kącik zaprzęgowca

koniczkowatość no wiem, skumałem 😉 tylko tak mi się przypomniało.

Taka ciekawostka  - jestem pełna podziwu :

niom, te inne filmiki też super.

Taka ciekawostka  - jestem pełna podziwu :



lekko, równo, na delikatnych wędzidełkach 🙂 jest się czym chwalić 🙂 warto zapamiętać takiego hodowcę.
Dzisiaj równaliśmy plac z Ekwadorem 🙂 było super spocony biedulek widać że trzeba popracować nad kondycją z malutkim hehe 🙂
Kochani zaprzęgowcy zwracam się do was z prośbą o poradę: Otóż od niedawna jestem w posiadaniu zestawu łaciaty koń+ bryczka. Bryczka jest typową "peegerówką" taka na oponach od samochodu jaką się kiedyś jeździło objeżdżając pola. W poprzedniej pracy jeździłam  (a może raczej powoziłam końmi zaprzęgniętymi do... )maratonką. Owa maratonka miała dwa hamulce hydrauliczne.
Ten staroć co teraz mam nie ma nic. Nawet postojowego! Obiecałam sobie, że nie wsiądę na nią, dopóki czegoś nie wymyślę w związku z tym. Bardzo proszę was o pomoc jak tanio ale przede wszystkim skutecznie skonstruować hamulec do bryczki. U mnie na wsi gospodarz miał w wozie taki że jak ciągnął za wajchę do się, to ta napinała łańcuch, który był jakoś połączony z tylnim kołem, które to się blokowało. Jednakże większą robotę robił koń - oczywiście jak to na wsi bywa pojedynczy dyszel i pas na szyi...
Z góry dziękuję za podpowiedzi. :kwiatek:

Małgonia Zamiast robić patenty z hamulcem zrób dwa dyszelki. Upniesz do nich szory i  koń będzie sam hamował. Moim zdaniem hamulec potrzebny jest w maratonce lub w górach, bo tego wymaga specyfika terenu.  Podczas jazdy po płaskim, nie jest konieczny, gdyż i tak w razie problemów koni nim nie zatrzymasz.
Racja racja, a taki postojowy, jak mi się ludzie ładują do bryczki -  zwłaszcza ci znawcy którzy robią to "godzinami", jakby nie wiedzieli, że na bryczkę się wsiada na raz, tak żeby bryczka się nie bujała. Stękają sapią, trzeszczą przy tym wsiadaniu jakby na Mount Eeverest wchodzili, zwłaszcza stare baby w tym przodują. A ja tylko siedzę na koźle i zgrzytam zębami... Prr koniki, stójcie grzecznie jeszcze chwilkę wytrzymajcie prr...
[quote author=Małgonia link=topic=1168.msg2310623#msg2310623 date=1425924643]
Racja racja, a taki postojowy, jak mi się ludzie ładują do bryczki -  zwłaszcza ci znawcy którzy robią to "godzinami", jakby nie wiedzieli, że na bryczkę się wsiada na raz, tak żeby bryczka się nie bujała. Stękają sapią, trzeszczą przy tym wsiadaniu jakby na Mount Eeverest wchodzili, zwłaszcza stare baby w tym przodują. A ja tylko siedzę na koźle i zgrzytam zębami... Prr koniki, stójcie grzecznie jeszcze chwilkę wytrzymajcie prr...
[/quote]

poczekaj, poczekaj, tez bedziesz stara baba. Oczywiscie , gdy bedziesz miała szczęście i dozyjesz

Małgonia Zamiast robić patenty z hamulcem zrób dwa dyszelki. Upniesz do nich szory i  koń będzie sam hamował. Moim zdaniem hamulec potrzebny jest w maratonce lub w górach, bo tego wymaga specyfika terenu.  Podczas jazdy po płaskim, nie jest konieczny, gdyż i tak w razie problemów koni nim nie zatrzymasz.

