Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Rudzik, nie za wiele widać, choćby dlatego, że siodło zasłania 3/4 kucyka
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
22 marca 2015 07:38
no ok, gaga może masz rację. Nie mam lepszych na chwile obecną, ale dla mnie 150 kg mniej w niecałe 5 miesięcy jest powodem do dumy.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 marca 2015 08:32
Kameleonik 100ml oleju dla konia z nadwagą to naprawdę dużo. Tyle oleju daje się jako dodatek żeby konia odpaść. Spróbuj z wodą i garścią otrębów, albo garścią rozmoczonego granulatu.
A widzieliście zdjęcie tego konia ? Serio on jest wg was aż taki gruby?  👀
Trochę ciałka ma, ale bez przesady. Ja wolę i zawsze się tak staram, żeby mój starszy koń miał ( nie dużo, ale troszkę tak) nadprogramowej masy w razie jakiś okresowych wahań, które zwłaszcza teraz wiosną się zdarzają. 
zobaczę czy bd jadła je z wodą. Ale nie wiem czy ta zmiana ma sens jeżeli w połowie kwietnia powinnam znowu podawać msm które bez oleju raczej nie przejdzie (próbowałam je kiedyś dawać do owsa tylko z wodą to wszystko zostawiała 🙄 , msm ma silny zapach a olej to jakby tłumi) . Dzięki za pomoc  :kwiatek:
Czy jak daje 100ml oleju to jest to aż tak energetyczne?



a jakiej firmy msm dajesz? Bo np to z Makany jest kompletnie bezzapachowe.
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
22 marca 2015 11:37
Epikea no właśnie daje makany i mi strasznie śmierdzi, wcześniej dawałam podkowy i też śmierdziało  😫 ale ja jestem bardzo wyczulona na zapachy.
to zdjęcie bardziej oddaje jej grubość klik . Wszyscy się pytają kiedy się źrebi xD
Alaska, chudsze konie są zdrowsze - jak ludzie, koty, psy i chomiki 😉
czy ktoś podpowie mi w sprawie paszy dla mojego grubego?  :kwiatek: (pytanie na poprzedniej stronie, ale przepadło  👀 )
Kaprioleczka, zadałaś trochę trudne pytanie. Skoro masz konia, który nie jest niejadkiem 0 kup paszę na którą Cię stać. Nie wiem, czy na forum jest ktoś , kto wypróbował wszystkie z Twojej listy. Moim nadpobudliwym koniom pasuje Hilight, ale to melasowana mocno pasza - nie każdemu się taka podoba...
Anderia   Całe życie gniade
22 marca 2015 13:52
Kaprioleczka fajną paszą dla niepracujących/mało obciążanych pracą koni jest granulat Besterly Basic. I przy tym tani jak barszcz, tym bardziej, że worki są po 25 kg, a nie po 20 jak zazwyczaj jest to pakowane. 🙂 Karmię już parę ładnych miesięcy, z czego zimę koń przestał - i sobie chwalę.
nie koniecznie chodzi o to by wypróbować wszystkie, ale może ktoś ma którąś z nich (albo inną) i bardzo sobie chwali 😉 bardziej o to mi chodziło

Kaprioleczka fajną paszą dla niepracujących/mało obciążanych pracą koni jest granulat Besterly Basic. I przy tym tani jak barszcz, tym bardziej, że worki są po 25 kg, a nie po 20 jak zazwyczaj jest to pakowane. 🙂 Karmię już parę ładnych miesięcy, z czego zimę koń przestał - i sobie chwalę.

