kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

A jak to jest z lydkami podczas zakretu? Ktora noga jest za popregiem, a ktora na popregu?
tulipan jak zrobić półparadę na kole?


Tak jak na prostej. Zewnętrzna zawsze jest ta sama i stabilna na kole, na prostej, w łopatce, w ciagu, etc.
Ta półparada to takie Yeti-wszyscy wiedzą, że istnieje, większość widziało tylko każdy widział inaczej.

Doskonale rozumiem cykl myślowy Julki. Bardzo dużo dupogodzin zajęło mi zrozumienie (chyba) o co tak naprawdę chodzi w tej nieszczęsnej półparadzie, wyczucie odpowiedzi konia i zrozumienie, że tak naprawdę każda półparada będzie troszkę inna-jak płatki śniegu-wszystko zależy od wyczucia chwili.

Żeby jeszcze namieszać warto poczytać to http://www.eurodressage.com/equestrian/2013/09/21/classical-training-defining-half-halt . Najlepsi z najlepszych o półparadzie. Ani słowa o wodzy.


Ta półparada to takie Yeti-wszyscy wiedzą, że istnieje, większość widziało tylko każdy widział inaczej.


Nie. Po prostu ludzie lubią nazywać półparadą coś co nią nie jest. Dzięki temu nadają swojej wypowiedzi wydźwięk bardziej profi. Pulsowanie zewnętrzną wodzą to pulsowanie zewnętrzną wodzą, a nie żadna półparada. Pomijam fakt, że dla mnie to działanie bezcelowe.
Mi tłumaczono łopatologicznie że pół paradę wykonuje się poprzez prawie jednoczesne usztywnienie się, łydka, wodza zewn napięta-stały kontakt, wodza wewn delikatne poruszanie palcami. I ze bardzo wazne jest aby zewn była napięta, bo w przeciwnym razie poruszajac wewn bedziemy przesuwac wedzidlo w prawo i w lewo w pysku, a nie tylko delikatnie poruszać wewn stronę.

Oprócz tego - ma to trwac oczywiscie przez krotka chwile, ale potwarzac dopóki nie otrzymamy odpowiedzi od konia, nie nadużywać rąk względem użytej łydki.
Czyli każdy wie i robi inaczej. Ja osobiście przychylam się do opcji z wodzą zewnętrzną tak jak mówi Jane Savoie i obecna instruktorka. 😉
A jak to jest z lydkami podczas zakretu? Ktora noga jest za popregiem, a ktora na popregu?



W zakręcie zewnętrzna łydka kontroluje zad=jest cofnięta i nie pozwala zadowi wypadać na zewnątrz.
Wewnętrzna łydka pilnuje zgięcia w kłodzie=jest na swoim miejscu i prosi o zabranie żeber.
Tutaj też Jane Savoie fajnie opisuje półparadę
, takie uzupełnienie tych fragmentów wcześniej przeze mnie podlinkowanych (http://www.konie.wortale.net/134-Polparada.html)  😉 To tłumaczenie najbardziej do mnie przemawia.
a i tak każdy wykonuje półparadę według potrzeb  😀 bo jak mam konie zablokowanego na zewnętrzenj to nie będę się dodatkowo usztywniać na zewnętrznej
Bee.   przewodnicząca chaos serce ma przebite strzałą.
31 stycznia 2015 13:31
zupełnie zapomniałam, że mój koń ma tendencje do wycierania ogona, jutro krótka trasa do przejechania przyczepą, jak doraźnie zabezpieczyć ogon? lekko założony bandaż elastyczny? czy zwykły a pod spód kawałek polaru?  :kwiatek:
Bee zwykle dobrze sprawdza się owijka polarowo-elastyczna lub zwyczajna elastyczna  😉
jaki czaprak na szetlanda pod siodło gapa? pony ? 🙄
Karina7, zalezy od firmy - np. eskadrony cottony pony sa dosyc male, ale juz np. przy hkmach czy fouganziecelowalabym w shetty. Najlepiej zmierzyc dlugosc jakiegos pasujacego czapraka po grzbiecie i do dolu i bedzie wiadomo czego szukac 🙂
Witajcie, chciałabym poznać wasze zdanie na temat jazdy przez drągi, a dokładniej- półsiad czy anglezowanie?? Jeździłam w kilku stajniach i różnie to bywało. Co o tym myślicie? 🙂 🙂
Maestrowa, zależy po co te drążki. Jak do przygotowania jeźdźca do skoków i do szkolenia konia skoczka - to półsiad.
Jak w innych celach to różnie może być.
Witam!
wyjaśnijcie mi proszę na czym polega poszerzenie siodła?
wiem że można poszerzać przedni łęk, wiem że można dopychać panele ale co to znaczy poszerzenie siodła? czy poszerza się wtedy kanał?
Jest do zrobienia we wszystkich siodłach skórzanych?
Iza_pokusa, nigdy nie słyszałam aby ktoś "poszerzał siodło" chyba, ze potocznie siekomuś wyrwało
Zmienia sierozstaw przedniego łęku i wypełnienie poduszek podsiodłowych i tyle.
Zależy myślę od terlicy, na pewno wintec ma zamienne łęki, np. Zmieniasz z 34 na 35 😉
dziękuję!
Winteca właśnie mam.
problem polega na tym że panele leżą ok, łęk jest ok ale siodło jest ciasne.
Ciśnie za kłębem i w środkowej części.
Tyle że jak włożę szerszy łęk to siodło siądzie pewnie na kłębie a w środkowej części będzie nadal ciasne.
Planuję zmianę na skórzane ale nie wiem w jaki rozmiar celować i szerokość kanału.
ushia   It's a kind o'magic
03 lutego 2015 11:05
wybacz, ale JEZELI bylyby ok i panele i łęk, to CO innego mialoby "cisnac"???
moze byc jeszcze niepasujacy stopien wygiecia terlicy, ale tu zadne poszerzanie nic nie da
No cóż, może twój koń jest takim "nietypowym okazem"? Sprawdź na stronie Prestige, tam masz gdzieś napisane co i jak w takich przypadkach 😉 albo zaproś rymarza albo takiego pana który jeździ i sprzedaje siodła, ale daje na wypróbowania i zawsze dopasuje 😉
ElvisLova, jakiego rymarza można zaprosić do stjani? Pytam, bo mi by się również przydał...
Kiedyś czytałam takie ogłoszenie... Teraz nie jestem w stanie go znaleźć, ale Gosia Cybulska z Sopotu zna podobno fajnego bo do nich jeździ czasem, ale to ten pan od siodeł... O rymarza popytam... Dziś będę u konidła, może trener coś wie😉
Niestety nie znam "Gosi Cybulskiej z Sopotu" 🙁
Haha, ja też nie znam Gosi z Sopotu ale już zaczynam żałować skoro zna fajnego pana  🤣
przypuszczam że chodzi o p. Sebastiana z X Horsa, bo to jest jedyny pasowacz siodeł który jeździ po naszych okolicach 😉
Zapewne tak, nie wiem dużo o waszych okolicach, ale myślę że większość kojaży jej blog 😉
_Gaga, z tego co wiem, to u moich znajomych był p.Andersz http://www.rymarstwo.ig.pl/ Były bardzo zadowolone 😉
[quote author=_Gaga link=topic=1412.msg2283307#msg2283307 date=1422967659]
Niestety nie znam "Gosi Cybulskiej z Sopotu" 🙁
[/quote]
Ja znam Gosię Cybulską ze Szczecina, może być  😁 ?
Gillian   four letter word
03 lutego 2015 17:05
a ja nie znam żadnej, co tracę?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się