Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ile kg owsa powinien dostawać 2 letni ogierek? 


Selen w lucernie? A to Ci odkrycie. Pokaż mi jedno wartościowe opracowanie, w którym specjalista od żywienia wskazuje na zawartość tego pierwiastka w ilości większej niż śladowa w tej roślinie.


Nie mówiłam, że lucerna ma najwięcej selenu, tylko ma ogólnie najwięcej w sumie składników mikro i makro.
A jad kiełbasiany w sianokiszonce to nie żarty, w Michałowie na to 12 koni padło.
maliniaq i została stwierdzona botulina w sianokiszonce?


w Michałowie na bank tak.
fender przestań pisać post pod postem ciągle!
Robaczek M. jak dla mnie menu nie wygląda źle, zakładając, że koń ma teraz prawidłową wagę, ale co do biegunek - czy koń jest dobrze odrobaczony? W jakim stanie ma zęby? Mój ma biegunki właśnie od słabego gryzienia (diagnozowane w klinice), można niby te kupy zagęścić "suchymi paszami", ale u nas to błędne koło - koń przez te zęby dostaje tylko jeden posiłek z czterech suchy (musli), reszta same papki.
Co do zastąpienia otrąb musli/granulatem - dobra opcja, ilość zależy od paszy i zamierzonego efektu. Stopniowo wprowadzaj i obserwuj konia.


ed. a jaka sieczka? U mojego i paru innych znajomych koni potrafiły wystąpić biegunki lub luźniejsze kupy po niektórych sieczkach.
Robaczek, Nie podobają mi się te same otręby w diecie. Nie podoba mi się siemię dawane w tak długich odstępach czasowych-wprowadzasz nową paszę-tu może być wyjaśnione dlaczego mamy biegunki.
Ile tej marchwi dostaje ? i co jaki czas ?
A w wysłodki nie chciałabyś wejść ?
To powtórzę, bo edytowałam post na poprzedniej stronie:

"Do skażenia wyprodukowanej na farmie sianokiszonki mogło dojść na skutek zanieczyszczenia zebranego siana zwierzęca padliną." To a propos zacytowanego artykułu. Nawet jak sianokiszonka jest źle przechowywana, czy źle zebrana bez obecności ścierwa lub kału (np. drobiu) botulina nie powstanie.

[quote author=espana link=topic=25.msg2268482#msg2268482 date=1421412771]


Selen w lucernie? A to Ci odkrycie. Pokaż mi jedno wartościowe opracowanie, w którym specjalista od żywienia wskazuje na zawartość tego pierwiastka w ilości większej niż śladowa w tej roślinie.


Nie mówiłam, że lucerna ma najwięcej selenu, tylko ma ogólnie najwięcej w sumie składników mikro i makro.
A jad kiełbasiany w sianokiszonce to nie żarty, w Michałowie na to 12 koni padło.
[/quote]

To ile tego selenu jest w lucernie?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
16 stycznia 2015 14:26
timianowa Wygląda dobrze, weterynarz był miesiąc temu i jest zadowolona z tego jak wygląda.  Odrobaczana jest regularnie. Z zębami ma problemy i ma je korygowane co 3-4 miesiące.
Sieczkę dostaje Dengie Senior  🙂

Liściu Otręby musiałam podawać jak miała problemy z zębami, bo nie dała rady niczego innego jeść. O to siemię to chodzi Ci o mesz, tak? Lepiej z niego zrezygnować czy dawać częściej? Marchewek nie daję dużo, 2-3 na kolację, czasem jabłko.
Wysłodki próbowałam dawać ale jadła je góra tydzień, a później już nie chciała ruszyć.

Dodam jeszcze, że luźne kupy nie są cały czas. Ciągle towarzyszy nam za to taka woda zamiast gazów. Występuje ta woda ciągle, nie ma znaczenia czy jest trawa, czy nie.
Pasze zawsze zmieniam stopniowo, więc to raczej też nie od tego.
Ogólnie koń wygląda dobrze, sierść się błyszczy, energię ma tylko nie bardzo wiem, co zmienić żeby ta woda z niej nie leciała. Nie zbyt przyjemnie jej pewnie być ciągle obs... 😉
No i tu jeszcze pytanie, dawkowanie tego Brandona to ok. 0,5 kg - 1 kg na 100 kg masy ciała. Mona waży dokładnie 390kg, ile tego jej dawać żeby nie przedobrzyć.
Liściu, O to siemię to chodzi Ci o mesz, tak? Lepiej z niego zrezygnować czy dawać częściej?