ale to nie bardzo taka "odchudzająca" ta basic 😉 chcę coś o obniżonej kaloryczności, bo on ma i tak tendencję do tycia, a teraz jak mu wolno tylko lekko pracować to tyje okropnie, ale przecież karmić go nie przestanę  🙄 a dla nóg to niezdrowo nosić tyle brzucha nad ziemią, będzie sie gorzej leczyło  😁
noo to Kameleonik zwracam honor, faktycznie trochę zapasiona. Na tamtym zdjęciu nie wygląda. 😉
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
22 marca 2015 15:16
hehe mówiłam że grubasek z niej jest ;p Obecnie i tak jest sporo chudsza niż była.
Mam jeszcze jedno pytanie. Zastanawiam się czy nie przejść na granulat zamiast musli. I zamienić tą garstkę owsa którą dostaje rano 200g paszy. Granulat je bez problemu. Tylko czy jak jej odstawie i olej i owies to nie bd miała za mało energii? Pasza jest trochę mniej energetyczna jak musli które obecnie dostaje.
Też nie chodzi mi żeby ona chudła w oczach. Bardziej żeby tych kilogramów stopniowo ubywało.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 marca 2015 15:24
Myślę, że zamiana owsa na paszę w tym przypadku to dobry pomysł. Przy niewielkich ilościach treściwego które ona dostaje wybierz paszę typu balancer, one mają podwyższoną zawartość dodatków mineralno-witaminowych, z tego względu że daje się ich mniej. Olej odstaw na pewno, tłuszczyku jej więcej nie potrzebne 😉 O energię się nie martw, ma spore zapasy energii w postaci tłuszczu, niech z nich korzysta podczas pracy. Zostawiłabym ją na garści paszy rano i garści paszy+otręby dla przemycenia suplementów wieczorem. Siano oczywiście do woli.
Zembria balancery mają sens jedynie przy podawaniu pełnoporcjowym. W innej opcji to dodatek jak każdy inny...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 marca 2015 17:04
Pełnoporcjowym? Pełnoporcjowo to znaczy jako jedyna pasza, jak karma dla psa. Pasze podstawowe sa do podawania jako jedyna treściwa, a balancery, inaczej pasze uzupełniające, są do podawania w dawce z owsem.
Nie. Pełnoporcjowo to znaczy zgodnie z zaleceniami producenta.  Balancer w przeciwieństwie do innych pasz nie wymaga uzupełniania owsem i suplementacji... poczytaj proszę choćby blog quanty akurat o balancerach jest tam sporo...
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
22 marca 2015 17:12
Z tym, że to "pełnoporcjowe" dawkowanie balancera jest dość ekonomiczne,
bo daje się go mało, na przykład taki o :
http://www.animavet.pl/saracen-shape-up-balancer-20-kg.html
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 marca 2015 17:25
Gaga Mylisz się. Mieszanek pełnoporcjowych w żywieniu koni się nie stosuje, ze względu na specyfikę przewodu pokarmowego, nie ma takiej możliwości (konieczność podawania dużych ilości pasz objętościowych). Mieszankami pełnoporcjowymi karmi się np. świnie, drób. To, że termin ten jest powszechnie błędnie używany, nie oznacza, że stanie się on poprawny 😉 Pasze podstawowe podaje się jako jedyną treściwa w połączeniu z sianem/pastwiskiem. W przypadku pasz uzupełniających, czyli właśnie pasz znanych jako balancery, podaje się je w celu uzupełnienia w składniki pokarmowe dawki składającej się z siana/pastwiska i owsa.
Ps. Myślę, że 5,5 roku studiów daje mi troszkę większą wiedzę, niż czytanie jakiegoś blogu 😉 Bez urazy  :kwiatek:
Kameleonik   Bo życie jest piękne...
22 marca 2015 18:47
szczerze powiedziawszy to bardziej myślałam o 'normalnym' granulacie, kosz tego mimo że jest na dłużej niestety jednorazowo mnie przerasta  🙁 zwłaszcza że dochodzi wysyłka, bo do pasz gdzie gdzie kupuje jedzenie dla koni na pewno mi jej nie sprowadzą. Myślałam nad Besterly Basic  lub sukces sport. Witaminy daje Marstal Force.
Nie wiem czy to odpowiedni wątek, ale nie mam pomysłu gdzie indziej mogłabym się zapytać, a mianowicie czy ktoś może mi powiedzieć ile waży miarka (taka standardowa Pavo) owsa gniecionego, a ile niegniecionego? Niestety nie mam wagi do dyspozycji.  :kwiatek:
Szukałam, ale nie znalazłam nigdzie takiego porównania między gniecionym, a całym. 😉
jak ja nie miałam wagi to zabierałąm owies i wazyłam w sklepie..dokładność gwarantowana 🙂 i miłe panie też  😀
Zembria ok 5 lat studiów vide 25 lat praktyki... hm 😉
A całkiem serio proszę poczytaj co piszą producenci na opakowaniach balancerów.
gryglodor nie mam pojęcia ile gnieciony, ale ważyłam ostatnio cały i wyszło mi taka pavowska miarka ok 900 gram 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 marca 2015 20:11
Poprawna nomenklatura jest jedna. To że ktoś przez 25 lat robinię akacjową nazywa akacją, akacji z niej nie zrobi.
Skopiowane z pierwszej strony która wyskakuje w googlach, a propos tego co producenci piszą:
"Kiedy należy podawać pasze balancer?

