Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

desire   Druhu nieoceniony...
12 marca 2015 09:19
Watrusia, kurcze, mój podobnie.  Ale nie ma póki co aż takiego włosa, jak Twoja.  😲  😉
desire, to się ciesz że nie ma takich długich, ja to bym ją najchętniej ogoliła całą. ale zbankrutowałabym na derkach zimowych i padokowych bo ona z tych kochających się tarzać, a u nas ostatnie zimy to bardziej deszczowe niż śnieżne. Niestety, okres linienia jej, to dopiero jest czad. Ja jestem już dawno w domu, a jeszcze pluję jej kudłami.
Hej, słuchajcie czy zaobserwował ktoś z was żeby starszy koń robił mniej kupy? Mam klacz, która zaraz skończy 24 lata i od jakiegoś czasu robi mniej kupy niż wcześniej.  Je i pije normalnie, w brzuchu burczy, pod siodlem chodzi prawie codziennie i generalnie nie ma żadnych innych objawów poza tą kupą...więc tak się zastanawiam czy nie jest to po prostu kwestia wieku, nie miałam wcześniej do czynienia z żadnym koniem w tym wieku wiec nie bardzo mam jak porównać.
Starszej pani ostatnio odwala, więc musiała iść na lonże. Chyba ją wezmę w obroty teraz  😂

A w poniedziałek lub wtorek golimy  😅  Derka zakupiona. Jeszcze tylko sedalin  😁
pati mniej kupy, znaczy mniej w jelitach, znaczy mniej/wolniej zjadla..
a moja Wielka Przyjaciólka Wadera dzisiaj w pierwszy dzień wiosny - 21 marca skończyła 28 lat 😍
Gratulacje ! Piękny wiek.
Gratki, niech żyje jak najdłużej  😀
Jak dobrze widzieć konie w tak pięknym wieku w świetnej kondycji. Obserwuje tą bardzo pozytywną zmianę od kilku lat. Pamiętam, że kiedyś konie zwłaszcza te szkółkowe nie dożywały 18-ki. 
heh, ja w "szkółce" mam 18 latka, 19 latka, 20 latka i 21 latkę , a 30 latka na emeryturze od 4 lat  dopiero😉 a lecą jak mlodziaki  😁
desire   Druhu nieoceniony...
23 marca 2015 08:20
ganasz, najlepszego, piękny wiek ! :kwiatek:
ganasz
Wadera wygląda obłędnie - 100 lat 🙂
U nas też niedługo urodziny, czy ktoś może ma jakiś fajny przepis na tort dla seniora ?  😜
U nas dwa lata temu był taki: ( ona uwielbia wszystko co z siemieniem i je wtedy jak mały prosiaczek  😁 )


Kurczę, my też za dwa dni świętujemy!  🏇
Dziękujemy za życzenia, seniorzy mają to coś - dobre geny  🏇
a moja baba  chyba tutaj jeszcze się nie nadaje  🙂 chociaż kobył w tym miesiącu obchodził pełnoletność , 18 lat , mimo latek nadal ,, ogień w tyłku ,, i nawet nie myśli o ,stateczności,, na emeryturze  🤔wirek:





Moja babcia ma 24 lata 🙂 Jest naprawde w bardzo dobrej kondycji 😀 Na swoje lata ma jeszcze sporo energii 🙂



Met   moje spore
25 marca 2015 09:11
Stonek, to są aktualne zdjęcia? na konia z takim grzbietem wsiadanie niekoniecznie musi dobrze służyć
Stonek, to są aktualne zdjęcia? na konia z takim grzbietem wsiadanie niekoniecznie musi dobrze służyć


Zdjęcia są z lata 2014 🙂 możesz wytłumaczyć czemu może źle służyć?
desire   Druhu nieoceniony...
25 marca 2015 09:36
Stonek, nie wiem, co by tu miała Metka tłumaczyć, grzbiet tego konia mówi sam za siebie.  😲 🤔
Babcia od 3 lat jest na emeryturze 🙂 jedynie tylko jest lonżowana 🙂 obecnie jeżdzę na 10 letnim angliku 🙂 a wcześniej na klaczy sp.
Met   moje spore
25 marca 2015 09:43
Stonek, mamy na obrazku wystający kręgosłup bez mięśni. o ile u emeryta taka postura może być przyjęta za normę, o tyle taki koń nie powinien być użytkowany pod siodłem, bo zwyczajnie mu to szkodzi.

a widzisz!
zrozumiałam, że klacz ze zdjęcia to jest właśnie ta SP, na którą szukasz siodła

oddaję honor w takim razie :kwiatek:

edit:
zamiast lonżowania staruszka polecam choćby spacery w ręku - wiesz, stawy nie te, a korzyści z biegania po kółku znikome. za to spacerki, nawet stępem, zawsze pozwolą się klaczy poczuć "potrzebną" 🙂
Stonek, mamy na obrazku wystający kręgosłup bez mięśni. o ile u emeryta taka postura może być przyjęta za normę, o tyle taki koń nie powinien być użytkowany pod siodłem, bo zwyczajnie mu to szkodzi.

