literatura końska

Ja mam "Choroby koni i ich lecznie" i ogólnie jestem zadowolona.
Zawarte są podstawowe wiadomości na temat przyczyn chorób, profilaktyce oraz leczeniu które powinien znać każdy koniarz.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
11 kwietnia 2009 21:57
a może do tytułu dodać również płyty DVD?
Znacie jakieś ciekawe, interesujące szkoleniowe płyty DVD?
Ja miałam na kasecie "szkolenie" z Jean d'Orgeix, ale niestety wideo wysiadło 😵
Lotnaa   I'm lovin it! :)
11 kwietnia 2009 22:41
A ja bardzo lubię starą klasykę "Nauka Jazdy Konnej" Wilhelma Muselera
http://www.techniczna.com.pl/Skroty/83-09-01699-9.htm
Bellen24   DENI..DENI..DENISE
11 kwietnia 2009 23:11
Oprócz wspomnianej już książki "Nowoczesny Koń Ujeżdżeniowy"  aut.Dirk Willem Rosie z komentarzami Anky (wspaniała porcja informacji dotyczących właściwie wszystkiego,od budowy,porzez ruch i charakter konia-dresiarza),polecam bardzo gorąco pozycję pod tytułem "Trening Konia Skokowego" aut.Elmar Pollmann-Schweckhorst (brat Aloisa Pollmanna-Schweckhorsta)-nowoczesne spojrzenie na trening,poparte wieloma przykładami z tzw. światowych parkurów,prosty język,super profesjonalne podejście,coś więcej,niż "nauka skoków w weekend"  😉 Naprawdę,długo szukałam pozycji,która wykraczałaby poza to,co jest dostępne w większości tego typu książek.Zakres materiałów w tej pozycji obejmuje: Historię (warto uważnie poczytać,bo nie są to suche fakty,ale jasne wytłumaczenie np. różnic w parkurach i koniach skoczkach z lat np 60,70 a dzisiejszymi realiami),Ocenę Konia (bardzo dogłębnie opisane),Trening Ujeżdżeniowy,Trening Skokowy,Budowa Parkurów,Zdrowie,i to napiszę wielkimi literami,bo rozdział kapitalny-ETYKA,co w świetle  wydarzeń ostatnich miesięcy nabiera nowego znaczenia..
Książka wydana przez Akademię Jeździecką.
Pozdrawiam :kwiatek:
kto posiada książke pt. "praktyczna dermatologia koni"
książka nie jest tania a ze wydało ja wydawnictwo SIMA WLW budzi we mnie duze wątpliwosci czy aby na pewno jest warta tych 60 zł
a wiec czy warto czy jest to kolejna książka nic nie wnosząca
w której zawarta jest ogólna wiedza która posiada każdy kto ma konia od kilku lat
mało składnie napisane - padam dzisiaj juz na pysk -
a ja mam 🙂.wygląda to tak że są choroby i opis ( obraz kliniczny, rozpoznanie , leczenie i zwalczanie ..ale przy tym nie czarujcie się szału nie ma ;P) no i zdjęcia ale nie do wszystkich przypadków . ogołnie wrażenia pozytywne , są działy😀otyczące świądu ,strupów ,owrzodzen, guzków kopyto , i zaburzenia pigmentacja , dużo chorób niepospolitych , ale i o nowotworach. Jeśli chodzi o wygląd to twarda okładka,
dziekuję za info
Ada   harder. better. faster. stronger.
12 czerwca 2009 20:17
Czy ktoś już ma ?

[img]http://photos02.allegroimg.pl/photos/oryginal/660/89/89/660898994[/img]

Jak oceniacie ?
Thilnen   Dżamal Ad-Din
15 czerwca 2009 14:20
Też mnie zainteresowała ta pozycja, warto kupić?

