kącik porad prawnych

Wichurkowa   Never say never...
12 marca 2015 10:45
O to super,dzięki za odpowiedz :-)
busch   Mad god's blessing.
15 marca 2015 16:42
Nie wiem, czy wybrałam dobry temat, ale mam takie pytanko. Chcę w tym roku rozliczyć PIT przez internet, ale za diabła nie potrafię odnaleźć PIT-u 11 za rok 2013 - a właśnie jako dane weryfikacyjne trzeba podać przychód za rok 2013 przy wysyłaniu wniosku. Teraz moje pytania:
-czy znając dochód, składki społeczne, składki zdrowotne i podatek za rok 2013 jestem w stanie samodzielnie obliczyć przychód? A jeśli tak, to z jakiego wzoru?
-czy mogę poprosić pracodawcę o wystawienie jeszcze raz PIT-u 11 za rok 2013? Czy raczej to Urząd Skarbowy musi mi wydać zaświadczenie?
busch, ale masz podać cały przychód za 2013? To najprościej przejść się do US i poprosić o zaświadczenie, zwykle wydają na poczekaniu. Teraz nie powinno być ludno.
busch   Mad god's blessing.
15 marca 2015 16:59
halo, jeśli chcesz się rozliczyć przez internet, nie mając certyfikowanego podpisu elektronicznego, to weryfikujesz się właśnie danymi autoryzującymi, czyli kwotą przychodu za rok 2013 - rozumianą jako poz. nr 64 z PIT-u 37, czyli dochód + koszty uzyskania przychodów. Tylko nie wiem jak rozszyfrować te koszty uzyskania przychodów - czy mogę to samodzielnie obliczyć na podstawie pozostałych danych, czy też nie.

Mam daleko do swojego US i wolałabym to załatwić samodzielnie, no chyba że nie ma innej opcji...
busch, skoro znasz dochód, a napisałaś, że potrzebujesz dochód + koszty uzyskania przychodów, to masz przychód, nie?
Koszty uzyskania znajdziesz w google - bo to ryczałt.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 marca 2015 17:19
busch, jeśli znasz dochód to odejmujesz od niego koszty uzyskania przychodu (pracując na etat, cały rok, miejscowo jest to zwykle 1335zł)  i masz obliczony przychód.

Nie prościej pita wysłać pocztą?
busch   Mad god's blessing.
15 marca 2015 17:23
halo, szukałam w googlach ale chyba złe zapytania wklepywałam, bo nigdzie nie było odpowiedzi na moje pytanie - były bardziej wzory na obliczenie dochodu od przychodu np. przy działalności gospodarczej. Możesz poratować jakimś konkretnym linkiem? Jaki to ryczałt i czy się zmienił od 2013 roku? Może teraz jest inny niż wtedy...

JARA przez Internet jest o tyle lepiej, że możesz sobie podglądać status wniosku i potem wydrukować potwierdzenie, że przyjęli. Jak wyślę pocztą, to pewnie i tak po potwierdzenie musiałabym się udać osobiście, a pracuję 300km od swojego US, więc nie jest to takie proste dla mnie 😉
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 marca 2015 17:30
busch, wysyłasz pit listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Tyle 😉
busch   Mad god's blessing.
15 marca 2015 17:32
JARA, ale potwierdzenie odbioru listu poleconego chyba nie wystarczy jakby się do mnie przyczepili potem z kontrolą? Jak jeszcze składałam osobiście PIT, to zawsze dostawałam jeszcze kserokopię PIT-u z podpisem urzędnika, że potwierdza przyjęcie.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 marca 2015 17:38
Wystarczy, na zwrotce wpisujesz "pit-37 2014r." i to jest Twoje potwierdzenie 🙂
busch, w zupełności wystarczy.
A tu masz: http://www.wskazniki.gofin.pl/8,94,2,koszty-uzyskania-przychodow.html
Z tym, że musisz wiedzieć ile i jak pracowałaś.
busch   Mad god's blessing.
15 marca 2015 17:44
JARA, halo,  dziękuję :kwiatek:
busch, btw powinnaś rozliczyć się w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania, nie zameldowania. (o ile dobrze myślę, że mieszkasz tam gdzie pracujesz).
busch, jeśli znasz dochód to odejmujesz od niego koszty uzyskania przychodu (pracując na etat, cały rok, miejscowo jest to zwykle 1335zł)  i masz obliczony przychód.

Nie prościej pita wysłać pocztą?

Akurat dziś robiłam sąsiadce pita, aby obliczyć przychód, to do dochodu dodajemy koszty uzyskania i mamy przychod..
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 marca 2015 18:36
Milala, racja. Zamieniłam ze sobą przychód z dochodem.


