Kobitki... (antykoncepcja)

Dzięki, ratujesz mi sylwestra. 😀
slojma   I was born with a silver spoon!
30 grudnia 2014 09:39
Mam do oddania dwa opakowania Levest 150/30 jedynie za koszt wysyłki. Chętnych proszę na pw
efeemeryda   no fate but what we make.
05 stycznia 2015 23:41
Ponieważ wiem, że jest w tym wątku kilka specjalistek zaznajomionych z tematem tarczycy, czy któraś z Was zechciałaby mi pomóc z interpretacją moich wyników zanim dostanę się do endo  ? (ewentualnie jakie jeszcze badania dorobić zanim do niego pójdę).
Wiem, że kiedyś pisałyście, że obecnie inne normy są dla młodych kobiet i że wpływ mają środki hormonalne antykoncepcyjne.
Bardzo proszę o pomoc  :kwiatek:
Od 8 lat leczę się u endokrynologów i z tego co zauważyłam, wiele zależy od lekarza.
Na początek powinno wystarczyć tsh i usg tarczycy, ewentualnie przeciwciała aTPO i ft4. 

efeemeryda   no fate but what we make.
06 stycznia 2015 12:53
Mam już zrobione wszystko poza usg  😉
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
06 stycznia 2015 14:04
to dawaj 🙂
efeemeryda   no fate but what we make.
06 stycznia 2015 14:41
TSH 3.7
FT4 0,87
FT3 3.85

P/c Tg <6,4
P/c TPO <0,8
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
06 stycznia 2015 14:42
jedynostki!
efeemeryda   no fate but what we make.
06 stycznia 2015 15:16
Tsh mIU/ml
Ft4 ng/dl
Ft3 pg/dl
P/c oba są w IU/ml
To jeszcze normy dla FT3 i FT4 poprosimy 😉
Bywają różne w różnych laboratoriach.
Ech, a ja jutro idę znów do szpitala na drugą fazę niby - a wg testów owulacyjnych to ja owulacji jeszcze (albo w ogóle) nie miałam. Ciekawe czy to im cokolwiek da w procesie diagnozy.
ash   Sukces jest koloru blond....
06 stycznia 2015 19:06
Dzionka, usg powinni ci zrobic żeby zobaczyc czy owulacja bedzie w ogóle
ash, właśnie zrobiłam test i wyszedł wreszcie pozytywny (prawie 30 dzień cyklu, cudnie) - uff 🙂 jeden problem z głowy.
ash   Sukces jest koloru blond....
06 stycznia 2015 20:03
Dzionka, 30 dzień cyklu i dopiero owulacja???
Omg! Dobrze ze badania robisz, niech ci to wyreguluja
No dziwne dziwne, ale dobrze że  w ogóle jest 🙂
efeemeryda   no fate but what we make.
06 stycznia 2015 20:52
Teodora
ft4 - dolna granica normy
ft3 - mniej więcej po środku
Dziewczyny, czy Cilest juz wrocil do sprzedazy? Wypadlam przez rok z obiegu. 🙂 Caly czas sie bije z myslami czy wrocic do tabsow czy nie. 🤔
Teodora
ft4 - dolna granica normy
ft3 - mniej więcej po środku

Na przyszłość możesz wyliczać kalkulatorem: http://samodobro.host56.com (ręcznie też można). Łatwiej jest porównywać, jeśli się zdarzy robić badania w innym laboratorium, z innymi normami.

A ta przyszłość pewnie będzie. TSH - hormon przysadki - mocno pogania Twoją tarczycę do roboty. Pewnie w normie laboratorium się mieścisz, ale teraz się mówi, że TSH powyżej 2,5 u młodej osoby to już problem, a młode kobiety "w wieku rozpłodowym", powinny mieć ten wynik wręcz koło 1.

Aktywnej formy hormonu - FT3 - trochę jeszcze jest, ale to dość indywidualne, przy jakim poziomie dany człowiek czuje się OK. Po TSH widać, że ta ilość jest jednak za mała. No i pewnie badasz się, bo masz jakieś objawy?

Po FT4 widać, że tarczyca nie ma już siły produkować tej nieaktywnej formy, z której potem robi sobie aktywną. Brakuje paliwa, nic poganianie przez przysadkę nie pomoże. Zwłaszcza jeśli by to było Hashimoto (czyli autoimmunologia, w której organizm sam sobie niszczy tarczycę) - a może być, bo jakieś przeciwciała są. Niby malutko, ale są. No i przeciwciała potrafią sobie skakać góra-dół, można z badaniem wstrzelić się w "dół". Więcej powiedziałoby USG - było by widać, jaka jest struktura tkanki i jaka jest wielkość organu (może już mała, bo nadgryziona przez Hashi).