Mam jeszcze pytania, gdzie w Warszawie można zdobyć książki jeździeckie, w jakiej księgarni/sklepie jest duży wybór? Chciałabym coś sobie kupić na wakacje i przez Internet może nie zdążyć dojść. Poza tym zawsze wolę książkę pomacać i przejrzeć przed kupnem.
Czy ktoś już ma ?

[img]http://photos02.allegroimg.pl/photos/oryginal/660/89/89/660898994[/img]

Jak oceniacie ?


powinnam ją już mieć, ale coś listonosza z nią nie widać 👀 👀  🤔

ale jak dojdzie i przeczytam, to zdam relację 😉
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
15 czerwca 2009 17:30
A we Wrocławskim empiku dostałabym cosik?najlepiej coś o dresażu np te 101 cwiczeń ujeżdżeniowych?jak tak to mniej wiecej w jakiej cenie?
Ada   harder. better. faster. stronger.
15 czerwca 2009 20:14
afhata, tak, koniecznie !
Pochwal się jakie pierwsze wrażenie, ogólnie czy dobry rozkład itp.
no to tak, skończyłam w końcu ten Podręcznik dla instruktorów i trenerów i może być....  choć następnym razem nie wydam tych 60 kilku złotych tylko poczekam na innych 😉 😉

a co do Podstawowego szkolenia młodego konia to czekam na zwrot pieniędzy i zamawiam gdzie indziej bo Pani z księgarni jest chyba niepoważna że będę czekać następne tygodnie aż łaskawie przyjdzie 😵
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
22 lipca 2009 17:12
Hej, no i jak tam, czytacie coś przez wakacje? 😀iabeł:

Szukam pozycji dot. żywienia.
Albo może ma ktoś na kompie jakieś artykuły, książki w formacie .PDF?
Nasturcja-Renata   Moi trzej mężczyźni :)
23 lipca 2009 06:46
Strucelka tez kiedyś szukałam książki o żywieniu. Kiedyś były dobre książki, ale na allegro kosztowały sporo.
Ostatnio coś wyszło: żywienie koni  🙂
Czy ktoś już ma ?

[img]http://photos02.allegroimg.pl/photos/oryginal/660/89/89/660898994[/img]

Jak oceniacie ?


Mam już od kilku tygodni i w sumie nie miałam czasu,żeby się zagłębić. Ot tak przewertowałam. Zdjęcia bardzo ładne. Reszta nie wiem  🙄
Yasmine, to znajdź czaaaas i zooobacz, ile tam dobrej treści ^^
Strucelka, żywienie koni to na pewno Sasimowski i Budzyński, ale ta książka ponad 100 zł kosztuje ^^ Oprócz pozycji podanej przez Nasturcję-Renatę, jeszcze w "jak osiągnąć mistrzowską formę koni" jest trochę o zywieniu, tabele żywieniowe, teoria dobierania dawki i obliczania masy konia na podstawie parametrów itd
W książce "Medycyna naturalna dla koni" jest dużo o ziółkach i takich sprawach leczniczno-żywieniowych.
Jeszcze jest dostępna książka "żywienie koni i kuców" czy jakoś tak, zielona taka- tej nie miałam okazji oglądać, acz opinie słyszałam dobre. 🙂
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
10 sierpnia 2009 14:37
[quote author=Ada link=topic=176.msg274020#msg274020 date=1244834244]
Czy ktoś już ma ?

[img]http://photos02.allegroimg.pl/photos/oryginal/660/89/89/660898994[/img]

Jak oceniacie ?



