Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Mam mega prośbę do osób doświadczonych w aresztach boksowych  :kwiatek: Właśnie się okazało że moje zwierzę będzie miało 2 miesiące postoju... Koń jest z tych dość elektrycznych, jeszcze przed chwilą w dość intensywnym już treningu, na energetycznych paszach. Dotychczas stał max 2 tygodnie i mimo obcięcia owsa roznosiło go konkretnie, bez łańcuszka nie podchodź. Boję się jak będą wyglądały te 2 miesiące i chcę go jakoś wspomóc. Wyczytałam, że polecane jest Pavo Nerv Control, więc pewnie zaraz w nie zainwestuje. Niemniej jednak chciałabym mu zafundować też jakąś delikatną paszę, zdejmując za to zupełnie owies. (mimo wszystko zależałoby mi żeby chłopak nie spadł w 100% z masy....). Możecie coś polecić? To młody koń (edit: po namyśle - już nie taki młody, bo 7 latek.... ale w głowie ma dalej 3 lata  😁 ), wszedł w fajny trening, nabudował się i ta energia wychodzi mu już uszami 😉 Z góry dziękuję  :kwiatek:

Przeglądam i myślę i wstępnie znalazłam takie propozycje:
http://www.mksklep.pl/baileys-everyday-high-fibre-cubes-20-kg-p-7842.html
http://www.mksklep.pl/eggersmann-revital-cubes-25-kg-p-4628.html
http://animalia.pl/produkt,15335,507,besterly-basic-25kg.html
http://animalia.pl/produkt,20475,508,marstall-vito-20kg.html
http://animalia.pl/produkt,10662,507,hartog-concept-herbal-granulat-ziolowy-20kg.html
http://animalia.pl/produkt,16755,508,besterly-coldmix-15kg.html

plus jakaś sieczka do tego? czy przesadzam z tą troską?  😁
Moniqa, wszystkie pasze typu Cool. Ja karmiłam Cool Mix Spillersa mojego konia podczas rehabilitacji po urazie ścięgna. U nas koń na padok nie wychodził praktycznie pół roku. Pasza dała radę.

Choć mieliśmy w stajni kiedyś mega ciężki przypadek co dostał od weta najpierw jakiś syrop na uspokojenie a na koniec dostawał w niewielkich ilościach sedalin ;/
xxagaxx  dzięki 🙂 koncepcji pasz "cool" oczywiście jestem świadoma, ale jak wiadomo pasza paszy nierówna i chciałam skorzystać z czyjegoś doświadczenia 😉 a tym sedalinem to mnie, błagam, nie strasz....  😵 Mam nadzieję, ze Młode przyjmie areszt grzecznie
Fajną paszą przy areszcie boksowym jest też Cooling Mix plus Herbs z Saracena  🙂
Ja również dokładnie tą pasze polecam.
Oo, że ja o Saracenie nie pomyślałam! Jesteśmy na Sporcie Saracena teraz, mam bardzo dobrą opinię o ich paszach. Dzięki  :kwiatek:

Czy Pavo Nerv Control moźna podawać w trybie ciągłym? W sensie przez te całe 2 miesiące? Co do innych uspokajaczy znalazłam info że np nie należy przekraczać 3 tyg i zaczęłam się zastanawiać...
Czy karmi ktoś juz granulatem Day Complex z pro linen i moze sie wypowiedzieć np efektów?



podłączam się do pytania i odświeżam, bardzo potrzebuje informacji na temat tej paszy.

Ja aktualnie daje od nich beet mix i jestem zachwycona, na wiosne chce ruszyc z intensywniejszymi treningami i wprowadzić Day Complex więc czekam niecierpliwie na opienie 😉

