matura

jett masz może jakiś fajny schemat pisania interpretacji?  👀
Ja zawsze też celowałam w rozprawki, ale chyba lepiej przygotować się na wszystko.  😁 Iiiii.. zaczynam się stresować.  😤
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
03 maja 2015 19:26
Dziewczyny interpretacją się nie martwcie, to najprostsza rzecz pod słońcem bo cały wiersz jest podany i nie trzeba nic wymyślać z głowy. Najpierw wstęp - cokolwiek bardzo ogólnego, jak wiecie cokolwiek o autorze to warto napisać, ale tylko rzeczy 100% pewne żeby nie walnąć błędu rzeczowego. Potem rozwinięcie - po kolei lecicie z każdą linijką wiersza: "w pierwszym akapicie podmiot liryczny chciał ukazać (...), drugi akapit mówi o (...), używając słów (...) podmiot sugeruje (...)" i tak dalej i tak dalej, linijka po linijce  😉 W zakończeniu jakieś krótkie podsumowanie i wsio.

Powodzenia!
jett   success is the best revenge
03 maja 2015 19:31
Dokładnie tak jak pisze smarcik, interpretacja to nic strasznego... zazwyczaj  🤣

Małe No, mniej więcej w ten sposób zawsze mi to tłumaczono. Może do Ciebie też trafi  😉
a mi się dzisiaj w czasie drzemki przyśniło,że dostaniemy jakiś tekst,który nie był omawiany, i będziemy musieli  napisać coś na jego temat.
jett Ooo, dzięki!  :kwiatek: Biorę się za czytanie!

Edit: Powodzenia!  😅 🏇
Informuję, że.. oblałam.
jett   success is the best revenge
04 maja 2015 11:46
Aż tak źle?  🤔

Ja właściwie.. nie wiem  🙄 Interpretowałam wiersz oczywiście  🤣 Rozwaliło mnie to zadanie gdzie trzeba było podać tytuł i autora, zastanawiałam się nad Panem Tadeuszem a ostatecznie wpisałam Wesele  😵 Jeśli chodzi o lektury- dla odmiany Lalka była  😉 A temat to "Wola człowieka czy niekontrolowane siły decydują o losie ludzkim?"

Ale myślę, że polski do przodu  😉 Jutro matma  🤔
Gniadata   my own true love
04 maja 2015 11:57
Małe No na pewno nie oblałaś, musiałabyś zupełnie nic nie napisać, żeby oblać :kwiatek: też rok temu myślałam, że uwaliłam a wyszło mi sporo ponad 30%.

ejj, ale mi się nie chce uczyć do tej chemii 😂 i chyba jutro nie idę na matmę, nic nie umiem, tylko zmarnuje arkusz 😜
O, to chyba całkiem niezły temat w odniesieniu do Lalki, mogłabym pisać 😉
Czyli mi za rok się raczej Lalka nie trafi.. nie dobrze

Małe no e tam, na pewno dałaś radę 😀
Małe no nie będzie tak źle, ja myślę,że zdałam, ale czy mi zaliczą wypracowanie- nie wiem 🙂  We will see.
Gniadata marsz do szkoły jutro! Nie ma obijania. Co ma być to będzie!

