Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

aa rozumiem ,  a bawic sie wogole w jakies suplementy na poprawe trawienia włokna ?
atri-spróbuj się dowiedzieć czy siano czasem nie było solone- niektórzy rolnicy tak robią aby lepiej doschło po zebraniu z pola, raz miałam taką sytuację że koń dostał biegunki po takim sianie, po zmianie siana od razu się poprawiło; polecam też podać preparat zasiedlający dla koni, np.enteroferment
atri mam jednego takiego delikwenta, co sraczke ma notorycznie i probiotyki pomagają
nam wlasnie probiotyk nic nie pomogl...  ale narazie zeby nie zapeszyc jest super po zmianie siana dzis jak porownalam to bylam w szoku roznicy jakie tamto siano bylo grube i twarde bardziej pod slome podchodzilo teraz dostaje delikatne zielone ktore sie az rozsypuje w rekach
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 marca 2015 20:43
ganasz zaległe sto lat dla Wadery!!!
atri a może spróbować włókno w postaci wysłodków, trawokulki też powinny dać radę- najtańsze na rynku ma chyba Pro-Linen i dodatkowo bardzo zwiększają swoją objętość.
Ruda baffinki po ogoleniu wygląda szałowo.

Chcę powiedzieć, że mam złotego konia!!

Na dowód kilka fotek z dziś:






Bjooork dzięki w imieniu Rudej  :kwiatek:  Ile wiosen mu stuknie w tym roku? Bardzo dobrze wygląda  😀

Chwaliłam się w KR, ale pewnie część z Was tam nie zagląda.
Golenie z przygodami. Po wygoleniu kłody z jednej strony stępiło się wszystko co tylko było  😁 Wiele telefonów wykonałam, żeby ktoś mi pilnie przyjechał konia ogolić do końca  🤣 Koń za to megaaa grzeczny.
Bałam się trochę, że po ogoleniu będzie jakieś żebra widać, albo coś, bo tak się w sumie zapowiadało na początku, ale od niedawna dostaje wysłodki, od 3 tygodni dużo siana, a od 2 miesięcy sieczkę i się poprawiła już trochę.

Tuż po goleniu:
[img]https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/s720x720/644418_809141269122107_3038062366955722764_n.jpg?oh=5c2ea6866d626cf4413b73661e3dd716&oe=55B3A96D[/img]

No a jak koń tak profi wygląda to nic tylko brać pod siodło  😂



W święta pewnie się dorobię zdjęć bez derki, bo dzisiaj padało, więc jej założyłam na tyłek.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
29 marca 2015 21:06
baffinka w czerwcu 26 😉 i ma z mym chłopem umowę że do 30-tki będzie żużlować pod siodłem, ale tak naprawdę to zobaczymy jak zdrowie pozwoli
bjooork, widziałam na FB, wow! Wygląda fenomenalnie, co najmniej 10 lat młodziej na tych zdjęciach 💘

baffinka, Ruda najpiękniejsza!


Czy mój 19/20 latek może się dopisać do wątku? Na emeryturze to on zdecydowanie nie jest, od połowy grudnia mu odpuściłam, delikatniej i rzadziej wsiadałam to miał depresje, nie chciał z boksu na padok wychodzić, teraz dobrze od ponad miesiąca żużlujemy, zmieniłam siodło (na szersze...) i ciśniemy. Nawet mocno się zastanawiam czy by Dziadkowi nie zrobić licencji i pojeździć w tym roku na nim jeszcze jakieś LLki 😉 Bo jak widzi przeszkody to leciiii!

[img]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10409003_871753799548304_7438301468928117614_n.jpg?oh=3bafd9ac5cb7ab5a8c2f4cd689ff2b66&oe=5571BA3A&__gda__=1436543883_b847439e606c67f56730d5493cbe65d8[/img]

[img]https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/11082451_871753682881649_4929557766800756630_n.jpg?oh=e6de78828612c60e711b953a83a986d0&oe=55BA8A07&__gda__=1437654637_f67587684db04596973b9ca47fe30d85[/img]
Dworcika   Fantasmagoria
30 marca 2015 08:05
To ja czasem zajrzę do wątku z Cytryną. Cytryna ma 23-24 lata i COPD.
W stajni, w której jeżdżę jest od 4 lat, w zimę stwierdziliśmy, że w sumie dobrze byłoby, gdyby jednak trochę chodziła (wcześniej po prostu nie miał kto na niej jeździć, koń emerytował na całego).
I to był strzał w dziesiątkę - kobyłka odżyła i przede wszystkim zdecydowanie lepiej wypadła przy ostatniej wizycie weta 🙂

W sobotę zdecydowaliśmy się coś tam skoczyć. Wiadomo, że dalej to nie pójdzie, ale dziewczyna chętnie robi różne ćwiczenia, zdecydowanie się rozbudza, kiedy pojawia się jakikolwiek element, na którym trzeba się skupić. To taki typ, który potyka się o własne nogi, ale przez drągi zasuwa dzielnie.

