Kącik Ujeżdżenia

Zorilla, jak to dobrze, że ktoś super ujął w słowa ten mechanizm, który tu się zadział. Serio - dzięki, ulżyło mi. Bo mi już ręce opadły. Mega nadinterpretacja, a w niektórych przypadkach to histeria nadinterpretacyjna 😉
Jakbyś zapomniała to cała ta żenująca dyskusja o otyłości zaczęła się od komentarzy dot. przejazdów konkretnej zawodniczki.
Nie dotyczyła problemu tylko osoby.
Zorilla, jak to dobrze, że ktoś super ujął w słowa ten mechanizm, który tu się zadział. Serio - dzięki, ulżyło mi. Bo mi już ręce opadły. Mega nadinterpretacja, a w niektórych przypadkach to histeria nadinterpretacyjna 😉


Jeżeli macie tu na myśli moją wypowiedź (a tak mi sie wydaje), to nie ma tu żadnej histerii, jest spokój i opanownaie. Oraz rezygnacja.
Każdy zapewne inaczej odbiera zamieszczane na forum wypowiedzi - jest to przeciez rzecz bardzo subiektywna - mój odbiór tej dyskusji był taki, a nie inny. I nastroił mnie do takiej właśnie, a nie innej smutnej refleksji. Przypomniały mi się przy okazji wypowiedzi potępiające w czambuł grubasy gnębiące konie, które padły w innych wątkach tego forum - może stąd nieco nadinterpretacji (ale na pewno nie histerycznej  :ke🙂
szemrana, i dotyczyła otyłości konia, a temat nadwagi u jeźdźca/jeźdźców wypłynął później i nie zauważyłam jakiejś grupowej agresji, czy ogólnego potępienia. Może jestem ślepa, a może po prostu nie traktuję tematu wagi jakoś szczególnie. Nie uważam, by w tym temacie należało być bardziej ostrożnym, niż np. w temacie krytyki garbienia się, czy siedzenia jak na kiblu.

Dziewierz, no to może przemyśl to po raz kolejny, czy warto zapamiętywać jako traumę i smutek hodować po wieki? Mam takie wady, na punkcie których jestem przewrażliwiona i gdyby ktoś je skomentował publicznie to zrobiło by mi się przykro, ale na pewno nie zostawiła bym tego w sobie "do zasmucania się w samotne wieczory", tylko po pierwsze stale nad nimi pracuje (pokonuję pewne blokady), a po drugie jestem w stanie odróżnić, czy interlokutorzy mają rację, czy pieprzą głupoty 😉 W przypadku pierwszych wracam do pracy nad sobą, a tych drugich należy ignorować 😀 Sorry za rady, jeśli nie masz ochoty ich czytać po prostu omiń mój post  :kwiatek:
Mi się już nawet wyjaśniać nie chce, bo i tak nie dociera.
Dziewierz, poczytaj sobie wątek o odchudzaniu, skoro przeszkadza ci nadwaga. Tyle.
kenna nie mam zamiaru smucić się po wieki - dzisiaj jadę do stajni, to pewnie zara zapomnę...  :kwiatek:

budyń powiem krótko - no weź nie bądź taka mądra.. 😉. gdyby od czytania sie chudło, to wszystkie byśmy były niczym Świtezianki 😁
Oczywiście że przeszkadza mi nadwaga, ale walka z nią nie jest łatwa, zwłaszcza kiedy się ma na głowie dom, dzieciaki, zwierzaki i katorżniczą pracę, a doba się nie chce wydłużyć.... i prosze mnie tu nie wypychac do innych wątków  👀
Niestety, z moich obserwacji wynika, że osoby, które nigdy nie mialy z wagą problemów, często nie są w stanie wykazać jakiegokolwiek zrozumienia dla tych "innych", powiem więcej, nie są w stanie ogarnąć, że to w ogóle może byc jakiś problem - i nie mam tu nikogo z forumowiczów na myśli, żeby nie było wątpliwości.