Czy ktos już przeczytał?  Godna polecenia, warto się nią zainteresować?
Nie mam gdzie zapytać.
Czy spotkał się ktoś z książką o umaszczeniu koni? Coś typu "Uwarunkowania genetyczne w umaszczeniu koni/umaszczenia koni"?
Wydaje mi się, że widziałam taką książkę kilka dni temu na allegro, ale teraz nie ma po niej śladu i poważnie zaczynam się zastanawiać czy po prostu mi się nie przyśniła.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
20 sierpnia 2009 18:40
Aquarius nie mam pojęcia, ale może spytaj forumowej Kejti? Jako, że ona spec od genetyki i napisała już parę artykułów o dziedziczeniu umaszczenia u hucułów to może zna jakieś książki godne polecenia?
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
20 sierpnia 2009 18:46
Aquarius - ja znalazlam tylko "Genetyka i podstawy hodowli zwierząt" B. Nowickiego i B. Kosowskiej - tam jest rozdział o umaszczeniu koni
i druga pozycja to kwartalnik - "Hodowca i jeździec" nr 4 (15)/ 2007 i nr 1 (16) oraz nr 2 (17) /2008 - artykuł "geny a umaszczenie koni" podzielony jest na 3 części. Jak cos wyszukam jeszcze to dam znac 😉

edit: i jeszcze:
Dziedziczenie maści gniadej, karej i kasztanowatej u koni. [AUT.] ANNA STACHURSKA. Przegląd Hodowlany 2000 nr 11, s. 11-12 - niestety tez czasopismo
Dziękuję bardzo 🙂.
Czyli jednak to był sen, ale tak realistyczny, że uwierzyłam, że mogła powstać książka tylko o umaszczeniu koni.

Cholerka, dwie godziny temu zamówiłam "Genetykę zwierząt", bo w danym sklepie nie było dostępnej "Genetyka i podstawy hodowli zwierząt", a na allegro ją sprzedaje. To teraz mam zagwozdkę czy zmienić zamówienie 🙂.
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
21 sierpnia 2009 23:20
No to ja się podziele pierwszymi wazeniami z ksiazki "101 ćwiczeń dla skoczka" L. L. Alen, D. R. Dennis, bo ostatnio zakupiłam..
Niestety jak do tej pory to nie polecam:/ Po pierwsze wkurza mnie tlumaczenie, w którym używa się np. okreslen typu "średni kłus", co w sumie nie wiem co oznacza.
Po drugie do kazdego cwiczenia jest uwaga "jak to jechac", ktora niestety w 80% opiera sie na stwierdzeniu "jedz rowno, pamietaj o impulsie, zachowaj rownowage" albo "jedz tak jak poprzednie cwiczenia" - i roznego rodzaju kombinacje tych stwierdzen. Cóż... troche banały;-) jakbym wiedziala jak jechac zawsze z rownowaga, zawsze z impulsem i zawsze rowno, to bym nie kupowala tej ksiazki.  😉
Kolejna rzecza, ktora mnie zrazila troche to fakt, ze podczas opisywania roznego rodzaju dosiadow, autorki posluzyly sie ilustracjami, ktore...... są identyczne w przypadku "dosiadu lekkiego" i "dosiadu dwupunktowego" (gapilam sie na nie z 2 minut usilujac dojrzec roznice, ale jej nie ma!! ).
Zeby nie bylo, ze tak pojezdzam po calosci... jest kilka fajnych uwag, ale jak na cala ksiazke, wydaje mi sie, ze za malo!!

Poza tym ksiazka jest ni to dla amatorow, ni to dla zaawansowanych skoczkow. Dla sredniakow tez chyba nie za bardzo. 😉 Moze jedynie dla trenerow, ktorym moze podsunac pomysly na nowe ustawienia przeszkod, ale sądzę, że oni i tak wiedzą to, co zawarte jest w "101 cwiczen"...
[quote=LoveHorses]
[quote=Yasmine]
[quote=Ada]
Czy ktoś już ma ?

[img]http://photos02.allegroimg.pl/photos/oryginal/660/89/89/660898994[/img]

Jak oceniacie ?
[/quote][/quote][/quote]

Mi podoba się - po pobieżnym przeczytaniu - bardzo!

Wstęp do skoków i ćwiczenia na kawaletkach są rozpisane i opisane super 🙂 Przejrzę w domy mój "trening konia skokowego" i jak nie będą się pokrywały za bardzo, to chętnie ją nabędę.

