własny ośrodek - krok po kroku

mam nadzieje że pomożecie
chce otworzyć własną stajnię, ale taką z hipoterapią i rekreacją, powiedzmy że mam budynek, mam łąki
i co teraz??

gdzie iść, jakie pozwolenia potrzebne??

czy są jakieś rozporządzenia odnośnie wysokości stajni czy szerokości przejść??

będę wdzięczna za każdą odpowiedź :kwiatek:
ooo bardzo chętnie się dowiem gdzie to w okolicach Oświęcimia szykuje się coś nowego :> 😀
Nakatarzynka rozpocznij od przeczytania norm w budownictwie dla zwierząt, tam są podstawowe parametry techniczne. W miarę możliwości pojeździj po stajniach, pooglądaj co i jak jest zbudowane, z jakich materiałów. Porozmawiaj z właścicielami o ich rozwiązaniach technicznych i pytaj co by zmienili u siebie (czyli co się nie sprawuje dobrze).
Założenie działalności zaczynasz w Urzędzie Gminy. Masz uprawnienia instruktora? Hipoterapeuty? Jeśli nie to postaraj się o nie.
Rozeznaj ceny w okolicy, daj reklamę w necie i lokalnej prasie i do dzieła 🙂
że najpierw do Urzędu Miasta to wiem, ale czy potrzeba jeszcze jakieś dodatkowe pozwolenia?? czy ktoś mi sprawdzi czy boksy maja takie a nie inne wymiary?? dodam że to będzie modernizacja budynków a nie budowa od podstaw

hate me! oj jeszcze trochę czasu minie, i mam nadzieję że się otworzy 🙂 a Ty gdzie teraz jeździsz??
Nakatarzyna są normy unijne co do wymiarów boksów i oświetlenia. Jeśli kiedyś jakiś "życzliwy" naśle Ci urzędników to będą latać z miarką. Jeśli masz na terenie zabudowy rolnej te budynki, to pozwoleń dodatkowych nie trzeba, jeśli w mieście to owszem. No i warto ułatwić sobie życie w obsłudze zwierząt. Więc zmierz korytarz, zastanów się jakie drzwi zamontować, gdzie umieścić paszarnię, a gdzie siodlarnię.
Czasem brak przemyślenia przy inwestycji potem się odbija i spotkałam się z stajnią, gdzie w jednym pomieszczeniu był owies i pasze treściwe oraz sprzet. W efekcie wszystko było makabrycznie brudne.
no wiem,wiem, od jakiegoś czasu siedzę na interenecie i oglądam stajnie oraz zwiedzam wszystkie w okolicy, zresztą sama przez kilka się przewinęłam i pewne pomysły mam, tylko chciałam wiedzieć jak to formalnie wygląda 🙂

dzięki za odpowiedź  :kwiatek:
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
09 marca 2015 22:05
Czy jest na forum osoba biegla w przepisach dotyczacych otwierania osrodka? Mam pare pytan zwiazanych z formalnosciami i potrzebuje pomocy. :kwiatek:
Witaj,
Dużo ciekawych informacji w przystępnej formie:

http://hij.com.pl/wskazania-przed-rozpoczeciem-budowy-osrodka-hippicznego/
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
10 marca 2015 08:22
Dziekuje, choc niewiele mi to pomoglo. Potrzebuje osoby, ktora wie gdzie i jak sie udac, gdzie zglosic, co jest wazne, co przygotowac z papierow itp.
To wypisz dokładnie swoje pytania - postaram się odpowiedzieć na te na które znam odpowiedzi 🙂
Jeżeli Ty lub rodzice są rolnikami i nie będziesz korzystała z funduszy unijnych to jak sobie zrobisz tak będziesz miała. gdy będziesz korzystała z funduszy unijnych a warto na przykład na gospodarstwo agroturystyczne to musisz zachować pewne normy odnośnie utrzymania zwierząt. Skontaktuj się z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa która jest w każdym powiecie, tam są doradcy którzy pokierują Tobą obojętnie czy jesteś rolnikiem czy nie.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
20 marca 2015 09:30
Caly problem polega na tym,ze teren jest w miescie. co prawda to juz wylot ale jednak.
A ile jest tego terenu?


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się