Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Fokusowa, jeśli Twój koń wygląda dobrze, jest lśniący, ma niesterczącą sierść 😉 albo najlepiej jak już wylniał, ma lekko wyczuwalne żeberka, to znaczy, że zapotrzebowanie bytowe jest pokryte 😉 bdb siano to podstawa, jesli u Ciebie takie jest, to tylko pozazdrościć.
Ja jednak zmieniłabym ten sportowy granulat na coś hodowlanego. (Nie znam składu tej paszy, ale pewnie bardziej skupia sie nad miesniami i kondycją)

Jeśli chce Ci się pobawić, to znając skład pasz z etykiet lub tabel pomocniczych przelicz sobie sama zapotrzebowanie dla trzylatka  🙂
(Tabele znajdziesz w necie, zeskanowałabym Ci, ale po przeprowadzce materiały mam gdzieś w kartonach, a za dużo przekopywania śmieciowiska)
Co do Twojego owsa, to faktycznie bez sensu, jak jest gdzieciony dwa razy w tygodniu... rozumiem, ze trzymasz konia w pensjonacie, moze dałoby się zagadac, aby nadal dostawał pełny, mimo, ze inne konie dostają gnieciony...

Dava   kiss kiss bang bang
22 kwietnia 2015 08:02
Arroch, u mnie się udało. Pomieszałam z Dengie, ona naprawdę fajnie pachnie i jakoś zwierzaki jedzą. Ale samej scieczki nie chciały jeść, nawet pomieszanej z owsem. Dla mnie właśnie też fajne że nie było tony melasy i do tego cena przyjemna.


Nie zjada Ci, bo nie ma w nich melasy, olejów itd.  😁 czyli jest wersja 'light'
Jeśli konie są przyzwyczajone do 'smaczniejszych' 'słodszych' pasz to takich nie chcą jeść od razu 😉

Mój koń też na początku kręcił nosem (choć jest z tych wszystkojedzących) ale później wciągał z apetytem. Trawokulek light nie chce dotknąć nawet 😀
Megane próbowałam mówić, żeby zostawiali dla mojego pełny owies, ale zawsze się kończyło tak, że dostawał gnieciony "bo zapomnieliśmy dla niego zostawić", więc odpuściłam.
Co do składu, wyślę Ci na pw porównanie obu, mi się wydaję, że mocnych różnic nie ma między sportową a hodowlaną 😉
Ale jeśli będę miała możliwość to przestawię go na pełny owies i jakieś dobre musli czy dobry granulat 😉
Heh, no niestety w niektorych pensjonatach ciezko jest przeskoczyc niektore, proste prosby 😉
Pasze hodowlane mają najczęściej więcej białka niż sportowe, a koń Fokusowej nie potrzebuje zawrotnych ilości białka, dodatkowo jak dojdzie trawa może łatwo się przebiałkować.
Moje 3 latki przechodzą na paszę podstawową + owies.
Jak nie wali mu w dekiel po sportowym granulacjie, dobrze wygląda niech je to co je i w takiej ilości jak dostaje.

U mnie sieczek Podkowy (miałam tylko próbki) prawie nikt nie rusza, a fakt faktem wyglądają i pachną bardzo ładnie.
przepraszam, zle zerknelam, faktycznie o 1,5% wyzsza, zerknelam na szybko na energię
Tez twierdze, ze jak kon na tym zyje i dobrze wyglada, to widocznie nie jest zle. Jak jest trawa, to juz zupelnie inna bajka, ja tez wtedy odstawiam dodatki. Fokusowa pytala, czym ew wspomóc przed sezonem pastwiskowym.
Zawartosc białka ta sama 😉



W marstallu nie, a np z tego ja korzystam  😉

Sezon pastwiskowy teoretycznie od maja rusza, więc niewiele da się już wspomóc. A jak koń dobrze wygląda ja bym nie kombinowała
Teoretycznie... 😉 u nas, patrząc po łąkach, to raczej od czerwca 🙁 tak, aby ta trawa miała odpowiednią długość
U mnie w maju już jest zielono.
A ja muszę bardzo polecić czeską paszę Novaequi, w wersji Muscle - taka w żółtym worku. Pachnie nieziemsko, koń potrafi wylizywać po niej żłób przez 15 minut, no i odkąd ją je zrobił się prawdziwym mięśniakiem 🙂
Olson, gdzie kupujesz?
wendetta, od trenera  😁 ale z tego co wiem to przywożą prosto z Czech.
musze uruchomić więc swoje czeskie kontakty, bo ceny mają bardzo miłe!
wendetta, ja płacę 65zł za worek 20kg, co przy tej jakości paszy uważam za super cenę 🙂 bardzo fajna jest też taka podstawowa wersja w niebieskim worku - po 50zł za 20kg worek - pachnie miodem  😍
Witam wszystkich. Potrzebuje dodatku witaminowego dla młodego 3 letnie ogiera, który ma problem z wyglądem. Jednym słowem jest troche chudy.
Z owsa zrezygnowałam z jednej, prostej przyczyny - u nas tylko gnieciony owies można dostać i gnieciony jest ze 2 razy w tyg = wiórki i trocinki, zero wartości. Ja tym konia karmić nie chcę. Wcześniej stał normalnie na pełnym owsie, ale ten gnieciony to tragedia jest, więc karmię tylko granulatem.