Co robić z takim koniem ściągniętym z emerytury? Chciałabym, żeby się ruszała, ale nie chciałabym jej przeciążyć, a to dla mnie całkiem nowa sytuacja. Chętnie porobimy różne ćwiczenia, takie, które pozwolą jej pogłówkować 😉 Niestety nie mam dla niej zbyt wiele czasu, będzie chodzić raz w tygodniu, więc to raczej zabawa na padoku lub spacery w terenie.





jak miło widzieć tyle zadowolonych z życia sieniorów  😍 😍 kocham ten wątek, a ten kwiatek  :kwiatek: jest dla wszystkich właścicieli kochanych seniorów
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
30 marca 2015 09:09
Nirv dzięki wielkie, chłopak się ma świetnie dzięki sztabowi ludzi - bo to i trenerzy, i weterynarze (na szczęście prewencyjnie), i Magda Saracyn, która regularnie nas masuje.

Dworcika super że odpaliliście seniorkę, ja dochodzę do wniosku, że koniom starszym potrzeba koniecznie zainteresowania, spacerki w ręku, drapanki - tym, którym zdrowie nie pozwala na więcej, i zrównoważona praca - dla tych, którzy najzwyczajniej mogą się jeszcze ruszać. Jak dziewczyna chodzi pod siodłem to możesz zawsze jej zaserwować gimnastykę w stępie, stęp po górkach, jak masz gdzieś zbiornik wodny to możesz zrobić dziewczynie hydroterapię - tak żeby nogi wyżej podnosiła 🙂
bjooork  :kwiatek: dziękujemy i dla twojego i wszystkich seniorów najważniejszego dla seniora - zdrowia i dla nas zdrowia naszych seniorów  😅
Dworcikowa gratulacje! A co do pytania to myślę, że wszystkiego po trochę, żeby nie było monotonnie i przeplatać, raz teren, raz drążki czy krzyżaczki, raz bardziej ujeżdżeniowo. Może jakaś jazda na kantarze, bez ogłowia ? może jakieś naturalsowe elementy ? Myślę, że jeśli nic z narządu ruchu jej nie doskwiera mocno to nawet jakieś podstawowe ujeżdzeniowe elementy, zwroty, ustępowania, łopatki.
Ja mam taką podstawową zasadę do starszego konia: obserwuję go na bieżąco i wymagam tyle ile mogę. Jeśli koń ma dobry czas, jest chętny, obszerny to i poszalejemy w terenie i skoczymy i jakieś elementy porobimy. Jeśli jest okres gorszy, jest jakaś sztywność itp. też jeździmy, ale z wyczuciem i zwykle szukam rozwiązania na rozjeżdżenie konkretnego problemu. Starsze konie mają to do siebie, że w większości potrzebują ,,czuć się potrzebne" Powodzenia ! 🙂
mój Rudy za miesiąc kończy 16 lat (boziu, kiedy to zleciało?! :ke🙂. czyli co, będziemy się mogli oficjalnie do wątku wpisać? 😁
Moja nie emerytka 🙂 (23) z niedzieli, pogoda paskudna, pada, nie pada, pada, brrr! Nie chciało mi się wsiadać, więc sama kobyła sobie lata. Ona tak lubi, wystarczy machnąć ręką lub kijkiem i włącza piąty bieg, co śmieszne, jej koleżanka z którą stoi na padoku, gapi się na te wygibasy mojej, z miną " stara że też ci się tak chce"  😉
Dworcika   Fantasmagoria
30 marca 2015 20:19
Dziękuję za miłe słowa 🙂
Alaska, tak to u nas w sumie wygląda...i na tej drodze zostaniemy, dzięki 🙂
Udało nam się wyrwać w teren 🙂




Nie wiedziałam, że ona potrafi taaaaaaak wyciągać nogi w kłusie. Młoda (19 lat różnicy) za nią w galop przechodziła  😂
desire   Druhu nieoceniony...
02 kwietnia 2015 11:18
bjooork, nie no to nie jest ten sam koń !  Wygląda fantastycznie, takie ciasteczko się z niego zrobiło !  😍

baffinka, współczuje teraz derkowania przy takiej pogodzie..  ja sie zastanawiałam czy nie golić w tym roku, ale na szczęście koń nie był aż tak zarośnięty no i te zmiany pogody w kość dają.. :/

Nirv, tutaj nie tylko emeryci-emeryci, aktywni też są 🙂

Watrusia, co za wariatka.. 😉 mojemu się już nie chce, chyba że kobyły się grzeją..  😂

Dworcika, fajna babcia, ruszaj chociaż stępem. Mój po kontuzji, jak zaczął być znów powoli wdrażany do pracy to od razu inny koń !  💘