a widzisz!
zrozumiałam, że klacz ze zdjęcia to jest właśnie ta SP, na którą szukasz siodła

oddaję honor w takim razie :kwiatek:

edit:
zamiast lonżowania staruszka polecam choćby spacery w ręku - wiesz, stawy nie te, a korzyści z biegania po kółku znikome. za to spacerki, nawet stępem, zawsze pozwolą się klaczy poczuć "potrzebną" 🙂


nie to nie jest ta klacz ze zdjęcia na którą szukam siodła 🙂 klacz na którą szukam siodła to angielka 🙂 zakupiłam ją miesiąc temu i niestety te siodło co mam nie pasuje na nią więc szukam innego 🙂
Met   moje spore
25 marca 2015 09:53
czekaj, czekaj... czyli jednak miałam rację? również na tę emerytkę chcesz siodło przypasować:

Siodło miałoby służyć do rekreacji jak i do skoków. Posiadam dwa konie klacz angielską trochę bardziej wykłębioną i klacz sp wzrostu ponad 170 cm. Zastanawiam się nad zakupem siodła ze strony allesiodla.pl. Polecili mi takie.
(...)
nie ta emerytka to klacz wielkopolska 🙂

może wytłumacze o co mi chodziło w tym ogłoszeniu. Klacz sp to klacz 4 letnia wnuczka tej o to emerytki. Wcześniej jeżdziłam na matce tej 4 latki ale niestety została sprzedana
ja zrozumiałam, ze Stonek ma 3 konie. 10 letnią xx, jakiegoś konia sp i tą babinkę. I wcześniej jeździła na sp, teraz na xx i szuka siodła na oba konie.
Met   moje spore
25 marca 2015 11:36
teraz też już wszystko rozumiem 🤣
czasami trzeba młotkiem tłumaczyć 😁
mam wielka prosbe o pomoc , nie dolaczylam do tego watku ze swoim koniem poniewaz ma 17 lat i nie uwazam jej jeszcze za seniora ale jednak pojawil sie problem juz z wiekiem zwiazny i mam nadzieje ze ktos mial podobny przypadke i pomoze .... ;(  otoz moja kobylka od 1.5 roku zmaga sie z biegunkami przeciekaniem raz przechodzi raz nie , robilam badania sprawdzalam zeby , kuracje na worzdy i 2 dnie mnie tkneło ODSTAWIŁAM SIANO  bo 12 h kon robil normalne kupy zero przeciekania nawet po jezdzie kupa byla normalna a zazwyczaj wychodzila z niej jedna wielka masa .... dzis dostala siano spowrotem i problem powrócil , nie mam pojecia jak jej to siano zmiekczyc poniewaz podejrzewam ze go dobrze nie gryzie bo zawsez poidlo zapchane sianem bylo chyba probowala je zmiekczyc poprzez moczenie ... mial moze ktos problem  i jakos sie z nim uporał , bo biedna sie meczy teraz strasznie a tak odebrac siano i dawac sama tresciwa przez dluzyszy czas skonczy sie inna choroba
atri, możesz dodać do treściwej dużo sieczek, trawokulek. A siano dawać dobrze namoczone, z miękkich traw (czasem się zdarza takie z krótkimi, cieniutkimi zdzbłami a czasem takie zdrewniałe, długie). Możesz robić z siana dłuższą sieczkę - też łatwiej gryzc.

może innego weta poproś o sprawdzenie zębów?
taki mam własnie plan , jutro bede dzwonic bo okazało sie  ze jest tez jakies inne siano wlasnie krótkie i ma caly dzien dostac i zobaczymy czy stytuacja sie poprawi jesli nie dzownie po weta, wlasnie pierwsze co rzucila mi sie sieczka wysodki , trawokulki ale jednak to nie to samo poniewaz konie w moment to zje... a kon jest do tego lykawy i to siano jakos jej zawsze czas zabieralo nie widzimi mi sie tez pelnoracjowie zywienie sieczka.. poprostu za drogie.... a jak zrobic sieczke z siana? bo raczej recznie ciac nie bede  ;p  a w stajni chyba takiej maszyny nie mamy....
atri, jeśli nie macie sieczkarni - możesz zapłacić rolnikowi za "sieczkowanie" i dowozić... worami.ciężkie, upierdliwe, kosztowne. No ale... co zrobić...

trawokulki czy sieczka to bardziej w kwestii uzupełnienia włókna, skoro z siana nie korzysta "pełną parą".
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się