Generalnie jak tarczyca nie daje rady sama wyprodukować FT4, to podaje się ten hormon w tableteczkach. Jeśli nie trafisz na muzealny okaz endokrynologa (np. takiego, który czeka, aż TSH przekroczy "starą normę" - okolice 4,2), to dostaniesz Letrox/Euthyrox. Na początek w niedużej dawce.
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
07 stycznia 2015 11:47
jagoda1966, juz tlumacze co pokrecilas- to, o co Tobie chodzi to IMPLANT - koszt kolo 1000zl, wszczepia sie pod skorena rece, a wiec za pomoca zastrzyku niejako 😉 zabezpiecza na 3 lata, dziala jak minipigulka (Azalia, Ovulon itp) tylko w nieco mniejszej dawce. Warto sobie najpierw pobrac ktores z tych tabsow i zobaczyc jak na nie reagujesz, implant mozna wszepic w kazdym momencie brania.
Szafirowa, czy to możliwe że widzialam dziś na Karowej twoja siostre 🙂? Nazwisko to samo a pisalas ze planuje dziecko, tak mi się więc skojarzylo.
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
07 stycznia 2015 15:06
Dzionka, ktore nazwisko? 😉 moja siostra jak pisalam mieszka w UK wiec ciezko by bylo 😉 No i nazwisko ma po mezu 😉
slojma   I was born with a silver spoon!
07 stycznia 2015 15:51
jagoda1966- jest tak jak pisze Szafirowa. Pomyliło ci się to z zastrzykami, chociaż droga wszczepienia implantu to właśnie taki zastrzyk w dolną część ramienia. Ja mam implant od jakiegoś 1,5 miesiąca. Jest to giętka pałeczka, mniej więcej wielkości zapałki tylko cieńsza. Implant wszczepia się po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym w ciągu kilku sekund. Wyjęcie może nastąpić w każdym momencie nawet przed upływem 3 lat to zależy od ciebie. Robi się wtedy niewielkie nacięcie w miejscu zakończenia implantu i wyjmuje się go również podczas znieczulenia miejscowego. Zalety to na pewno na ten moment metoda o najwyższej skuteczności ze wszystkich dostępnych metod. Jeśli masz pytania pisz śmiało
Dziewczyny, czy Cilest juz wrocil do sprzedazy? Wypadlam przez rok z obiegu. 🙂 Caly czas sie bije z myslami czy wrocic do tabsow czy nie. 🤔

Nie ma już Cilestu 😉 ale jest masa innych tabletek. Wchodzi coraz więcej odpowiedników, aż się gubię powoli w nazwach :p
szafirowa, twoja stare nazwisko. A szkoda szkoda 🙂
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
07 stycznia 2015 17:41
Efeemeryda,  Teodora dobrze pisze. Rezerwy ft4 sa male,  musisz sie tym zajac.  Usg obowiazkowe.  Ale pamietac należy ze leczy sie samopoczucie a nie wyniki.  Tylko twoje wyniki sa juz dosyc pewne,  ze zaczyna sie cos dziac. 
Sama antykoncepcja hormonalna zwiększa zapotrzebowanie na tyroksyne.

Dzionka jeżeli wczoraj mialas pozytywny lh test to dzisiaj jeszcze w drugiej fazie cyklu,  znaczy lutealnej to nie jestes.  Troche za wcześnie te badania.  I pozytywny test lh nie świadczy o owulacji.  To wskaznik mozliwej owulacji, niestety nic nie potwierdza.  Obserwacja daje tu lepszy obraz.  A polaczona z monitoringiem jeszcze większe. 
Jezeli masz problem z przedluzonymi cyklami to polecam po pierwsze obserwacje.  To da ci najlepsza mozliwosc do wyszukania gdzie lezy problem. 
Czy któraś z Was miała podwyższone d-dimery podczas brania tabletek? Jaka ich wartość jest niepokojąca?
busch   Mad god's blessing.
07 stycznia 2015 23:39
fin, tak, ja miałam 😉. Wynik d-dimerów w normie właściwie wyklucza zakrzepicę, ale przekroczone normy niekoniecznie oznaczają, że masz zakrzepicę. Jest duża szansa fałszywie pozytywnego wyniku jeśli właśnie zachodzą w Twoim organizmie jakiekolwiek procesy wzmożonego krzepnięcia, np. związane z chorobą, jakimś stanem zapalnym itd. W takiej sytuacji normy mogą być nawet znacznie przekroczone, tylko ze względu na tę inną chorobę czy stan zapalny, a nie ze względu na zakrzepicę.

Najlepiej zrobić więcej badań dotyczących krzepliwości krwi - APTT, PT, INR, w dalszej kolejności - USG doppler. Jeśli masz podejrzenia, że robiłaś badania podczas trwania jakiejś infekcji lub stanu zapalnego, powtórz badania kiedy temat będzie zaleczony i zobacz, czy d-dimery spadną. W moim przypadku spadły.
efeemeryda   no fate but what we make.
07 stycznia 2015 23:57
Dziękuje Teodora i Gienia-Pigwa :kwiatek:
Tak jak piszecie, ważne jest samopoczucie, zrobiłam badania na własną rękę bo źle się czuję, mam problemy z wagą i wiecznym zmęczeniem.

Zapisałam się już do endokrynologa, mam nadzieję, że zrobi mi od razu USG.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
08 stycznia 2015 00:35
Nie pamiętam, czy pytałam :kwiatek:
Czy któraś z Was ma problemy z bardzo silnym i wyraźnym PMS? Jak sobie z tym radzicie?
Słyszałam, że olej z wiesiołka łagodzi objawy PMS, trzeba tylko poczytać w internecie który produkt dostępny na rynku z nim jet najlepszy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się