Uwielbiam ten wątek.  🏇 😀

Desire nie ma czego współczuć  😀  stajnie mam małą, niską i zamykaną, bo są cielaki w jednym boksie, więc jest dość ciepło. No i ostatnie dni to albo nie wychodziły na padok w ogóle, albo wychodziły na ok godzinkę. Także chodzi cały czas w tej przeciwdeszczowej na polarze. Sprawdzam tylko codziennie czy nie marznie, ale póki co jest ok  😀
bjooork jest się czym chwalić  🙂
desire, łoooo... stępem, to jej za wolno 😉 Ona bardzo chętnie pohasała kłusem całkiem sporo, a i w galopie to ja musiałam pilnować, żeby młodej (pierwszy raz w tereni) nie podjudzała do szybszego tempa. I niekoniecznie chciała ten galop kończyć 😉
Tu trzeba bardzien pilnować, żeby słuchać swojego rozsądku niż konia, bo koń zgubił rozsądek 😉
wendetta,  pomyliłaś wątki, zgłoś się tutaj za kilka lat, twój koń powinien się na ciebie obrazić, że ładujesz go już do emerytów  😉 🙂
desire, ano wariatka, ona się tak napala i lata waląc przy okazji kopytami i tyłkiem 😀. Nie przeszkadza jej że to tylko ona tak lata, a reszta koni tylko się przygląda, chociaż ostatnio koń koleżanki też się trochę rozochocił. Z resztą ja się cieszę że ona jest chętna do takiego ruchu.
wendetta, poza tym to nie kącik emerytów tylko seniorów  😀iabeł:  Wiekszoćć seniorów to jest nawet nadaktywnie ruchliwa nieadekwatnie do swojego wieku  🏇 takie geny wcześniej były w hodowli 😉
desire   Druhu nieoceniony...
03 kwietnia 2015 11:16
baffinka, ja bym była od razu spanikowana - świeżo po goleniu i taka pogoda. 😁
Dworcika, znałam podobną emerytke, też copd, a w sercu wiatr 😀
Watrusia, dobra jest. 😀
ganasz, oj tak, geny !  ja to nie wiem czemu mam zawdzięczać długowieczność mojego - genami czy tym, że prymitywny po prostu ?  😉 🤣
Watrusia, to ciii w takim razie, nie mówcie Rudemy, że go od seniorów chciałam zwyzywać 😉
Ganasz, ale mój F. nie jest jeszcze emerytem. Po przerwie nastąpiła reaktywacja do pracy i nie ma zmiłuj 😉
no nie ma zmiłuj, jak się tyle żyje na końskim świecie to się wie czego się chce 😉
desire geny
desire   Druhu nieoceniony...
03 kwietnia 2015 11:41
wendetta, 16 lat? Toć to młodzian jeszcze pełną gębą ! 😀  Ile ja bym dała żeby mój miał tyle - my jeszcze w zawodach braliśmy udział, jak miał 16-18 lat 🙂  a w wieku 22 lat przeskoczył ogrodzenie wyższe od siebie.. 😂

ganasz, dobre geny w takim razie 😉 😀
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
03 kwietnia 2015 12:39
Ja głównie żałuję, że na obecnego trenera trafiliśmy tak późno- jakby stary miał nawet te 17 lat - to pewnikiem by jeszcze jakieś WKKW zaliczył.
Dworcika bo stęp jest dla 'gówniarzy' - mój - teoretycznie stateczny- senior dostał na wiosnę korby. Więc na treningach miałam pełne spektrum - próby płoszenia, ponoszenia (co ciekawe nie do stajni tylko do lasu), bania się stojaków i przeszkód krosowych stających na placu od zawsze... a jak tylko dohcodzi do galopów to mógłby żużlować w nich i żużlować- dodania, zebrania - co sobie tylko pańcia na gorze zażyczy.

ganasz rzeczywiście stare 'produkty' myśli hodowlanej nie do zajechania 🙂
Bardzo fajnie jest zaglądać do tego wątku i oglądać tyle żwawych seniorów!

Mój skończył 20tego marca 19 lat. Zimą na małej twardej hali chodził tak sobie. Ale muszę przyznać, że z wyjściem na dwór odżył. Co więcej, w zeszłym tygodniu pierwszy raz od dłuższego czasu coś skoczył i albo mu się coś przestawiło albo się świetnie nasmarował, bo od tych skoków chodzi o 100% lepiej- sztywność zniknęła, lepiej maszeruje. Tylko nie wiem, czy nie powinien troszkę więcej masy nabrać?

[img]https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xtp1/v/t1.0-9/11115743_838170556244106_5736977312128567583_n.jpg?oh=a0293ba4870c5402b4772745e895b5bf&oe=55A6C74B[/img]
[img]https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/10426332_838171169577378_171716371296786367_n.jpg?oh=cb901017cc1badbfb8b5f1ee9d17bc7b&oe=55BCA8A5&__gda__=1438417141_7f1d8b0805dadafee11bf724c18d02c9[/img]
[img]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xta1/v/t1.0-9/1484237_838170879577407_6288261534431754435_n.jpg?oh=6e9d4a0e3bbdf1dc35363ccfff318d6b&oe=55AE3E7E&__gda__=1437334848_f74671ce487dc1f690961f7ad9bb0298[/img]
anai, pokaż zdjęcie bez siodła 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się