I podoba mi się ich interpretacja skali wyszkolenia, jestem pod takim wrażeniem że mam ochotę naprawdę ujeździć Czardaszko, trzeci raz - tylko może lepiej - ale przecież: do trzech razy sztuka, prawda? 😀
Aquarius: [url=http://www.agroswiat.pl/p,pl,2280,identyfikacja+koni.html]http://www.agroswiat.pl/p,pl,2280,identyfikacja+koni.html[/url] to chyba ta książka o która pytasz 😀
piglet, dziękuję, ale to nie ta. Pogodziłam się, że taka książka nie istnieje 🙂.
Aquarius Zobacz na stronach PZHK - wydaje mi się, że była planowana z artykułów w HiJ - i mam wrażenie że widziałam coś takiego na czempionatach.

Zasady jazdy konnej cz.1 Podstawowe wyszkolenie jeźdźca i konia cz 1 i 2
http://hotfile.com/dl/13857704/b9193ec/Zasady_Jazdy_Konnej-Podstawowe_Wyszkolenie_jedzca_i_konia_cz.1__2.zip.html


Rozmiar: 77MB
Format: pdf
Podręcznik autoryzowany przez Polski Związek Jeździecki

"Oddawane do rąk czytelnika materiały szkoleniowe są tłumaczeniem 27 wydania obowiązującego w Niemczech podstawowego podręcznika dla szkoleniowców, zawodników i sędziów.
Podręcznik "Zasady jazdy konnej" został wydany przez Niemiecką Federację Jeździecką.
O wartości podręcznika świadczy osiągnięta liczba wydań.
Tłumaczenie polskie dotyczy ostatniego wydania podręcznika, które jest najobszerniejszym spośród wszystkich wydań i zostało uzupełnione o doświadczenia wynikające z tak długiego okresu stosowania.
Niemiecki Związek Jeździecki należy obecnie do jednej z największych organizacji sportowych, skupiającej tysiące członków z tysiącami zarejestrowanych koni.
System szkoleniowy wypracowany w Niemczech w połączeniu z osiągnięciami hodowlanymi zaowocował wieloma najwyższej rangi sukcesami na arenie międzynarodowej. Tak więc przedstawione w opracowaniu podstawowe zasady szkolenia koni i jeźdźców zostały zweryfikowane przez praktykę i moga być śmiało polecane do stosowania w codziennej praktyce przez wszystkich miłośników i użytkowników koni. Jest ono cennym współczesnym uzupełnieniem wielu pozycji, które pojawiły się w ostatnich dziesięciu latach na polskim rynku wydawniczym oraz prawie zapomnianych, ale znakomitych podręczników majora Leona Kona "Jazda konna" (1953) oraz majora Adama Królikiewicza "Jeździec i koń w terenie i skoku" (1958).
Tłumaczenie powstało z inicjatywy Wacława Pruchniewicza - trenera, sędziego, szkoleniowca Polskiego Związku Jeździeckiego, który przez kilkanaście lat przebywał w Austrii i mógł dokładnie zapoznać się z systemem szkoleniowym obowiązującym w tym kraju, jak również w Niemczech, który prowadzi ich jeźdźców do sukcesów międzynarodowych.
Tłumaczenia dokonała Elżbieta Morciniec, amazonka odnosząca sukcesy w dyscyplinie skoków i ujeżdżenia, nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej.
Wierzę, że niniejsze opracowanie pomoże w budowaniu wyższego poziomu wyszkolenia jeździeckiego w Polsce i przyczyni się do odzyskania pozycji polskiego jeździectwa w świecie.
Proces nauki jazdy konnej nie jest łatwy i wymaga nie tylko nabycia umiejętności ze strony jeźdźca, ale współuczestniczenia w tym procesie dobrze wyszkolonego konia.
Każda inicjatywa zmierzająca do osiągnięcia tego celu i pomocna w jego realizacji jest godna pochwały i uznania.
Z przyjemnością polecam niniejsze opracowanie, które powinno być pomocne nie tylko w codziennej pracy instruktorów, trenerów, zawodników, sędziów ale również każdego zainteresowanego opanowaniem prawidłowych podstaw jazdy konnej."

