Wpływ odżywiania na wygląd. ZDJĘCIA :)

Jest chudy, ot co. Nie chcę wtryniać nosa w nie swoje sprawy, ale skoro odpasanie nie daje oczekiwanych rezultatów może warto zrobić komplet badań zaczynając od najprostrzej morfologii?🙂
miesiąc różnicy:





i po kilku miesiącach, ale tu też trening zrobił swoje.
Jest chudy, ot co. Nie chcę wtryniać nosa w nie swoje sprawy, ale skoro odpasanie nie daje oczekiwanych rezultatów może warto zrobić komplet badań zaczynając od najprostrzej morfologii?🙂


Wet na badania już zamówiony. Ogólnie u weta stoimy, więc widzi konia średnio 2 razy dziennie. Jednak niedawno zauważyłam, że trochę nas olewa. Mówi, że koń na zimę chudszy, wiadomo, itp. No, ale jednak ja się martwię, w końcu chciałabym dla kobyłki jak najlepiej.

Dziękuję wszystkim za opinię! Wrócę po badaniach no i oczywiście podzielę się zdjęciami, kiedy ruszy wszystko w dobrą stronę - widocznie. :kwiatek:
Koń na zimę wcale nie powinien chudnąć - powiem nawet że lepiej gdyby był ciut grubszy niż za chudy bo jednak potrzebuje tkanki tłuszczowej do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. To w naszej kwestii jest dobranie takiej dawki żywieniowej aby nagle nie urósł nam pączek w maśle, ale żeby mial energię niezbędną do ogrzania organizmu. To trzymam kciuki za badania i czekam na zdjęcia konia pełnego witalności i w świetnej formie. P. S. Jej imię jest taaak cudowne  💘
Jak ktoś mówi, że koń chudy, bo zima, albo, że żrebak doi, albo jakikolwiek inny powód niezwiązany z choroba konia - znaczy, że koń nie dostaje jeść tyle ile powinien.
srokate, zmień stajnię.
srokateto prawda. kon moze zjechac z wagi w trakcie linienia, a nie zimą gdzie stoi mniej na wybiegach a wiecej w boksie.
a ze zdjeciami chodzi o to , ze powinny byc zrobione od boku, nie troche z przodu czy troche od tylu (jak pierwsze zdjecia).
a boli jedno zdjecie, bo kon jest przeganaszowany 😉

ile dostaje zarcia i co dokladnie?
Wetnę się w temat wyglądu konia zimą. A co z końmi trzymanymi bezstajennie?
Stoję teraz pierwszy raz z koniem bezstajennie, to jej pierwsza zima, i od samego początku zostałam poinformowana, że od grudnia do około marca koń mi zleci z wagi, bo wszystkie zimą lecą. Żaden koń w stajni nie wygląda źle, ale faktycznie wszystkie są chudsze niż były jesienią (przeprowadziłam się we wrześniu) i według tego, co mi mówią, schudną jeszcze bardziej. Konie są ras różnych - moja arabka, angliki, andaluzy, hucuły, sp, ta reguła dotyczy wszystkich bez wyjątku. Siano mają do oporu, nigdy nie widziałam, żeby go nie było, wręcz mają nadmiar i nie przejadają.
Przy chowie bezstajennym tak faktycznie ma być?
srokateto prawda. kon moze zjechac z wagi w trakcie linienia, a nie zimą gdzie stoi mniej na wybiegach a wiecej w boksie.
a ze zdjeciami chodzi o to , ze powinny byc zrobione od boku, nie troche z przodu czy troche od tylu (jak pierwsze zdjecia).
a boli jedno zdjecie, bo kon jest przeganaszowany 😉

ile dostaje zarcia i co dokladnie?



Faktycznie to tak wyglada 😡 glupie ujecie wlasnie machala pyskiem 😡

Zarcie 2x dziennie, owies gnieciony+sieczka pełne wiaderko (owsa dostaje mniej od innych, gdyż robi się mocno energiczna, gania po padoku, do stajni wraca mokra także sama zrzuca kilogramy 🙄 ), do tego siana do oporu. Ostatnio dostaje też paszę wysokokaloryczną.


