Własna firma - co i jak?

poważnie?

nie wiem dlaczego ludzie myślą, że firma to od razy lux - tak jak napisałam wcześniej
gdyby firma od 1 dnia była dochodowa wszyscy mielibyśmy firmy…
2 lata dokładania (albo na ewentualne zero)

TAK - DWA lata minimum
Dodo, jak najbardziej dwa lata zanim firma zacznie przynosić zyski. Ale fajnie by było jakby w ogóle coś się działo. A u mnie wszystko stoi. Przed założeniem firmy miałam więcej roboty, niż po jej założeniu. A koszty rosną i rosną, żeby w ogóle cokolwiek się działo...
Oświeci mnie ktoś kto może przeprowadzić szkolenie BHP ? Znajduje sprzeczne informacje, niektóre źródła podają, że może to być pracodawca lun wyznaczony przez niego pracownik, o ile posiada wiedzę merytoryczną i zaświadczenie.
Oświeci mnie ktoś kto może przeprowadzić szkolenie BHP ? Znajduje sprzeczne informacje, niektóre źródła podają, że może to być pracodawca lun wyznaczony przez niego pracownik, o ile posiada wiedzę merytoryczną i zaświadczenie.

Tu chyba zaświadczenie jest kluczowe. Podobno jest nawet kierunek studiów BHP . Chyba, że po deregulacji może ktoś przyuczony szkolić. Z tego co piszą w linku może.
http://asystentbhp.pl/art/kto-moze-prowadzic-szkolenia-okresowe-bhp/1#.Uybz68JOUic
equi.dream, tylko specjalista ds BHP. Jak masz przeprowadzić takie szkolenie, a nie masz takiego specjalisty na etacie to musisz wziąć kogoś z zewnątrz. My mieliśmy podpisaną umowę z firmą - przysyłała nam uprawnioną osobę na takie szkolenie jak się nazbierało pracowników do przeszkolenia 🙂
Czyli się na dziennik ustaw nie ma co powoływać w razie czego i lepiej wziąć firmę ? Bo teoretycznie nie ma określonych przesłanek jakie pracownik wyznaczony przez pracodawce musi spełniać:
(Dz. U. Nr 180, poz. 1860) § 10 ust. 2. Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu
Pytam jeszcze w miarę luźno, ale pomysł mi świta od jakiegoś czasu - czy jeśli prowadziłabym od czasu do czasu zajęcia z hipoterapii na własnym koniu (nie osobiście), to mogę wrzucić pensjonat konia w koszty? Jest jakieś ograniczenie jak wysoki dochód musiałabym uzyskiwać żeby taki dość spory koszt miesięczny uwzględniać w księgowości?
Nie, musisz udowodnić związek przyczynowo-skutkowy z osiąganym dochodem 😉
No dobra
to ja dołożę jeszcze troszkę pesymizmu.
3 lata żyliśmy z mężowskiej pensji.
Potem zaczęłam sobie wypłacać pensję - zależała i zależy od obrotu.

Zaczynałam z firmą od zera.
Był pomysł, był darmowy informatyk, był darmowy księgowy.
Był samochód o którym wiadomo było, że trzeba naciułać na nowy.
Zagryzałam zęby i się udało.
Milionerką nie jestem (i pewnie nie będę) ale śpię już spokojnie.
Mam takie (pewnie głupie) pytanie:
-jak ktoś ma jednoosobową firmę i zachoruje (na grypę) to zamyka, wiesza kartkę i sobie zdrowieje? Czy ma brać zwolnienie i sam je sobie wręczać? Podobnie z urlopem. Jak to jest?
🙂
Taniu
u mnie na początku (jak była jedna osoba) czyli ja ....
chorowanie nie wchodziło w grę 🙂 znaczy takie zwykłe chorowanie. Szło się do roboty i już. Branża taka, że "zawiesić" się pracy nie da.
Jak raz mnie dopadło zapalenie płuc mąż z synem wzięli urlopy i pracowali za mnie.
Na urlopie nie byłam przez pierwsze 4 lata.
Teraz już łatwiej ale ....urlop nie jest takim urlopem do jakiego przyzwyczaili się Ci, co pracują na etacie.
Nie ma dnia bez telefonu, bez pytań co z jakąś sprawą zrobić.

