"Skaczące kabanosy" - czyli uwag o hodowli koni słów kilka

To tak jak byś zapytał po co hoduje się konie fryzyjskie, kabardyńskie, huntery, haflingery i rasy których jest mnóstwo. Czy każda rasa musi być od razu na konkursy 160? Mierzenie wszystkiego tylko taka jedną miarką też do niczego dobrego nie prowadzi.

Te konie do czagoś służą i mają nabywców , w dziedzinach których u nas nie ma . A jaki jesy obecny cel hodowli koni Małopolskich i w jaki profil klienta celują ???


Ale takie były założenia jak ściągano te AA . To miały był konie do sportu. Tak było z Kwartetem , Askarem  ,Sebastianem , Frazesem , Berlin Bejem ,Lap Bejem i wieloma inymi , to były konie hodowane do sportu ,a co się nie pokaże w sporcie to wchłonie rekreacja . To już historia . A jakie założenia dla tej rasy są teraz i w jakim kierunku to idzie . To było pytanie do s .heykowskiego . ( bo taki program to musi niestety kierowć się rozumem a nie sercem )  😉

A jakie założenia dla tej rasy są teraz i w jakim kierunku to idzie . To było pytanie do s .heykowskiego . ( bo taki program to musi niestety kierowć się rozumem a nie sercem )  😉


zajrzyj do programu hodowlanego tam jest wszystko napisane, przeczytaj jeszcze program ochrony tak dla porównania i pogłębienia wiedzy, a jak czegoś nie zrozumiesz to zadaj tutaj pytanie. Kilka osób Ci z chęcią na nie odpowie  :kwiatek:
Nie intersują mnie utopijne założenia programu stworzonego przez księgowych z za biurka. Dlatego pytam tutaj  realnie ! 🙄

[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2261070#msg2261070 date=1420666771]
Kilka osób Ci z chęcią na nie odpowie  :kwiatek:
[/quote]

To poprosił bym bardzo ! :kwiatek:
Smok proszę bardzo, wszystko czego potrzebujesz jest poniżej  :kwiatek:
Nie intersują mnie utopijne założenia programu stworzonego przez księgowych z za biurka. Dlatego pytam tutaj  realnie ! 🙄


Ale czy nie doczytałes ??? Ja nie pytam się o założenia wirualne tylko realne , co się chce uzyskać ??? z kim i na jakim rynku konkurować ??? Jaki jest kierunek hodowli . Przyszłość ??? Dla kogo ?? po co ???

Poprostu prosił bym żeby ktoś , kto w tym siedzi  powiedział mi jak to sam widzi a nie unijni czy agencyjni biurokraci ! Oni nie hodują koni tylko tworzą programy , nawet nie wiem czy wiedzą jak wygląda kon . 🤔
Smok na spokojnie powtórzę raz jeszcze, wszystko o co pytasz zawarte jet w powyższych programach mniej lub bardziej ogólnikowo w zależności od poziomu Twojej wiedzy, cała reszta o którą pytasz to tzw. KONCEPCJA HODOWLANA (kto, z kim, jak, po co, dlaczego, co chce się uzyskać) a ta jest niczym innym jak wytworem wartości intelektualnej danego hodowcy i mało który świadomy hodowca, ją komukolwiek zdradza, bowiem to ona z założenia jest gwarancja jego sukcesu,a cała reszta ogólnikowo już nie raz była w tym wątku przerabiana, wystarczy raz jeszcze go przeczytać. Gotowej recepty Ci nikt nie poda.
s.heykowski - Super , tylko co z tego wynika.??? Ja to wiem doskonale ,tyle że może się okazać że to będzie gwóxdź do trumny rej rasy.


Nie będzie

O ile swojego czasu państwowe stadniny uszlachetniały tą rasę Angloarabami Francuskimi i dawało to nawet niezłe efekty o tyle w dzisiejszych czasach zostały z tego jakieś niedobitki. Miesza się coś z czymś w ramach samej rasy Małopolskiej , a jakoś ni widu ni słychu dolewu czegoś takiego Łałł ( pokroju Kwarteta ).
Cały czas się stosuje i to lepsze - Jalienny, Veloce de Favi, Fusain du Defey, Devin du Maury a zwłaszcza  Quercus du Maury.

