elektrolity

Frania parę postów wyżej było o tych elektrolitach...
Zdecydowałam się na elektrolity Nettex tylko nie wiem czy w płynie czy w proszku. Które są wydajniejsze? Niby te w płynie tańsze ale jak to jest w dawkowaniem? 🙂

Edit: chodzi mi o te z dodatkiem BCAA
Dawkowanie:
kuce do 145cm - 35ml / dzień
konie do 153cm - 50ml / dzień
duże konie - 60ml / dzień

Przy wzmożonym wysiłku podawać 2 razy dziennie.
Odświeżam. Czy zimą tez podawać elektrolity? Mój kon teraz jest wdrazany do roboty po pół roku stania w boksie, zwykly klus to dla niego bardzo duzy wysilek + dlugie futro, jest bardzo spocony po jezdzie, an szyi, pod brzuchem, codziennie.. Do tego jakies dwa tyg temu byla jednodniowa biegunka przy zmianie siana.
Evson, no jasne! Jeśli schodzi szmata to w ogóle nie ma się nad czym zastanawiać.

Btw ja bardzo polecam Foran- dla mnie aktualnie nr1.
Burza dzięki! Dawki takie jak producenci zalecaja? W sensie traktowac to pocenie normalnie, tak jak latem czy zima jakies mniejsze dawki?
Evson, ja nigdy nie sugeruję się dawkowaniem dla cięzkiego treningu tylko dla lekkiego- i lekki według wyczucia- ale tak, tak jak w lato.
Burza ok tak zrobie  🙂
Jeszcze rozwijajac temat bo mam pewna zagadke i nie wiem czy sie niepokoić.
Moj kon zawsze po jezdzie (takiej gdzie sie lekko zapocil- sam stęp nie wywołuje takiego efektu) jak wchodzil do boksu to od razu sikał. Jazdy zazwyczaj zamykaly sie w godzinie. Teraz ze wzgledu na dłuuugasna siersc i duza ilosc stepa na jezdzie (wskazane) często jezdze na nim nawet 2 h -2,15 h (w tym końcówka w reku). Odkad jezdze tak dlugo i w momencie kiedy stepuje z nim w reku na koniec, kon spuszcza cala adrenaline, jest wyluzowany- i no wlasnie- sika na hali. Pod warunkiem ze jest juz na zupełnym czilałcie. Przy krotkich jazdach tego nie robi. Ktos zwrocil mi uwage zebym zainteresowala sie tematem czy to nie problemy z nerkami. Dobowo oddawanie moczu nie odbiega jakos od normy.
Mój biologiczny umysł nie jest zbyt lotny, moze ktos pomoze mi zgadnąc czy jest zaleznosc miedzy poziomem elektrolitow a wysikiwaniem nadmiaru wody. Cos mi dzwoni o zjawisku osmozy itd, wysikiwaniu nadmiaru wody by zachowac wieksze stezenie elektrolitów w płynach ustrojowych, jesli jest ich niedobór. Ale z drugiej strony mogłam to sobie wymyslic i moze byc zupelnie odwrotnie  🙇  Bo albo teoria z aktualnym niedoborem ektrolitów moze mi sie złozyc w całosc, albo jest zupełnie przeciwnie  🤔
Jakis przegląd generalny typu badania krwi i tak planuje mu zrobic.
A i dodam ze kon nigdy nie tyka lizawek, nawet w okresie kiedy go kupilam i pocil sie do piany i lejącego sie za glebe potu (nerwy + brak kondycji), wiec sam sobie elektrolitrow nie wyrowna.
Moje rekreanty które chodza czasem dwie godziny pod rzad nie sikaja na jezdzie, ale tez mało się pocą. Czasem zdarza się to kucce która obecnie tez ma grube futro i poci sie bardzo obficie, oraz duzo pije. Z drugiej strony moze byc to przypadek.
Evson, tu już świrujesz 🙂 Konie sikają po treningu. Gdy mojemu "robiłam dobrze" i brałam na relaks na bujnej trawie - też sikał.
Jak nie - to w boksie. Jak od razu na padok - to na padoku. Korzysta się z tego zjawiska np. pobierając mocz do badań.
Nie każdy koń da radę zrobić siusiu "na uwięzi", ale gdy są wyluzowane - czemu nie?
halo faktycznie troche poplynełam z ta interpretacja  😂 np wczoraj chodzil godzine to sie nie wysikal. Poobserwuje jeszcze.
Ktoś wie jakie jest dawkowanie elektrolitów Nettex w proszku?
Mam te w płynie i zastanawiam się czy proszek nie byłby wydajniejszy.
Evson - jak chcesz to zrób mu mocznik i kreatyninę. Koszty nie są jakieś powalające (więcej zapłacisz chyba za dojazd samego weta  😂 ), także jak będzie na miejscu wet, to poproś o pobranie krwi (najlepiej rano, przed śniadaniem, przed treningiem) i będziesz miała jasność

