Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)

Mnie nie martwi że jest selekcja ogierów. Popieram to jak najbardziej. Mnie martwi ilość ogierów poczynając od kwalifikacji gdzie w tym roku w porównaniu z poprzednimi latami było ich mniej w dodatku słabych. I komisja miała problem żeby skompletować skład do próby dzielności bo w czasie kwalifikacji odniosłem wrażenie że te konie co dostały się z rezerwy były przepchnięte żeby frekwencje zrobić. I skutkiem tego było wiele dyskwalifikacji w czasie próby. Uważam że 13 ogierów które zaliczyły próbę i zasiliły szeregi reproduktorów to trochę mało. Ponadto martwi fakt że znowu w tym roku nie było żadnego ogiera z rodu Rolanda. Już w tej chwili jest tylko 5 ogierów kryjących z tego rodu i jak tak dalej pójdzie to zniknie nam w ślązakach ten ród. Więc apel do hodowców żeby kryli tymi ogierami swoje klacze. Nie mówiąc już o tym że Książ który posiada dwa ogiery z tego rodu powinie pokryć nimi parę swoich klaczy. 
Aukcja w Książu rzeczywiście poprowadzona była słabo inna sprawa że ten aukcjoner miał nieciekawe konie do sprzedania więc ciężko mu było wzbudzić jakieś zainteresowanie wśród kupujących.
Kwota 5400 za najlepszego konia aukcji czyli klacz Egida uważam za świetny interes Pana Szorca, który ją kupił.
Nie wiecie może gdzie stanowi Nomen? Powinien być w Książu (według spisu) ale coś go tam nie widać  🤔
Na 100 procent nie jestem pewny ale prawdopodobnie Nomen jest na wypasie u Pana Ryszarda Szorca w Pławnej Górnej. Dla pewności proponuje zadzwonić do SO Książ
Tak, Nomen jest u p.Szorca. A także, nowy nabytek hodowlany og. Marcepan (Dolar -Melodia/Lansjer) 😉
Książ wystawił listę ogierów do dzierżawy więc kto myśli o wydzierżawieniu jakiegoś ogiera na sezon 2015 może już szukać odpowiedniego kandydata. Cena minimalna  2,5 tysiąca i chyba za wiele więcej nie będą szły. Kto ma dużo klaczy do pokrycia w okolic może skorzystać z oferty
Niestety mało dobrych ogierów....i te 2,5 tysiąca w obecnych czasach to troszkę dużo, przynajmniej ja tak uważam.
Ogiery może nie są najgorsze tylko mało zróżnicowane rodowodowo. A cena 2,5 tysiąca to dużo i mało w zależności jak na to patrzeć. Jeżeli ktoś ma dwie klacze do pokrycia to może i dużo ale jeżeli ma już 4 klacze i więcej to już może być opłacalne. Średnia cena stanówki w tym roku to 300 złoty doliczając boks po 15-20 złoty dziennie plus koszty transportu w zależności jak daleko trzeba wieść to minimum 50-100 zł. Podliczając to wychodzi pokrycie jednej klaczy około 500 zł przy dwóch klaczach 1000 zł więc dzierżawa nieopłacalna. Przy 4 klaczach koszt wychodzi już 2000 zł nadal wychodzi taniej niż dzierżawa. Tylko strata 500 zł  jest nieadekwatna do straty czasu na jeżdżenie z 4 klaczami. Wiadomo tego ogiera też trzeba karmić i koszty jego utrzymania trzeba ponieść ale przecież oprócz swoich klaczy pokryje jakieś klacze zewnętrzne po 300 zł więc jak ktoś ma w okolicy dużo klaczy do pokrycia może na tym zarobić. Więc czasem warto rozważyć dzierżawę. Inna sprawa że jak ktoś ma co roku dzierżawić ogiera to lepiej przemyśleć kupno i mieć swojego. Obecnie fajnego ogiera można kupić już za 15 tysięcy są oczywiście tańsze jak i droższe ale myślę że za 15 tysięcy można kupić dobrego ogiera. Tańsze są zazwyczaj z jakąś wadą a droższe to zazwyczaj ogiery wybitne lub sprawdzone w sporcie z dobrymi perspektywami na dalszy rozwój w tym kierunku. To moje zdanie na ten temat a każdy zrobi jak uważa
Powiedzcie mi proszę bo jestem laikiem 😉 jak wygląda taka "aukcja" ogierów do dzierżawy? Czy one są tam wszystkie na miejscu i jest jakaś prezentacja,czy że tak powiem "bez koni"  👀? Wiem ze głupie pytanie ale nigdy nie byłam i na razie się nie wybieram 🙂
Teoretycznie tak powinno być że wszystkie ogiery wracają do stadniny i można je wszystkie zobaczyć ale praktycznie jest tak że niektóre wracają a niektóre zostają u dzierżawcy na drugi rok. Więc nie zawsze jest możliwość zobaczenia tego ogiera w stadninie. Ale jeżeli ktoś jest zainteresowany jakimś konkretnym ogierem to najlepiej skontaktować się telefonicznie z kierownictwem stadniny i oni już dalej pokierują i powiedzą jakie są możliwości. Zawsze też można skontaktować się z poprzednim dzierżawcą i jeżeli nie jest do niego daleko i jeszcze ogiera nie oddał to można konika u niego zobaczyć. Jeżeli ma się już wybranego swojego faworyta to się składa ofertę dzierżawy 2,5 tysiąca to minimum w przypadku ślązaków więc jak jest więcej chętnych na jednego ogiera to ta kwota może być wyższa. Mimo że da się najwyższą ofertę nie jest to równoznaczne z przydzieleniem ogiera gdyż o przydziale ogiera decyduje komisja i czasem może podjąć inną decyzje i przydzielić komuś innemu ogiera że względów hodowlanych. To tak pokrótce przedstawiłem jak to mniej więcej wygląda
Dzięki wielkie ! Zżerała mnie ciekawość jak to wygląda. Ciekawe jakie ogry wylądują w mojej okolicy w nowym sezonie :P
Jakies info odnośnie tego, kto jakiego ogiera wydzierzawił ??
Przepraszam, że tak wtrącę, ale czy ktoś może wie coś o koniu śląskim Monsunie http://www.bazakoni.pl/monsun-endemit-malwa tzn. o ludziach, którzy się nim zajmowali lub coś o jego przeszłości? W paszporcie jako hodowca widnieje Stanisław Tabor. Później koń dwa razy zmieniał właściciela (za drugim razem został postawiony w szkółce/agroturystyce w Jarnołtówku). Dziękuję za każdą pomoc 🙂
Ciach - ogłoszenie
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Ogłoszenie w nieprawidłowym miejscu
elwarka   . . . . . . SDG . . . . . .
25 listopada 2014 18:09