Ja nie jestem hodowcą ,ale jako osoba patrząca z boku ,mogę zapytać . Quo vadis hodowlo koni Małopolskich ??? Gdzie to idzie i co ma się z tego uzyskać . Bo hoduje się chyba po coś , więc ja z ciekawości pytam ,po co ????
Cel wyznacza sobie każdy hodowca sam, bo program hodowli tej rasy jest bardzo szeroki.
Ci najlepsi chcą uzyskać  przyzwoitego, w miarę możliwości najlepszego  konia do konkursów wkkw (i to jest cel realny), konia do skoków na 120, może i 130 cm i to też jest cel realny a także  dobre, wyselekcjonowane matki do krzyżowań w ramach sp (czyli ze wszystkim możliwie najlepszym) żeby osiągnąć konia skokowego czy wkkw wyższej klasy. To też jest cel realny.
Ci którzy nie mają większych ambicji i najczęściej to oni korzystają z dotacji programu ochronnego chcą uzyskać najczęściej następną klacz dotacyjną oraz niedrogiego, zdrowego, mało wymagającego konia spacerowego. To też są cele realne, choć mało ambitne.
Program ochronny, choć bezmyślnie skonstruowany, bo właściwie zakłada brak postępu w rasie, a może nawet regres, ma jednak jedną dobrą stronę. Łatwo to wytłumaczyć na holenderskim przykładzie. Holendrzy tworząc swą hodowle koni sportowych KWPN wyszli od dwóch zaprzęgowych ras - gelderlander i groningen. Obie rasy to były mocne, zdrowe konie. W efekcie tak się zapędzili, że geldersów zostało bardzo mało i zupełnie odmiennych od wyjściowej formy a groningeny praktycznie zniknęły. Wraz z nimi zginęła jakaś tam spora pula genów, które teraz bardzo by się przydały w postaci dolewu krwi starej zdrowej rasy, gdyż zmorą hodowli holenderskiej a także i innych jest OCD. Mimo badań, selekcji a nawet wyciągania czipów u młodych koni mają to zdaje się nadal w 30% populacji. Niektórzy specjaliści ostrzegają, że współczesna hodowla sportowa z jednostronna selekcją, z produkowaniem koni od których coraz więcej wymaga się w młodym wieku, potrzebujących coraz lepszego żywienia i coraz lepszej opieki weterynaryjnej to bomba zegarowa. Dlatego ja bym tych małopolaków na wszelki wypadek nie kasował , bo lepiej się uczyć na cudzych błędach niż swoich. Jak są ludzie, którzy je lubią to niech je mają. Ich sprawa.
Dla mnie to inteligentne, szczere, ze świetnym refleksem i bardzo chętnie współpracujące z jeźdźcem konie, ale wrażliwe i są takie, jak się je traktuje. Nie uważam, że są to strachliwe konie a boją się najczęściej z tego powodu, że się człowiek wystraszył. Z tym rzeczywiście mogą mieć problem.