OBIBOK pokaż mi przykład takiego zdj, bo ja nie kumata 😡
srokate, Obibok chodzi pewnie o coś pokroju zdjęć zootechnicznych.
Murat-Gazon Punkt widzenia zależy od punktu patrzenia. Efekt tego jak wyglądają konie związany jest z ideologią osoby trzymającej konie wolnbiegowo. Można trzymać konie w takim systemie dla ideologii życia w naturze, dla zdrowych kopyt, ruchu ale i dla własnego widzimisię. Także musisz sobie zadać pytanie jak jest Twój cel? I wtedy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcesz zostawić konia w naturalnych warunkach z niewielką ingerencją człowieka czy chcesz koniowi poprawić dobrobyt.

Chudniecie koni na zimę związany jest ze wzrostem zapotrzebowania na energię. W naturalnych warunkach konie chudną kiedy tej energii brakuje w związku z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi utrudniającymi pobieranie pokarmu (trawa pod warstwą śniegu, brak regularnego dostępu do wody, deszcz, mróz, wiatr).

Jeśli konie trzymane w systemie wolnowybiegowym utrzymywanym przez człowieka dostają regularnie siano, maja wodę a pogoda nie jest drastyczna powinny wyglądać normalnie. Bo koń dostosowany do takich warunków jest przygotowany na spadki temperatury i instynktownie pobiera znacznie większe ilości pokarmu.

Jeśli mimo to konie chudną właściciel może:
a) uznać ten stan za normalny i czekać aż koń jeszcze lepiej się dostosuje i zahartuje
b) pomóc i podać dodatkową paszę w celu uzupełnienia braków energii, zakładać na noc derkę w celu nie wychładzania organizmu.

edit: Na ten temat mogłaby się wypowiedzieć Mehari która trzyma pod Warszawą 3 konie w takim systemie kolejny rok z rzędu. Z tego co zauważyłam będąc u niej z wizytą późną jesienią konie wyglądały całkowicie normalnie (zima w tym roku co prawda  rozpieszcza). Dostają siano w siatkach z małymi oczkami, skubią resztki trawy, dodatkowo dostają wysłodki buraczane. Nie są derkowane.
Z wlasnego doswiadczenia, nabytego przez wiele lat w roznych stajniach , moje zdanie jest takie, ze najwazniejsza jest jakosc i ilosc siana. U mnie w stajni, wszytskie konie sa jak paczki w masle, czy to pracujace czy nie . Moja kobyla stoji na SAMYM sianie i wyglada jak perszeron i energii ma za dwoje. W poprzedniej stajni jadla duzo roznych dodatkow , pasz tresciwych i byla fit. Dla mnie dobry pensjinat to dobre jakosciowo sianio. Miedzy innymi. I bywalo tak, ze zarla siano non stop ale bylo kijowe i byla fit.
tuch tak jak napisałam, żaden koń nie wygląda źle, po prostu wszystkie są szczuplejsze niż latem. Jak któryś się robi za chudy, to właściciele stajni zaraz meldują właścicielowi, że coś trzeba zrobić, bo tak nie może być  🙂
Pochłaniają faktycznie gigantyczne ilości jedzenia, zarówno siana, jak i treściwego - siano mają nielimitowane, a treściwe na zimę zgodnie z sugestiami właścicielki stajni chyba wszyscy zwiększają.
Na ekstremalnie złe warunki pogodowe nie są wystawione, mają wiaty dla ochrony przed wiatrem czy śniegiem.
Moja pierwszą zimę tak spędza, myślałam, że będzie gorzej, ale wyhodowała sobie mamucie futro i radzi sobie bez większych problemów (choć też fakt, że pogoda jest zupełnie ok z punktu widzenia konia). Za to po prostu widać po niej psychicznie, że taki tryb życia jej odpowiada zdecydowanie bardziej niż boksowy.
Czyli można założyć, że tak ma być i że to efekt trzymania w możliwie zbliżonych do naturalnych warunkach.

