Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

emptyline   Big Milk Straciatella
08 kwietnia 2015 23:16
Kaprioleczka, kozaczek jest jeszcze. 🙂
Jak potocznie nazywa się taka butelka ?


Nie pamiętam dokładnie, ale albo pułkownik, albo generał. Tak się w Szczecinie za moich młodych lat na takie butelki mówiło. Jeszcze przed wprowadzeniem na rynek tych półlitrowych. Nawiasem mówiąc, te półlitrowe nazywały się "euro"  🙂
Mam pytanko
Czy pracodawca może zmienić godziny pracy pracownika dzień przed zmianą?
Grafik jest ustalany na cały miesiąc. Moja siostra miała mieć jutro zmianę popołudniową, natomiast dziś pracodawca kazał jej przyjść jutro od rana.
Musi niestety od rana coś załatwić, a pracodawca wręcz żąda od niej przyjścia na rano.
Szukałam w necie informacji, ale wszystkie są sprzed kilku lat. Jedne mówią o zachowaniu 7 dni, drugie o 1 dniu.
Czy ktoś się orientuje w temacie?  :kwiatek:
Milla pracodawca może zmienic grafik tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy stwierdzi, że został on niewłaściwie sporządzony i narusza przepisy prawa pracy o czasie pracy, może to również stać się na wniosek pracownika, ale z tego co piszesz to raczej nie miało tu miejsca 😉 Pracodawca w naprawde wyjątkowych sytuacjach ma prawo do takich ingerencji w ustalony czas pracy lub udzielone dni wolne, np. nieoczekiwana nieobecność innego pracownika. Wszystkie te sytuacje powinny być opisane w regulaminie pracy, inaczej bardzo łatwo zmiany takie potraktować jako naruszenie przepisów o czasie pracy. Dzieje się tak  np. wtedy gdy pracodawca manipuluje grafikiem godzin, by uniknąć obowiązku zapłaty za nadgodziny.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
09 kwietnia 2015 11:08
Szukam dokumentow o atakach zwierzat na ludzi- ktos, cos?  :kwiatek:
"Black Fish" ogladalam, dokument o lwach z Tsavo rowniez, serie "I was bitten" takze.
a ja mam pytanie w temacie wpłat we wpłatomatach zagranicznych.

Nie mam konta w Niemczech, dostaje wypłatę do ręki. Chciałabym ją wpłacic na polskie konto (INTELIGO, ING lub MBank) . Ktos sie orientuje czy jest taka mozliwośc w którychś z ichniejszych wpłatomatów? Jaka jest opłata, ile sie czeka na pieniądze itp? :>

a przy okazji jakie konto polecacie? Jakie trzeba miec dokumenty do zalożenia konta za granicą?
Bedę wdzieczna za wszelkie informacje 🙂  :kwiatek: 
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
09 kwietnia 2015 14:06
Czy sól działa na mrówki? Czy od razu kupić jakiś specjalny preparat? Jeśli tak to jaki?  :kwiatek:
opolanka   psychologiem przez przeszkody
09 kwietnia 2015 16:19
Czy ktos z Was kupowal telefon przez Allegro, który szedł z Chin i zatrzymal do urad celny, nim do Was dotarł?
kiedy znowu podskoczy kurs euro? 😁 😉
jagoda1966, dzięki. Za bardzo nie wiem, czy sytuacja była wyjątkowa czy nie. Pewnie pracodawca szybko będzie w stanie podciągnąć to pod jakieś niedobory pracowników czy coś. Wieczorem dowiem się, czy coś wskórała.

opolanka, forumowa wistra pisała dziś w temacie o nieuczciwych, że kupowała kiedyś coś z chin i zatrzymali paczkę w punkcie celnym.
Misiek dziękuję Ci bardzo  :kwiatek: spotkałam się jeszcze z określeniem kiper od piwa  🙂
opolanka   psychologiem przez przeszkody
09 kwietnia 2015 17:46
Milla, dzieki zajrzę do tamtego watku.
mam głupie pytanie, proszę nie krzyczeć  🙇 
czy softshell jko ubranie pali się czy topi? bo zdarza mi się dość często grillować, ogniskować i nie mam wprawdzie zamiaru wsadzać ręki do ogniska, ale jak się dzieje z softshelem?
E., topi 🙁 ale to jest bardzo groźne. Stopiony potrafi się weżreć głęboko, jak to plastik.
dziękuje halo  :kwiatek:
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
10 kwietnia 2015 08:45
Jak bierze się ślub z obcokrajowcem to nazwisko też przechodzi na żonę? Czy to jest stosowane tylko w niektórych krajach? Wiem, głupie pytanie  😉
zależy od woli małżonków. mąż po żonie nazwisko też może przejąć 😁 ale generalnie tak.
Jak bierze się ślub z obcokrajowcem to nazwisko też przechodzi na żonę? Czy to jest stosowane tylko w niektórych krajach? Wiem, głupie pytanie  😉


zależy od kultury

np. o ile wiem w Hiszpanii ma się dwa nazwiska - jedno po ojcu (jego ostatnie) i po matce (też ostatnie)
Miałam więc kolegę: Jesus Angulo-Aguado