O pracownikach pisać nie będę - znalezienie kogoś "z głową" to żmudna droga usłana niewypałami, minami i lejami po bombach :P
szemrana: to wiem, tylko tak się zastanawiałam jak to jest formalnie. Wyczytałam, że zwolnienie można brać tylko nie wiem co dalej. Wysyłać do ZUS? A co do urlopu, to napisano, że nie działa tu kodeks pracy, czyli chyba się wiesza kartkę i jedzie. Nie wiem.
Wiesza się kartkę 🙂 Zwolnienie w ciągu 7 dni do ZUS. ZUS wypłaci chorobowe (o ile składki były w terminie i z chorobowym).
Pierwszy miesiąc chorobowego opłaca pracodawca chyba? Czyli przy firmie jednoosobowej się go nie ma... Pewności nie mam.


Rozbawilo mnie dziś to że płace zus od statystucznej pensji średniej krajowej do której nie bierze się małych przedsiebiorstw....
przy własnej działalności płacą za każdy dzień zwolnienia, do tego za te dni nie płacisz składki ubezpieczenia społecznego (tej największej)
przy firmie jednoosobowej chorobowe wypłaca zus od pierwszego dnia tylko przeważnie z dużym poślizgiem....
no i składkę społeczną pomniejsza się o dni zwolnienia
escada, mając firmę nie masz pracodawcy. Sama jesteś płatnikiem. Chorobowe będzie od początku (gdzieś w ciągu miesiąca) tylko... na pełnym ZUSie ok. 800 🙁 i jeszcze trzeba zdrowotne zapłacić. A na "początkującym" ZUSie - to już w ogóle 🙁 Ale na pełnym w razie choroby lepiej dostać 500 niż... jeszcze 600 musieć zapłacić 🙁
Przy zachorowaniu na miesiąc to lepiej się już zawiesić... -1000 od kosztów 😉
Chorobowe to 80% podstawy, podstawa przy pełnym ZUS'ie to ponad 2200, to jak to w końcu będzie?
ogurek ma rację, jeśli ktoś choruje cały miesiąc przy pełnym ZUS-ie to płaci tylko składkę zdrowotną 270,40zł ( nie płaci społecznego 716,99zł i funduszu pracy 55,07zł - więc tu już jest 772,06zł w kieszeni), i dostanie od zus-u zasiłek chorobowy w wysokości ok 1.250zł pewnie z jakimś 3-miesięcznym poślizgiem ale dostanie, więc można liczyć, że na takim zwolnieniu jest się ok 2tys do przodu a nie 1tys w plecy😉
czy jest na sali ktoś prowadzący własną firmę i pozostający w KRUSie?  :kwiatek:
Słuchajcie, bo zgłupiałam.

Do tej pory w księgę przychodów i rozchodów wpisywałam w koszty preferencyjną składkę na ubezpieczenie społeczne razem z chorobowym, tzn. 160,78 zł. Teraz przeszłam na normalny ZUS - ile mam wpisać w księgę? Pełną składkę na ubez. społeczne? Help plis 🙂!
No tak. Tak samo tylko kwota wieksza 😉
escada, o proszę, a więc ten ^&**!! ZUS obniży chociaż podatek. Dzięki, tak myślałam, ale mi zamącono 🙂
Szukam wiarygodnej strony, gdzie mogę sobie poczytać o założeniu własnej działalności. Profil turystyka, konkretnie prowadzenie pensjonatu, na początek bez zatrudnienia innych osób, ale docelowo później ktoś będzie zatrudniony. Ktoś mnie poratuje?
Jako, że dostałam pracę na umowę o samozatrudnienie, musiałam założyć firmę. Małą, jednoosobową 😉

Możecie polecić jakieś dobre i bezpłatne/tanie programy służące za księgę przychodów i rozchodów?
http://www.ifirma.pl

Polecam - korzystałam przez pół roku.

i cennik 🙂
http://www.ifirma.pl/cennik
Ja to jestem totalnie tępa w tym temacie, więc potrzebuje czegoś jak najprostszego. Patrzyłam na ten link, ale jest tyle funkcji, a akurat księgi przychodów i rozchodów nie zauważyłam, chyba, że inaczej to nazywają  🤣
Z całą pewnością jest.
Masz pełne wsparcie W rozliczeniach i księgowości.
Program wylicza podatki, składki itp.
Prowadzi za rękę
Dzionka, pamiętaj tylko, żeby w rozliczeniu rocznym nie odliczyć tych składek społecznych po raz drugi ew. poinformować kogoś, kto ci będzie rozliczał PIT, że ty już te składki społeczne rozliczyłaś. Już u dwóch osób w ostatnim czasie to wykryłam 😉.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się