Albo jedno albo drugie  😁
A serio to chodzi oczywiście, że mesz. Albo wogóle, albo codziennie bo tak dając jak teraz to tak jakbyś wprowadzała codziennie nową paszę (po więcej warto zajrzeć do wątku meszowego)


Liściu
Wysłodki próbowałam dawać ale jadła je góra tydzień, a później już nie chciała ruszyć.

Próbowałaś różne? Z otrębami?
Robaczek M. a próbowałaś probiotyków może?
Liściu, w wielu stajniach konie dostają mesz raz w tygodniu, z pożytkiem dla siebie, nie ze szkodą.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
16 stycznia 2015 17:19
Probiotyki dawałam ale nie zauważyłam żadnej poprawy 🙂

Liściu zaraz wpadnę do wątku meszowego, dzięki 🙂
Wysłodki podawałam w sumie tylko te zwykłe razem z otrębami. Trafiłam na ALFA BEET z Dengie i w sumie może spróbuje. Dawał to ktoś z Was? Zastanawiam się czy w razie buntu mogę do tego dorzucić otręby jeszcze? 🙂
maliniaq   Just do your job.
16 stycznia 2015 17:37
maliniaq i została stwierdzona botulina w sianokiszonce?



Z tego co wiem to została stwierdzona, a przytoczony przez Ciebie cytat mówi o tym, że "mogło" dojść, więc to są przypuszczenia. Zresztą botulina jest wytwarzana przez bakterie beztlenowe, a zapakowana w folię i źle przechowywana sianokiszonka tworzy idealne warunki do jej rozwoju, skąd u Ciebie to przekonanie, że musi mieć to coś wspólnego z mięsem/padliną? Nazwa może być tutaj myląca  😉
Dlatego ze Clostridium w roślinach nie występuje. Mogło dojść do zanieczyszczenia trawy obornikiem z ta bakteria lub padlina. W czystej trawie bakteria nie występuje i nie wystarczy odciąć tlen, żeby się pojawiła.
Liściu, w wielu stajniach konie dostają mesz raz w tygodniu, z pożytkiem dla siebie, nie ze szkodą.


Gdybam w temacie biegunki  🙂
Nie mówię, że jest to kategoryczne fee, ale może być powodem biegunki.


maliniaq   Just do your job.
16 stycznia 2015 21:38
Znalazłam informację, że w gnijących roślinach mogą się uaktywniać, a przetrwalniki obecne są w glebie

Spory C. botulinym ulegają germinacji w zwłokach zwierząt, gnijących roślinach. Bakterie namnażają się i produkują toksynę. Toksyna spożyta wraz z pokarmem powoduje zatrucia, czasami w formie epidemii u różnych gatunków zwierząt. Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego toksyna ulega absropcji do krwi.
Neurotoksyna powoduje porażenie nerwowe w wyniku blokowania uwalniania achetylocholiny z zakończeń cholinergicznych nerwów


W ramach profilaktyki, jeżeli w stajniach podawana jest sianokiszonka jako podstawowa pasza warto przemyśleć kwestię szczepienia koni na Clostridium, ale to już chyba nie jest temat do dalszej debaty, jednak wydaje mi się że fender w tej kwestii miał/a rację.  😉
No cóż,90% sportowców nie siedzi 12 godzin na trawie,deal with it  😎


