świecie 'przymykamy' taką nakładką przysłonę 😉
fota z neta:



a jak podobają Ci się 'choinkowe', to tu mam jeszcze ojego drugiego owczarka ;D



prawda, jasne szkła to spory wydatek ale przeróbki z analogów wychodza już dużo taniej 😉
mój Zeiss był najtańszym moim szkłem...  🙄
smartini dzięki wielkie!  :kwiatek: Będę próbować jak tylko będę miała dostęp do jasnego obiektywu 😉 A kto wie, może kiedyś odważę się wrzucić tu coś swojego.
Cookie, temat był rzucony [url=http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,35683.msg1995496/topicseen.html#msg1995496]tutaj[/url] 🙂

edit: ale w sumie smartini wszystko wyjaśniła 😁
heroinx, kompletnie nie rozumie pierwszego, aż sie prosi o to by ostre było naświetlone oko a nie to ciemne, poza tym cięcie ech, co do drugiego razi mega ta plama na samym środku nieba, i ściaga uwagę, dla mnie pomysł ok ale deko za ciemny pierwszy plan, 3 jest lepsze, ma kompozycje kadr, co prawda centralny ale jest do przyjęcia, fajne-jesienne kolory, a ostatnie to hmmm, ni z gruszki ni z pietruszki, i chyba zadam pytanie jak Abre, co chciałaś pokazać tym zdjęciem...

smartini, fajne efekty, świetne kadry, mądre przemyślane prace, świetne psy, też mam DONka tylko jakoś mało go pstrykam bo zawsze na mnie włazi 😉

Facella, kot super, nic nie leci, fajny efekt barwy z różowym podbródkiem kota 😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
22 listopada 2014 19:29
smartini, weź wyjdź, nie odzywam się do ludzi, którzy robią tak bezczelnie dobre zdjęcia. Powinno się was zamykać w bagażnikach tak jak tych ładnych  🤬

Cookie, kiedyś widziałam poradnik, jak zrobić efekt bokehu w Photoshopie, ale raz że wygląda to sztucznie i nienaturalnie, dwa że zajmuje kupę czasu  😁 I na pewno dziewczyny tutaj robiły coś takiego, chyba Strzyga się bawiła w te sztuczne kółeczka.
edit: a może nine? Już nie pamiętam  😵

m.indira, to różowe to efekt daszku  😁 dzięki  :kwiatek:
ja też kiedyś zrobiłam 😉 proste to jest, tylko trzeba odpowiedniej wielkości dziurkę* zrobić 😉 Niedługo święta i lampki to się pobawię 🤣


*dziurkę - w sensie otwór o danym kształcie 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
22 listopada 2014 19:45
M.indira, dziękuję  :kwiatek:
Na mnie tez czubki wlaza ale przy lampkach mialam asystę mamy wiec jako taki dalo sie cos zrobic. Aczkolwiek młodszy, ten z czarna morda nie mial wtedy roku wiec troche cierpliwosci to wymagalo ;D

Facella, ale ja mam klaustrofobie  😲
No niby da sie odtworzyć ten efekt, w PSie wszystko sie da... Ale po co? To juz wtedy do wątku z grafika komputerowa (który chyba aż zaloze) a nie do fotograficznego 😉
Dla mnie to gra nie warta świeczki

Mnie się juz powoli klaruje pomyśl na sesje przedswiateczna lampkowa, zobaczymy tylko czy mi modele i asysta dopisze  ❓
Ale będą lampki, szaliczki i wgl szyk i ociekajaca klasa rodem ze świątecznej reklamy Liddla ;D
Jeśli szukacie szkła za małe pieniądze ale ładnie rysującego i nie zależy Wam na AF to tak jak Smartini sugerowała - zainteresujcie się szkłami analogowymi. Jeśli nie chcecie bawić się w przejściówki to polecam https://www.facebook.com/PalecwnosieCameraWorks?fref=ts - możecie zamówić sobie konkretne szkło i Tomek je wyszuka lub przesłać mu swoje do przerobienia. Powinien sobie poradzić z większością bagnetów 🙂

Obie mamy od niego freestylery, dodatkowo czeka u mnie Helios na wysłanie.