Mało kto wie, ale nawet Niemcy mają swoją malutką,  ale bardzo dobrą angloarabską hodowlę i używają jej w rasie trakeńskiej i czasem i w innych bo angloarab w ich hodowli działa trochę jak folblut ale z większą gwarancją że nie popsuje skoczności. Zresztą przy tworzeniu nowoczesnego oldenburga użyli francuskich angloarabów Matcho i Inschallah.
W pracy hodowlanej dominujàcym powinien byç jednostronnie wierzchowy kierunek
u˝ytkowania koni ma∏opolskich, co wymaga po∏o˝enia g∏ównego nacisku selekcyjnego
na takie cechy jak: skocznoÊç (uzdolnienia do pokonywania przeszkód), odwaga
i ca∏y zespó∏ cech psychicznych oraz zrównowa˝enia nerwowego, dynamika i harmonia
ruchu w chodach podstawowych (st´p, k∏us, galop). Zw∏aszcza intensywnemu
doskonaleniu musi podlegaç cecha dynamiki ruchu i d∏ugoÊç kroku oraz predyspozycje
do skoków.
Nale˝y konsekwentnie dà˝yç do okreÊlenia i prowadzenia linii i sublinii krajowych
koni ma∏opolskich o uzdolnieniach do skoków gdy˝ przewidywany sam import zasobów
genetycznych zagranicznych linii koni skaczàcych (import ogierów – improver)
z uwagi na stosunkowo niski wspó∏czynnik odziedziczalnoÊci cechy skocznoÊci
(0,10< h< 0,30) nie b´dzie w stanie spowodowaç realnej poprawy tej cechy bez posiadania
odpowiednich klaczy stadnych.
4. Dla uzyskania post´pu hodowlanego w doskonaleniu cech wierzchowych oraz dla
przeciwdzia∏ania nadmiernemu spokrewnieniu ma∏ej populacji jakà jest rasa ma∏opolska,
winnien byç stale stosowany dolew krwi, poprzez import ogierów i nasienia
W pracy hodowlanej dominujàcym powinien byç jednostronnie wierzchowy kierunek
u˝ytkowania koni ma∏opolskich, co wymaga po∏o˝enia g∏ównego nacisku selekcyjnego
na takie cechy jak: skocznoÊç (uzdolnienia do pokonywania przeszkód), odwaga
i ca∏y zespó∏ cech psychicznych oraz zrównowa˝enia nerwowego, dynamika i harmonia
ruchu w chodach podstawowych (st´p, k∏us, galop). Zw∏aszcza intensywnemu
doskonaleniu musi podlegaç cecha dynamiki ruchu i d∏ugoÊç kroku oraz predyspozycje
do skoków.
Nale˝y konsekwentnie dà˝yç do okreÊlenia i prowadzenia linii i sublinii krajowych
koni ma∏opolskich o uzdolnieniach do skoków gdy˝ przewidywany sam import zasobów
genetycznych zagranicznych linii koni skaczàcych (import ogierów – improver)
z uwagi na stosunkowo niski wspó∏czynnik odziedziczalnoÊci cechy skocznoÊci
(0,10< h< 0,30) nie b´dzie w stanie spowodowaç realnej poprawy tej cechy bez posiadania
odpowiednich klaczy stadnych.
4. Dla uzyskania post´pu hodowlanego w doskonaleniu cech wierzchowych oraz dla
przeciwdzia∏ania nadmiernemu spokrewnieniu ma∏ej populacji jakà jest rasa ma∏opolska,
winnien byç stale stosowany dolew krwi, poprzez import ogierów i nasienia


powyższy cytat niczym stan Twojej wiedzy i poglądy - niezrozumiały  😁  niby coś dzwoni, ale jeszcze nie wiadomo na której stronie www  😎  :kwiatek:
Dla mnie też  🤣
Założenia na papierze wspaniałe ,ale póki co ,jak dla mnie wygląda to coraz gorzej, przynajmniej w realu. O lie kiedyś faktycznie było nieźle tak teraz to równia pochyła. Powiem tak, kiedyś na zawodach je widywałem i bywały egzemlarze które mogły zadziwiać . Obecnie praktycznie nieistnieja . 🙄 Ale skoro pan twierdzi że to ma sens , to życzę sukcesów. Ale niełatwe zadanie , jak ma się taką 5-tą kolumnę w postaci tych zastodołowych hodowców co potem sprzedają je poniżej wartości rzeźnej  🤔 Dobrego marketingu im nie robią
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
08 stycznia 2015 00:56
Założenia są jakie są, rzeczywistość taka a nie inna - nic się na to nie poradzi. Są Hodowcy i "chodoffcy". I chyba w sumie dobrze że rasa małopolska jest - w  sumie nie każdego stać na KWPNa czy innego zagranicznego rumaka za $$$$ i nie każdy ma od razu ambicje na nie wiadomo co. I miejmy nadzieję że młp się uchowa przed ewolucją w kolejne sp.


s.heykowski, i co z tego wynika dla hodowli, że jeźdźcy pospadali? Myślisz, że WKKW stanie się inne, bo młp. nie dają rady (i wiele innych koni)? Nie stanie się - bo jest (od pewnego czasu) przewidziane dla takich koni, które wygrały. I już Fox-Pitt TAKIEGO konia nie miał.
Tak, przyzwoite konie WKKW można w PL hodować. Tylko... po co wybierać się na *** koniem "przyzwoitym"? Żeby zaszczytnie ukończyć?
Pomysł hodowli "sportowej" ze z góry założonym ograniczonym pułapem (może ** da radę, albo i *** na 40 miejscu) jest zaiste za... stanawiający.

