"Skaczące kabanosy" - czyli uwag o hodowli koni słów kilka

Nie no błagam  , ale argumenty 🤣 Jeździectwo Arabskie ma nie mniejsze podwaliny jak Polskie.

Nie, no błagam, konkrety jakieś. Co to znaczy "jeździectwo arabskie ?"  Arabskie to dosyć szerokie pojęcie - od Mauretanii  po Oman i Syrię. Co to za podwaliny, ilość startujących zawodników , jakieś sukcesy, osiągniecia w historii ? Jakie podwaliny ma jeździectwo np. Libii ? Z góry zaznaczam, że nie zgadzam się na wyścigi wielbłądów. Wg mnie to oni mają   tylko dłuższą tradycję parkurów piaskowych.

P.S A Beatka na Polskiej hodowli Mroczku do Olimpiady dojechała. 🙄 Tyle że wspaniały Polski koń i zawodniczka ale wyszkoleni w Niemczech  🤣 Więc co powód do dumy dla Niemców ??? To się już robi jakaś nacjonalistyczna paranoja .!!!  😲

Dlaczego piszesz, że to powód dumy dla Niemców, skoro ta para startowała w polskich barwach?
Jeżeli coś się rozwijałi i systematycznie szło do przodu a od ostatnich 10 lat leci na łeb na szyję to prosze mi nie wmawiać że coś ma się dobrze.


Hodowla ma się dobrze, to z Tobą jest coś nie tak  🤔wirek:

Pozwól, ze przytoczę kilka faktów czyli coś o czym nie masz zielonego pojęcia i coś czego unikasz jak diabeł wody święconej, będących zarazem argumentem na to, że jesteś zwykłym hejterem i nikim więcej….

ostatnie 10 lat powiadasz, żaden problem …. rankingi FEI – konkurencja WKKW

ROK 2004 – na 2697 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 1 małopolaka na m. 1447

ROK 2005 – na 983 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 1 małopolaka na m. 983

ROK 2006 - na 996 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 4 konie małopolskie na miejscach: 560, 720, 910, 976

ROK 2007
- na 973 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 3 konie małopolski  na miejscach: 505, 738, 821

ROK 2008
– na 976 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 1 małopolaka na m. 976

ROK 2009 – na 998 konie w rankingu ogółem, sklasyfikowano 2 konie małopolskie na miejscach: 739, 814

ROK 2010 – na 5065 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 24 konie małopolskie na miejscach: 260, 475, 592, 714, 894, 1035, 1194, 1226, 1236, 1858, 1918, 2076, 2234, 2294, 2387, 2485, 2514, 2637, 2918, 3236, 3566, 3588, 4744, 5013

ROK 2011 – na 5116 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 26 koni małopolskich na miejscach: 227, 330, 496, 559, 708, 888, 1476, 1936, 2086, 2215, 2261, 2335, 2337, 2475, 2529, 2940, 3258, 3298, 3323, 3625, 3818, 3897, 4571, 4595, 4714, 4770

ROK 2012
– na 5083 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 22 konie małopolskie na miejscach: 703, 957, 999, 1009, 1110, 1363, 1757, 1801, 1951, 2286, 2834, 3099, 3522, 3660, 3684, 3700, 3754, 4046, 4485, 4625, 4647, 4806

ROK 2013
– na 5296 koni w rankingu ogółem, sklasyfikowano 22 konie małopolskie na miejscach: 411, 475, 627, 1089, 1118, 1180, 1252, 1338, 1833, 1833, 2105, 2177, 2370, 2496, 3231, 3261, 3717, 3766, 4471, 4853, 5118, 5157

ROK 2014
– na 5610 koni w rankingu ogółem sklasyfikowano 20 koni małopolskich na miejscach: 63, 369, 882, 940, 1321, 1371, 1891, 2234, 2286, 2494, 2852, 3244, 3250, 3480, 3876, 4194, 4474, 4805, 5139, 5270


Poniżej ilustracja graficzna w/w danych, wraz z zaznaczoną linią trendu…..albo ja jestem ślepy albo spadku nie widzę
Piękna sprawa SILVER_GOLD dzięki  :kwiatek: I na takim poziomie należy rozmawiać.
[quote author=Smok10 link=topic=96718.msg2263847#msg2263847 date=1420928617]
Nie no błagam  , ale argumenty 🤣 Jeździectwo Arabskie ma nie mniejsze podwaliny jak Polskie.