Boke czy też bokeh (angielska transkrypcja z japońskiego) jest słowem nieodmienianym (oficjalnie) w języku polskim. Na razie. Nie ma go w słownikach ale pewnie niedługo tam trafi.
smartini   fb & insta: dokłaczone
22 listopada 2014 20:04
Podpisuje sie pod postem abre: Palcewnosie polecam goraco a Zeissa kocham całym sercem 😀 jakby mi ktos dal sie nim pobawic i nie miałabym o nim zielonego pojecia, to strzelalabym w jakies 2000 a nie 850... :P
A bez bagnetu freestyler byłby jeszcze tańszy (aczkolwiek jak ktos z was będzie miec wybór to sie nie zastanawiajcie i berzcie z free 😀)
Dla niewtajemniczonych, fotka powyżej (brzózka) zrobione wlasnie Zeissem. Zdjecia z poprzedniej strony z rozprezalni również 🙂
a ja wam powiem tak, dziś robisz zdjęcie kiepskie, wrzucasz na kompa posiedzisz chwilkę w PS-ie lub innym podobnym, no i wychodzi, mucha nie siada, tylko gdzie jest w tym wszystkim to co się zwało kiedyś fotografią???
smutne to i niestety prawdziwe gdy ogrom ludzi z umiejętnościami przedszkola ma sprzecior za górę kasy i trzepie fotki na hektoGB bo może któreś się uda z seryjek wyciągnąć stosując najzwyczajniej tryb auto i podpisuje dumnie hasłem Photography ... tęsknie za czasami gdy było te trzydzieści kilka klatek na filmie, i gdzie każdy spust migawki był przemyślany do końca, tęsknię za czasami gdy z niecierpliwością wyciągało się zdjęcia z koperty i jeszcze cieplutkie wywoływały zachwyt lub smutek widza, tęsknię, bo gdy teraz nie daj boże padnie nośnik, 99% mojej twórczości kończy swój elektroniczny żywot, gdy poprzednicy(klisze plus zdjęcia w albumach) nadal czują się dobrze i czuć będą....
ech, postęp, niby ułatwia życie ale jakże wszystko staje się powszechne?...
m.indira, z kiepskiego zdjęcia nie da się zrobić dobrego. Im osoba fotografująca ma więcej doświadczenia, tym lepiej to rozumie.
Skoro tęsknisz za czasami analoga to czemu się nie przestawisz? Ja mam w planach zakup średniego formatu i uruchomienia na nowo ciemni. Pewnie dokupię jakiegoś analogowego Nikona albo szkła do Pentaxa (stare się wysłużyły). Do tego skaner... Koszty, koszty, koszty 😉 Ale hobby to hobby 😉
pozomeczka1   jazda w harmonii z koniem jest sztuką
22 listopada 2014 20:20
Dziekuje za opinie na temat moich zdjec, z niektórymi zgadzam sie bardziej z innymi mniej. Mimo tego kazda krytyka jest dla mnie cenna na początek wiec mam tu kilka innych moich wypocin :




Abre sprzecior w domu leży i sie kurzy, Praktica, z dobrym jasnym krótkim i takimże tele, ale... tym można sie pobawić jak się chce dla siebie focić, jeśli mam zakontraktowane zawody, analog odpada z prostych względów, a dla siebie jakoś tak nie mam kiedy, bo łatwiej złapać cyfrówkę bo szybciej, zabawa z ciemnią niestety już nie dla mnie
co do tej obróbki nie jest tak do końca że ze słabego zdjęcia dobrego nie zrobisz, bo sama takie rzeczy widziałam jak kumpel warsztaty prowadził dla początkujących, wiec wiem co graficzny potrafi a przy wymiarach 800 w najdłuższym raczej różnicy czy poprawiane czy nie dostrzec nie można, a taki format zdjęć na portalach króluje...
Facella   Dawna re-volto wróć!
23 listopada 2014 11:11
smartini, jak masz klaustrofobię, to nawet lepiej. Zachciało Ci się dobrych zdjęć, to teraz cierp!
Wątek graficzny to dobry pomysł, dziwi mnie, że wcześniej na to nie wpadłaś  😁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
23 listopada 2014 11:41
m.indira, ale co Ci przeszkadza? Że ktoś ma pasję i sobie fajne rzeczy w PSie robi? Ja lubię popatrzyć na fajne obrazki. Co za różnica czy z PSem czy nie? Czy zdjęcie udało się za pierwszym razem, czy było jednym z tysiąca?