To, co wymieniasz jako istotne zalety małopolaków (zgadzam się, a jeszcze bardziej z kwestiami zdrowotności) to jest w istocie ich WADA.
Są wrażliwe na jeźdźca, są wrażliwe na to, co się z nimi dzieje w przebiegu życia, a co gorsza - zżywają się z jeźdźcem (a to wada największa, bo współczesnemu - handlowemu przecież - koniowi sportowemu ma być wszystko jedno niemal, kto na grzbiecie - ma robić swoją dżob).

To mi się wydaje skandalem: że nikt trzeźwo nie przyjrzał się, jakie realne i konkretne zalety ma posiadać współczesny(!) koń sportowy, fizyczne i mentalne. Zamiast tego, zamiast zdefiniowania tych cech i jasnych kryteriów oceny - masa wodolejstwa w stylu "ulepszanie", "poprawa","umiarkowany temperament", "dobra głowa", "jezdność" itd.

Zdrowie? Zdrowie współczesnego(!) konia sportowego ma wystarczyć, przy intensywnym wet-wspomaganiu do 12 roku życia, przeciętnie na 3 lata bardzo intensywnej eksploatacji. Jak to się mówi: może nie mieć rąk i nóg, byle nie był kaleką. Taka prawda. Koń skoczek może musieć pół roku spędzać w SPA i próbować kopać każdego kto się zbliży - byleby SADZIŁ.

"My" chcemy mieć wszystko. Mieć pączka i zjeść pączka. Nie od dzisiaj - od dziesięcioleci. Bo za wysokie do pługa (a trzeba udawać, że o pług też chodzi) - to dawaj - obniżamy wzrost. Eee - kupcy "zachodni" chcą mieć wielkie (i chętnie łaciate) - to dawaj, 15 cm w górę w ciągu 2 pokoleń... (bo akurat "przelicznik eksportowy" się liczył). A teraz wszystko = NIC. Owe tytułowe kabanosy.
Nie, nie są kabanosami. Są fajnymi końmi użytkowymi, wszechstronnymi. Bo taki był przez dziesięciolecia cel hodowli, unikającej specjalizacji jak ognia (i nadal unika). Z podłożem genetycznym konia dla potrzeb wojska, a jest to inny koń, niż trzeba dziś w sporcie.
Do sportów olimpijskich trzeba koni nie wszechstronnych ale zdolnych do granicznych wysiłków. Graniczne wysiłki zawsze wiele kosztują.
Bez chęci poświęcenia czegokolwiek nie uzyska się osobnika skrajnego.
"Zdrowy sportowiec" to... biały kruk.
Bo Polacy są spontaniczni w swoich działaniach . Coś jak Hiszpanie tyle że jesteśmy bardziej pracowici i konsekwentni w swoich działaniach.  😁
To jak z reklamą Seata. Miała być Niemiecka precyzja i Hiszpański temperament  gdyby Seata produkowano w Polsce , to u nas by to była Polska precyzja i Niemiecki temperament  😁 😁 😁 Praca na Pokolenia dla Nas ???? My to zrobimy w miesiąc  😁
AleksandraAlicja   Naturalny pingwin w kowbojkach ;-)
08 stycznia 2015 08:41
To, że małopolaki "potraciły głowy" to jest nowość, za czasów moich nastoletnich to właśnie angloaraby były najbardziej rozchwytywanymi końmi do jazdy, a ślązaki (z Dolnego Śląska pochodzę) były uważane za te "trudne". I ślązaki i małopolaki były spokojne, niepłochliwe, ale małopolaki przynajmniej w miarę współpracowały z jeźdźcem i nie kombinowały, jakby tu się wywinąć z roboty. Takie małopolaki nadal są, widać je chociażby na filmiku promocyjnym koni małopolskich. Chodzą w rekreacji, ciągają bryczki, jeżdżą zawody towarzyskie i wydaje mi się, że my nic o nich nie wiemy, bo po prostu mają zbyt od ręki. Niestety, zamiast nich widać właśnie te pokraki chodowane za stodołą, bez pomysłu, w złych warunkach odchowu, całkowicie "bez głowy", z oczami jak denka.
Moim osobistym zdaniem nigdy w życiu małopolaki nie nadadzą się do wysokiego sportu, podobnie jak nie nadają się angloaraby (oprócz zapewne wyjątków- bo powiedzcie mi, ile w skokach w najwyższych konkursach jest angloarabów? w WKKW pewnie więcej, ale i tam coraz częściej słychać o koniach hol czy han zaawansowanych w krew). Ale tak samo do wysokiego sportu n ie nadają się fryzy, haflingery, kabardyńce czy achały, a swoich fanów mają.
A o koniach chodzących w wysokim sporcie można przeczytać w artykułach Karli- pojedyncze są tam opisywane jako "łatwe" (i paradoksalnie nie dochodzą do tych najwyższych pułapów), a pozostałe są lub były "trudne"- i to nie tylko na skutek zniszczenia przez ludzi! Po prostu- wysoki sport wymaga odpowiedniego charakteru, który nijak nie odpowiada większości rekreantów.
lostak   raagaguję tylko na Domi
08 stycznia 2015 08:45

