Wady budowy, ocena eksterieru

Mi też się rzuciła w oczy ta krótka szyja i przebudowany zad.  Na filmikach aż tak to się nie rzuca w oczy. Poza tym klacz sprawia wrażenie zrównoważonej i spokojnej, więc może jednak warto ją choćby zobaczyć i wypróbować. Znalezienie pełnego pakietu tzn. idealnej budowy + idealnego charakteru wiadomo że nie należy do najłatwiejszych o ile w ogóle.

Ona stoi niekorzystnie, bo zadem na górce. Też mi się wydaje, że do amatorskiego jeździectwa ważniejszy jest np. charakter i zdrowie niż budowa 😉
To nie uważacie tej miękkiej pęciny za wykluczającą wadę? Czytałam trochę o tym na forum, ale zdania są podzielone. Boję się trochę późniejszych kłopotów ze ścięgnami... Ale koń właśnie wydaje się bardzo sympatyczny i dobrze prowadzony. Myślę, że pojechać i zobaczyć na żywo nie zaszkodzi. Przestałam już się łudzić, że znajdę konia idealnego  😁
Mam na oku jeszcze jedną klacz, ale wydaje mi się, że ta z kolei ma krowią i szablastą postawę, ale nie jestem pewna, nie jestem jeszcze dobra w te klocki. Tu zdjęcie tej klaczy:


Oba konie, których zdjęcia tutaj wstawiałam, mają 6 lat.
To zdjecie Cichej Wody przekłamuje, widziałam ją na żywo i taka krótka szyja nie rzuciła mi się w oczy, ale fakt, rozwarte stawy tak. Ogólnie, z tego co wiem, to dość fajnie skacze (widziałam tylko fotki z Aro) i sympatyczna, raczej grzeczna babeczka.
Czy macie może dostęp do "vademecum" poprawnej budowy, szczególnie z uwzględnieniem predyspozycji do ujeżdżenia? Czarno na białym opis najlepszych cech budowy konia, jak poszczególne cechy przejawiają się w treningu i ruchu a co za tym idzie jakimi notami skutkuje to na czworoboku.

Czysta teoria z zaufanego źródła, może być z pominięciem kwestii temperamentu, charakteru, czy nawet odpowiedniego treningu. Wiem, że trochę utopijna wizja i że tak to nie działa ale będę bardzo wdzięczna gdyby ktoś podzielił się dostępem lub podrzucił jakąś mądrą literaturę  :kwiatek:
Słyszałam o tej książce ale nie mogłam namierzyć wersji w PDFie a nie mam możliwości jej kupić.
Oblivion przeczytałaś? Czy rzeczywiście jest godna polecenia? Spis treści wskazuje, że to jest to czego szukam.
Oj, niestety tylko przeglądałam w sklepie i to dość dawno temu...  😉 Pamiętam jedynie że była dość rzeczowa. Może ktoś inny coś powie na jej temat 🙂
Jeżeli zdjęcie się nadaje, to mogłabym prosić o ocenę?  :kwiatek:
To ja podbiję, może się ktoś wypowie, bo ja wiem tyle, ile na blogu quanty przeczytałam i nie jestem kompetentna 😁
Mirinda94, ile ma lat? Młodo wygląda.
budyń młody wiekowo nie jest, ale regularnie pod siodłem chodzi od niecałego roku 🙂 Dla ścisłości, to jest arabek, ogier
Mirinda94 jelenia szyja najbardziej widoczna. No i mi się kopyta nie podobają.
Fokusowa dziękuję  :kwiatek: co do szyi to niestety wiem, ale i tak jest poprawa w stosunku do tego co było na początku - wrzuciłabym fotkę sprzed roku jak to wyglądało ale to nie ten wątek  😁. Kopyta też mi się nie podobają, ale czekam aż kowal wyzdrowieje i mi zrobi, bo pech tak chciał że wywalił się gdzieś na rowerze i ma niesprawną rękę. Koń całe życie chodził boso, ale teraz będzie podkuty, bo przeprowadziliśmy się do innej stajni (a w sumie to cała stajnia się przeniosła), gdzie niestety jest kamienisty i twardy teren i kopyta bardzo szybko się ścierają - mój na szczęście nie zdążył się podbić ani skaleczyć bo kopyta ma twarde, ale niestety już widać skutki.

A co myślisz/myślicie na temat kłody, zadu, nóg? Bo w sumie te elementy mnie najbardziej ciekawią a mi jest trudno patrzeć się obiektywnie na konia którego widzę w sumie codziennie.  😁
Nie demonizowałabym szyi, tym bardziej, że górna linia jest bardzo poprawna. Nie nazwałabym jej jelenią, bo nie jest pionowo osadzona, brak też wrębu siekiery, lekko zarysowany mięsień oporu - pewnie mniej lub wcale niewidoczny przy niższym ustawieniu. Bardzo dobre połączenie szyi i głowy. Głowa mnie osobiście się nie podoba 😉, ale to odczucie subiektywne: szczupaczy pysk, krótka szpara, szeroko w sankach 😉 (Być może tego szczupaka potęguje fakt białej odmiany na jasnym tle - no ale tak widać na tym zdjęciu).
Bardzo dobry długi kłąb, dobra linia górna i, mimo, że koń jest dość długi i szczupły, dobre nerki. Kopyt też nie ma się co czepiać, koń niezbyt szczęśliwie stoi, na burym nierównym podłożu, ale poważnych wad nie widać. Całkiem sympatyczny konik 🙂
To może teraz ja się wcisnę z 7 latkiem 🙂