Ostatnio usłyszałam jak Bob Gruen, dość szanowany fotograf (ten od zdjęć Lennona 😀)powiedział (tłumaczenie własne):
Moim sekretnem sukcesu jest to, że edytuję zdjęcia. Robię bardzo dużo zdjęć, a potem wybieram dobre. Jeśli pokazuję tylko dobre zdjęcia, ludzi myślą, że jestem dobry"

smartini   fb & insta: dokłaczone
23 listopada 2014 12:22
Też trochę nie kumam buntu przeciwko edycji. Sama raz wrzucam zdjęcia ledwie muśnięte PSem a raz siedzę nad nimi bardzo długo, zależy co chcę osiągnąć.

I tak, dając kompletnemu laikowi D4S z Nikkorem 70-200, blendmasterem z płachną 180x120, zestawem lamp i innymi cudami NIGDY nie dostaniemy dobrego zdjęcia, tak ten sam laik z tym kiepskim zdjęciem g*** zrobi w PSie i LRmie 🙂
Do jednego i do drugiego trzeba mieć talent, umiejętności i 'wyrobione godziny'
Tak więc brawa dla tych, którzy i zdjęcia dobre robią i obrobić je potrafią.
Kiedyś też się zdjęcia obrabiało, w ciemni, i jakoś nikt się nie burzył.

Strasznie podoba mi się cytat, Strzyga ;D

A wątek chyba zaraz założę... 😉

edit
Facella, mówisz masz :P
[url=http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,96484.new.html#new]http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,96484.new.html#new[/url]
[quote=Witold Krassowski]Fotografia analogowa podlega w znacznej mierze takim samym manipulacjom jak Photoshop, z wyjątkiem faktu, że nie można ingerować, nie można dodawać ani usuwać elementów ze zdjęcia. (…) To nie chodzi o Photoshopa, chodzi o to, na czym jest zbudowany efekt zdjęcia. Czy efekt zdjęcia jest zbudowany na tym co fotograf zobaczył czy efekt zdjęcia jest wytworzony sztucznie przy pomocy suwaków w Photoshopie. (…) Rzadko kiedy jest zdjęcie, które jest prostą odbitką z negatywu. Nie miejmy złudzeń, nigdy tak nie było. (…) Łatwość posiadania i łatwość zastosowania Photoshopa powoduje to, że takich (pospolitych) obrazków jest zalew. Czego w fotografii analogowej nie było, bo ludzie są leniwi. Co setnemu czy co tysięcznemu się chciało wejść do ciemni, żeby kombinować. [/quote]
http://www.fotomargines.pl/2009/12/17/witold-krassowski-o-fotografii/ - niestety widzę, że link już zdechł, skopiowałam ten cytat jakiś cas temu. podkreślenie moje.
vynter własnie o to mi chodziło... wszystkie programy graficzne są dla ludzi, po to są i taki jest ich cel by poprawiać zdjęcia, polepszać je, lecz tak jak cytat wyżej, to ma być nadal TO zdjęcie a nie twór komputerowego programu...
ale jak dziś usłyszałam w TV że Skandynawowie zastanawiają się nad wyeliminowaniem pisania ręcznego w szkołach i zastąpieniem go klawiaturą to hmmm, to chyba nic nie jest w stanie mnie już zdziwić, postęp?

Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
23 listopada 2014 19:48
m.indira, ależ jest, przecież program tego za człowieka nie robi. jakby robił, po co komu byliby graficy?
Strzyga, tylko czy grafika,w tym wypadku komputerowa, i fotografia to to samo? choć zapewne, wielu grafików to fotografów zarazem, i ich prace grafiki komputerowej są mega a zdjęcia doskonale obrobione
i tu dochodzimy do pytania, kiedy fotografia jest jeszcze fotografią a kiedy już grafiką komputerową?
każdy z nas ma swój pogląd na ten temat, jedni za ingerencją w zdjęcie nie widząc w tym nic złego, inni przeciw
Wojenka   on the desert you can't remember your name
23 listopada 2014 20:50
smartini   fb & insta: dokłaczone
23 listopada 2014 22:18
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 listopada 2014 11:16
m.indira, a zdjęcia godzinami dziubane w ciemni to jeszcze fotografi czy już grafika?