Jakie podwaliny ma jeździectwo np. Libii ? Z góry zaznaczam, że nie zgadzam się na wyścigi wielbłądów.
[/quote]

W latach 70- tych nasi zawodnicy startowali w Libii i gdyby nie dyktatura Kadafiego , to pewno dzisiaj byli by daleko przed nami . Białorusini pewno też , bo po rozpadzie ZSRR dojsciu do władzy Łukaszenki wielu z nich przyjechało do POlski albo zmieniło zawód. 🤣 🤣 🤣
A jeździectwo Arabskie w tej chwili ma się na pewno lepiej jak Polskie. Zwłaszcza w statystykach FEI które tak kochacie
Co do Beaty , to nie wiem czy zauważyłeś ,to było PYTANIE !!! A nie twierdzenie .

S_G - To jeszcze podaj w Skokach . Bo jak już pisałem a czego ty nie przyswajasz w swoich słupkach , od pięciu lat prawie wszystkie zawody WKKW są międzynarodowe. Co nabija nam rankingi i poprawia statystyki hodowlane . Wyleź w końcu zza tego biurka i popatrz jak to jest w realu a nie na słupkach . Księgowy psia m...ć

Nawet nie wiesz skąd ta różnica między do 2009 a od 2010 . Pewno to gwałtowny  skok jakości Małopolaków spowodował że w 2009 były 2 - wa  konie sklasyfikowane przez FEI a w 2010 aż 24  😁 😁 😁 😁 Wszyscy światowi zawodnicy WKKW rzucili się do Polski po zakup Małopolaków.  😂 😁 😁 😁 😁

S_G - Jesteś zwykłym teoretykiem . Wyleź z za tego biurka i zobacz jak jest faktycznie
smoku poczekaj jeszcze troszkę na te statystyki, bo właśnie kilka osób zajęło się wyłapywaniem koni polskiej hodowli chodzących pod zagranicznymi zawodnikami w jakiś tam podskokach na 140 i wyżej (są już pojedyncze ochabskie na młp mamuśkach), odkopujemy też zaprzęgowe konie- wszak to jedyny sport na poziomie z udziałem polskich zawodników, z którego możemy być mega dumni 😉

może gdyby szanowne pzhk wzięło się za robotę statystyki nie wyglądałyby tak jak wyglądają... bo tych koni jest naprawdę sporo i nie na szarym końcu
Ja statystyki. A co to ja się na nie powoluję ???? To domena S_G
Poza tym , przecież to ja pisałem o większym wykorzystaniu Małopolskich matek na zagranicznych reproduktorach. Cieszę się że to się sprawdza. 😉
Podobno w rajdach używają Małopolaków i się sprawdzają , ale głosu nie zabieram bo temat mi całkiem obcy .  niech się wypowiadają rajdowcy .


[quote author=Karla🙂 link=topic=96718.msg2263956#msg2263956 date=1420968349]
smoku poczekaj jeszcze troszkę na te statystyki, bo właśnie kilka osób zajęło się wyłapywaniem koni polskiej hodowli chodzących pod zagranicznymi zawodnikami w jakiś tam podskokach na 140 i wyżej (są już pojedyncze ochabskie na młp mamuśkach)
[/quote]
To raczej będą SP ,ale daj boże może i się trafi jakiś Małopolski rodzynek .
smoku- tam są różne rasy, małopolaki też, ale sporo koni z papierami ochabskimi, nowielickimi i liskowskie trakeny plus wiele koni prywatnej hodowli, ale z matek państwowych. Trakeniarze się odcieli więc jeśli to nowe pokolenie będzie w rankingach FEI to dla trak ( i słusznie). Ja ogarniam zaprzęgowce i serio jest się czym pochwalić nie tylko z polskimi zawodnikami🙂
Co do jakości, bo o niej była mowa. Poniżej zobrazowanie graficzne przedstawiające najwyższą klasyfikacje koni rasy małopolskiej w rankingu FEI - WKKW, w poszczególnych latach. Oczywiście z dodaną linią trendu.