No to oficjalnie mogę dołączyć do wątku z nowym nabytkiem (umowa już podpisana i przyjeżdża za kilka dni)

Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
25 listopada 2014 19:05
elwarka, co to za zwierz?? Napisz coś więcej 🙂
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
25 listopada 2014 19:15
Gratuluje! Widzę, że Ty też będziesz mieć różnorodność wśród koni i araba i ślązaka  🙂. Koniecznie napisz coś więcej o zwierzu i wstaw więcej zdjęć  🙂
Ikarina -proszę, nie ciachaj od razu, daj chwilę pożyć 😁 :kwiatek: Bowiem mam prośbę -a to jest jedyny wątek adekwatny do tej  mojej prośby: ze względów zdrowotnych (moich, nie konia :icon_rolleyes🙂 muszę oddać do adopcji 4-letniego, karego wałacha śląskiego z rodowodem. U mnie 60-tka na karku i to nie czas na zajeżdżanie młodziaka 😕  Sprzedwać nie chcę -żeby nie trafil do handlarza (albo do Morskiego Oka :marze🙂.Reszta -na pw
elwarka   . . . . . . SDG . . . . . .
26 listopada 2014 13:42
Gratuluje! Widzę, że Ty też będziesz mieć różnorodność wśród koni i araba i ślązaka  🙂. Koniecznie napisz coś więcej o zwierzu i wstaw więcej zdjęć  🙂


No, tak się złożyło, że teraz będzie różnorodność rasowa ( arab, wielkopolak i ślązak). Arab jest przypadkowo (bo właściwie nie planowałam, ale  było niedaleko i cena bardzo okazyjna, więc pojechałam, zakochałam się i kupiłam) i nie żałuję, bo okazał się wspaniałym wierzchowcem i kumplem.
Wielkopolak jest mojej hodowli - takie moje przesympatyczne dziecko.
A ślązak - taki typowy do zaprzęgu - to było moje marzenie od wielu lat.

