wrzody żołądka

rozmawialam wlasnie z wetem na ten temat bo dla mnie to byla pierwsza mysl, ale on mnie uspokoil ze inaczej atak by wygladal ze tarzala by sie ze to wielki bol dla konia, do tego bardzo by sie pocila i temp by sie podniosla wiec mowil ze poki co jakies wieksze zapchanie  slepego czy skret jelit to nie jest no ale ja tam obserwuje bacznie
U tamtej klaczy objawy były delikatne.
Przy zatkaniu jelita ślepego- oglądanie się na boki i leżenie, czasem przewrócenie z boku na bok, tętno 40-45.
Przy skręcie okrężnicy- objawy bardzo podobne, jedyną różnicą było to że przy leżeniu wyciągała głowę jak najdalej w przód i tętno 70. Dopiero po 2-3 godzinach zaczęła się naprawdę tarzać i rzucać.

A zatkanie jelita ślepego może być wtórne i pierwotne z tego co pamiętam, to nie jest tak że nagle się zatyka i potwornie boli- oczywiście taka opcja też jest, ale nie jest to jedyna opcja z możliwych.
dlatego jestem z wetem pod tel bo i takie mysli mam w glowie, u nas wczoraj tetno bylo 38 i osluchowo "cos" tam slychac bylo, dzisiaj juz kal byl rzadszy i lepiej jej z oczu patrzylo
Monnowot napisałam Ci pw. W razie pytań pisz śmiało Opisałam w bardzo dużym skrócie mój przypadek, ale i tak wyszło tego dużo. Zaczęło się niewinnie z bardzo lekkimi objawami, ale skończyło się tragicznie. Mam nadzieję, że pomogę.
Dzisiaj jest juz dobrze.. je, pije, skubie siano, nawet cora postepowala na oklep, mam nadzieje ze na dluzej.. czekam na omeprazol sprobuje dodac wiecej ruchu oczywiscie bezstresowego o ile tak sie da moze cos jeszcze wzbogace diete i albo sie wyleczymy albo nie.. czekam na odpowiedz dr biazik i najwyzej po omeprazolu zrobie kontrolna gastroskopie bo napisala ze mimo ze klacz miala I stopien owrzodzenia moze to bardziej ja bolec niz konia z wyzszym stopniem - kazdy kon ma swoj prob bolu, ew jeszcze zrobie badania krwi bo tez proponowala w strone panelu watrobowego ehh niech juz przyjdzie wiosna..
Gillian   four letter word
14 marca 2015 13:58
Monnowot, Dr Biazik - czyli jesteście pod dobrą, chyba najlepszą opieką.
Co do progu bólu - mój miał żołądek przeorany jak pole na wiosnę i nie pokazywał żadnych objawów poza chwilowym spadkami aktywności, miał "dzień leniuszka" a kolejnego dnia nie szło go zatrzymać. Poza tym normalny, okrągły koń. Musiało go boleć ale to taki koń co ze złamaną nogą nadal będzie szedł.

Pytanie za sto punktów - podczas podawania omeprazolu koń nie powinien chodzić pod siodłem, tak? (stęp, zakłusowanie parę min)
Gillian spotkalam sie z dwoma wersjami ze przy omeprazolu mozna pracowac normalnie a przy ranitydynie zero pracy a druga wersja ze przy omeprazolu tez sie stoi wiec juz jestem zielona
Gillian   four letter word
14 marca 2015 14:07
Kurde, zaczęłam regularnie stępować i znowu przerwa 🙁
u mnie dr.Biazik zaleciła prace.. oczywiście nie skoki 120, ale rekreacyjne jazdy jak najbardziej.
Gillian   four letter word
14 marca 2015 15:28
podczas podawania? bo właśnie gdzieś mi się po mózgu kołacze, że mówiła żeby nie jeździć ale oczywiście nie zapisałam i nie pamiętam. Ech, zadzwonię 🙂
tak, podczas podawania. Może u Ciebie jest inaczej, ze wzgląd na większe wrzody, nie wiem.. 😉 daj znać co pani Ania powiedziała 🙂
Gillian   four letter word
14 marca 2015 15:46
Shantowa, a mówiła kiedy skoki? 😉 byłam dziś na zawodach, nie ukrywam - rozmarzyłam się. W dodatku mam za płotem trenera i plac z przeszkodami. Serce aż łomocze, rozum mówi nie. Wiadomo, nie teraz, powoli, ale może kiedyś? czy to kiedyś w ogóle jest brane pod uwagę? nie mówię o wyjazdach co tydzień i grandziakach, 2-3 razy do roku P-N na spokojnie, do 40km od domu.
znacie konie z wrzodami, które wróciły do skoków?
znacie konie z wrzodami, które wróciły do skoków?