http://note1551.co.uk/pablo-inirio-magnum-photos/
Dava   kiss kiss bang bang
24 listopada 2014 15:45
m.indira to co robisz/inni robią w PS czy LR to dokładnie to co robili dawniej w ciemniach. Tylko tu nie masz odczynników, szkiełek, gotowanie kliszy ( 😍 ) i tysiąca innych ciekawych rzeczy, tylko program komputerowy i guziki. I gwarantuje Ci, że większość osób nie jest w stanie zrobić dobrych zdjęć choćby miało najlepszy obiektyw, aparat i programy graficzne do tego  😉


Ja wole analogi, ale czasu brak. I tak kurzy się ukochany Kiev, Lubitel i kilka innych moich maleństw.
czytając definicję grafiki, można by było fotografię w sumie podpiąć pod nią całkowicie, bo czyż nie jest to powielanie danego dzieła ile razy się chce?
stąd pojęcie fotografika, a wiec jednak coś z grafiki, ale nie jej czystej formy, jaką jest odbitka drukarska choć i taką przecież się robi z foto(plakaty, gazety, reklamy), a więc różnica się zaciera, może tylko jest jedna jedyna-że prawdziwa grafikę wykonuje się ręcznie odwzorowując swój pomysł a zdjęcie odwzorowuje nasz palec spustem migawki i to matryca, bądź klisza rejestrując dany obraz, pozwala nam dalej, czy też w ciemni czy na kompie doprawić zdjęcie tak, by wyglądało nie jak pierwotny obraz lecz jakie mamy w danej chwili odczucia
dawno temu bawiłam się w ciemni, spędzałam tam wiele godzin, zniszczyłam niejedną parę spodni, ale też nigdy nie robiłam retuszu tak mocnego by coś zmieniać drastycznie, zawsze raczej było to to, co posiadają obecne programy graficzne(kontrast, nasycenie itp), i tak robiąc odbitkę z kliszy zawsze wykonywałam dwie, jedną nie zmienioną, drugą po przeróbce, by mieć pamiątkę w postaci koncepcji i pomysłu chwili w jakiej wtedy się znajdował mój umysł... dziś oryginałem jest raw, i bardzo często gotowa fotografia jest tym oryginalnym rawem na ustawieniach jakie akurat miał mój aparat, jedynie sesje obrabiam mocniej, tak by zadowolić klienta
to taka dyskusja trochę z cyklu o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad  świętami Wielkiej nocy, każdy z nas ma swoje zdanie 😉
Ja natomiast nie rozumiem po co zdawać się na taki obrazek, jaki sugeruje mi japoński inżynier na drugiej półkuli świata. Obraz, który dostaję w aparacie nigdy nie odpowiada temu, co widzą moje oczy. Są inne natężenia świateł, inne barwy, rozpiętość tonalna. Mam pokazywać świat taki, jaki ustawił mi pan w Tokio czy taki, jaki ja widzę?
smartini   fb & insta: dokłaczone
24 listopada 2014 19:57
Amen, abre.
Aparat jest narzędziem nieprecyzyjnym, jeśli rozważamy go jako narzędzie artysty/twórcy.
W manualnych dziedzinach sztuki możemy dobrać technikę do tego, co chcemy stworzyć. Decydujemy o każdym kolorze, kontraście, rozmyciu. Aparat nie daje nam pełnej możliwości wpływania na dzieło tak więc korzystamy z innych sposobów uzyskania tego, czego chcemy. I tak jak kiedyś były to narzędzia w ciemni, w której na prawdę dużo rzeczy można było stworzyć tak teraz robimy to w wirtualniej ciemni, w plątaninie bitów.
Do samego 'cyknięcia' zdjęcie potrzeba talentu, wiedzy i doświadczenia. I tego samego potrzeba do edycji, analogowej bądź cyfrowej.
Przykładem najlepszym są chyba w tym wątku 'czarne portrety'
W zależności od doświadczenia osoby, jej stylu jak i warunków w których zdjęcie było zrobione - zdjęcia są skrajnie różne, te oryginalne, prosto z karty jak i efekt końcowy. I dla mnie to nadal jest fotografia.

Tak więc,aparat jako środek przekazu rzeczywistości - reporterka - ok, tu się można spierać ile można ingerować w zdjęcia. Ale gdy to narzędzie artysty - to wolność Tomku w swoim domku
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się