Jakoś nie widać, by ich jakość leciała „na łeb na szyję”…. albo znowu z moim wzrokiem coś się niedobrego dzieje......
W latach 70- tych nasi zawodnicy startowali w Libii 

I dlatego tam mają mocne podwaliny? Czy Niemcy mają mocniejsze  podwaliny  od Libii dlatego, że startowaliśmy tam w latach 20-tych?
A jak jest w Saharze Zachodniej i Jemenie Południowym ?

i gdyby nie dyktatura Kadafiego , to pewno dzisiaj byli by daleko przed nami . Białorusini pewno też

A gdyby nie dyktatura Bieruta, to kto byłby przed kim?

A jeździectwo Arabskie w tej chwili ma się na pewno lepiej jak Polskie.

No właśnie. To ciekawe. Dlaczego Katar ma tylko 6 zawodników, i wszyscy są lepsi od naszych?

Co do Beaty , to nie wiem czy zauważyłeś ,to było PYTANIE !!!

Sorki, widocznie źle zrozumiałem. Jeżeli masz problem w odróżnieniu Polaka od Niemca na zawodach to ci odpowiadam - Niemcy maja czarne orzełki na żółtym tle, tylko takie bardziej ponure nisz nasze.

Nie odniosłeś się do tego co napisałem w kwestji zmiany przepisów , co miało znaczący wpływ na skok ilościowy. Co do jakościowego ,to te pare rodzynków które zaistniało w WKKW w połowie i pod koniec lat 2000 -> bez wątpienia dzięki staraniom zawodników doszło do jakiegoś poziomu który nabił statystyki jakościowe .
Cieszę się że na papierze wszystko wygląda super ,ale niestety nie w świecie realnym. 😉

P.S s. heykowski - Jednak nic nie zrozumiałes . 🤣

P.P.S Dajcie już spokój z tą historią . Skupcie się na tym co jest tu i teraz. 😉 Młodzi wasze historie mają daleko , chcecie konkurować to dajcie produkt odpowiedniej jakości na DZIŚ !@!!
Dzisiaj nikt nie jest skazany na to co ma  siebie. Wsiądzie w samochód i pojedzie sobie nowa autostradą do sąsiadów i zakupi to co będie chciał i gdzie będzie chciał.
Posłuchaj Smoku, nie będę z Tobą w tej kwestii polemiki prowadził, TY nawet nie potrafisz prawidłowo odczytać danych, a operujemy na prostych liczbach, specjalnie nie wprowadzałem funkcji logarytmicznej żebyś się nie pogubił, ale nie przypuszczałem że z podstawami u Ciebie taki problem. Porównaj sobie liczbę sklasyfikowanych koni ogółem w poszczególnych latach, nie tylko u nas nastąpił skok ilościowy, no ale trzeba mieć odrobinę oleju w głowie by to zauważyć, a nie być przesiąkniętym jadem nienawiści. Tyle w temacie o całej reszcie mówią statystyki.
W rajdach małopolaków startuje coraz więcej. W 2014 małopolak ukończył jedne z największych zawodów w Europie (Compiegne), z prędkością blisko 19 km/h (mało zabrakło, żeby skończyły dwa). W tym roku wiadomo mi o planach startowych 3-4 koni w Bahrajnie na 120 km, pojedyncze konie chodzą zagrywki w Katarze, coś tam w UAE, w Polsce min. 2 pójdą 120 km. To zdecydowanie za mało, żeby powiedzieć cokolwiek o przydatności koni małopolskich do rajdów. Te pojedyncze sztuki zbierają jednak całkiem niezłe opinie i w przyszłych latach powinno ich być coraz więcej.
IMO przeszkodą w hodowli małopolaków (angloarabów) do rajdów jest komisja księgi stadnej (czy ktokolwiek kto decyduje o typie pożądanym hodowanych koni w tej rasie), ponieważ nie uwzględnia w ogóle hodowania koni w tym kierunku, a to co jest pożądane w rajdach (lekka, "powietrzna" sylwetka, ruch obszerny, do przodu, ale nie "do góry", jak w ujeżdżeniu, czy skokach) mija się z typem konia w innych dyscyplinach.
Mogę być nieobiektywna w tym momencie - w zeszłym roku przedstawiłam do licencji ogiera własnej hodowli, który przez rajdowców był uznawany za konia bardzo dobrego eksterierowo. Wygrał wszystkie konkursy 1* (w tym 2x na poziomie międzynarodowym). Do licencji był przedstawiony fakt nie w kondycji hodowlanej, a w treningu rajdowym (odchudzony, wyżyłowany, uspokojony i przyzwyczajony do obecności innych koni, żeby mógł w warunkach zawodów schodzić z tętna w 1 min), w 2 tygodnie po zawodach na 80 km. Dostał 73 pkt bonitacji, z uzasadnieniem, że ruch, który prezentuje nie jest pożądany w hodowli koni sportowych, nie przedstawia wystarczająco samczego typu i jest drobny.
Jako ciekawostkę mogę podać, że jeden z oceniających zaproponował, że możemy sobie tego ogiera użyć "na dziko" i wyhodować konie bez wpisu do księgi, jak nam zależy.
Nie oczekuję, żeby mój ogier był uznany w tamtym momencie (dziś jest wałachem i przygotowuje się do kolejnego sezonu startów), jednak uzasadnienie komisji pokazuje raczej niezrozumienie specyfiki dyscypliny i różnicy między koniem wyhodowanym do rajdów a tym do innych dyscyplin.
Nie podoba mi się też traktowanie hodowców jako tych co psują rynek, a nie tych, co go tworzą. Jeżeli PZHK będzie w dalszym ciągu traktować hodowców jak szkodników, to będą dalej uciekać z hodowlą za granicę.
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2263992#msg2263992 date=1420971723]
Posłuchaj Smoku, nie będę z Tobą w tej kwestii polemiki prowadził,
[/quote]