(mam kod rabatowy do pro-linen, mogę się podzielić na priv)
Moje konisko ma stać w boksie (no dobra, 40 minut stępa dziennie) przez najbliższe co najmniej 3 (może 4) tygodnie. Stoi od dwóch i po obcięciu dość mocno swojej normalnej dawki (więcej niż o połowę) jedzeniowej, nadal ma za dużo energii, ale niestety fatalnie schudła.
Czy warto na te 3 tygodnie zmieniać żywienie całkowicie? Czy lepiej nie kombinować z niczym nowym, skoro koń stoi? (miała kiedyś kolkę i jestem trochę przewrażliwiona)
Jeśli by zmieniać to w co pójść? Wysłodki ? (tylko to bardzo może być problematyczne z podawaniem, więc chętnie bym wymyśliła coś innego jednak)
A może podawać pełnoporcjowo coś w tym stylu : http://animalia.pl/produkt,26536,508,hilight-horse-pony-mix-20kg.html ? plus np. sieczka.  A jak jestem to wysłodki podać jako 4 posiłek sama? Po 40 minutach stępa mogę chyba podać od razu wysłodki, prawda?
Ktoś coś poradzi? I trochę zbaczając z tematu, weterynarz zasugerował, że może bym mogła podać jakiś syrop na uspokojenie na czas stania. Może ktoś coś wie i mógłby się wiedzą podzielić? zależy mi na czymś co by było wyciszające, ale nie działające jakoś super długofalowo, bo nie chcę żeby zaczęło działać jak zaczniemy właśnie wracać powoli do pracy.
Oo, że ja o Saracenie nie pomyślałam! Jesteśmy na Sporcie Saracena teraz, mam bardzo dobrą opinię o ich paszach. Dzięki  :kwiatek:

Czy Pavo Nerv Control moźna podawać w trybie ciągłym? W sensie przez te całe 2 miesiące? Co do innych uspokajaczy znalazłam info że np nie należy przekraczać 3 tyg i zaczęłam się zastanawiać...


Ja jednemu nadpobudliwcowi podawałam Nerv Control na zmianę ze zwykłym magnezem i było widać różnicę. Sprawdzę Ci w weekend, czy są zalecenia odnośnie iloczasu podawania Pavo, a co do pasz, to moi aresztanci stali na granulacie i musli Baileysa, podawałam również Besterly Coldmix i oba zestawy mogę szczerze polecić.
Nikas przy aresztach boxowych trzeba uciąć wszystko co energetyczne i ma dużo białka - owies, otręby.
Na ich miejsce dać "zapychacze" z dużą ilością włókna, polecam wysłodki i np sieczkę z Dodsona Safe & Sound
(droga ale bardzo wydajna)
A ktoś stosował może to już? Albo może ktoś rzucić okiem na skład? http://animalia.pl/produkt,29954,baileys-keep-calm-wyslodki-buraczane-niemelasowane-20kg.html
[quote author=Moniqa link=topic=25.msg2290639#msg2290639 date=1423696823]
Oo, że ja o Saracenie nie pomyślałam! Jesteśmy na Sporcie Saracena teraz, mam bardzo dobrą opinię o ich paszach. Dzięki  :kwiatek:

Czy Pavo Nerv Control moźna podawać w trybie ciągłym? W sensie przez te całe 2 miesiące? Co do innych uspokajaczy znalazłam info że np nie należy przekraczać 3 tyg i zaczęłam się zastanawiać...


Ja jednemu nadpobudliwcowi podawałam Nerv Control na zmianę ze zwykłym magnezem i było widać różnicę. Sprawdzę Ci w weekend, czy są zalecenia odnośnie iloczasu podawania Pavo, a co do pasz, to moi aresztanci stali na granulacie i musli Baileysa, podawałam również Besterly Coldmix i oba zestawy mogę szczerze polecić.
[/quote]

Przeczytałam to co na opakowaniu jeszcze raz i niczego o czasie podawania NervControl, ale na stronie Pavo znalazłam coś takiego:
Frequently asked questions

How should horsefeed be stored?

Does any Pavo product consist of substances relevant for doping?


When will I notice an effect, when I start feeding NervControl
A
Normally you will notice an effect after a couple of days. In some cases it might take 2 to 4 weeks to have a noticeable effect. When you are satisfied with the effect of NervControl you can feed it permanently as part of the daily diet.

Can I feed NervControl permanently or is it a course of treatment?
A
When you are satisfied with the effect of NervControl you can feed it permanently as part of the daily diet. Normally you will notice an effect after a couple of days. In some cases it might take 2 to 4 weeks to have a noticeable effect.