Tak, ja znam. Kuzynka ma konia wrzodowca, czynnie biorącego udział w zawodach i nie mający problemu.

Natomiast ja swoją panną do skoków wrócić już niestety nie mogę. Nerwowa jest strasznie, w ogóle miałem jej zredukować do minimum stres. Co jest bardzo trudne, bo koń po mega złych "rękach". Wizyty kowala  w tym nie pomagają.  Boję się żeby nie wróciły nam wrzody. Gniada źrebna, przez 3 miesiące prawie stała w boksie- kontuzja rzepki ( spacerki w ręku, wybieg w wielkości porządnego boksu ). Nie wspomnę, że czeka nas kowal i to już bo kopyta powinna mieć zrobione miesiąc temu. Ogółem skrzywdzony koń, ale nie ma porównania do tego jak jest teraz, a jaka była kiedy przyjechała 2,5 roku temu- wtedy bała się nawet słomy (!) 

Generalnie, koń wrzodowiec może wrócić do skoków w zależności od stopnia pobudliwości. 
Gillian   four letter word
14 marca 2015 16:47
mój nie jest pobudliwy, wszystko dusi w sobie i to jest problem.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
14 marca 2015 16:52
U nas w trakcie leczenia ranitydyna zero ruchu, a w trakcie podawania omeprazolu mielismy normalnie funkcjonowac 😉

a jesli chodzi o powrot do sportu, to w prawdzie nie skoki, ale ujezdzenie i po prostu na wyjazdach i zawodach podawac ulgastran
mój nie jest pobudliwy, wszystko dusi w sobie i to jest problem.


no to niestety...  🙁
Gillian   four letter word
14 marca 2015 19:09
a podawanie w okresie treningów/startów suplementów typu Pronutrin nie pomoże?
Pronutrin możesz podawać.

Jutro dowiem się co Ania ( moja kuzynka) podaje swojemu wałachowi i napiszę na Pw.
Gillian   four letter word
14 marca 2015 20:00
ok 🙂 dziwne te losy, jeszcze niedawno martwiłam się czy wróci z kliniki a dziś pytam o skoki. Ostrożnie bo ostrożnie, no ale pytam 😉
Gilianjak to sie mowi apetyt rosnie w miare jedzenia ;P
Gillian   four letter word
14 marca 2015 20:10
no żebym tylko nie przechwaliła kunia i nie planowała za wcześnie  🤦
Chciałam podzielić się opinią o paszy firmy Saracen Re-Leve z dodatkiem czarnej porzeczki. Mój bardzo wybredny wrzodowiec tę paszę je bardzo chętnie i zaczyna w końcu konkretniej przybierać na masie 🙂
A co polecacie dla zdrowego konia, ale bardzo przeżywającego zawody i starty. Osłonowo, bo boję się żeby sie w końcu wrzodów nie dorobił. Jak juz była mowa, Pronutrin wycofany, ktos polecał Derbymed. Cos innego jest jeszcze ?
Gillian   four letter word
16 marca 2015 11:07
Ulcosan 🙂
Gillian, to jest ten preparat Derbymedu, tak ?
Albo po prostu ulgastran, nie wiem czy to nawet nie najtaniej by wyszło
Gillian   four letter word
16 marca 2015 11:13
tak, Derbymed, ale właśnie widzę, że już go wymieniałaś.
Trochę pogadałam z właścicielami wrzodowców, sporo ludzi go baaaardzo poleca. Przymierzam się do kupna.

Cortaflex ma jeszcze preparat Uls Gard, ale jest kosmicznie drogi. Equimins też coś ma, z tego co pamiętam.
Dzięki dziewczyny.

Wpadło mi w oko jeszcze coś od Dodsona. Ulca Tonic: http://animalia.pl/produkt,19319,568,dodson-horrell-ulca-tonic-w-plynie-1l.html
Macie jakieś doświadczenia ?
Klami, pasze i suplementy Dodsona już nie będą dostępne w Pl.
Jeszcze jest Acid Protect Nutrilabsu. Ma ktoś jakieś doświadczenia? Przymierzam się do kupna, bo słyszałam bardzo pozytywne opinie..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się