Tak się tylko zastanawiam nad jednym. Fokusowej koń miał wyrwanego zęba. Nie chciał jeść granulatu, tylko owies. Po owsie był całkiem inny, bardziej energiczny, trudniejszy fakt faktem, ale wydawał się bardziej żywiołowy. Może to oznaczać, że owies jednak ma jakieś tam wartości?
PS: owies u nas w stajni, już od dłuższego czasu jest gnieciony co drugi dzień 🙂
Behemotowa ostatnio w sobotę rano był gnieciony tak, żeby starczyło do wtorku, to nie jest co dwa dni.
A co do podawania owsa przez właścicieli stajni - to było mocno wbrew temu co kazałam robić i było to po cichaczu przede mną robione. Koń nie był bardziej żywiołowy  🤔wirek:
Dziwne, bo byłam w poniedziałek w stajni i owies był na moich oczach gnieciony. Sorry, ale nie opowiadaj publicznie bzdur o rzeczach, których nie widzisz.
Przepraszam za  🚫 , ale wkurza mnie gadanie na naszą stajnie rzeczy, które nie są prawdą.
Już Ci pisałam - PW, bo robisz off top. I na dodatek masz chyba rozdwojenie jaźni.
Behemotowa, ale jeśli gniotownik jest w stajni,  to czemu owies nie jest gnieciony np raz dziennie?
zużycie prądu takie samo.
Megane gniotownik jest w stajni, ale ze względu na pyły, hałas i takie tam (dokładnie nie wiem co jeszcze 😀), gniecie cie na zewnątrz. Wiata jest w trakcie realizacji by gniotownik mógł stać cały czas na dworze, wtedy będą mogły wejść znowu zmiany. Na razie tak jak pisałam jest co drugi dzień  🙂
Z tego co piszecie rozumiem że owies powinien być gnieciony jakos bezpośrednio przed skarmieniem? Sorry nie wiem  👀.
Powinno się gnieść w miarę bezpośrednio przed skarmieniem, bo po zgnieceniu zaczynają się procesy obniżające wartości odżywcze. Więc im dłużej owies po zgnieceniu leży tym jest gorszy.
Hej! Szukam czegoś dobrego na stawy/ ścięgna. No wiecie, wzmacniamy się przed sezonem  🤣 . Nic nam nie strzyka. Koń do tej pory nie chodził regularnie, teraz powoli będziemy się przygotowywać do częstszych jazd. Myślałam o Nutri Horse gel. Tak, wiem, że to nie jest pasza ale nw gdzie mogłabym się o to zapytać  😡
Jest wątek o suplementach/witaminach/preparatach mineralnych lub wątek chyba dokładnie suplementy na stawy.
Jaką paszę poleciłybyście dla konia, który ma za zadanie nabudować sobie mięśnie? Mam folbluta, który energii ma w sam raz, ale po rozpoczęciu cięższej pracy schudł, a mięśni wciąż mało. W tym momencie dostaje owies gnieciony i wysłodki, jednak nie ma trawy na padoku- podejrzewam, że to jest główna przyczyna utraty masy.

Czy słusznie myślę, że potrzebuję czegoś z dużą zawartością włóka, a małą- białka?
kamcia665, trawa to właśnie bomba białkowa 😉 jeśli masz zamiar go umięśnić, a nie ma problemu z przebiałkowaniami, to potrzebujesz białka.
kamcia665 Saracen Show Improver i otręby ryżowe pro-linen. Improvera moj folblut jadł juz wiele razy i ZAWSZE jest efekt dobry lub niesamowity.
Teraz sie zrobił mega mięśniakiem jak na niego, a jest w lekkim treningu, je 2 albo 3 miarki improvera i ok 500-700 g ryżowych plus owies i wysłodki.
Ja podaję chwalonego tutaj Hiligh Improver Mix i efekt super.
To teraz ja poproszę o rady: wiecznie za chuda kobyłka, źrebna, rekonwalescentka. Owies zawsze szedł w głowę, teraz jak stoi na padoczku wielkości boksu tym bardziej odpada,  lepiej wyglądała jak dostawała convalescenta dodsona. Teraz dostaje  Baileys Everyday High Fibre Mix, ale schudła, ostatnio zaczęłam dodawać wysłodki i 20ml oleju lnianego, ale nie wiem czy to wystarczy  🙁 Wybredna nie jest (zje wszystko jeśli nie ma w tym czosnku albo bananów) Macie jakieś pomysły dla takiego przypadku?  :kwiatek:

edit. Jest dopiero w pierwszym miesiącu ciąży.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się