Szukam podpowiedzi  :kwiatek:
Otręby ryżowe Maxi Rice prawdopodobnie nie będą już dostępne na polskim rynku  🤔mutny🙁jestem po rozmowie z dystrybutorem )
Upolowałam ostatni worek dzięki uprzejmości mksklep. Szukam dla nich równie dobrej jakościowo alternatywy w granulacie.
Poproszę o opinie osoby, które karmiły Equi Jewel. Czy są równie chętnie zjadane i czy widać po nich podobne efekty jak po Maxi Rice? I czy warte są swojej ceny?
Z góry zaznaczam, że mimo najszczerszych chęci nie zdecyduję się na Pro Linen, bo mój wybredny koń nie chce jeść ich produktów  🤔


[quote author=Marti^^ link=topic=25.msg2291443#msg2291443 date=1423761014]
wprowadzić Day Complex więc czekam niecierpliwie na opienie 😉
[/quote]

Karmię od kiedy ta pasza weszła jako nowość. Pellet, drobny, ładnie pachnie. Mój koń wcina jak głupi, kupiłam bo schudł po przeprowadzkowym stresie. W ciągu dwóch miesięcy odbudował to co stracił. Dostaje litr owsa na śniadanie i kolację do tego do kolacji Day Complex (po 2-3 garści dosłownie), wysłodki i otręby. Energii mamy aż za dużo 🙂
asds   Life goes on...
17 lutego 2015 10:09
Nikas


Własnie kupiłam worek tej nowości Baileysa, ale to dopiero zacznę skarmiać jak skończę ich  Fiber Beet.
Chcę wprowadzić do diety jęczmień.
I teraz zasadnicze pytanie - jak długo powinno się go moczyć?
Czy lepiej zalewać zimną czy gorącą wodą? ma to jakiś wpływ?
Czy równie dobrze sprawdzi się zalewanie wrzątkiem przed podaniem?
Cobrinha, jeśli masz dostęp do gniotownika to nie musisz moczyć
Jaśli nie masz, to moczyłabym z 10 godzin... to jednak twarde ziarno...
Z wrzątkiem nie sprawdzałam, ale nie wiem czy to zdrowe dla wszelkich witamin zawartych w ziarnie...
_Gaga, wielkie dzięki.
Niestety gniotownika brak. Kiedyś z ciekawości próbowałam owies moczyć, i mimo moczenia przez całą noc był nadal tak samo twardy ehehe.
Klusek nie za dobrze znosi owiec, ale muszę coś mu dodać do paszy bo pary brak - z drugiej strony jęczmień bardziej tuczący co w naszym wypadku nie jest wskazane 😉
Potrzebuję pomocy. Przekopywałam wątek i radziłam się wyszukiwarką, ale znalazłam posty z 2011 i może od tego czasu coś już się zmieniło 😉

Mam źrebną klacz (8 miesiąc) i zastanawiam się nad jakąś paszą jako dodatek do owsa. Rozglądałabym się też od razu za czymś dla źrebaka - w końcu to już bliżej jak dalej, jeśli wszystko - tfu, tfu - pójdzie dobrze 😉
Oczywiście atrakcyjne cenowo jest Besterly, ciekawe wydaje mi się St Hippolyt - Equilac Zuchtstutenfutter, a potem Fohlen Gold, słyszałam o Pavo, że jest ok. Zastanawiałam się nad Saracenem, ale ma dodatek owsa, więc odpada.

Jakieś sugestie, opinie? :kwiatek:
asds   Life goes on...
19 lutego 2015 15:37
Maea

Podobno fajne jest musli Marstalla dla ciężarówek.

http://animalia.pl/produkt,27607,marstall-zuchtmusli-20kg.html


No i musli na potem dla dzieciątka:

http://animalia.pl/produkt,20481,marstall-fohlenmusli-20kg.html

Ile docelowo podawać paszy Hilight Improver Conditioning Mix, aby nie przesadzić a osiągnąć pożądany efekt? 1kg, 1,5kg czy może więcej?
mam pytanie - "mojemu" jak postoi dzień-dwa zaczynają puchnąć pęciny i pod nimi. nie mocno, ale jednak, a jak trochę się porusza, to opuchlizna schodzi, ale potem nawraca, i tak w kółko. Właściciel pensjonatu to hodowca starej daty i jedyną właściwą i najwłaściwszą paszą jest dla niego owies - na tym stoi 15letni delikwent o którym mowa 😉 i teraz, czy przyczyną puchnących nóg może być przebiałkowanie i nie radzenie sobie z tym wątroby? z góry dzięki za pomoc  :kwiatek:
asds, dzięki, tylko Marstall, podobnie jak Saracen (polecany mi na PW) ma owies w składzie, a ja potrzebuję paszy jako dodatek do owsa (pół na pół?). Porównywałam składy St Hippolyt, Pavo i Besterly i ta pierwsza firma zdecydowanie ma fajniejszy skład.
Maea, ja hippolyta nie lubię bo jest mocno melasowany i zapachowy. Tak sztucznie. Polecam Beserly lub Pavo. U nas w stajni kobyła dostawała Pavo.
A ja polecam Hippolyta, dzięki temu że klejący nie pyli się wcale. Jak na mój gust pachnie ziołami  😉 Do tego jest duży wybór pasz bez owsa. Wróciłam po paru sezonach z Saracenem bo mi konie ostatnio średnio chciały jeść paszę. Tylko sieczki nie zmienię z Dengie, wygrywa zdecydowanie z tą Hippolytową  😉
Moon   #kulistyzajebisty
19 lutego 2015 19:38
Dla mnie Hippolyt pachnie przeobłędnie ziołami! Ćpam za każdym razem otwierając pudło z paszą...  😜
lovesunrise tylko stopniowa zmiana diety mogłaby dać Ci miarodajną odpowiedź ... ja odkąd suplementuję wysłodki otrębami ryżowymi a nie pszennymi problem puchnących nóg Nam zniknął, natomiast w sezonie pastwiskowym potrafią bardzo mocno napuchnąć w niektóre dni, więc u mnie to ewidentnie sprawa białka (kiedyś tez dodawałam lucernę i przy nawet niewielkiej ilości wszystko odzywało się w nogach). Z marnego i krótkiego doświadczenia wiem też że starszym koniom mogą po prostu puchnąć nogi, zależy jak koń był wcześniej użytkowany i w takim przypadku świetnie sprawdzają się ochraniacze magnetyczne zakładane na noc, jednak najpierw wyeliminowałabym czynnik żywieniowy 🙂
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
19 lutego 2015 22:00
A ja w końcu dostałam sieczkę z Havensa i bardzo mi się podoba, a Ryżolino wcina, aż mu się uszy trzęsą w końcu 😅!
mam pytanie - "mojemu" jak postoi dzień-dwa zaczynają puchnąć pęciny i pod nimi. nie mocno, ale jednak, a jak trochę się porusza, to opuchlizna schodzi, ale potem nawraca, i tak w kółko. Właściciel pensjonatu to hodowca starej daty i jedyną właściwą i najwłaściwszą paszą jest dla niego owies - na tym stoi 15letni delikwent o którym mowa 😉 i teraz, czy przyczyną puchnących nóg może być przebiałkowanie i nie radzenie sobie z tym wątroby? z góry dzięki za pomoc  :kwiatek:

Tak, jest to możliwe, ale jak napisała wcześniej lovesunrise może to być spowodowane wcześniejszymi przeciążeniami wynikającymi z użytkowania. Jeśli znasz historię konia i możesz to wykluczyć, spróbowałabym zmiany diety, choć wiem, że przy "twardogłowych" hodowcach starej daty może być to dość... trudne 😉 Jeden z nich, dobrze mi znany, na prośby o podawanie koniom paszy niskoenergetycznej, podawał ją i owszem. W charakterze deseru po solidnej dawce owsa  😁
Chodził w lekkim sporcie, ale jednak, wiec jest to też możliwe 😉 omówię temat zmiany diety, ale jednak zaczynam w to trochę wątpić, bo w okresie pastwiskowym, a co za tym idzie dodatkowym białkiem, kiedy kon dostawał porównywalne dawki owsa do obecnych, nie obserwowałam tego problemu. Jest taka możliwość, że nogi mogą puchnąć na okres zimowy, kiedy kon wychodzi na padoki, ale jednak ma mniej ruchu niż zawsze? I dzięki bardzo wszystkim za pomoc 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się