Oczewiście !!! W roku 2010 nasąpił wzrost udziału Małopolaków w rankingu FEI o 1200% . !!!!!!!!! SUKCES -SUKCES - SUKCES !!!!!!!!!! I kompetnie nia miała na to wpływu zmiana przepisów . To czysty przypadek i zbieg okoliczności  😁 😁 😁 😁

Propaganda sukcesu i huraoptymizmu .  😂

Czyli nawet w rajdach jest kaszana  😵
Jedno jest pewne "na łeb, na szyje" to leci ale ilość szarych komórek w Twoim mózgu.....


Czyli nawet w rajdach jest kaszana  😵


hehehehehe a jakie miejsca w rajdach zajmują te Twoje zagermaniczne maszyny ? Hol, han, old, sf ? No jakie ?
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2263996#msg2263996 date=1420972119]
Jedno jest pewne "na łeb, na szyje" to leci ale ilość szarych komórek w Twoim mózgu.....
[/quote]

Gratuluję rzeczowych argumentów w dyskusji. Jeżeli masz ,mnie tylko obrażać bo używam rzeczowych argumentów , to wystawiasz świadectwo samemu sobie. 🙄
Gratuluję rzeczowych argumentów w dyskusji.


rzeczowych argumentów ? he hehe no proszę Cię. Ty wiesz w ogóle co to ? Jak na razie żadnymi się nie wykazałeś..... 
P.S s. heykowski - Jednak nic nie zrozumiałes . 🤣

Zadałem kilka prostych pytań. umiesz na nie odpowiedzieć, czy nie umiesz?

Dzisiaj nikt nie jest skazany na to co ma  siebie. Wsiądzie w samochód i pojedzie sobie nowa autostradą do sąsiadów i zakupi to co będie chciał i gdzie będzie chciał.

Dlaczego więc , jak sam twierdzisz, polscy zawodnicy nadal nie mają topowych koni ?
Smok10, czy kaszana? Ja widzę to raczej jako początek drogi :P Tylko jeżeli się nic nie zmieni w PZHK w patrzeniu na konie hodowane do rajdów, to raczej w końcu albo hodowcy przeniosą się do zagranicznych związków (jakich w przypadku angloarabów?) albo hodowla koni rajdowych się nie będzie rozwijać.
Ja widzę małopolaka w rajdach. Prostego, lekkiego, na żelaznych nogach, z dobrym zadem i łopatką, chętnego do przodu.
Nie mają Topowych koni , bo nie mają topowych sponsorów . Arabowie kupują konie od Topsa i pieniądze nie mają dla nich rzednego znaczenia . Nie ma w Plsce nikogo kto kupił by żonie konia za 11milionów Euro ,a to jej n-ty z rzędu w stajni. Nie ta liga kasowa.
SILVER_GOLD, s.heykowski, iza90 - te kilka ostatnich waszych wypowiedzi dałabym na początek forum re-volty i czerwonym drukiem podpisała FAKTY NA TEMAT RASY MAŁOPOLSKIEJ. Według mnie to jest to co powinno się teraz szeroko opisywać w promocji tej rasy, ja lubię statystyki jest to zbiór danych które powalają spojrzeć na całokształt.