No po prostu zrobiło mi się przykro - że w ogóle taka dyskusja ma/miała miejsce. I tyle. I nie jest to kwestia zrozumienia czy niezrozumienia co też autor miał/nie miał na mysli..
Dziewierz, nic nie poradzisz na ostracyzm społeczny wobec osób o sporej tuszy, tak jest i koniec. Dla jakiegoś procenta osób ich "doznania estetyczne" stoją na czele priorytetów, ponad (często równocześnie głoszoną) "tolerancją". Czy się stoi czy się jeździ.
Często motywacją do kontaktu z końmi dla tych osób także są "doznania estetyczne" (koń to piękno wcielone) - stąd jeździec z tuszą przeszkadza bardziej niż ludź na krześle. Ups! Napisałam "jeździec". A to nieprawda!
Dziwnym trafem przeszkadzają wyłącznie pełne KOBIETY, mężczyźni (znacznie ciężsi) już nie.

Faktem jest, że tusza nie pomaga w jeździe konnej - sama o tym wiesz. Szczupłym jest dużo łatwiej. Ale to nie powód, żeby nie jeździć.
Wdech - wydech. "Wszystkich zadowolić nie sposób, ale wszystkich wk*ć to już łatwo" 🤣

Do wszystkich: poświęciłam czas na przypomnienie sobie zawartości "dyskusji" w "wątkach wagowych" - stąd takie wnioski.
Logiki tam malutko. X stron chrzanienia, jak to WAGA przeszkadza konikowi, a nagle, gdy bardzo ciężka(!) amazonka popyla *** - to wszystko ok - bo umie(!) jeździć. Kto wie, czy lekka otyłość Kolibri (wszak obiektywnie niezbyt zdrowa) nie jest właśnie rezultatem... krążących opinii. Że koń o masie x może nosić jeźdźca o wadze y. Czyli - jeśli jeździec waży y to koń MUSI ważyć x! Łatwiej konia utuczyć niż samemu schudnąć.
A gdy przychodzi do konkretów, to okazuje się, że:
a) jesteś facetem, to wszystko ci wybaczą
b) wybaczą także kobiecie, jeśli tusza nie wpływa znacząco na dosiad i użycie pomocy.

"Wszystkich zadowolić nie sposób, ale wszystkich wk*ć to już łatwo" lol

halo  👍
Ja jako kompletny praktycznie laik jeśli chodzi i ujeżdżenie, niestety oglądając Panią Izabele i Kolibrisa miałam wrażenie jakby kulka jechała na jamniku.. fakt, estetycznie słabo, technicznie? Nie znam się, ale o tak wielki podziw bo sama tyle co ona nie potrafię i pewnie nie będę 🙂
halo, coś się tak czepiła, że nikt facetom wagi nie wypomina? Płeć nie jest ważna. Pooglądaj sobie westowców. Hmm, parę miesięcy temu ktoś wrzucił filmik naprawdę tłustego gościa na aqh i było parę komentarzy na temat jego wagi. Ale nikt słowem nie pisnął, że nie wolno wypominać kilogramów. A tutaj napinka, wzajemne nakręcanie się i interpretowanie po swojemu, aby wyszło na czyjeś. No chore.
Dziewierz, ja nie mówię, że od czytania. Ale są tam dziewczyny, które też mają kupę na głowie, które też ważyły sporo i dały radę. Płakanie, że "ojoj jak ciężko" nic nie pomoże. No, ale tak łatwiej, niż faktycznie coś zrobić. Wiem, bo też mi ciężko się zmotywować, a mam kilka kg do zrzucenia - to tak a propos "zrozumienia dla innych" 😉 Ja rozumiem, serio. Ale od kilku lat jest wręcz moda na zdrowy styl życia i ludzie udowadniają, że serio się da. Choćby się waliło i paliło.
I to nawet nie chodzi o bycie fit, nie każdemu się taka sylwetka podoba, niektórzy lubią mieć więcej. No i super, gusta są różne, nie ma się co zamykać na jeden wzorzec. Grunt, aby sobie nie szkodzić, żyć zdrowo - a bycie GALARETĄ 😎 zdrowe nie jest.
Finito, bo wyjechałam z tematem w kosmos.
Przepraszam bardzo, czy na forum o koniach trafiłam pod dobry adres?
Mirinda tak, o ile nie zaglądasz do kółek wzajemnej adoracji. (I nie mówię o dyskusji wagowej.) Jest coś ujeżdżeniowego co chciałabyś wiedzieć?  😁 To możemy sobie pogadać choćby i na priv,bo tu o wszystkim,tylko nie o ujeżdżeniu