Kaarina -  o te elektrolity Ci chodzi?
http://animalia.pl/produkt,28451,562,nettex-electrolyte-maintenance-powder-1kg.html
Masz na tej stronce podane dawkowanie
O kurczę, ze też nie zauważyłam  🤔wirek: I wychodzi że jednak proszek trochę bardziej wydajniejszy.
co myślicie o tych elektrolitach? Jak skład? Warto? http://www.hidalgo.pl/prolinen-electrolyte-kg-p-4731.html
Czy ktoś z Was podawał elektrolity od Podkowy?
Czy wasze konie to jadły?

Dziwiłam się czemu Mały nie chce jeść do czasu aż nie zanurzyłam w tym palca.
Myślałam, ze mi język uschnie to jest tak słone jakby wylizać całą sól z Wieliczki 😲
tuch, a sól  z lizawki  to nie słona  😉 Konie lubią  przecież słony smak. Ale często  konie nie  chcą  jeść  suplementów i pasz od podkowy.
Witaminy od Podkowy jadł, przemycałam w wysłodkach.

Uwierz, że sól w porównaniu do tych elektrolitów jest mało słona. Po posmakowaniu myślałam, ze mi język zdrętwieje 🤣
tuch, o matko, to nieźle! Ciekawe, co tam jest dodane? 😉 
sierra: jeśli koń ma niedobór jednego pierwiastka to być może powinnaś zastosować suplementację jedynie tego pierwiastaka...podając wiele różnych możesz jeszcze zwiększyć niedobór ponieważ niektóre działają antagonistycznie...

preparat z potasem: http://animalia.pl/produkt,11104,FM_Italia_No_Kalium.html

jak masz problem z równowagą elektrolitowa to znajdz weta który zajmuje się końmi rajdowymi...taka osoba prawdopodobnie skuteczniej ci pomoże...

Chciałabym trochę odświeżyć temat, mianowicie, czy warto porywać się na elektrolity w przypadku gdy koń ma tylko niedobór potasu? Zbliża się lato, więc problem wypacania wszystkiego co ważne i wartościowe się nasila. A jeżeli nie elektrolity to co? 
a w ajkiś lizawkach nie ma potasu?  🙄
bo elektrolity nie powinny zaszkodzić, ale one to takie bardziej uniwerslane są i generalnie trzeba pamiętać o ich dodawaniu i sprawzdić skład, a lizawkę to się wsadzi i koń sam sobie ją liże
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
20 lipca 2015 13:39
co myślicie o tych elektrolitach? Jak skład? Warto? http://www.hidalgo.pl/prolinen-electrolyte-kg-p-4731.html


używałam ich do wczoraj- gorzkie niesłychanie, ale dla nas to żaden problem bo koń dostaje jedzenie na mokro i jakoś smak rozchodził się po całym posiłku. Niestety wczoraj wywaliłam resztę bo stało się z nimi coś dziwnego- zżółkły i miejscami zzieleniały, a do tego zrobiła się na ich powierzchni gruba skorupka. Możliwe, że to efekt zawilgocenia, ale powiem szczerze nie spodziewałam się, że zastanę w pudełku coś takiego- bo ewidentnie utleniły się w nich jakieś minerały :/


