PSY

ushia   It's a kind o'magic
08 lutego 2015 11:54
ciska - podziwiam  👍
myslalam o zostaniu DT, ale skonczylabym jak Violetta Villas - nie oddalabym juz ich dalej

napisz prosze wiecej jak wyglada bycie DT, jak godzisz psy ze schronu ze swoim, jak sie takiego "tymczasa" wybiera itp
jak wolisz to na PW poprosze 🙂
Mazia   wolność przede wszystkim
08 lutego 2015 13:18
co do aportu dziękuję bardzo za rady  :kwiatek:
zuza   mój nałóg
08 lutego 2015 16:06
Jeśli chodzi o kleszcze to ja cały zeszły sezon używałam Fiprexa i Erman nie miał,żadnego kleszcza.Zdarzało się,że jakiś po nim szedł ale nigdy nie znalazłam wbitego.
Hiacynta,też korzystaliśmy dziś ze śniegu 🙂
One tak same z siebie idą równo do przodu,nie zdarza się,że się plączą itp?I jak je zatrzymujesz/zwalniasz-głosem,zatrzymują się jak Ty staniesz?Tez zaczynam się tak "bawic".Obawiam się tylko,że na szelkach bym w razie szarpnięcia nie utrzymała psa dlatego chodzi w obroży.
Ciska jesteś super !Oby znalazł stały dom.I dołączam się do pytań ushia
Zora piękny jest.A z bieganiem u nas podobnie 😉

Zmarzlak na śniegu 🙂


Wiedzieliście, że setery to strasznie groźne psy? I umieją się maskować
Uwielbiam tegoroczną zimę  😀

Za tydzień zawody, tymczasem nasz znajomy zmontował film z październikowych, 0:45 mój start z zaskoczenia, przez pierwsze pareset metrów musiałam biec wśród czołówki, bo nie miałam hamulców, formy też nie, więc ledwo przeżyłam tę trasę 😉
zawody WDT - Pustynna burza

Co do biegania na dwa psy - ja spinam psy za obroże linką.
zuza jaki uroczy, zazdroszczę śniegu...mam wrażenie że moje by dostały zawału na takie białe szaleństwo  😉

Co do ManMatów to ja używam od 10 lat, różnych modeli oraz w różnych celach - uprzęże, łączniki, amortyzatory do zaprzęgów, pasy do canicrossu. Dobry, trwały sprzęt.
Mój z dzisiejszego biegania:


Uprząż ma regulację na grzbiecie, bardzo fajna bo pasuje na wiele psów.

Bieganie na 2 psy - najlepiej sprawić sobie łącznik.
http://www.pelna-miska.pl/pl/p/ManMat-lacznik-szyjny-35cm-czerwony/4309
My powoli z moim M podejmujemy decyzję o wspólnym psie. No i stanęło na czekoladowym labradorze - chłopaku 🙂 Więc chciałam zapytać czy macie/znacie jakieś godne polecenia hodowle labradorów najlepiej w południowo zachodniej Polsce. Ale oczywiście rozważę całą Polskę, również Niemcy jeśli ktoś coś wie 🙂
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
10 lutego 2015 12:03
Wpadam z pytankiem :kwiatek:

Powoli(marzec-kwiecień) będziemy się szykować do sprowadzenia naszego psa do IR pł. Czy ktoś z Was przeprawiał psa przez morze i mógłby mi udzielić paru rad? Najbardziej interesuje mnie jakie dokumenty muszę przyszykować, czym najlepiej dla czworonoga będzie go przewieźć, ile mniej więcej może to teraz kosztować i czy dane dokumenty muszę załatwiać ja(jeśli tak to czy mogę to zrobić drogą telefoniczną/elektroniczną) czy może to zrobić aktualny opiekun psa?
Może być pw :kwiatek:
CzarownicaSa, znajomi polecają Linore www.linora.pl, na stronie masz też przepisy dotyczące przewozu zwierząt do ue. Ceny pewnie dość wysokie ale firma ma bardzo dobre opinie.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
10 lutego 2015 13:06
Dzieki :kwiatek: lece czytac 😀
zuza
Ja nie Hiacynta, ale coś tam mogę napisać o uczeniu psów chodzenia na lince. Najważniejsze to moim zdaniem nauczenia psa komendy 'stój' i tego, że komendę wykonuje natychmiast, stoi i czeka (nie raz uratowało mnie to przed spektakularną glebą, albo zjechaniem w dół z górki). Przyspieszanie, zwalniania też bardzo przydatne. Niektórzy uczą też skręcania prawo/lewo. Moje nie znają tych komend, ale przy skrzyżowaniu patrzą się kątem oka na mnie i czekają na pokazanie w którą stronę, ew. jak idą nie w tą co chce to mówię wróć i skręcają w drugą stronę. Co do nie utrzymania na szelkach to kwestia na początku nauczenia komend (stój, szybciej, woniej) i od razu na szelkach będzie łatwiej. Uczyć możesz na obroży i potem szelki zacząć zakładać (ew. na początku poza szelkami dopiętymi do pasa mieć drugą smycz w ręce do obroży dopiętą i korygować jak pies za bardzo będzie ciągną). Ale podstawa to przy większym psie dobry pas dla ochrony swojego kręgosłupa i dobra linka z mocnym amortyzatorem (niezmiennie polecam ManMata).
Moja umie prawo - lewo, ale ze stój bywa różnie.
Na początku strasznie mi się plątała, podobnie jak na smyczy, ale jakoś naturalnie zaczęła sama ogarniać którą łapę podnieść, żeby było wygodnie.
Biegać uczyłam ją za psem/człowiekiem, teraz wystarczy komenda naprzód, przyspieszenie to go go/dalej. Na dwa psy na początku było ciężko, bo pierwsze metry to było podpuszczanie do zabawy. Moja szybko zakumała, że jednak jak biegamy, to na poważnie i wkurza się czasem, kiedy hasior ją zaczepia, ale po zwróceniu uwagi chłopak odpuszcza (gościa wypożyczam, ale żałuję że nie mam wolnego psiego slota, bo moja druga Kudłata to średnia biegaczka 😉)

Polecam szelki z postu feno, znajomy pies używa i fajnie się sprawdzają.
zuza   mój nałóg
10 lutego 2015 18:07
honey fajny filmik,a start z niezłym przyspieszeniem 😉
O 2 psy pytałam z ciekawści bo ja na razie jednego próbuję ogranąć 😉
feno dziękuję.A śnieg sypał,sypał 2 dni a teraz jedna wielka powódź i błoto .Za to plaża  😍 zazdroszczę
honey,G dziękuję.Ja na razie zaczynam,biegamy dopiero od miesiąca.Na razie na zwykłej obroży i smyczy ale postanowiłam,że jak mi "zapał" nie przejdzie do wiosny-marzec/kwiecień to będę kupować pas,szelki i smycz 🙂

zuza biegając na obroży i smyczy możesz psa nauczyć złych nawyków, np tego ze biegnie obok Ciebie. Generalnie chodzi o to by cały czas pies był w przodu i tak naprawdę Cię ciągnął 🙂
jak jest start wspólny to psy tak startują bo się nakręcają wzajemnie, jak jest pojedynczy start to już nie wszystkie psy tak potrafią wystartować. Dużo zaczyna biec przy nodze.
O właśnie jeszcze to o czym pisze kkk. Uczenie chodzenia z przodu (daleko na samym końcu naprężonej smyczy), bo pies który biegnie/chodzi przy nodze z boku jest bardzo przeszkadzający jak ma się go na linie. I wtedy właśnie linka się plącze, szelki przekręcają i jest to niewygodne. Więc jeszcze komenda na przód.
Jeśli chodzi o chodzenie/bieganie na pasie i lince to ja mając dwa psy, które ważą razem ok 85 kg to jak uczyłam je razem chodzić, to jednego miałam właśnie zapiętego na obroże ze smyczą trzymaną w ręce. Zawsze to trochę większa kontrola, a ja nie należę to największych ludzi na świecie i nawet patrząc tylko na wagę to moje psy przewyższają mnie i to sporo, także dla własnego bezpieczeństwa (i żeby nie zostać własnymi zębami glebogryzarką w lesie jak się pojawi na horyzoncie np sarenka) na początku uczyłam właśnie tak. Obecnie oba mam podpięte tylko do pasa i jeszcze żyje i nawet żadnej gleby z dwójką nie zaliczyłam  😉

