Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Jaka pasze polecacie dla 9miesiecznego zrebaka?  :kwiatek:
13 letni xx, od jakiegoś czasu matowa sierść i od zawsze słaby ogon, polecacie może siemię lniane ? Znajoma daje nie gniecione, same do moczonego owsa codziennie przez tydzień po łyżce stołowej, potem tydzień przerwy i jeszcze raz, co o tym myślicie 😉 ?
Tsezar, znajoma nieszkodzi koniowi, bo zwiazky cyjanowe w takij ilości nieobrobionego siemienia występują rzeczywiście w malutkiej dawce. Nie pomaga również, bo łyżka stołowa czyli ok 8 gr siemienia lnianego dziennie na 450 - 600 kg konia nie ma kompletnie żadnego wpływu. Poza tym siemię nie obrobione termicznie nie jest przez konia dobrze trawione, czyli nie wchłania się...
Generalnie siemię to dobry pomysł, ale gotowane lub zmielone i zaparzone. Ilość też ma znaczenie.
Dodatkowo poleciłabym suplement z biotyną, miedzią i cynkiem (officinalis), lub ogólne witaminy (Chevinal Plus)
Tak jak _Gaga polece Chevinal, ta biotyna z officinalisa tez jest super, koń lśni jak szalony (ja teraz akurat nie daje).
Mój xx jak był po klinikach, leczeniu, wrak nie koń to w ruch poszedł chevinal, teraz od lutego olej lniany pro-linen (plus dostaje pasze, wysłodki, otręby ryżowe) i ogon ma niesamowity jak na xx. Polecam taki zestaw. Siemie tez sie sprawdza oczywiście
Mój waży około 540, ile w takim razie powinien dostawać? jak często ? i najważniejsze, jak to gotować 😀 ? Chevinal z chęcią wypróbuję ( o taki chodzi ? http://animalia.pl/produkt,10398,515,foran-chevinal--5l.html )
Potrzebuję pomocy w doborze sieczki.
Klacz 7 lat, chodzi maksymalnie 5-6 razy w tygodniu, na brak energii nie narzekamy. Od kwietnia/maja do końca sezonu trawowego jest na dobrej jakości trawie. A chodzi mi o sieczkę żeby spowolnić proces przeżuwania. Kobyłka wcina 1,5 miarki owsa z marchwią, jabłkiem czy burakiem w tempie odkurzacza to jeszcze obdarza zawartością swojego pyska wszystko w promieniu paru metrów 🙂. Swoją drogą do zasiewów nadawałaby się idealnie  🤣. Pasze treściwą dostaje 2 razy dziennie - tak jak napisałam wczesniej - z jakism owocem/warzywem plus z Hoevelerem Reformin Plus. Kopyta są spoko, sierść sie błyszczy, problemów skórnych też nie ma. Szukam czegoś co nie doprowadzi do przebiałkowania - szczególnie w okresie pastwiskowym - i nie spowoduje że koń będzie zasuwał jak struś pędziwiart. Chodzi mi głównie o wydłużenie czasu przeżuwania i wsadzenia nosa w michę. Kamienie w żłobie, czy żłób z prętami nie dają zamierzonego efektu 🙂
Ktoś coś?  :kwiatek:
Flinston
W zasadzie każda prawie sieczka. Skoro chcesz aby nie miała dużo białka - to unikaj takiej z lucerny czy jej dodatkiem. Jak nie ma też mieć energii to taka bez oleju, chociaż nie wiem czy nawet sieczka z dodatkiem oleju może w jakiś istotny sposób dodać koniowi energii. Sporo chyba trzeba było by jej podać. 😉  Najlepiej patrzeć po prostu na składy i poziom białka czy energii w danej paszy, jeśli jest to dla Ciebie istotne.
Cała reszta zależy od zasobności portfela i upodobań. Są sieczki z ziołami, są z owocami, są ze słomy, są z siana, są i pewnie mieszane, kto co woli. Każda z nich jest włóknem, więc spowolni jedzenie.
Możesz spróbować też łuski słonecznika, ona też wypełnia, spowalnia jedzenie. 😉
Z tego co przeglądałam to mi się najbardziej "podoba" ta - kobyła brzydliwa nie jest, mam nadzieję że też doceni moje upodobania: [[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Sieczka-Podkowa-%E2%80%9ERelaks-%E2%80%94-bez-lucerny-Uwaga-10kg/648[[a]] z tego co słyszałam pan Podkowa nie ma negatywnych opinii o swoich produktach  🙂
Gillian   four letter word
10 marca 2015 16:11
Flinston, jakieś by się znalazły 😉 ja relaks kupuję staruszkom moim, jedzą aż się uszy trzęsą, łącznie z Paniczem co jest "ponad to" 😉
Właśnie było kilka negatywnych opinii o Podkowie. Osobiście zamawiałam raz  też na promocji akurat chyba ,,senior" i byłam bardzo zadowolona. Dobrej jakości, nie pyląca, pachnąca, koniowi smakowało. 😉
Co polecacie aby móc podać dodatkowo ale nie przebiałkować?. Konik 150 wzrostu. Bardziej kuc niż koń. Pogrubianej budowy. Zaznaczam, że owies mu dupsko roznosi  😉
Obecnie rano dostaje pół kg owsa, po południu garść na odczepkę kiedy inne dostają. Na podwieczorek wysłodki- niewielkie wiadereczko i wieczorem pół kg musli dla koni mało pracujących plus dwie garście sieczki.
agunia_aramis, w czym chcesz koniowi dodatkowo pomóc?
[quote author=agunia_aramis link=topic=25.msg2311552#msg2311552 date=1426031451]
Konik 150 wzrostu. Bardziej kuc niż koń.
[/quote]
To już koń  😉
_Gaga trochę podtuczyć.Liściu patrząc na niego to taki powiększony kuc.
Poszukaj jest wątek ,, co zrobić żeby koń przytył/schudł" 😉
Swoją drogą kucykowatego konia zazwyczaj nie jest trudno utuczyć.
Pomocy  🙇 No i mam zagwozdkę  😵  Na podtuczenie pięciolatki ( raczej z tych wąskich-szczupłych) Hilight Improver czy Pavo Cerevit ? Oprócz tego owies. Byle  styków kobyle nie przepaliło w głowie i nie odpaliła wrotek  😵
Pomocy  🙇 No i mam zagwozdkę  😵  Na podtuczenie pięciolatki ( raczej z tych wąskich-szczupłych) Hilight Improver czy Pavo Cerevit ? Oprócz tego owies. Byle  styków kobyle nie przepaliło w głowie i nie odpaliła wrotek  😵