Przychód - koszty uzyskania przychodo = dochód.
Mam pytanie do bardziej zorientowanych w temacie. Wyciągnęłam ze skrzynki wezwanie do zapłaty od firmy Credit Express Inkasso Poland za nieopłacone zamówienie Encyklopedii Zwierząt. Nigdy czegoś takiego nie zamawiałam i nie otrzymałam. W googlach wyszukałam sobie, że nie jestem odosobniona w tym przypadku. Zamierzam zgłosić to do UOKiKu, ale co jeszcze powinnam zrobić? Posiadają moje dane adresowe i straszą skierowaniem sprawy do sądu.
Bardzo proszę  pomoc  🙁
założyłam swojemu ex (nie bylismy małżenstwem - na szczęście ) sprawę o alimenty.
Mamy dziecko- 9-cio letniego syna, na któego ojciec NIC nie łoży od kiedy sie wyprowadziłam (lipiec 2014)
W lutym założyłam sprawę, w przysługujacej mu odpowiedzi dostałam taki stek bzdur, że musze to sprostowac.
Pytanie : czy przysługuje mi taka odpowiedź - sprostowanie ?
Ojciec podaje tam równiez swoj przychod oscylujacy w granicach najniższej krajowej, po czym poźniej
ukazuje wydatki (kredyt hipoteczny plus rachunki) który znacznie przewyzsza jego dochody miesieczne.
Wiem, że to wałek, bo zanim sie wyprowadziłam jego dochody były 4-rokrotnie wyższe.
W jaki sposób mogę to udowodnć w sądzie ? Czy o przelewy za wynagrodzenie i zeznania z lat poprzednich mogę
poprosić bank i US osobiście, czy robic to na wniosek sądu?
Jestem kompletnie rozbita, czuje sie perfidnie oszukana, nie wiem gdzie sie zgłosić, co robić.
Z oczywistych powodów ( bieda ... ) nie wynajme prawnika.
kujka   new better life mode: on
24 marca 2015 08:59
koenicke, a skad jestes? Sprobuj skontaktowac sie z Centrum Praw Kobiet.
kujka
Białystok, dzięki, już szukam
koenicke idz też do swego urzędu gminy- na pewno są dyżury prawnika, który pomoże Ci bezpłatnie z pismami.
Sprawa będzie, alimenty dostaniesz, minimum 500 zł.
A potem walczysz dalej i udowadniasz, że zarabia więcej.
Chyba, że Twój sąd odrzucił całkowicie wniosek o alimenty?
dzięki dziewczyny,
byłam u prawnika tego w instytucjach dla rodziny i bardzo mi pomógł
w napisaniu wniosków.
Tym razem, kolejka do niego jest zbyt duża, a ja nie mogę czekać.

Sąd nie odrzucił wniosku, on w swojej odpowiedzi  na mój pozew podał takie rzeczy, że szok.
Nawet obiad z moim ojcem ( na który sam go zaprosił) potraktował jako wydatek na dziecko :/
NApisałam dziś sprostowanie, PAni w informacji podpowiedziała, zeby złożyć wniosek
o to zeby on udostepnił dokumenty przychodów z tamtych lat, hostorie przelewów itepe ...

matko i córko, takich rzeczy sie nie spodziewałam.
Nie wstyd mu żałować pieniędzy na własne dziecko ? 🙄
koenicke, jeśli jest zdrowy to ni ma opcji żebyś dostała mniej niż 500zl, jeśli to jest jego jedyne dziecko. Nawet jak jest bezrobotny. Sądy wychodzą z założenia że ma iść i zarobić, a jego kredyt czy fajki to jego problem. Jedyna opcja kiedy sądy zasadzają mniej to choroba ograniczajaca możliwości zarobkowe, wydatki na leczenie lub inne dzieci na utrzymaniu.

Bierz dobrego prawnika i umów się z nim na rozliczenie z alimentów, tak zrobiła moja koleżanka i ma 1000zl zasądzone.
jest zdrowy na ciele i umyśle

co to jest rozliczenie z alimentów ?
Zapewne to, że rozliczysz się z nim dopiero po uzyskaniu alimentów 😉 żebyś miała na to pieniądze.

Dobrze myślę?
Dokładnie tak. Dogadać się można, że zapłacisz po otrzymaniu alimentów np. 2 lub 3 miesięczną kwotę zasadzonych alimentów a wcześniej opłacasz tylko koszt pełnomocnictwa do sądu.
aachaaaa,
nie wiedziałam, trzeba będzie dogadać się z jakimś prawnikiem.

póki co będę czekać na wynik w sądzie.
Czy ktoś kiedyś uczestniczył w procesie o ustanowienie miejsca pobytu dziecka?
W piątek mam przesłuchanie i trochę się boję .
Nie bój się, z góry dostaniesz.
Chyba, że przyjdziesz pijana na czworaka. A i tak byś pewnie dostała 😁
no nie gadajcie, jestem cała zasr...
bo inaczej nazwać tego nie mogę ...

Dzieki Wam za pomoc i uspokojenie nerwa.
Albo ojczulek będzie płacić albo go posadzą za bezskuteczność i wtedy skończy się na tym, że on za kratami a matka 300zł tylko od państwa.

realia prawne w Polsce.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się