Kończmy offtopic,bi Ci,co o wadze w ujeżdżeniu wiedzą,to wiedzą,zaś Ci którzy mają inne zdanie-niech mają  😉
Taki przejazd pani Izy znalazłam na youtube:


Laik jestem, nie znam się więc powiem krótko, może to nie jest mistrzostwo świata, ale ja bym chciała tyle umieć co pani Iza. Do tego muzyka BARDZO mi się podobała. Kto się zna lepiej niż ja, a w tym wątku jest sporo takich osób, może coś więcej na ten temat powiedzieć, tzn technicznie czy ten przejazd był dobry, bo ja tego nie widzę, dla mnie jest ok. Mi się ogólnie ten przejazd podobał choć wydaje mi się że w konkursie tej klasy koń mógłby mieć bardziej podstawiony zad a wyższy przód. Co sądzicie?
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
18 marca 2015 10:00
Kaarina w większości konkursów do CC włącznie można jeździć bez ostróg i bez munsztuka.




Chyba masz nieaktualne informacje, bo ostrogi są obowiązkowe na każdym przejeździe.

A widzieliście już zmiany w programach? Dla mnie to jest totalne szaleństwo 😜

[url=http://pzj.pl/sites/default/files/przepisy/Tabela_zmian_w_nazewnictwie_i_numeracji_programów_ujezdzeniowych_2015.pdf]http://pzj.pl/sites/default/files/przepisy/Tabela_zmian_w_nazewnictwie_i_numeracji_programów_ujezdzeniowych_2015.pdf[/url]
Strucelka, ragulamin ujeżdżenia od 2 bodaj lat dopuszcza start bez ostróg w zawodach krajowych poza mistrzowskimi (Art. 2 pkt 14 Regulaminu). Wcześniej można już było startować w ślepych ostrogach.
No właśnie aż poszłam grzebać w regulaminie, bo wpis Strucelki mnie zszokował - uznałam, że tempo wprowadzania zmian jest ponad moje możliwości pojmowania. Ale nie, punkt 14 w regulaminie nie zmienił się 😉
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
18 marca 2015 11:41
Strucelka, to jest jakiś kosmos  🙄 jak dla mnie PZJ tak szleje, że odechciało mi się w ogóle w tym roku rejestrować...  🤔wirek:



I trochę się już pogubiłam... czyli nie wolno jechać z batem żadnego konkursu, tak?
xequus, raczej wolno. Podejrzewam, że arkusze są dopasowane tak, aby w konkursach mistrzowskich itp, tam gdzie jest zakaz bata - była możliwość punktów karnych ujęta. Bo ja dalej w przepisach takiej zmiany nie widzę - żeby był zakaz.
Dokładnie - arkusze są dopasowane stricte do konkursów misstrzoswskich. Nie widzę w tym nic dziwnego - łatwiej sędziemu coś skreślić (pominąc), niż dopisać.
_Gaga, myślę, że teraz jest zamieszanie, bo do arkuszy trafiło coś, czego wcześniej nie było 🙂.
Strucelka, to jest jakiś kosmos  🙄 jak dla mnie PZJ tak szleje, że odechciało mi się w ogóle w tym roku rejestrować...  🤔wirek:



I trochę się już pogubiłam... czyli nie wolno jechać z batem żadnego konkursu, tak?