Jak zawsze wysłodki na upartego  😅
klusek, polecam to:
http://pro-linen.pl/pro-linen-day-complex-pasza-pelnoporcjowa-dla-koni/
Karmię tym trzeci miesiąc, moim zdaniem świetna pasza, super skład, przystępna cena. Kobyła raczej z tych trudnych do podtuczenia i wybrednych a to wciąga nosem i ładnie się zaokrągliła 🙂

Gillian   four letter word
12 marca 2015 10:00
Alaska, a ja przechwaliłam, wczoraj otworzyłam nową paczkę Seniora, nasypałam do żłobów. Konie podeszły, pomemlały i poszły jeść siano 🙁
Racjonalna   Patrz w niebo, ale uważaj na kupy
12 marca 2015 16:55
Ja z powodzeniem stosuję ostatnio sieczkę Dengie "Alfa-A Oil" i jestem z niej strasznie zadowolona 🙂 Widać, że wyraźnie przybrał na masie mięśniowej odkąd ją stosuję (kończymy już 1 worek) przy oczywiście regularnym treningu 🙂
Pomocy  🙇 No i mam zagwozdkę  😵  Na podtuczenie pięciolatki ( raczej z tych wąskich-szczupłych) Hilight Improver czy Pavo Cerevit ? Oprócz tego owies. Byle  styków kobyle nie przepaliło w głowie i nie odpaliła wrotek  😵


Moja kobyła jest z tych odpalających wrotki i z nerwusów, 6-latka, po Hilight Improver - świetnie nabrała masy mięśniowej, wygląda zdrowo, a nawet powiedziałabym ze sie wyciszyła. Zdecydowanie jej to musli służy, w stajni 6 innych koni na tym śmiga ( jako drugie karmienie  + owies gnieciony, siano) - na prawdę po każdym widać poprawę, a różnorodność olbrzymia - ogier, klacze, wałachy wiek od 4-9 lat, trening rekreacyjny po wysoki sport. Wcześniej cześć była na D&H Conditioning , też ładnie wyglądały, za to cena 2xrazy wyższa, po  Spillers Conditioning siwy wyglądał bardzo źle, ale to tez kwestia indywidualna co któremu zwierzakowi służy.