SILVER_GOLD - z jakiego źródła masz te statystyki?
Smok w dalszym ciągu nie odpowiadasz na pytania, nie tylko heykowskiego, moje ale także innych forumowiczów. Gdzie te Twoje rzeczowe argumenty ?

konikmorski - statystyki opracowałem własnoręcznie, za pomocą arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel na podstawie danych zaczerpniętych z rankingów FEI/WBFSH prowadzonych przez Światową Federację Hodowli Koni Sportowych.
SILVER_GOLD - to musiało zająć trochę czasu, czy teoretycznie PZHK takie statystyki może opracować dużo bardziej szczegółowo bo ma dostęp do jeszcze większej skali danych?
Oj, zajęło, zajęło .... ale nie dało się już czytać tych wszystkich pomyj jakie tu wylano....

A co do PZHK to jasne, że mógłby. Ale po co ? Nie było by wtedy czasu na kawkę, plotki i inne pierdoły to raz a dwa kto miałby to zrobić ? Jak oni mają problem z wydawaniem na czas ksiąg stadnych, to co dopiero innych publikacji.

Coraz częściej odnoszę wrażenie, że Związkowi zależy tylko i wyłącznie na naszej kasie i na niczym więcej, nie ma tam zatrudnionych odpowiednich osób, poza oczywiście nielicznymi wyjątkami, które chciały by coś zrobić i znały się na tym...taka niestety smutna prawda....
Smutna prawda jest tylko taka że jedna jednostka nic nie zmieni, ale kilka osób już tak  😎 skoro w Polsce są jeszcze osoby które hodują konie małopolskie to uważam że nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić teraz inną tendencję. Skupić się na promocji koni polskiej hodowli, w oparciu o fakty. To jest dużo lepsze niż puszczanie sloganów reklamowych z dziwną treścią, czyli nie ważne jak byle coś mówić o produkcie.
Nie mają Topowych koni , bo nie mają topowych sponsorów . Arabowie kupują konie od Topsa i pieniądze nie mają dla nich rzednego znaczenia . Nie ma w Plsce nikogo kto kupił by żonie konia za 11milionów Euro ,a to jej n-ty z rzędu w stajni. Nie ta liga kasowa.


I nigdy nie będzie a topowe konie będą jeszcze droższe. Jeżeli będziemy patrzeć tylko tam, to zawsze będziemy zbierać resztki z ich stołu.
 
Czy nie uważasz więc, że jeśli nie możemy takich koni kupić, to powinniśmy je sami wyhodować, tak jak zrobili to Holendrzy czy Belgowie ?
Czy możemy prowadzić taką hodowlę bez bardzo wielu, bardzo dobrych zawodników, których przecież według ciebie mamy ?
Dlaczego w czasach, kiedy polscy jeźdźcy walczyli tylko na polskich koniach, mieliśmy lepsze wyniki niż teraz, kiedy mają otwarte autostrady do Niemiec i dalej ?
Czy nie dlatego, że najlepsi jeźdźcy przerabiali wszystko to, co się do sportu nadawało ?
Jeżeli polska hodowla nie będzie mogła liczyć na bardzo dobrych polskich jeźdźców, to na kogo ma liczyć ?
Skoro polskich jeźdźców nie stać na topowe zagraniczne konie, to na co liczą, ze kiedyś je będą rozdawać za darmo ?
Czy nie myślisz, ze takie bałwochwalcze wpatrzenie w Zachód to zguba i polskiego jeździectwa, i polskiej hodowli?
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2264024#msg2264024 date=1420974257]
Oj, zajęło, zajęło .... ale nie dało się już czytać tych wszystkich pomyj jakie tu wylano....
[/quote]

Odwaliłeś kawal porządnej roboty, ale tylko dzięki takim ludziom i takiej pracy mamy narzędzia, żeby na polską hodowle popatrzeć poprzez fakty i liczby, a nie przez stereotypy i uprzedzenia. Dzięki jeszcze raz i gratulacje !
Zgadzam się z tym co napisał s.heykowski, rzeczowe fakty są najlepszym lekiem na niepewność lub brak informacji co się dzieje z tą naszą hodowlą. Ale może warto jednak robić swoje, tzn skupić się na promocji i efekty zaczną prędzej czy później procentować. Niech mi ktoś napisze że te ogiery są dużo mniej interesujące niż przedstawiciele innej rasy.