10. We wszystkich zawodach z wyjątkiem MP, HPP, OOM, a także MMM i MR, o ile regulamin MR nie
stanowi inaczej, zawodnicy mogą startować z batem, którego maksymalną długość określają
przepisy dyscypliny ujeżdżenia.


120cm duże konie
100cm kuce
Mam pytanie do znawców tematu. W nowych arkuszach zmieniły się opisy dla sędziów. W tym opis kryteriów czegoś, co dotychczas odbierałam (i tak mnie uczono) jako sprawdzian samoniesienia (chwilowe oddanie wodzy). Teraz czytam o obniżeniu szyi i poszerzeniu ram, bez zmiany rytmu jak sądzę.
Co jest? Jakie interpretacje?
Ma być zmiana sylwetki w tym momencie, czy nie?
W ogóle zauważyliście to?
Ja też pominę dyskusję na temat zawodniczki,bo sama mam 8 kg do zgubienia.Powiem tylko tyle że dostałam ataku śmiechu przy wyciągniętych bo mało nie wyleciała z siodła.

Tak,tusza może ograniczyć ruch.Chcesz mieć obrazek jak Gal,czy Cornelissen czy Dujardin? Mówiąc brutalnie-bądź szczupły.Nie da się zrobić wyników za granicą będąc pulardą,bo obetną za estetykę,cały obrazek na tym traci.


Też zwróciłam na to uwagę. Nie chciałabym nikogo oceniać, ponieważ masa ciała to sprawa indywidualna, ale są pewne dyscypliny, w których nadmierna tusza zwyczajnie przeszkadza. W niektórych pomaga, jak np. sumo, rzucanie kulą, itp., ale ujeżdżenie chyba do nich nie należy. Ujeżdżenie jest dyscypliną elegancką, gdzie tzw. aspekt wizualny ma jednak spore znaczenie. Tak jak w balecie nie zobaczymy raczej otyłych tancerek, tak otyły jeździec na czworoboku, według mnie, psuje cały obraz. Poza tym, jak zostało to już słusznie zauważone, nadwaga może zwyczajnie przeszkadzać. Nie wspominając już o koniu, któremu trudniej jest wykonywać elementy programu i którego stawy są znacznie bardziej obciążone. Nikt nikomu nie każe dążyć do figury modelki, ale myślę, że uzyskanie prawidłowej masy ciała jest jednak w tym przypadku dość pożądane. 😉 Zwłaszcza, gdy ktoś chce jeździć na tym poziomie, poprawiać wyniki, itd.
co to za zarty z tymi programami? co to za programy D? pokasowali wszystkie moje ulubione programy 🙁
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
18 marca 2015 20:37
Zorilla, Moje też 🙁 a za to mam jakiś program z 5 zwykłymi zmianami zupełnieie bez sensu. Mówię tak z przymrużeniem oka, bo te programy są trudniejsze obecnie i chyba dobrze...
Arivle,a nie jedziesz w Aromerze rundy C? Tam się chyba nic nie zmieniło ? (a szkoda,nienawidzę programu ówczesnego C-3,jak jeździłam Ctki to omg jak musiałam to jechać to zgrzytałam zębami  😁 )
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
19 marca 2015 06:01
DressageLife, nie jadę Ctek, stwierdzilysmy, że jako pierwszy start w sezonie warto pojechać coś sprawdzonego. Szczególnie, że on stał prawie cały styczeń i luty bo przyplątała nam się kontuzja 🙁
Facella   Dawna re-volto wróć!
19 marca 2015 06:10
A gdzie są te nowe programy? Widzę tylko tabelę zmian i to wszystko. Nienawidzę strony PZJ, nigdy nie potrafię tam niczego znaleźć 😵
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
19 marca 2015 06:15
Facella, wchodzisz w zakładkę sport, a potem w ujezdzenie i tam masz kolejną zakladke pt. Programy
halo, w którym programie tak jest?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się