zuza Jeśli chodzi o zestaw pas, szelki, smycz to ja bardzo polecam nawet jak biegać nie będziesz, a tylko chodzić na dłuższe spacery do lasu. Ja już nie wiem jak mogłam żyć bez tego zestawu i już nie mogę sobie wyobrazić chodzić z psami do lasu ze smyczą w ręce. A moje już ze względu na wiek to spacerują i ew. marszobiegiem się poruszają. Bieganie już im w tym roku odpuszczam zupełnie. A chodzenie z pasem to niesamowita wygoda i komfort nie tylko dla człowieka, ale i psa.
zuza   mój nałóg
10 lutego 2015 19:45
G rzeczywiście nie pomyślałam,ze na wedrowke sie przyda.Chyba jednak musze pomierzyc psa 😉 Te matmany kilka osob polecalo wiec zaczne sie orientowac zwlaszcza ,ze my w tyg.zawsze robimy kilka spacerow ponad 10km.Tylko jak u nich z regulacja?Moj pies ma juz 14 mies.ale zaczal teraz sie rozrastac i nie wiem czy jeszcze troche sie nie poszerzy.
Jesli chodzi o bieganie z przodu to tym nie ma problemu.Erman jak biegnemy to zawsze na lekko naciagnietej smyczy rowno przedemna.
Przepr.za brak pl liter
Guardy ManMata mają regulacje tylko na klatce. Na szyi brak więc trzeba zmierzyć i na tej podstawie dopasowywać. Jak na szyi dobre to na klacie też bo regulacje mają bardzo dużą. Ja mam XL więc rozmiar jak na słonia (po tym jak ostatnio tu parę osób pisało jakie to M jest duże i na flata ma S - a flat to nie jest przecież mikropies). Tak czytałam to i się zastanawiałam czy moje psy na prawdę są takie wielkie  👀 Albo może już mi się perspektywa zmieniła bo dla mnie zdecydowana większość to jakaś mała się wydaje. I żeby pogłaskać to się schylić trzeba  🤔 😁
zuza   mój nałóg
10 lutego 2015 20:45
Obwód szyji raczej się nie zmieni.A jak na klacie regulacja jest to super.Mój jest 'łysy' to myślę,ze łatwiej dopasować niż na futrzaka.Ale właśnie muszę chyba dobrze trafić z rozmiarem żeby dobrze leżaly

edit
A które lepsze/polecacie guardy czy sledy?
ogurek, coś mi się pomyliło czy miałeś/masz też setera irlandzkiego? Możesz coś napisać o seterach? Marzy mi się za jakiś czas, chętniej właśnie rudy a nie gordon, ale pewnie podobne są pod pewnymi względami. Jak z chorowaniem, posłuszeństwem, podatnością na szkolenie, utrzymaniem?
zależy do czego. Do biegania czy dotrę Kingi guardy. Na typowe ciągnięcie typu sanki, rower sledy
zuza   mój nałóg
11 lutego 2015 10:40
kkk dzięki.Tylko do biegania,wędrówek.Czyli guardy.
Dziewczyny, kiedy sterylizowałyście Wasze psiaki? Ja słyszałam, że najlepiej w wieku 4-5 msc a moja weterynarz mówiła, że minimum 6. Zasięgnąć opinii u innego czy czekać na skończenie tych min 6?
heroinx ja czekałam, aż skończy rok, bo chciałam dać mu skończyć rosnąć. Ale to tylko takie moje zdanie, wielu moich znajomych szło już w wieku 6 miesięcy.  😉
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
11 lutego 2015 14:48
Bu po drugiej cieczce, Masza po pół roku po odchowaniu szczeniąt, no miała ze dwa lata 😉
heroinx ja Szardi wycięłam w wieku 5,5mies.
zuza   mój nałóg
11 lutego 2015 16:03
A mi niektórzy radzą żeby poczekać do 2 r.ż., żeby pies się rozwinął/rozrósł.Jemu dopiero teraz klatka zaczyna się poszerzać.I sama sie zastanawiam jaki/czy to ma wpływ.I sama nie wiem czy ciąć teraz czy czekać jeszcze.
Dziewczyny, kiedy sterylizowałyście Wasze psiaki? Ja słyszałam, że najlepiej w wieku 4-5 msc a moja weterynarz mówiła, że minimum 6. Zasięgnąć opinii u innego czy czekać na skończenie tych min 6?


Mi wet kiedyś wspominał, że to zależy od rasy. Im mniejsze tym szybciej. Duże rasy, później dojrzewają, to później się sterylki robi.
Ja mam dużą rasę, Alaskan malamute i była sterylizowana w wieku niecałych 12 miesięcy, jakieś 2 miesiące po pierwszej cieczce.
za i przeciw medyczne

moja leonbergerka cięta przed pierwszą cieczką - mimo 9 lat nadal jest psychicznie szczeniakiem.
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
11 lutego 2015 16:34
Dokładnie, tet raz wspominała, że wczesne wycięcie skutkuje tym, że pies jest trochę "przygłupi", bo nie dojrzewa psychicznie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się