Ale przecież one zawsze były piękne.Nikt nigdy tego nie podważał  wprost idealne płytowce 🤣 Cieszę się jak nie wiem co , bo z waszych wpisów wynika że jest wspaniale. Tak cudownie że niech się schowa reszta świata. Dziwię się że zwłaszcza ujeżdżeniowcy nie stoją w kolejce po te konie. 😎
P.S Ciekawe że nikt nie odniósł się do wzrostu udziału koni Małopolskich w rankingu FEI o 1200 % w 2010r i z czego ono wynika. Czyżby z raptownego  zainteresowania rasą Młp wśród WKKW istów , czy tylko kwestią formalną , czyli zmianą przepisów ???
Smok10, nie o to chodzi, żeby pogrążać się w tym jak bardzo jesteśmy za Niemcami, Holendrami, Belgami, itd. Trzeba przede wszystkim PRACOWAĆ - hodować, trenować, startować. Biadoleniem nic nie zdziałamy. Wśród koni małopolskich, tak jak i innych ras są konie, z których da radę coś wyciągnąć. Problemem jest po pierwsze, że są rozproszone. Musi znaleźć się garstka ludzi, którym będzie się chciało jeździć po kraju, te konie odszukać, wybrać te z obiektywnie najlepszym potencjałem do dalszej hodowli i sportu. Z miejsca skreślić te krzywe, słabo odchowane, z kiepskim ruchem i charakterem, bo one robią polskim rasom bardzo złą robotę.
Musi być ocenianych jak najwięcej koni, jak najwięcej koni musi dostać szansę (choćby żeby obiektywnie ocenić użyte reproduktory). Dużo dobrego i złego dla rasy małopolskiej robił championat w Białce (robił, kiedy startowało ok. 100 koni, dziś ilość koni jest za mała). Dobrego - bo można było jednego dnia ocenić przekrój dwóch roczników koni, złego - ponieważ kryteria oceny na championacie nie pokrywały się z kryteriami oceny pokroju i ruchu konia sportowego. Konie wygrywające w Białce ginęły potem na ZT czy w sporcie (są wyjątki).
Jak koń jest dobry, to znajdzie kupca za dobre pieniądze. Czy jest małopolski, hanowerski, czy inny. Żadna filozofia. A do sukcesów na wysokim poziomie potrzeba jeźdźców i trenerów, którzy są w stanie dobre, wyselekcjonowane konie wyszkolić i wypromować zgodnie z ich potencjałem.
PZHK jest niestety z tyłu. IMO potrzebna jest reforma systemu oceny pokroju koni (przede wszystkim określenie najważniejszych kryteriów jakie powinno się oceniać, oddzielenie cech wyglądu konia, na które ma się wpływ treningiem, korektą od tych, którymi obdarzyła konia natura), również realna ocena źrebiąt pod matkami, informowanie hodowców nt. wad i zalet jakie ogier przekazuje (jaką informację dają nam punkciki w bonitacji czy w karteczce oceny źrebięcia?!).
Zamiast badać jak bardzo jesteśmy z tyłu i kiedy właściwie zasnęliśmy należałoby raczej popatrzeć w przyszłość i pomyśleć co zrobić żeby było lepiej. A potem działać, bo pisząc o pierdołach nikt jeszcze dobrego konia ani nie wyhodował, ani nie wypromował.
Zgadzam się z toną w całości i w zasadzie piszę o tym samym , tyle że ytrafima na mur fantyków. My możemy tylko pisać bo nie jesteśmy decysentami . Poza tym ,musisz brać pod uwagę fakt że to że myśmy przespali jakiś moment i ktoś nam odjechał to jedno ,drugie to fakt że odjeżdża nam systematycznie przez cały cas. Oni nie śpią  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się