edit. Lata bezstajennego jeszcze nie znam, ale latem są na samej zielonce i właściciele stajni mówili, że latem część koni robi się na tej zielonce za gruba.  😉

drugą zimę trzymam 5 sztuk w chowie bezstajennym. jak widzę, że z wagi któryś zaczyna lecieć daję derkę + dokładam olej do jedzenia. Od początku zimy wszystkie karmię dużo solidniej treściwym niż poza zimą. Wszystkie, łącznie z niederkowanymi źrebakami wyglądają bardzo dobrze. mają cały czas do dyspozycji siano, wodę, wiatę. konie trzymane na zewnątrz potrzebują się dogrzać, wię nie ma bata - albo lepsze jedzenie, albo derka, albo i to i to 😉
.
Murat-Gazon Myślę, że z takim założeniem możesz spać spokojnie. Najważniejsze, żeby robić to z rozsądkiem bez nadmiernego fanatyzmu. Jeśli konie chudną i jest reakcja w postaci podania dodatkowej energii to mają szansę utrzymywać dość stabilną wagę bez drastycznych zmian, co nie odbije się na zdrowiu.
Jeśli to jej pierwsza taka zima to dobrze że nie ma w tym roku silnych mrozów, koń stopniowo się dostosuje, trzeba dać czas.

Każdy koń czuje się lepiej w takich warunkach 🙂
Jak ktoś mówi, że koń chudy, bo zima, albo, że żrebak doi, albo jakikolwiek inny powód niezwiązany z choroba konia - znaczy, że koń nie dostaje jeść tyle ile powinien.
srokate, zmień stajnię.



Przepraszam, że wcześniej Ciebie pominęłam, ale nie zauważyłam Twojego posta. Zmiana stajni jest niemożliwa, gdyż chcę żeby mój koń był padokowany i korzystać z placu kiedy chcę. Mając małe dziecko to jest ważne, bo jednak gdzie nie postawię konia tam musiałabym wciskać się na plac pomiędzy szkółki lub w ogóle być wyrzucana, bo tak. Z resztą gdzie nie pytałam o pensjonat - padoki dziennie są w granicach 2-4 godzin, co to jest? Zimą Blood chodzi na padoku od 8 do 14. Wiosna, jesień - zależnie od pogody zazwyczaj jest to kilkanaście godzin, a latem chodzi cały czas z wyjątkiem najbardziej upalnych godzin.

edit: W całej ten chudości, co Wam się najbardziej rzuca w oczy?
srokatekoń z maskarycznym grzbietem, zaciągnięty na ryju i do tego przeraźliwie chudy..., ja bym się bała na takim jeździc, a juz na pewno jeździc nieprawidłowo. To boli.
srokate mi się rzuca przede wszystkim grzbiet i szyja. Może spróbuj ją utuczyć na wysłodki?
Quanta napisała 2 fajne artykuły na swoim blogu:
http://quantanamera.com/jak-przytyc-konia-metoda-pierwsza-na-wyslodki/
http://quantanamera.com/jak-przytyc-konia-metoda-druga-musli-kondycyjne/
Może Ci coś podpowie 😉
srokatekoń z maskarycznym grzbietem, zaciągnięty na ryju i do tego przeraźliwie chudy..., ja bym się bała na takim jeździc, a juz na pewno jeździc nieprawidłowo. To boli.


Chyba mamy jednak trochę inne poglądy. Dla mnie PRZERAŹLIWIE chudy koń wygląda tak jak ten (foto z internetu)



Co do grzbietu/kłębu widziałam wiele xx/młp i podobnie wyglądają. Szczególnie po noszeniu i urodzeniu 5/7 źrebaków. A co do zaciągnięcia na ryju to już kwestia trenera i innego wątku, więc to nie miejsce na to.