Zdrowie? Zdrowie współczesnego(!) konia sportowego ma wystarczyć, przy intensywnym wet-wspomaganiu do 12 roku życia, przeciętnie na 3 lata bardzo intensywnej eksploatacji. Jak to się mówi: może nie mieć rąk i nóg, byle nie był kaleką. Taka prawda. Koń skoczek może musieć pół roku spędzać w SPA i próbować kopać każdego kto się zbliży - byleby SADZIŁ.



wiesz halo, ja nie wiem na której planecie małp ty  żyjesz..... 🙁  w wieku 12 lat koń osiąga wspaniałą formę, obycie i łatwość.  I np wymaga to 3 latwcześniejszych  startów w GP, zeby dojrzał własnie aby zdrowy mógł w wieku 12-14 lat być naj. Ile lat miał Salinero w Londynie? 18?
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
08 stycznia 2015 09:43
Ale tak samo do wysokiego sportu n ie nadają się fryzy, haflingery, kabardyńce czy achały, a swoich fanów mają.


A z tym to się akurat nie zgodzę - tylko w Polsce się nie nadają. Profil koni fryzyjskich jest od jakiegoś czasu z sukcesami zmieniany przez KFPS, coraz więcej tych koni startuje w wysokich konkursach ujeżdżenia Anders 431 zagościł w zeszłym roku na czworoboku WEG. Rasa powoli prze do przodu - ale rozwój wymaga czasu, to logiczne. Zwłaszcza przy koniach hodowanych w czystości rasy, bez dolewów z zewnątrz. Jasne, że nie dorównają maszynom z samej czołówki (choćby ze względu na brak dolewów z zewnątrz czy specyfikę ruchu), ale z pewnością nadają się do wysokiego sportu. Pierwsze z brzegu inne przykłady - nie musiałam szukać za głęboko:

Charlotte Dujardin, double Gold Medalist at the London 2012 Olympic Games, riding Vb Ster Stallion Braggo S. (v Jisse 433) at Equitana 2014 in Melbourne (Australia). Braggo S. is owned by Katrina Routson.

Great scores for Ingeborg Klooster at IICH Groningen. This was just her second competition with Lex Oet Oale Kloosterveen (v. Brandus 345P). They scored 67,24% at Prix St Georges level and became second. With this score they also qualified for the Freestyle, and again they became second with the excellent score of 71,375%

4th place and a score of 64,41% for Daniëlla Smit and horse of the year nominee Rosa O. Stb Kroon Sport (v. Brandus 345P Sport) last weekend at Prix St. George level.

or the first time in Dutch history a Friesian horse competed at the Dutch Grand Prix championships.
Among Dutch top riders as Edward Gal and Hans Peter Minderhoud, Ingeborg Klooster competed with Hoppe van de Demro stables (v. Mintse 384) at the Dutch Championships in Hoofddorp. In the first test on Friday they scored 62,940% and qualified for the small final on Saturday. In the small final they scored 63,314% in the Grand Prix Special test and In the final ranking they became 5th with just 2 point less then number 4.


I oczywiscie jest Marc-Peter Spahn, który kupił naszego Ekwadora, ale sporo startował na fryzach.

