Kącik Ujeżdżenia

Zorilla, ale napisałaś po starej WEWNĘTRZNEJ w tym poście wyżej, więc mi zamieszałaś 😉
szemrana, to mi się logiczne wydawało, tylko Zorilla napisała wyżej odwrotnie i zgłupiałam.
Tak uczyła trener Wąsowska i tak uczyłam ja swoje konie.
Naprawdę z dobrym skutkiem.
Tylko pilnujcie tego wyprostowania 🙂
Anai, juz zmienilam, chodzilo mi  NA ODWROT niz szemranej.
Wiec coż, próbuj 😀
Ale w mojej wersji wyprostowanie też było kluczowe 😉
Nie do końca rozumiem pomysł z batem od wewnętrznej.
Załóżmy.  że galopuję na lewą rękę.
Co mi daje bat z lewej ? Przecież chodzi o zmianę w galopie na prawo.
Jak zadziałanie batem po lewej ma uaktywnić prawą zadnią nogę?
Wyjaśnij mi jak krowie na rowie, bo nie rozumiem.
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
20 marca 2015 20:03
W galopie trzymaj bat po zewnętrznej stronie.
Lekkie puknięcie wraz ze zmianą pomocy i  ....zawsze zmieniają.


po pierwsze nie zawsze, może ten jeden na którym jeździłaś a może widziałaś jak ktoś jeździł i tak robił i działało.

po drugie koń odpycha się z zewnętrznej tylnej nogi tu jest motor więc to ją powinien uruchomić. A samo dotknięcie konia w zad batem jest dla niego znakiem że coś powinno się zmienić, z biomechanicznego punktu widzenia właśnie zewnętrzną.
On ma podrzucić pod siebie (zaangażować) tą zmienianą.
I ta właśnie strona ma otrzymać impuls.

ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 marca 2015 22:04
w zmianie impuls daje nowa łydka zewnętrzna a więc pyknięcie bacikiem przy niej jak najbardziej ma sens
Tego sposobu nigdy nie próbowałam ale widziałam go w wykonaniu chyba 2 jeźdźców.
Bez pozytywnego efektu.
Spróbuję w niedzielę sama
Bardzo skutecznym sposobem na zmianę jest zmiana przy przecinaniu ujeżdżalni (od długiej ściany do długiej) z kontrgalopu. Tylko... trzeba umieć jeździć kontrgalop.

Jeszcze raz poproszę o... wiedzę co do oddawania wodzy w programach N i C.
Ostatnio odpuściliśmy sobie szkolenie sędziowskie i pozostaję przy "dawnej" wiedzy. W programach N zaskakuje mnie oddawanie wewnętrznej wodzy, w C to obniżenie i wydłużenie szyi. Ktoś coś? Ale nie "jak pamięta" tylko jakie są interpretacje na 2015.

Jeszcze jedno pytanie. W regulaminie pojawił się Puchar dla 7-9 letnich koni. Jest w tym roku przewidziany w kalendarzu?
halo, ale w N-kach było oddanie wewnętrznej wodzy na przecięciu linii środkowej.
Tu masz stare N6, http://dressage.pl/uploads/images/programy/N_6_2013.pdf i oddanie wodzy wewn. na kole

Puchar także już był - w ubiegłym roku. Razem z MPMK. Wygrała go Justyna Dysarz na Luxorze 😉
Kogoś jutro spotkam w Krajkowie? Sporo zgłoszeń jak na zawody ujeżdżeniowe  😉
epk, dziękuję bardzo! Puchar (skoro na czerwono) jest nowością w Regulaminie. Jak i konkurs "pucharowy".
Oddanie wewnętrznej w N to nie jest problem - jest logiczne. Ale tłumaczono mi (tutaj), że to jest sprawdzian samoniesienia, więc o co właściwie pytam. Pytam o C. W którym pojawiły się wskazówki dla sędziów (w N też, ale bez kontrowersji). We wskazówkach do C jak wół stoi, że koń ma obniżyć i wydłużyć szyję = pójść za wędzidłem. Wg mojej wiedzy dotychczas preferowano niezmienioną sylwetkę konia.
Nic, ciekawa jestem jak to będzie ocenianie w praktyce.
Samoniesienie od zawsze wywoływało dyskusje.
halo, ale Tobie chodzi o to?

Program:

Pół koła w prawo (20 m) na długiej wodzy ze stopniowym wydłużeniem i obniżeniem szyi
Kłus zebrany
Nabrać wodze


Wskazówki do oceny:

Utrzymanie rytmu i równowagi.
Stopniowe rozciągnięcie szyi do przodu i w dół.
Nabranie wodzy bez oporu.
Moona, zdziwiło mnie to drugie, nie tyle zdziwiło, bo TO jest logiczne, ile zaciekawiło czy na pewno będzie tak ocenianie.
Na co przeczytałam, że "o sso cho", skoro już w N jest samoniesienie.  Z N dawno nie miałam do czynienia, okazało się, że jedyną zmianą jest dodanie wskazówek do oceny. I w tych wskazówkach jest "samoniesienie". Samoniesienie? Na zewnętrznej wodzy?
Przepraszam, że dręczę, ale naprawdę chciałabym wiedzieć. W pamięci zostało: samoniesienie sprawdza się przesuwając wodze po szyi a koń ma pozostać bez zmian sylwetki (i reszty). Sporo osób znaczących dla ujeżdżenia tak twierdziło, a teraz czegoś takiego w programach nie ma. Teraz jasno wynika, że koń ma pokazać, czy idzie na wędzidło. W N pokazuje, czy jest ustawiony na zewnętrznej, w C, że nie jest "pusty". To jest logiczne i słuszne. Tylko czy wszyscy będą tak oceniać?
http://awards.sportaccord.com/vote
Głosowanie na najlepszego sportowca.
W kategorii kobiet: Charlotte Dujardin.