Jak Jezus się ożeni jego żona nie przyjmie nazwiska, ale jego dzieci po nim wezmą nazwisko Aguado + po żonie to jej ostatnie

Czyli jak żona będzie się nazywać

Maria Luisa Remedio-Diaz
to dziecko będzie miało nazwisko np. Inez Maria Diaz-Aguado

Tak mi przynajmniej tłumaczyli znajomi Hiszpanie
Nie wiem czy to dotyczy wszystkich.

smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
10 kwietnia 2015 09:07
No a np w Czechach kobiety mają po mężu plus końcówka "ova". Co jeśli Czeszka wyjdzie za Hiszpana?  😀
Czy sól działa na mrówki? Czy od razu kupić jakiś specjalny preparat? Jeśli tak to jaki?  :kwiatek:


Działa cynamon i proszek do pieczenia. Cynamon wg mnie lepiej.
Smarcik, to będzie Šárka Joseova 😁 😁 żartuję, nie wiem
slojma   I was born with a silver spoon!
10 kwietnia 2015 09:14
W Anglii o ile nikt nie zglosi woli zmiany nazwiska, nazwisko zostaje takie same.
Czy ktoś może mi pomóc? Kopiowałam zdjęcia z karty aparatu na kompa. Założyłam nowy folder, na aparacie zaznaczyłam zdjęcia i kliknęłam CTRL i X (wytnij), potem CTRL i V i wkleiły się na kompa. Ale mama krzyknęła mi, żebym nie usuwała zdjęć z karty aparatu, bo komuś będzie chciała te foty na aparacie pokazać, więc zrobiłam CTRL i Z (cofnij). I dupa - zdjęcia zniknęły z komputera, zniknął nawet założony przeze mnie nowy folder (?!), a na karcie aparatu ich nie ma. Można je jeszcze jakoś uratować? Schowek jest pusty, jak kliknęłam ponownie CTRL i V, to nic się nie dzieje. Ponownie nic nie kopiowałam od tej pory do schowka (zdarzyło się to 10 minut temu).
słyszałam że jest jakiś program którym można spokojnie odzyskać lub dać informatykowi do odzyskania,na szczęscie sama tego nei przechodziłam, ale tak mi się obiło o uszy

moje pytanie - jezeli nadaje cos w poczcie polskiej to jezeli mam karton z jakiegoś produktu to musze okleić ten karton żeby nazwa produktu etc była niewidoczna?
Facella   Dawna re-volto wróć!
12 kwietnia 2015 18:32
Program do odzyskiwania usuniętych danych. I absolutnie żadnych nowych zdjęć na kartę! Można to zrobić samemu w domu, nie wiem jak, dopiero jak się nie uda, to leć do informatyka.
Dane z takiego nośnika, jak karta pamięci, nie lądują w koszu, dlatego po wycięciu zostały zlikwidowane.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
12 kwietnia 2015 18:53
moje pytanie - jezeli nadaje cos w poczcie polskiej to jezeli mam karton z jakiegoś produktu to musze okleić ten karton żeby nazwa produktu etc była niewidoczna?


Raczej nie ma takiego wymogu ale zawsze lepiej włożyć pudełko w czarny worek na śmieci i okleić taśmą. Po prostu bezpieczniej niż jakbyś miała nadać paczkę w kartonie z Wittchen itp.  🙂
Mam problem życia: czy jak zamrożę sałatkę jarzynową to będzie niedobra?
[quote author=drabcio link=topic=20.msg2335108#msg2335108 date=1428859871]
moje pytanie - jezeli nadaje cos w poczcie polskiej to jezeli mam karton z jakiegoś produktu to musze okleić ten karton żeby nazwa produktu etc była niewidoczna?


Raczej nie ma takiego wymogu ale zawsze lepiej włożyć pudełko w czarny worek na śmieci i okleić taśmą. Po prostu bezpieczniej niż jakbyś miała nadać paczkę w kartonie z Wittchen itp.  🙂
[/quote]
jakieś filtry z papierosów, po prostu mojelenistwo w kwestii oklejania duzego kartonu jest spore, a nie chce się potem wracać z poczty, raz mi zaklejali jakiś napis ale to chyba dlatego ze jakiegoś kuriera byl karton. co do czernego stretcha/worka to kurierzy np albo i poczta (tego nie ejstem pewna) moga oddac paczke albo policzyc wiecej pieniedzy bo 'uciazliwe' taki przynajmniej jest zapis w regulaminie na allekurierach
Jak potocznie nazywa się taka butelka ?

w okolicach trzebnicy jest to nazywane bączkiem.
drabcio, zależy od poczty i pań. wielokrotnie nie chciały przyjmować mi kartonów z napisami. ostatnio na innej poczcie i inne panie przyjmują.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
12 kwietnia 2015 20:23
Worek oklejony taśmą jest "uciążliwy"?  😲
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się