Uzupełnienie diety jest szczególnie ważne w sytuacjach, kiedy koń może być narażony na braki części składników odżywczych. Ma to miejsce na przykład w:

    diecie opartej wyłącznie na sianie,
    diecie opartej na sianie i owsie,
    podawaniu gotowych kompletnych pasz w mniejszych niż zalecane ilościach,
    podawaniu gotowych, kompletnych pasz przeznaczonych dla koni mniej obciążonych pracą niż faktycznie wykonywana. "

Radzę poczytać chociażby Chachułową, lub jakąkolwiek inną literaturę fachową.

edit: i jeszcze jeden cytat od innego producenta: "Balancer jest znakomitą propozycją dla koni, które dobrze wykorzystują paszę i łatwo utrzymują kondycję, dzięki czemu mogą być karmione w połączeniu z innymi paszami lub zbożami w sytuacji, gdy potrzebna jest dodatkowa dawka energii dla kondycji czy wyników."
gryglodor weź sobie trochę owsa do domu i zważ, bo owies owsowi nie równy, na miarce potrafi być 200g różnicy a czasem i więcej. Jak ziarno liche to miarka czasem waży niecałe 700g, a jak duże pełne to i pod kilogram podchodzi 🙂
Nie wiem czy to odpowiedni wątek, ale nie mam pomysłu gdzie indziej mogłabym się zapytać, a mianowicie czy ktoś może mi powiedzieć ile waży miarka (taka standardowa Pavo) owsa gniecionego, a ile niegniecionego? Niestety nie mam wagi do dyspozycji.  :kwiatek:
Szukałam, ale nie znalazłam nigdzie takiego porównania między gniecionym, a całym. 😉


około, średnio, na okrągło 😉
cały owies - 1kg
gnieciony - 0,5kg

ale... w zależności jaka klasa owsa 😉 bo może być, że gnieciony wyjdzie 40dkg (zależy też jak zgnieciony 😉 ) a cały 90dkg bądź 1,1 kg

A ma ktoś jakieś doświadczenia z Hoevelerem Terabb-E? Pozytywne, negatywne albo może niczego nieurywające? W wątku nie widziałam śladu na ten temat.
Mam suplement Reformin Plus tejże firmy, który nam odpowiada, ale kobyła idzie w cięższą niż dotychczas pracę i zamiast dokładać owsa, zamieniłabym po prostu suplementacje paszą...

Będę wdzięczna za każdą opinię  :kwiatek:
Jeszcze w temacie kopytowym: polecam najpierw zrobienie unguloskopii, jeśli koń nie miał radykalnie zmienianej diety to takie badanie jest najbardziej miarodajne.
U nas hitem jest Ungulat, polecam zawsze i wszędzie 🙂
plus dobry kowal, ale nie taki którego wszyscy polecają, bo jest dobry 😉 tylko taki, który faktycznie ma pomysł na problemy kopytowe naszego konia. Ja zmieniłam kowala (a kuliśmy się u ponoć najlepszego w Młp), teraz w końcu to zaczyna iść w dobrą stronę - wcześniej podkowy potrafiły odpaść po 4tyg, z kawałkiem kopyta ofc - teraz w końcu zaczynają poprawnie pracować i trzymają się super nawet 8,9tyg  😅
Ja też polecam Ungulat. W połączeniu z dobrym kuciem naprawił mojemu Rudemu kopyta. A bywało tak, że nie było do czego podkowy przybić. Teraz jest na emeryturze, je tylko siano, owies i wysłodki, a kopyta idealne.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się