Temat wypracowania mi podszedł, ale nie wiem czy teza jest odpowiednia.
Teraz tylko czekać do 30 czerwca na wyniki
Gniadata   my own true love
04 maja 2015 12:20
Czekoladowiec no ale nie chce mi się no 😂
i tak w sumie nie chcę iść na Polibudę (chociaż rok temu z moimi 66% się tam dostałam), na UW liczy się też polski który mi sporo podciąga, a na SGGW tylko biologia i chemia (tzn, tam gdzie chcę iść). szkoda mi tracić tych kilku godzin które mogłabym przeznaczyć na romanse z Dariuszem Witowskim 😂 szczególnie, że naprawdę się nie uczyłam nic a nic 😉 a w rok jednak sporo można zapomnieć
Wybrałam interpretację i czuję, że poszło mi fatalnie..  😕 Aż straciłam już całkiem chęci do tego wszystkiego.
Jaką postawiłyście tezę do wiersza?
Tak Wam zazdroszcze tej Lalki  😤 Az mam żal do rodziców, ze nie puścili mnie rok wczesniej do szkoly  😁 Jedyna lektura, ktora serio mnie wciagnela. A znajac moje szczescie za rok bedzie Mickiewicz  😵
Anyway, powodzenia maturzysci w dalszych bojach  :kwiatek:
A my dzisiaj na starej podstawie (technikum) dostaliśmy " Z legend dawnego Egiptu" B.Prusa oraz "Dziady cz.III". W tym drugim temacie chodziło o motyw matki (p.Rollinson) porównując go do wiersza( nie pamiętam autora, pisałam pierwszy temat).  🙂
Wydaję mi się, że zdałam, bo zadowolona wyszłam ogólnie 🙂.
infantil, dzięki  😉
Dziewczyny, czy jeśli w rozprawce odwołałam się tylko do frag. i całości Lalki a do innego tekstu kultury nie,  to egzaminator wyzeruje mi prace ?  😕 Jestem załamana, bo nawet nie spojrzałam na zegar i pisałam. Aż tu nagle gościu z komisji mówi, że zostało 5 min, szybko napisałam podsumowanie a odwołania do innego tekstu już nie zdążyłam. Martwie się teraz, ze zawaliłam ten polski.  😵
Wyzerowanie pracy jest tylko za blad kardynalny i za brak tezy, wiec nie wyzeruje Ci za brak innego tekstu kultury 😉
infantil kocham Cie !  💘 Mam nadzieje, że tak będzie  😅
ja dalej się boję ,że nie zdałam
mils   ig: milen.ju
04 maja 2015 14:06
Ja trochę też, bo zaszalałam i tezę napisałam... Na samym końcu. Ale już trudno, moja polonistka twierdziła, że jak klucza nie ma to jak najbardziej może tak być. Cała maturka ok, tylko te rozpoznawanie fragmentu dzieła mnie zdezorientowało mocno. Jak człowiek nieoczytany w lekturach, co to było?
epilog z pana tadeusza. w życiu bym na to nie wpadła, a tadka przeczytałam. no nic, 2 pkt w plecy :/
Arawis hahah dokładnie. Tylko,ze ja wpisałam Tadka a następnie zmieniłam na co? Na chłopów!  🤔wirek: 🤔wirek: 🤔wirek: 🤔wirek:
To zadanie było kompletnie z dupy wzięte, no ale 😉
Mówiłam wszystkim, że będzie Lalka to mówili, że nie bo przecież była chwilę temu  😀iabeł:
Ale ja rozprawki nawet nie dotykałam, od razu zajęłam się wierszem, który był cudowny do interpretacji! Nie omówiłam tylko tego "Pisz!", bo nie postrzegam tego tak jak niektórzy. Ale swoją tezę uzasadniłam, limit słów osiągnięty w połowie pracy, więc luz. Zdać na pewno zdane  🥂
Powiem Wam, że się strasznie bałam, a matura była prosta(technikum), w porównaniu z tym co oni potrafią dać. Tekst o hipermarketach wyjątkowo przyjemny, wypracowania do napisania, nawet rzuciłam się na tą nowele Prusa i może nie będzie tak źle, chociaż się zakręciłam i jakaś piramida mi się wkradła, co uświadomiłam sobie jak wyszłam 😡  A tak bardzo chciałam Lalkę na swojej maturze 🙁
Trzymajmy kciuki, żeby jutro było tak dobrze, łatwo i przyjemnie , bo jak sobie pomyśle, że będę miała rok w plecy przez matme to aż przykro, mimo, że na samej maturze mi przestało zależeć. Zdam to zdam, nie to trudno
a ja się boję, musze to zdać bo obawiam sie,ze ustnego nie zdam. Kiedy macie ustny?
ja 11.05
Czekoladowiec, a jak wasz ustny wygląda? Macie chociaż określone tematy tych pytań czy to jest wszystko od powiedzmy lektur, po budowę zdań itd?
Ja ustny polski 8.05,ustny hiszpański 11.05 i  boję się, to że zacznie mi brakować słów, tak jak to często mam
mils   ig: milen.ju
04 maja 2015 15:33
U mnie ustny 21 dopiero. Ale jestem pierwsza, chociaż tyle fajnie.
helcia   Wiedźma z czarnym kotem
04 maja 2015 15:34
Jak zobaczyłam Lalkę to było "Boże! Może jednak istniejesz"  😁 W sumie wypracowanie było fajne, tekst o książkach mi się podobał 🙂 Ale czy zapunktuje na tych pierwszych zadaniach to nie wiem. To z Panem Tadeuszem... nie wpisałam tam nic, strzelałam w Mickiewicza, ale nie byłam pewna w sumie co to może być i olałam sprawę  🙄
Co do jutra i matmy, to ja chce tylko zdać  🤣 
A na ustnym polskim jak trafie tematy łagrów, getta itp to będę wniebowzięta  😀
Ja polski dopiero 20 i ang 18.
Ja ustny 11.05, najgorzej że przygotowuję się podczas wypowiedzi kolegi, które cholernie donośny głos ma, do tego mocną intonację i mam ochotę się pochlastać przez to - nie wiem czy dam radę się skupić na moim zadaniu chociaż przez chwilę.. Ustnym polskim ogólnie jestem przerażona  😲
el_infierno pytania na ustnym mogą być ze wszystkiego  🏇
jett   success is the best revenge
04 maja 2015 15:52
Ja polski mam 13.05 a angielski 26.05  😉
I jeśli chodzi o ustny to najbardziej boję się właśnie tego, że nie będę umiała skupić się na swoim temacie, tylko będę słuchać tego co mówi osoba przede mną  🤣
mils   ig: milen.ju
04 maja 2015 15:56
Będę się modlić, żeby językowego nie wylosować, bo może być wtedy słabo. 😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się