Tak jak napisała espana, moim zdaniem tez nie ma się co czepiać szyi. Nie jest po prostu pokazowa, ale nie jest jelenia.
Mi sie nie podobają pęciny, moim zdaniem przydługie troche.
Super, bardzo dziękuję za opinie 🙂 Miło usłyszeć pozytywne opinie, z tą szyja myślę że będzie jeszcze lepiej, dużo pracuję w dolnym ustawieniu i robię ćwiczenia rozciągające także liczę na fajny efekt. A tak swoją drogą, espana on nie ma odmiany na głowie  😁 To co widzisz to jego profil - araby mają bardzo specyficzne głowy, które nie wszystkim się podobają.
To arab??? W takim razie jest bardzo poprawny  🤣 Piękny. Ile ma w kłębie? Dałabym sobie rękę uciąć, że widzę białą plamę na głowie  😁 Super linia grzbiet - zad jak na araba.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
11 maja 2015 22:30
w ogóle nie widać że to arab - to komplement 🙂
espana 153 cm w kłębie 🙂

ElaPe dziękuję za komplement 🙂 Chociaż na żywo - ze sposobu poruszania, temperamentu - zdecydowanie arab  😁

budyń może tak niekorzystnie stanął, ale mi się wydaje że tylne pęciny są troszkę strome...spróbuj może zrobić zdjęcie, gdzie stoi równo tylnymi nogami, bo ten wykrok według mnie przekłamuje kształt zadu i całych tylnych kończyn
Mogłabym prosić o ocenę? Zdjęcie z ogłoszenia niestety. Jest to 8 letni SP. Osoba, która się nim interesuje szuka konia do jazdy rekreacyjnej, czasem rajdy. Moją uwagę najbardziej zwróciły tylne nogi, ale nie czuję się na tyle kompetentna aby wyrokować, więc proszę o pomoc  :kwiatek:
Znalazłam ciekawą ( jak dla mnie ) klacz.
5 latka, po Indoctro.
Uważam , że  ma dobra budowę, jednak patrząc na film pod siodłem, koń  traci .Idzie dość sztywno, w wysokim ustawieniu.Rzekomo 5 raz pod siodłem. Wypowiecie się ? Pod kątem ujeżdżeniowym, ,może quanta coś podpowie?
Gillian   four letter word
23 maja 2015 11:14
Donia Aleksandra, Nie znam się, ale się wypowiem. Wynurzenia znad pierogów pseudo-skoczka. Kobyła fajna, ale pod tym jeźdźcem na filmie faktycznie jakoś nie bałdzo. Ufiksowana wodzami i jedzie. Myślę jak fajnie by skakała gdyby miała trochę więcej swobody. Być może odpala wrotki albo sadzi, stąd człowieczek się tak asekuracyjnie zabezpieczył mocną kontrolą. Albo faktycznie to 5 raz i pływa. Skacze fajnie, ma siłę, tylko jest z bardzo pospinana. Jest jakiś film luzem?
Znalazłam ciekawą ( jak dla mnie ) klacz.
5 latka, po Indoctro.
Uważam , że  ma dobra budowę, jednak patrząc na film pod siodłem, koń  traci .Idzie dość sztywno, w wysokim ustawieniu.Rzekomo 5 raz pod siodłem. Wypowiecie się ? Pod kątem ujeżdżeniowym, ,może quanta coś podpowie?




nigdy nie uwierzę, że ten koń był 5 razy pod siodłem. Chyba ktoś Ci kit wciska
Piąty raz pod siodłem i okuta na cztery? 😎 No to ktoś ma zamaszysty budżet, żeby podjezdkom na sprzedaż fundować takie bajery 🤣
W życiu w to nie uwierzę, i nikt tak nie zajeżdża koni, że siądzie cztery razy na grzbiet i za piątym pomyka parkurek. Bzdura. Widać, że koń reaguje na pomoce jak doświadczony - jeśli zgubi galop jeździec błyskawicznie robi zagalopowanie na dobrą nogę. Jakoś moim dopiero co zajeżdżanym zdarzają się pomyłki albo mniej gładkie przejścia na tym etapie...

Kobyła budowę ma świetną, jest bardzo urodziwa, fajna łopatka, szyja, poprawne kończyny. Jest tylko jedna rzecz, do której bym się mogła przyczepić - bardzo krótki odcinek piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa. Jak "odetniemy" kłąb, to zostaje bardzo mało miejsca i zaraz zaczyna się lędźwie i zad.

Pod siodłem koń w ogóle nie pracuje plecami. W kłusie drobi, w galopie skacze. Niesie się szyją bardzo wysoko i nawet nie próbuje odpuścić i obniżyć głowy. Jeździłam jednego konia, który "naturalnie" pracował w ten sposób. Tamten miał kissinga.
Donia Aleksandra, bardzo dokładnie sprawdziłabym... kopyta.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 maja 2015 12:46
Dokładnie halo. Przody wyglądają... no nie wyglądają :/
zembria, że nie wyglądają - to jedno. Styl ruchu (a raczej braku) na to wskazuje, zbyt szybkie podrywanie przodów przy skoku - także. Tego typu kanciaste ruchy zazwyczaj mają swoje źródło w kopytach: od zaniedbanych strzałek po poważne aberracje.
A co jest nie tak z kopytami? Pytam bo nie widzę, a chcę się nauczyć widzieć 😉 Osobiście bardziej bym się przyczepiła do tyłów.
kajpo, mnie zady też bardziej się nie podobają.
Weź sobie dwie kartki i przyłóż do linii ściany czołowej odpowiednich kopyt LP, LZ...
Ale nie chodzi o to co nam się na zdjęciu nie podoba. Ważne, jak to wygląda na żywo. Jak funkcjonuje. I co pokaże RTG.
Dzięki dziewczyny  za wszystkie rady i opinie! Zawsze można na Was liczyć. :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się