Kącik WEGE :-)

dea   primum non nocere
03 maja 2015 21:07
A jak normalnie gotujesz fasolę, to odlewasz wodę z moczenia?
Może tu jeszcze zapytam, bo w odchudzaniowym wątku zaginęłam chyba w tłumie:
Znacie stronę: https://cronometer.com/ ? Wygląda na fajną do podliczania, co się powinno jeść, aby dieta była zbilansowana. Tylko niestety po angielsku i 'nie nasze' miary. Jest coś tego typu po polsku? Właśnie z poszczególnymi witaminami itd. Bo z samymi kaloriami to znam.
Ja dziś założyłam spodnie, które się ledwo dopinały niedawno i miałam w nich luz  😲 a jem nadal za mało w stosunku do tego, co mam rozpisane.

Majówkę spędziłam na wyjeździe rowerowym i może sobie i pofolgowałam, ale sporo założeń diety spokojnie utrzymałam 😀
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 maja 2015 21:40
magda, z ciekawości, ile masz do zrzucenia?
Dieta jest w kierunku zdrowego, zbilansowanego odżywiania. Chudnę przy okazji, nie dbam o to specjalnie, choć zdecydowanie cieszy mnie ubytek kilogramów i centymetrów. Jakbym straciła 10 kg to bym się bardzo cieszyła. Ale nie będę o to walczyć specjalnie (nie jestem w stanie trzymać diety rygorystycznie - próbowałam wielokrotnie). BMI mam blisko 25.
Dieta jest w kierunku zdrowego, zbilansowanego odżywiania. Chudnę przy okazji, nie dbam o to specjalnie, choć zdecydowanie cieszy mnie ubytek kilogramów i centymetrów. Jakbym straciła 10 kg to bym się bardzo cieszyła. Ale nie będę o to walczyć specjalnie (nie jestem w stanie trzymać diety rygorystycznie - próbowałam wielokrotnie). BMI mam blisko 25.

Licz na myfitnesspal, Fat Secret, potreningu.pl

Crono jest fajna, ale produkty nie mają odzwierciedlenia na Polskie marki i można się przejechać w jadłospisie nawet na 300/400 kcal. Jeśli jednak chcesz znać realizację poszczególnych witamin i składników mineralnych to albo Crono albo Dr Dietman  😉
robiłam sobie badania i wyszedł mi niski poziom wit D - 13 ng/ml, czyli poziom niewystarczający (10-30 ng/ml; poniżej 10 jest niedobór) i FT3 i FT4 w dolnych granicach normy. Na te hormony tarczycy dostałam jod, na wit D kapsułki z żelatyną i pani dr kazała mi jeść też dużo ryb 🙄
Czym wege mogę się wspomóc?
Muszę jeszcze b12 zrobić...
Kapsułkami z witaminą D. Mi dietetyczka powiedziała, że jeśli ktoś nie wystawia skóry na słońce (18% powierzchni ciała  🤣 w godzinach chyba 11-15 i to w sezonie, kiedy słońce odpowiednio świeci) to i latem powinien suplementować witaminę D. Czyli osoby pracujące w biurach w godzinach 8-16 powinny łykać witaminę D cały rok. Ryby zaleciła mi do 3 razy w tygodniu (ryby nie są wege, wiem, ale je jadam choć ostatnio mniej).
Martuha, a sprawdzałyście, czy ta tarczyca to nie Hashi? Wtedy się jodu nie zaleca.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
06 maja 2015 21:38
Martuha, jak nie ma słońca, możesz iść na solarium. Podobno solarium też dostarcza wit. D.

To chyba nie ma żelatyny:
http://www.doz.pl/apteka/p80263-Witamina_D_tabletki_100_szt

Tu masz krople...
http://www.aptekagemini.pl/d3-witamina-slonca-krople-20ml.html
Skoro o witaminach - mam łykać B12. Coś polecacie? Czy wszystko jedno?
Nie bez kozery okreslane sa normy - jesli cos ma norme 10-30 a wynik jest 13, to to nie jest poziom niewystarczajacy. Po prostu nizszy poziom normy. Witamina D spoko, rzeczywiscie warto ja lykac, jak sie okazuje, ale po obnizonych normach ja bym paniki nie siala. A wrecz poszlabym do innego lekarza zanim zaczelabym sie czymkolwiek faszerowac.
Teo, nie sprawdzałyśmy tego. Pogadam na ten temat z mojąlekarką rodzinną.

Strzyga, oba produkty to suplementy, a moje zaufanie do ich skuteczności jest wątpliwe, ale dzięki i tak.

Ner, wit D, przynajmniejna kartce z moimi wynikami ma 5 poziomów. Norma jest między 30 a 60.
Martuha, odpowiem dwutorowo.