(a w kategorii mężczyzn znalazł się nawet Mariusz Wlazły 🙂 )
halo, ale jaką widzisz możliwość oceniania inaczej, skoro należy wykonać "Pół koła w prawo (20 m) na długiej wodzy ze stopniowym wydłużeniem i obniżeniem szyii"?
Gdzie tu jest jakieś miejsce na inną interpretację?

Oczywiście, że to ćwiczenie nie sprawdza samoniesienia. Sprawdza za to równowagę, rozluźnienie i przyjęcie pomocy i moim zdaniem akurat bardzo dobrze, że pojawia się w klasie C, bo niejednokrotnie brakuje tam KAŻDEGO z tych kryteriów.


edit:
Czy oddanie wewnętrznej wodzy nie ma na celu sprawdzenia, czy koń jest w stanie pozostać w zgięciu?
Głupie pytanie, ale google nie jest w stanie mi odpowiedzieć bez przekopania tysiąca stron, a z zawodami to jestem na bakier - czy KÜR i freestyle to to samo?

edit-> Nie można już usunąć, ale walnęłam się w głowę i pomyślałam że można to wrzucić do żółtodziobów, no ale jak już jest.. 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
21 marca 2015 18:34
czy KÜR i freestyle to to samo?

tak
drabcio, tak
Moona, jeszcze raz. Pewnie, że dobrze. Pytanie, jak to będzie OCENIANE w praktyce.
W którym programie, w takim razie, jest sprawdzian samoniesienia (jak je dotychczas wiele osób interpretowało)?
W N we wskazówkach jest sprawdzian i zgięcia i samoniesienia (czego za bardzo nie rozumiem, bo jakie to "samoniesienie" na jednej wodzy?)
dziękuję  :kwiatek:

ps czy macie na to jakieś inne polskie nazwy oprócz  programu dowolnego? (Oprócz KUR i  freestyle, które tez się normalnie stosuje z tego co zauważyłam)
Halo, w sobotę będę jechać ten program, zrobię po prostu żucie z ręki, zobaczymy jak to oceni sędzia i podzielę się na forum 😉 Zastanawiam się tylko, czy ten ruch powinno się wykonać w ćwiczebnym, czy anglezując?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
22 marca 2015 18:45
Jesli nie jest napisane, ze w anglezowanym, a caly program jest w cwiczebnym to w cwiczebnym
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
22 marca 2015 19:33
Jeździłam ten program, robiłam zgodnie z opisem z programu, żucie z ręki i było dobrze oceniane. Ćwiczebnym.
halo, ale w tym programie klasy C zawsze był ten element, nie rozumiem co jest takiego zaskakującego w tym? I zawsze jeździło się go w opisany we wskazówkach sposób, co więcej te wskazówki w klasie C były już w ubiegłym roku

edit: ćwiczebnym!!!
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
23 marca 2015 11:07
a kto kibicuje albo startuje w ten weekend w Zbrosach?  😅


Ja byłam z dwoma zawodniczkami 🙂 i tulipan była, z cudownym Szymonkiem 😜

Jakby ktoś był zainteresowany to są już propozycje HPP 🏇 dodatkowo będą rozgrywane ZO i rundy N (N4, N5 i N7), C (C3, C2 i C4) oraz CC (CC4, CC5 i CC7) i ZR z rundami L (L3, L4 i L5) oraz P (P2, P1 i P4)
Strucelka, oj no szkoda że nie wiedziałam wcześniej 🙂 byłam wczoraj kibicować dwóm znajomym zawodniczkom 🙂
Dziękuję bardzo za odpowiedzi!
Wniosek jasny: jak stoi w programach tak JEST.
Pamięć mi została przy zażartych dyskusjach "co jest czym", a że to dawno było...  😡
Jeszcze raz dziękuję za rozjaśnienie tematu.
[quote author=Olson link=topic=11.msg2318929#msg2318929 date=1426851974]
a kto kibicuje albo startuje w ten weekend w Zbrosach?  😅


Ja byłam z dwoma zawodniczkami 🙂 i tulipan była, z cudownym Szymonkiem 😜

Jakby ktoś był zainteresowany to są już propozycje HPP 🏇 dodatkowo będą rozgrywane ZO i rundy N (N4, N5 i N7), C (C3, C2 i C4) oraz CC (CC4, CC5 i CC7) i ZR z rundami L (L3, L4 i L5) oraz P (P2, P1 i P4)
[/quote]

gdzie są?
U Szarych
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się