To 4,5-letni wałach po Awansie od matki po Derkaczu. Do tej pory chodził w parze i brał trochę udział w amatorskim sporcie zaprzęgowym.

Zdjęć będzie więcej, jak przyjedzie do mnie za kilka dni. Na razie dwa u poprzedniego właściciela.




iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
26 listopada 2014 19:23
O a czy nie jest on przypadkiem od p.Grzeli?  🙂
elwarka   . . . . . . SDG . . . . . .
26 listopada 2014 22:29
Tak, zgadza się.
Przeglądając sobie z nudów ogłoszenia trafiłam na tego ogierka : http://alegratka.pl/ogloszenie/ogierek-slaski-werus-25272681.html?h=ccf94dc36d47a524
Czy on z tymi plamami będzie traktowany jak srokacz ?
Widziałam kiedyś śląską klacz z licencją i własnie taką białą plamą na zadzie (tylko jedną i mniejszą)
elwarka   . . . . . . SDG . . . . . .
07 grudnia 2014 21:04

Może zapytaj sprzedającego, jak jest opisany w paszporcie.
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
20 grudnia 2014 21:35
No i mamy nowego ogiera w kraju:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.882775858399758.1073741841.606079376069409&type=1
Jakie są Wasze wrażenia?
To jeszcze kilka zdjęć do kompletu - http://peckiel.pl/olszowa-19-grudnia-2014/ :-)

Ogier LORD UDO schweres warmblut (Lord Brown I – Ulrike po Esprit), ur. 10.05.2004, bonitacja: 82 pkt, wymiary: 165-198-23,0, wydzierżawiony z SO Moritzburg, ojciec tegorocznego zwycięzcy próby dzielności w Moritzburgu - og. Linus. LORD UDO decyzją Komisji Księgi Stadnej został dopuszczony do użycia w rasie śląskiej.
Mnie się podoba, świeża krew się przyda, bo kim by nie kryć każdy ogier to to samo (same lapisy i hutory 😉 ) .
Fajnie się rusza i pasowałby mi do mojej smoczycy , tylko nie-męża nie przekonał 😉
Zapewne klacze po nim nie będę kwalifikowały się do programu.
zapewne, dlatego nie mam klaczy w programie 😉 ale kryć nim w tym sezonie nie będę, może w przyszłym (ja bym chciała i w tym ale mąż niet :P)
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
21 grudnia 2014 20:28
Na zdjeciu zootechnicznym  nie wyszedl za ciekawie, przebudowany, duzy zad, mala, szlachetna glowa-chyba wole nasze slazaki  😉
Bardzo ciekawe jak bedzie laczyl sie z naszymi klaczami. Mozna gdzies poogladac jego potomstwo?
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
22 grudnia 2014 07:34
Mnie się nie podoba jego grzbiet, przynajmniej na zdjęciach wygląda nieciekawie jak na 10-letniego konia. Ruchowo- bardzo bardzo fajny galop, taki pod górkę, kłus przeciętny. Natomiast fajnie, że trafił do "nas" koń, który przekazuje zdolności sportowe i ma egzotyczny rodowód. Minusem tego konia na pewno jest jeszcze cena stanówki- nie zrozumcie mnie źle, ja uważam, że 800 zł za krycie to jest cena niemalże minimalna i to wstyd, że bodajże 2 lata temu za tyle można było pokryć klacz Lokanem, wtedy jeszcze- Vicemistrzem świata. Ale faktem jest, że ceny stanówki ślązaków kształtują się na poziomie 300 zł i nie sądzę, by było wielu chętnych. Mam nadzieję, że się mylę i że za 3 lata obejrzymy stawkę roczniaków po tym ogierze!
Link do próby pod siodłem og. LINUS, syna Lorda Udo -
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się