Wit. D:
Czy lekarka, która zaleciła Ci D3 (albo inna) nie mogłaby wypisać Ci recepty na Devikap? Tanie, o ile widzę, wegańskie, dobrze się wchłania. Tylko jest na receptę.
Są też inne opcje wegańskie. Na przykład od Puritan's Pride (można kupić na All., można sprowadzić z USA - co uskuteczniałyśmy niedawno z Gillian, zwłaszcza przy grupowych zamówieniach wychodzi to stosunkowo korzystnie). Widziałam w sieci (w polskich sklepach) i inne wegańskie, ale wyglądały na "suche", a nie z tłuszczami, czyli mogą się gorzej wchłaniać. 

Tarczyca:
Dostałaś w ogóle Letrox (czy tam inny odpowiednik) czy tylko masz uzupełnić jod?
To jest tak - niedoczynność może wynikać z różnych powodów. Niedobór jodu jest stosunkowo rzadki w dzisiejszej Polsce. Częstsze jest podłoże autoimmunologiczne, kiedy organizm atakuje własną tarczycę. Zwykle odradza się wtedy przyjmowanie suplementów jodu - bo on aktywizuje tarczycę, a to "drażni" organizm, który zaczyna atakować tarczycę jeszcze mocniej. Żeby sprawdzić, czy to Hashi, należałoby mieć wyniki przeciwciał (atpo, atg) i USG (sensownie opisane, z wymiarami).
Mi endo kiedys zalecila jod, podobno poglady sie zmienily i wraca sie do dawania go przy hashi.
Krople vigantol nie sa weganskie?
O, a one na receptę? Wygląda, że wegańskie. I z tłuszczami 🙂

A ten jod dostałaś po stwierdzeniu niedoborów czy w innym trybie? (Bada się go z dobowej zbiórki moczu, o ile dobrze kojarzę?). Ogólnie umiarkowanie przekonuje mnie suplementowanie czegokolwiek bez stwierdzenia niedoborów. Albo innych wyraźnych wskazań.
Gillian   four letter word
07 maja 2015 12:00
No i przy niektórych wit. D boli żołądek, pojawiają się wzdęcia, przelewania, biegunki. Mnie tak siekło po D-Vitrum, więc ostrożnie. Te z Puritan's Pride są spoko.                                                           
zgadzam sie z Teo, dlatego jesli o tarczyce chodzi to bym sie glebiej zbadala, wez skierowanie do endokrynologa najlepiej, zrob usg.
Tez mialam taka historie, ze w badaniach TSH wyszlo mi w dolnej granicy normy, lekarz mnie nastraszyl, dostalam wiec skierowanie na usg do endo. Zrobilam usg, pani endo obejrzala wyniki i stwierdzila, ze przeciez sa dobre. Usg tez wyszlo w porzadku, powiedziala ze lekarz nagadal mi bez sensu i mam sie nie przejmowac.

Suplementy D sama lykam, jak nie zapomne 🙂 Mam D3 + K2 z NOW foods, weganskie.
to właśnie endo-gin (mam PCOS) zleciła mi te badania.
nie powiedziała, że mam niedoczynność, tylko że FT3 i FT4 są niskie (to chyba nie jest jednoznaczne?).
Tak to wygląda:
TSH 1,173 (norma 0,550-4,780)
FT3 2,59 (2,30-4,20)
FT4 0,91 (0,89-1,76)
przypisała mi Jodid 200, wit D 2000 j.m. (ale jak już wcześniej wspominałam kapsułki żelatynowe) + coś tam na obniżenie testosteronu, bo jest trochę za wysoki i te zaleciła jeść te nieszczęsne ryby. Mam powtórzyć badania i pokazać się za 4 miesiące.
Znowu mam też AST powyżej normy. Pójdę do mojej internistki, z nią mi się swobodniej gada, i poproszę ją o jakąś wege wit D. Dzięki za sugestie, nie wiedziałam, że ich tyle jest!
Rzeczywiście niskie 😉 Taki procent normy: FT4 2.30% [ wynik 0.91, norma (0.89 - 1.76)] i FT3 15.26% [ wynik 2.59, norma (2.3 - 4.2)]. Pewnie masz wyraźne objawy? Niezbyt przekonuje mnie czekanie przez cztery miesiące, aż zadziała niepewna metoda. Tzn. jak masz niedoczynność z powodu niedoboru jodu, to OK, ale jak Hashimoto? Swoją drogą Hashimoto z PCOS-ami się lubi...

Ja bym najpierw dobadała tarczycę (przeciwciała, usg), a dopiero potem rozważała suplementowanie jodu. Tylko na te badania nie dostaniesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu (tylko albo od endo, albo je robisz prywatnie).