Ja z czystym sumieniem moge polecić Hilight 🙂 Przy treningu ładnie sie rozrastają, budują, przy lekkiej jeździe potrafią sie na prawdę szybko zaokrąglić  😂
Zastanawiam sie tez nad musli tej samej firmy, niskoenergetycznym, ktoś miał z nim styczność, karmił jako uzupełnienie diety owies, siano?
:

http://animalia.pl/produkt,26536,508,hilight-horse-pony-mix-20kg.html
shade Dziękuję  :kwiatek: Jeszcze tylko tak zapytam jaką ilość podawałaś? U mnie też będzie to dodatkiem do owsa gniecionego własnie 😉
U nas w stajni są standardowo dwa karmienia - rano i wieczorem, konie prywatne w treningu maja sypane właśnie musli w południe wymyrdane z ewentualnym dodatkami witaminowymi (to musli jest o tyle fajne ze nie jest suche, dobrze sie w nim przemyca wszelakie proszkowe dodatki 🙂 ) - 1 solidną miarkę z czubeczkiem,  dwa smoki a nie konie w intensywnym treningu dostawały 1,5 😉
shade Dobra w takim razie ja swojej na poczatek będę dawać 1 kg  😉 zobaczymy jak zareaguje  🙂
Może mi ktoś powiedzieć, czy można podawać wysłodki z otrębami 2-3 latkom? Wolę się upewnić czy nie ma jakiś przeciwwskazań. 😉

No i jaką paszę podać, 3 letniemu ogierowi, który niebawem przyjdzie z biegalni do boksu, chciałabym go po pierwsze trochę podtuczyć, a po drugie dać mu coś co wspomoże jego wzrost... Istnieje coś takiego?
Zastanawiałam się nad Hilight Improver, ale może jest coś lepszego?
Może jakiś suplement?  👀 Mega Base?
Na pocieszenie - nasz stajenny chudzielec, duży koń SP, 9 latek, 170 cm - odkarmiany na zasadzie - codzienna porcja owsa + siana bez zmian, a do tego dodatkowe karmienie 1,5 miarki musli - bardzo się poprawił już po 3 tygodniach, co dla mnie jest rekordowym tempem, po dwóch miesiącach - wyglądał super.
Moja stoi na 2/3 dziennej racji owsa, dostaje miarkę musli czubatą - i nic się 'dodatkowo' nie gotowało pod kopuła - zdecydowanie lepiej zamienić cześć owsa na musli powoli uwalniające energię 😉  Na zawodach karmiłam owsem na 3 karmienie ( a to raptem 4-dniowy pobyt)  - taki dynamit miałam pod tyłkiem, że nie wiedziałam czy szczęśliwie ukończę przejazd czy mnie kobyla gdzieś zgubi :P

🚫 swoją  drogą testuje teraz magnez, zobaczymy czy pomoże na wyciszenie, ale jak Twoja tez lubi czasem różki pokazać i odpala wrotki pod byle pretekstem - może warto spróbować? 🙂
U mnie raczej sprawa tego typu że mam dziewczynę które dzierżawi ze mną kobyłkę i ona przyjeżdża środa-piątek-niedziela. Ja bywam różnie bo mam trochę utrudniony transport czasem wpadam raz w tygodniu czasem dwa. Nie chce po prostu żeby kobyła odpaliła wrotki pod dziewczyną 😉  Tak to raczej problemów z nią nie ma  😉 Nigdy nie miałam doświadczenia z musli bo swoje poprzednie konie zawsze karmiłam granulatem więc w tym temacie jestem zielona  🙄
klusek, musli różni się od granulatu jedynie sposobem przerobu... niczym ponadto. Dobierajac paszę patrzy się na całkiem inne parametry niż forma granulat - musli. Forma tak na prawdę zależy od tego co konkretny koń woli jeść...

shade, na temat Hilight Horse & Pony Mix są w tym temacie opinie średnio co 2 strony...
Gazella   Uwielbiam czyścić siwe konie ;)
13 marca 2015 10:05
Witam, przyjechał do nas wczoraj 10 miesięczny kucyk, trochę zaniedbany. Co polecacie dla niego na poprawienie ogólnego stanu i poprawienie sierści? Nie mam żadnego doświadczenia w karmieniu kucyków.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się