Konie fryzyjskie są świetnym przykładem tego, jak nasz kraj marnuje rasę - nawet cudzą. U nas te konie uznawane są za nic nie warte tuptaki, bo każdy by chciał mieć fryza, ale najlepiej za 5 tys i bez papierów - "bo ja chcę tylko do kochania, po co mi rodowód". A ta niewielka garstka hodowli, która naprawdę robi dobrą robotę (co pokazują przeglądy przed komisją holenderską!), niestety jest pożerana przez pełno pseudohodowli. PZHK wspaniale się do tego dokłada - czy ktoś może mi wyjaśnić, na jakiej podstawie daje on licencje ogierom fryzyjskim (de facto nic nie warte!!!!), oraz wystawia paszporty na rasę "koń fryzyjski" (często koniom po ojcu-odpadzie z Holandii i kobyle, która z fryzem miała tyle wspólnego, że była kara!) skoro nie prowadzi księgi stadnej tej rasy i ma z nią tyle wspólnego co zeszłoroczny śnieg?
SILVER_GOLD, ja mówię o matkach do półkrwi, materiale, który można wykorzystać. Zwłaszcza w kierunku WKKW. Bo mówiłeś, że w Polsce folblutów dobrych nie ma do półkrwi. A ja zwróciłam uwagę na matki. Nie mówię, że ogiery po tych ogierach będą/są super do półkrwi. Także może podejdź do mojej wypowiedzi jeszcze raz pod tym kątem, nie próbuj jej naginać do swoich ram 😉 Tytuł głosi nie o doborze ogierów, tylko hodowli ogólnie. Także ze skupiania się na samych ogierach już dawno zeszliśmy, to nie ten wątek :kwiatek:
Zwróciłam uwagę na ogiery, które istnieją już w hodowli półkrwi (poprzez właśnie klacze-matki) lub dały konie, które odnoszą jakieś tam sukcesy w konkurencjach olimpijskich 😉 I te konie zdają się zwyczajnie mieć typ konia do półkrwi i przekazywać pożądane cechy, właśnie na bazie wyników, które przedstawiłam. Bo nie każdy folblut może się pochwalić czymś takim.

Hoho, przepraszam za błąd w użyciu terminologii (wcześniej cały czas pisałam o liniach i automatycznie użyłam tego samego słowa, ale tak, jest kompletnie nieadekwatne 😉), ale widzę, że zauważyłeś o co mi chodzi :kwiatek: Chodzi mi o to, że te ogiery nie zginęły nigdzie, ciągle są obecne w rodowodach xx - bliżej lub dalej. Ale tak samo jak patrzy się na ujeżdżeniowca pod kątem papieru (DressageLife niedawno tu charakteryzowała cechy koni po Jazz'ie, Donnerhal'u i Sandro Hit'cie) - wydaje mi się, analogicznie jest z folblutami. Dlatego pisałam o Dakocie, Parysowie i wymienionych przeze mnie "młodszych" ogierach (Jape, Who Knows, Enjoy Plan, etc.). Tyle ode mnie 😉
A to podobno ja miałem pisać o samych ogierach  🙄 🤣

Ciekawe po co Tops kupił dla Edwiny 11 letniego wałacha za 11 milionów Euro . 😲 Żeby go leczyć czy może z litości  🙄
http://jezdzekonno.pl/jan-tops-kupil-konia-za-11-milionow-euro/
On wbrew temu co pisze halo   ma dopiero rozpocząć karierę sportową w najwyższych konkursach na świecie  🤣
No i ma zasrąpić powoli Itot du Chatau ,ale on już ma lat 18- cie  😲 więc powoli będzie przechodził na konia nr 2

Z ciekawości poczytajcie wątek Trzeszczki ,albo inne o leczeniu koni. Tam nie ma sportowców tylko chore młode rekreacyjne konie  😉
lostak, oczywiście, za duży skrót myślowy popełniłam. Żeby wyłowić te rodzynki do najwyższych wyników jako w pełni dojrzałe konia (bo 12 lat to jest ledwo pełna dojrzałość) to dziesiątki ich krewniaków muszą zakończyć karierę dużo wcześniej 🙁 Muszą - bo na ciągle rozwijający się kościec i aparat stawów/ścięgien/więzadeł jest "nałożona" potężna masa mięśniowa. I co np. przeszkadza sportowcowi, że jest alergikiem "na wszystko"? Utrudnia, ale nie szkodzi wynikom.
aniapa, wyniki 60+ to nieco mało. Ale przy okazji pokazałaś jak się promuje konie: dając je pod siodło uznanym jeźdźcom.
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
08 stycznia 2015 13:42
aniapa, wyniki 60+ to nieco mało. Ale przy okazji pokazałaś jak się promuje konie: dając je pod siodło uznanym jeźdźcom.