A jeśli byś miała uzupełniać jod dietą, to przecież poza rybami w morzu żyją i rośliny. Może jakieś glony byś sobie dobrała.
Ja suplementuje jod pochodzenia roślinnego - biorę Kelp, plus staram się co jakiś czas dorzucać algi morskie do potraw. I mam dobre wyniki od dawna, choć zawsze koło górnej granicy normy a miałam wyraźną niedoczynność (w pewnym momencie TSH powyżej 8, nadwaga, mega senność i inne objawy). Przez jakiś czas brałam Euthyrox, w tej chwili algi wystarczają - czy zawsze tak będzie nie wiem, ale cieszę się póki co, że jest dobrze. Na USG 2 lata temu były drobne zmiany, teraz powtarzałam i tarczyca idealna.


Apropos suplementacji - biorę od kilku miesięcy B12 i nie wiem czy brać dalej czy nie  - w sensie jak zweryfikować czy mi potrzebna... ostatnio lekarz zasugerował wit B12 plus magnez i B6. No to mówie, że biorę to jakby mi nie dowierzał... ale żadnych badań oczywiście nie zlecił  😎 nabiału w tej chwili jem mało, ale mimo wszystko jem, nie udało mi się w 100% odstawić jak planowałam.. piję kapkę mleka do każdej herbaty, jem raz na 2-3 dni ser żółty na kanapce, czasem robię sobie koktajle z jogurtem naturalnym, no i raz w tyg jem jajka.
No niedtety, jesli jestes wegan to mudisz b12 brac. Gdy bylam u neurologa z nerwobolem w rece pierwsze co zrobil to zapytal czy jestem wege plus badanie poziomu b12
wege a wegan to przepastna roznica, jesli o b12 chodzi. Jestem wege ponad 10 lat, niedoboru b12 nie mam.
Mozesz brac seriami, albo po prostu sobie zbadac z ciekawosci i i tak brac seriami 😀
ovca   Per aspera donikąd
10 maja 2015 20:02
Apropos suplementacji - biorę od kilku miesięcy B12 i nie wiem czy brać dalej czy nie  - w sensie jak zweryfikować czy mi potrzebna... ostatnio lekarz zasugerował wit B12 plus magnez i B6. No to mówie, że biorę to jakby mi nie dowierzał... ale żadnych badań oczywiście nie zlecił  😎 nabiału w tej chwili jem mało, ale mimo wszystko jem, nie udało mi się w 100% odstawić jak planowałam.. piję kapkę mleka do każdej herbaty, jem raz na 2-3 dni ser żółty na kanapce, czasem robię sobie koktajle z jogurtem naturalnym, no i raz w tyg jem jajka.


imo sporadyczne jedzenie nabiału to za mało żeby mieć b12 w normie- ja też przez dłuuuugi czas byłabym sporadycznym nabiałowcem, po przejściu na weganizm zrobiłam badania i wyszły bardzo poważne niedobory b12, które doprowadziły do złośliwej anemii. Niemożliwe że powstały przez miesiąc- dwa stuprocentowego weganizmu bo b12 jest przez pewien czas magazynowana w organizmie.
przez nawet 5 lat 🙂 Dlatego warto zbadac czasem i lykac sobie serie co jakis czas.
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
11 maja 2015 14:45
tez mi wszedl duzy niedobor wit D i biore Dekristol 20000 I.e ale raz na tydzien. no ale nie ma sie co dziwic, bo ja slonca malo widze  😉
Martuha Biore taka veganska wit. D3: http://www.amazon.de/Vitamin-1-000-I-E-Tabletten-HOCHDOSIERT/dp/B00IN3RI8I  , a co do jodu naprawde polecam Kelp!
Ja polecam witaminę B-12(5000 mcg) i witaminę D3 (2,000 IU) z firmy Natrol - też wegetariańskie, a poza tym są to tabletki do ssania, co dla mnie jest dość istotne, bo mam problem z przełykaniem tabletek.
Dziewczyny, wiem, że mogę liczyć na Was. Zjem coś dobrego w centrum Katowic? 🙂
subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
12 maja 2015 08:59
Podzieli się ktoś przepisem na jakieś vege lody ?  :kwiatek: (mogą być z nabiałem lub bez)
jasne! 😀 polecam Złotego Osła (dużo, smacznie, tanio) i Bo Tak! (też niedrogo, ładne nowe miejsce, trochę bardziej elegancko niż w Ośle, ale absolutnie nie sztywniacko).

edit. Złoty Osioł przy Mariackiej, Bo Tak! przy Batorego. Wszystko w okolicach dworca, nie nachodzisz się 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się