Akademia Jeździecka - Wacław Pruchniewicz



PODRĘCZNIK AUTORYZOWANY PRZEZ POLSKI ZWIĄZEK JEŹDZIECKI
Rysunki: Dorota Zduńska oraz Karol Rommel
Okładka twarda, format 17 cm x 24 cm
Ilustracje kolorowe i czarno-białe
Stron 318

W każdej dziedzinie, również w szkoleniu jeździeckim zasadniczą role odgrywa prawidłowe opanowanie podstaw, gdzie doświadczenia w siodle powinny się przeplatać z bardzo dobrą znajomością teorii. W pierwszej części Akademii Jeździeckiej w przystępny sposób opisane zostały zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym konia i jeźdźca. Inspiracją do powstania książki, były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli krajów będących niekwestionowanymi potęgami w świecie jeździeckim. W krajach tych dokładna znajomość klasycznej teorii jazdy, zawarta we wspomnianych podręcznikach jest niezbędna do zdawania egzaminu na odznaki i licencje jeździeckie, a także dla kandydatów na kursy sędziowskie. Podobny cel przyświeca Akademii Jeździeckiej
Zawarte w niej treści powinni znać instruktorzy jazdy konnej różnych stopni, sędziowie oraz kandydaci na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Dla tych ostatnich ułatwieniem są osobno wydawane zestawy pytań i odpowiedzi dopasowane do poziomu wymagań na odznakę Brązową, Srebrną lub Złotą. Podręcznik skierowany jest również do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.
Jeździectwo jest sportem nietypowym i skomplikowanym, polega bowiem na ścisłej współpracy dwóch żywych istot, jakimi są człowiek i koń. Aby uprawiać ten sport i mieć w nim pozytywne wyniki należy dokładnie poznać zasady, na których opiera się współpraca jeźdźca z koniem. Na przestrzeni wieków na ten temat napisano wiele rozpraw bardziej lub mniej naukowych. Powstawały szkoły, które z czasem ulegały zasadniczym zmianom wskutek dokładniejszego poznawania praw fizyki, anatomii i psychologii konia oraz wymagań jakie stawiają różnego rodzaju konkurencje jeździeckie, których poziom stale rośnie.
Książka Akademia Jeździecka obejmuje bardzo szeroki zakres wiadomości o koniu, jak i podstawy klasycznej jazdy konnej. W niektórych przypadkach podane metody są nowe, szczególnie dla osób, które dotychczas opierały się na innych zasadach w pracy treningowej i szkoleniowej.

Spis treści:
Etyczne podstawy użytkowania konia.
1 Koń
2 Obchodzenie się z koniem
3 Cechy wpływające na użytkowość koni
4 Utrzymanie i żywienie koni
5 Zdrowie konia
6 Wyposażenie konia wierzchowego
7 Przygotowanie do jazdy
8 Zasady zachowania na ujeżdżalni
9 Teoria klasycznej jazdy
10 Wyjazdy w teren
11 Szkolenie podstawowe konia
12 Lonżowanie
13 Powożenie w pigułce
14 Transport koni
15 Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc w jeździectwie
16 Organizacja sportu jeździeckiego
17 Historia jeździectwa
18 Hodowla koni w Polsce

AKTUALNIE DOSTĘPNA NA TORRENTY.ORG
Monty Roberts - Shy Boy : koń, który porzucił wolność
http://rapidshare.com/files/287908300/shy_boy.rar





Monty Roberts - "Ode mnie dla was"



aktualnie dostępne na torrenty.org


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się