może nie zatrzymasz (zależy jaki pojazd i jakie konie) ale że spowolnisz to na pewno :-)
jak dobre hamulce to blokują koła całkiem i koń sie już musi mocno uprzeć, żeby pociągnąć :-) zwłaszcza jeden koń
Magda Pawlowicz jeśli piszesz o hamulcu hydraulicznym, to masz rację, ale taki wsiowy z wajchą na jedno koło, to  nie bardzo.  Wszystko zależy od konia i sposobu jazdy.
LSW gdy będziesz miała nieszczęście  😉 i dożyjesz.
Małgonia ja mam sposób, nie wożę "starych bab"  😉 wystarczy, że stary dziad na koźle siedzi hi hi hi  😉
w poprzednim swoim roboczym wozie miałam własnie taką wajchę na jedno koło i całkiem skutecznie spowalniał całość (połączoną z jednym koniem ale solidnym ślązorem) dopiero na dużych zjazdach nie dawał rady :-) a jeździliśmy w trudnym terenie :-)
no to się nie mądrzę  👿 te które ja widziałem, to lipa była. służyły bardziej do tego by bryka się nie zsuwała jak stoi samodzielnie, zamiast kamienia pod kołem  😉
pewnie jak ze wszystkim: zalezy jakie to masz dobre i jakie zadbane :-) W końcu nie kazdy samochód ma działający ręczny 😂
Ja mogłam to jedno koło zablokować całkiem. Teraz niestety mam wóz bez hamulca ale u mnie jest praktycznie þłasko natomiast czasem do młodych koni to by mi się przydał!
Znajomy mi podpowiedział żebym sobie uwiązała na sznurku cegłę i będę ją zrzucać na postoju pod koło 😂 😂 Jak kotwicę.
[quote author=Małgonia link=topic=1168.msg2313775#msg2313775 date=1426282810]
Znajomy mi podpowiedział żebym sobie uwiązała na sznurku cegłę i będę ją zrzucać na postoju pod koło 😂 😂 Jak kotwicę.
[/quote]
Noooo pomysł przedni  😉 bardzo się nie lubicie?  😉
Eee nie to mój najlepszy kumpel jest ale koło koni to on tylko stał, kiedyś...
Lepsza będzie kotwica, albo wbije się w ziemię, albo zahaczy o drzewo. Żeby nie było szarpnięcia trzeba zamontować ją na gumie, lub na sprężynie  😀.
To fajnie wygląda, mam nadzieje że Stada będą wracać do takich zaprzęgów -
ale galop w zaprzęgu z ogierami... Szacun.
Misiek69 ale guma może odbić i powóz na bungee będzie skakał  😉
konikmorski stada to już raczej nie.... ale konkursy tradycyjnego powożenia się rozwijają 🙂 https://www.facebook.com/TradycyjnePowozenie
Coś mi się przypomnialo.... rozmowa z p Kaziem Andzejewskim z przed poł roku  🙂
-Panie Kaziu, kiedy najlepiej zacząć uczyć galopować konia w zaprzęgu?
- yyyyyyyy w zasadzie to najlepiej nie uczyć tego he he he  😉
konik123 - była kontynuacja dlaczego tego nie robić?  😁
konikmorski bo one i tak to umieją, a lepiej nie prowokować  🙂 szkoda, że nie widziałem wcześniej tej 9tki bo zapytałbym o prowokację x 9  🙂
konikmorski Co za fantastyczny film  😍
konikmorski Co za fantastyczny film  😍

I ten komentarz 🙂
Bryczka z RFNu kosztuje tyle co nowy Golf  🙂 Wieśwagen od zarania dziejów po wsze czasy  🙂
elwarka   . . . . . . SDG . . . . . .
18 marca 2015 13:54

A ja nie mogę się doczekać zamówionej maratonki  🏇  (nie będzie, co prawda z RFN-u, ale będzie kosztować tyle co Golf - tylko, że stary  😉  )

Do tego czasu koń dzielnie trenuje z oponą, bo poprzednia bryczka już sprzedana.
Kochani,
mam do was pytanie o szydło:
Jak to wygląda z technicznego punktu widzenia? Czy potrzebne są specjalne uprzęże, jakaś inna kompilacja lejcy? Czołowy ciągnie za dyszel? czy ma megaśnie długie pasy ciągowe? Ile koni może być w szydle? Czy np dwa i jeden to też jest szydło? A jak jest jeden + jeden to czołowy jest podczepiony do napierśnika tamtego? W takim razie jak z kopaniem się koni (w zastępie z jeźdzcami na lekcjach zdarza mi się krótka wymiana zdań🙂 Czy nie lepiej jest młodego konia przyuczać w szydle za starym, no bo instynkt stadny, bezpieczeństwo itp itd. I czy możecie zdjęcia dodać swoje wraz z cennymi uwagami i doświadczeniami?
Z góry dziękuję
wasza nigdy nie w temacie Małgonia 😡
W takim zaprzęgu kategorycznie nie powinny chodzić konie, które się kopią lub nie tolerują drugiego konia z tyłu - chyba że lubisz ryzyko  🤔wirek: - może być problem z zapanowaniem, zaplątaniem się w uprząż itp.
Żeby konie chodziły w szydle jeden za drugim muszą być bardzo dobrze ujeżdżone najpierw samodzielnie w singlu.
Szydło, to trzy konie, dwa w dyszlu i lejcowy. Dwa konie jeden za drugim to tandem 🙂  W szydło do dyszla podczepiany jest orczyk i do niego mocowane są pasy ciągowe.
elwarka   . . . . . . SDG . . . . . .
20 marca 2015 08:29
Szydło, to trzy konie, dwa w dyszlu i lejcowy. Dwa konie jeden za drugim to tandem

Niekoniecznie : tandem to zaprzęg parokonny w szydło : http://www.muzeumgalowice.pl/galopedia/zaprzegi/tandem

a ogólnie dla miłośników powożenia tradycyjnego bardzo ciekawa strona : http://www.muzeumgalowice.pl/galopedia/kategorie/zaprzegi
[quote author=konik123 link=topic=1168.msg2318436#msg2318436 date=1426785863]
Szydło, to trzy konie, dwa w dyszlu i lejcowy. Dwa konie jeden za drugim to tandem


Niekoniecznie : tandem to zaprzęg parokonny w szydło : http://www.muzeumgalowice.pl/galopedia/zaprzegi/tandem

a ogólnie dla miłośników powożenia tradycyjnego bardzo ciekawa strona : http://www.muzeumgalowice.pl/galopedia/kategorie/zaprzegi
[/quote]
Być może jest pewna dowolność w nazewnictwie, Danuta Nowicka przedstawia w swej książce schematy zaprzęgów , para jeden za drugim to tandem, a szydło to trzy konie.  Rys.27 str 73 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się