xymena dziękuję, świetne wpisy. Na pewno skorzystam! :kwiatek:
srokate ale ile owsa dostaje? jesli odpala jej na owsie, przejdz na wolnouwalnianą energię- byc moze samo karmienie owsem powoduje taką chudosc- wyslodki z otrebami, jęczmien- to polecam 😉

a z chowem bezstajennym jest tak, ze zanim zauwazysz ze kon schudl, to musi schudnać 😉 a w trakcie zimy ciezko bedzie takiego konia odtuczyc. ja mam pare sztuk ktorym zarysują sie zebra przy linieniu, i wtedy zwiekszam zarcie, mam takie ktore nic nie gubią a mam takie, ktore bez wspomagania zjada do samych kosci.
w chowie bezstajennym mam 20 sztuk, od prawie 10 lat, w tym zrebaki, araby...  jednym dluzej zajelo przystosowanie sie, innym krocej (jeden sezon w sensie).
aronka moze tropche grzeczniej?

muchozol sorry, ale huculy sie nie licza!!  😁 one karmione korą z drzewa są grube  😁
i tak jak mowi tuch, mozna konie wspomoc (i ja to robie tylko ze starszymi konmi) a mozna je zostawic w warunkach zblizonych do naturalnych- czyli nie derkowac, tylko zwiekszyc zarcie.
i siano dobrej jakosci jest niestety podstawą. mozna sie zesrac i karmic konie sianem jak gęsi- wpychac do zołądka, ale jak kiepskie jest ... to nic nie zdzialamy..

Murat własciciele dobrze ci mowią 😉.
.
srokate ale ile owsa dostaje? jesli odpala jej na owsie, przejdz na wolnouwalnianą energię- byc moze samo karmienie owsem powoduje taką chudosc- wyslodki z otrebami, jęczmien- to polecam 😉


Jeśli miarką owsa byłoby wiaderko takie jak np. po kapuście to dostaje hmm 3/5 + sieczka (podkowa relaks - kupiona głównie po to aby ją wyciszyć) i tak 2 razy dziennie, siano 3 razy dziennie.
Właśnie naczytałam się o paszy u Quanty (Hilight Improver Conditioning Mix) i fajnie byłoby spróbować, także naczytam się jeszcze trochę i dziś już coś zamówię. 😉
srokate, Baileysa też polecam, ja mojego tym utuczyłam, a że darmowa dostawa to nie bolało zamawianie 4 worków 😉
srokate, Baileysa też polecam, ja mojego tym utuczyłam, a że darmowa dostawa to nie bolało zamawianie 4 worków 😉


Podlinkujesz na priv, która dokładnie pasza i gdzie wysyłka? :kwiatek:
Muchozol hucuły u mnie w stajni powiedzmy, że jesienią wyglądały jak kulki, a teraz jak przyjemnie pulchne konie  😂
A twoja rodziła źrebaki czy po prostu tak ma z tym brzuchem? Mojej arabce też nie mogę podciągnąć całkiem brzucha nawet jak jest w regularnym treningu - dwie ciąże w młodym wieku, bez odpowiedniego dbania o klacz, przy totalnym braku formy fizycznej i odpowiedniego żywienia i sprawa załatwiona.  🤔
srokate wez zwaz dokladnie ile owsa twoj kon dostaje  😲
takie wiaderko po kapuscie nie mam pojecia ile ma litrow, ze 3? i co to znaczy 3/5? trzy piąte?
wet mowisz stajnie prowadzi? ...... hmmmmm  😎 jakis pseudo wet chyba  👀
.
srokate wez zwaz dokladnie ile owsa twoj kon dostaje  😲
takie wiaderko po kapuscie nie mam pojecia ile ma litrow, ze 3? i co to znaczy 3/5? trzy piąte?
wet mowisz stajnie prowadzi? ...... hmmmmm  😎 jakis pseudo wet chyba  👀


Okok, jutro zważę. Dostaje trochę więcej niż pół wiaderka. Wet prowadzi stajnie, poluje, jest trenerem i do tego hodowcą. 😜
Muchozol matko, kto kryje dwulatkę...  🤔
Moja była kryta, jak miała cztery i pięć lat, ale za to nikt o nią nie dbał, ani nie karmili sensownie, ani o formę fizyczną nie dbali i efekty pewnie już zawsze będą widoczne w postaci dolnej linii. Dobrze, że potem sobie darowali i więcej nie kryli. Za to ostatniej klaczki nie odstawili od niej przez... dwa lata. No, ale to już za nami, zresztą OT.
.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się