Zależy, w jakim kraju i w jakim sporcie
Racjonalna   Patrz w niebo, ale uważaj na kupy
17 stycznia 2015 09:53
Kupiłam swojemu młodemu na początku tego tygodnia Dengie Alfa A Oil.
Z tego co dałam radę tu przejrzeć to widzę, że wiele z Was dawało tę sieczkę swoim czterokrotnym i jestem ciekawa efektów 🙂
Ja mam nieco laickie pytanie w temacie żywienia, zawsze mnie zastanawiało dlaczego wszelkie dodatki typu: magnez, witaminy, oleje wszelkie elektrolity i odżywki podawane są do karmienia wieczorem? Czy to jest z czysto praktycznego względu (wieczorem jest więcej czasu niż rano i jest nieco wygodniej) czy może lepiej się przyswaja przez noc (teoretycznie organizm się szybciej regeneruje przez sen)
A może kompletnie bez znaczenia? Jak jest z końską fizjologią? Ludzie mają to całe "okno węglowodanowe" itd...
I tak myślę, że u koni elektrolity powinny byc uzupełnione bezpośrednio po wysiłku...
Ja wiem że to temat rzeka, milion zależności, ale może podpowie ktoś coś? 😀
Pytam w kontekście treningu sportowego
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
17 stycznia 2015 17:10
Ostatnio pytałam się w tym wątku o musli. Jednak kupiłam musli sukcesu. Powiem szczerze że jestem miło zaskoczona. Może nie pachnie tak ładnie jak st.hippolyt, ale wygląda świetnie. Bardzo podoba mi się w nim że nie jest lepkie.
kajpo, u nas suplementy etc. dodaje się wieczorem z bardzo prostego powodu - jest większa szansa, że konie je zjedzą. Rano wszystkie spieszą się z jedzeniem żeby wyjść na padok i jeżeli w treściwym znajdzie się cokolwiek mało apetycznego to po prostu to zostawiają. Jeżeli zadajemy witaminy w wieczornym karmieniu to do rana większość koni je zje 😉
kajpo, u nas suplementy etc. dodaje się wieczorem z bardzo prostego powodu - jest większa szansa, że konie je zjedzą. Rano wszystkie spieszą się z jedzeniem żeby wyjść na padok i jeżeli w treściwym znajdzie się cokolwiek mało apetycznego to po prostu to zostawiają. Jeżeli zadajemy witaminy w wieczornym karmieniu to do rana większość koni je zje 😉
ja to jeszcze sie zastanawiam czy też nie chodzi o to żeby te wszystkie dodatki zdążyły się "zainstalować". Przypuśćmy, że koń dostaje elektrolity rano i siup na trening. Z mety wszystko wypoci. Ale to takie luźne przemyślenia ...
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 stycznia 2015 18:23
Akurat z elektrolitami jest tak, że powinno się je uzupełniać przed ich utratą. Weterynarze wręcz podkreślają, że koniom odwodnionym po ciężkim wysiłku elektrolitów nie powinno się podawać.
Czyli jak dostaną na noc to OK czy należy podać bezpośrednio przed wysiłkiem ?
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 stycznia 2015 18:57
Ja w okresie wysokich temperatur normalnie codzinnie dodaje staremu do wybranego posiłku- zazwyczaj wieczornego
Czyli mój tok rozumowania był poprawny ..?
Witam,
nie wiem jak ułożyć jadłospis dla dwóch koni do tej pory.

1.Kobyłka folblut 17 lat(w tym momencie stała z powodu mojego braku czasu, ale zaczynamy lonże na razie )
śniadanie miarka pavo owies cały
obiad 1 miarka pavo wysłodków plus otręby
kolacja 1miarka owies cały

2 kucyk ok metr nie cały w kłębie 3lata
sniadanie owies garść
obiad pół miarki pavo wysłodków plus otreby
kolacja garść owsa
(w tym momencie stoi, zaczyna prace na lonży )

dostaje owies tylko dlatego że kobyła je a on patrzy 🙂

co zmienić dodać ? sieczka, pasza, trawokulki ?
Dziewczyny Czy ktoś może mi pomóc i powiedzieć mi jak wyglada to musli dla kucyków? Może fotka?
http://animalia.pl/produkt,26536,508,hilight-horse-pony-mix-20kg.html
Czy marstall robi musli bez owsa dla małych koni i kucy? Miałam kiedyś próbkę dobrego musli i nie pamiętam jakiej firmy...
Wydawało mi się, że Marstall, ale nie znalałam na ich stronie.

Dziękuję za pomoc.
Karina ja bym nic nie zmieniała ale uważaj z tym owszem u kucyka. I obserwuj czy kobyłka nie traci wagi.
ewamloda Marstall ma np. Islander Robust Musli. Dla kucy, małych koni, koni niepracujących lub lekko pracujących. Bez owsa.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się