Weź proszę pod uwagę, że zmiana polityki KFPS na bardziej sportową to kwestia zaledwie 10 lat, nie więcej. Dla mnie w takim czasie to jak "od zera do bohatera" - z koni zupełnie nie sportowych i jakby nie było - ciężkich w typie, w ciągu 10 lat, bez dolewów niczego sportowego - żadnych KWPN i innych obecnych maszyn sportowych - zrobiono konie, które można zaprezentować na światowych czworobokach GP (i nie są to pojedyncze przypadki), zmieniając ich typ na lżejszy, ruch na lepszy. Teraz na to, aby było 70%+ i więcej w tych klasach dajmy rasie kolejne 10 lat takiego rozwoju. Ale to przykład rasy i związku, który zauważył problem w porę - jak rasa ma ciągle istnieć, musi zaistnieć w sporcie. I zrobili wiele w dobrym kierunku.
Ale to przykład rasy i związku, który zauważył problem w porę - jak rasa ma ciągle istnieć, musi zaistnieć w sporcie. I zrobili wiele w dobrym kierunku.


I to jest to o czym ja stale do zmarudzenia pisze !!!! Za co dostaję bęcki i ciągle słyszę że się czepiam , bo w Polsce wszyscy potrzebują super spokojnego konia rekreacyjnego z preferencją do lekkiego sportu N/C , mega wytrzymałego , zdrowego , Pięknego i to wszystko do 3000 zł i to wszystko ma zapewnić rasa Małopolska .
A co wychodzi z tej koncepcji . Wielkie G...   😁

P.S I cały czas wszyscy żyją historią , jakie to nie wspaniałe konie BYŁY !!! Były ale się zmyły ! Trudno powiedzić sportowcom że mają odkopać sobie konia , pobrać jego DNA i dać do sklonowania , jak za płotem mają tego do wyboru do koloru !  🤣

Skoro na Fryzach się dało , to i Małopolaki może by się udało . 😎

Oni niedługo będa Pociągusy   promować w skokach i ujeżdżeniu , a my nadal będziemy tkwili w sojej idei , będziemy szli pod pręd a narodową dume będziemy przedkaładać nad zdrowy rozsądek.  😵
aniapa   Niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku.
08 stycznia 2015 14:31

Skoro na Fryzach się dało , to i Małopolaki może by się udało . 😎



Są ciut ładniejsze przejazdy na youtubie, ten taki hm... no mnie, laika kilka rzeczy w nim razi 😉

Tu chyba lepszy:
Trakeny , też dają jakoś radę  😉

W skokach 


I Ujeżdżeniu
I słusznie, siedzę na tym forum ponad 15 lat.  😎  EDIT: a teraz  uciekam i kupie hortexa bo jara mnie jego imię i naszło mnie na słodkie http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/20664

Witam, zacznijmy od tego, że w ogłoszeniu podano wiek konia 2 lata,  a jest dopiero początek roku, ile miesiecy ma ten kon nie wiadomo, nie sadze ze skonczone 24. Ten okres rozwoju konia jest niewdzięczny i konie nie prezentuja sie nsjlepiej. Po drugie klątwa wielu ogłoszeń  kiepskie zdjęcia. To jest przykład kolejnej antyreklamy.  Na niemieckich giełdach internetowych na palcach 1 ręki można policzyć słabe foty koni. Dobra fotografia to ćwierć sukcesu,  przeglądający ogłoszenia przy dobrych zdjęciach przynajmniej nie będzie miał uczucia zniechęcenia.  A tak sprzedajacy od razu jest atakowany takimi kometarzami jak w tym wątku.
Czyli zaczynamy przechodzić na system . Pakujemy g..o w złoty papierek z kokardką  🤣

A nie lepiej zrobic takie pokazy koni Małopolskich jek przedstawiłem Trakeny ?????  🤔

P.S Lostak i tak chciała przepłacić , bo ja dałem link do 3 latka za 2400 zł i to po czempionie . 😁
lostak   raagaguję tylko na Domi
08 stycznia 2015 18:40
[quote author=lostak link=topic=96718.msg2256755#msg2256755 date=1420230116]
I słusznie, siedzę na tym forum ponad 15 lat.  😎  EDIT: a teraz  uciekam i kupie hortexa bo jara mnie jego imię i naszło mnie na słodkie http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/20664

Witam, zacznijmy od tego, że w ogłoszeniu podano wiek konia 2 lata,  a jest dopiero początek roku, ile miesiecy ma ten kon nie wiadomo, nie sadze ze skonczone 24. Ten okres rozwoju konia jest niewdzięczny i konie nie prezentuja sie nsjlepiej. Po drugie klątwa wielu ogłoszeń  kiepskie zdjęcia. To jest przykład kolejnej antyreklamy.  Na niemieckich giełdach internetowych na palcach 1 ręki można policzyć słabe foty koni. Dobra fotografia to ćwierć sukcesu,  przeglądający ogłoszenia przy dobrych zdjęciach przynajmniej nie będzie miał uczucia zniechęcenia.  A tak sprzedajacy od razu jest atakowany takimi kometarzami jak w tym wątku.
[/quote]

chyba juz jestem za stara... czytam raz... nie rozumiem, czytamo drugi raz nadal nie rozumiem...  czy ktos może mi wyjaśnic co autor miał na myśli....  idę po popcorn, skoro hortex jest poza zasiegiem mojego mózgu.
Lostak - Bo tu chodzi o to że w tym koniu płynie krew arabska , jak go parę lat pokarmisz , napoisz , to któregoś pięknego dnia zakwitnie jak pustynna róża z Jerycha. Przeobrazi się z poczwarki w pięknego kolorowego motyla. Taka akcja promocyjna Małopolaków.

lostak   raagaguję tylko na Domi
08 stycznia 2015 19:09
Aaaaa!!! Czyli chodzi o to kto zgadnie ile włosów na głowie ma kierowca ciężarówki?! To juz rozumiem.

chyba juz jestem za stara... czytam raz... nie rozumiem, czytamo drugi raz nadal nie rozumiem...  czy ktos może mi wyjaśnic co autor miał na myśli....  idę po popcorn, skoro hortex jest poza zasiegiem mojego mózgu.
[/quote]

Już wyjaśniam co miałam na myśli.  Ogloszenie jest mało precyzyjne (wiek konia), w dodatku ze słabej jakości zdjęciami. Jak oglada się setki tak przygotowanych ogłoszeń sprzedaży można zastosować uogolnienie do calej populacji koni hodowanych w rasie małopolskiej, że jedynie nadaja się na kabanosy.
Ja nie oczekuję, że to będą konie do wysokiego sportu, ale też wiem ze nie cała populacja tych koni to kabanosy, a ktoś moglby wyciągnąć taki wniosek na podstawie zaprezentowanych ogłoszeń.
Może z tego konia wyrośnie przyzwoity kon spacerowy/ rekreacyjny, niemniej ogłoszenie w takuej formie zniechęca totalnie zeby bluzej przyjrzeć się temu zwierzakowi.
Nie gniewajcie się , ale ta akcja promocyjna konia Małopolskiego po czempionach poprostu wymiata.  😁 😁 😁



Kocham taego gościa. Powinni mu dać nagrodę za film promocyjny wszechczasów. 😁

Jak się patrzy na te nudne promocje Trakenów  ,to wieje taką taką nudą . 😂



Czy Holsztynów



Te Niemieckie odpady jakby wpuścić je na teren gdzie był kręcony film promocyjny Hektora  to by na zawał zeszły . 😁 😁 😁 😁 😁
Polish elite horse auktion na CPN-ie .   🤣

Ale wbrew pozorom , na zachodzie taka inwencja twórcza mogła by znaleźć uznanie. Kto by wystawił potomstwo  Totillasa , czy Cassala w takiej scenerii ????  😍
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się