I teraz pytanie za 300 punktów - w jakie elektrolity warto zainwestować. Starszak dostaje je codziennie (bo praktycznie soli nie tyka) w okresie nasilonych upałów.
Zastanawiam się nad powrotem do Baileysów lub elektrolitami TRM Isopro 2000. Ktoś tych ostatnich używał?
Jakie elektrolity polecacie dla konia który jest w lekkiej/średniej pracy 🙂? I w jakich miesiącach najlepiej je dawać? (wiem ze trochę późno się budzę ale ostatnio kon spocil się stojąc w boksie przez te 37 stopni .. :/ )
ja ostatnio dostałam od weta coś z over-horse, tkaie półtora kilo, na dwa miesiące ma starczyć
nie pamiętam jak to się nazywa  👀 sprawzdę w stajni
w miarę tanie i wet powiedział, że to taka podstawwowa mieszanka, na upały wystarczy, bo ma głównie te elektorlity, które koń wypaca
póki co koń to je (i niech mi nie próbuję wybrzedzać  🤬 )
Ja dwoma rękoma polecam Foranowe Equi- Lyte G, drugi sezon jestem wierna i niezmiennie zachwycona.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
21 lipca 2015 07:24
a ja mam pytanie za 100 punktów. Na jakiej podstawie podejmujecie decyzję o podawaniu elektrolitów, mówię oczywiście o koniach w lekkim treningu. Badacie krew, na podstawie tego ile koń się poci czy na podstawie temperatury powietrza?

Moje w treningu 3x w tygodniu po ok. 1,5-2h, pocą się normalnie pod siodłem (nie schodzą wymęczone jak szmaty do stajni), mają dostęp do lizawek,  ostatnie badania krwi zimą wyszły bez odchyłów, ale stoją na dworze całą dobę, nawet w upały (dostęp do wiaty). Nie zauważyłam, żeby specjalnie rzucały się na wodę czy lizawki. Podawać elektro czy nie?
Rudzik kilka lat temu, jak jeszcze mój koń był w treningu i były gorące lata, właśnie latem miał taki spadek formy, że nie dojadał czy podczas pracy chętnie przechodził do stępa 😉 Robiłam wtedy badania krwi i wychodziło, że mimo mniejszej ilości pobieranej paszy koń ma górną granicę białka we krwi - krew jest gęsta, koń mało (za mało) pije. W tych okresach podawałam elektrolity.
Mój koń w ogóle jest wielbłądem i mało pije, do tego stopnia, że raz zafundowałam mu 15 l płynów w żyłę.  😁
Rudzik, po konsultcaji z wetem
Badania krwi są robione w razie konieczności, i jakiś niezidentyfikowanych problemów, żeby nie pominąć nic ważniejszego
Natomiast tak, ostatnim razem miałąm konia ospałego, poszła krew do badania, wyszlo za mało sodu i innych elektorlitów, to poszla doraźnie kroplówka, plus właśnie elektrolity do paszy. Teraz robie tak, że jak jest upał i widzę że mi się koń pod siodłem spocił, to podaję. Jak nie pracuje, ma wolne, albo nie ma upałów, to wtedy robie parę dni przerwy od podawania.
Nad kolejną krwią się zastanawiałam, ale skoro nie ma potrzeby, to nie zrobiłam w końcu. Zresztą wet stwierdził, że skoro koń się dobrze czuje, to nie ma po co na siłę go pobierać krwi.
E., czy to znaczy, że jak są upały to podajesz elektrolity nawet jak koń nie pracuje? gdzieś czytałam że tak należy, ale nie jestem pewna.
no przyznaje mi się, że zdarza mi się zapomnieć  😡
generalnie to jeśli stał pół dnia na słoncu i mocno prażyło, to nawet jak nie pracował to dostanie, ale tak jak mówie, nie zawsze jestem w stajni, stajennym się czasem zapomni, staram się żeby dostawał, ale bywa że się tego nie dopatrzy i  pozostaje bez elektrolitów
ale jak nie pracowal, a wychodził rano albo wieczorem, jak nie było upałow, to mu nie podaję żadnych elektrolitów
przyznaje, że powinnam go przebadać, ale jakos tak nic mu się ostatnio nie dzieje, to zawsze mi umyka, wiec kieruję się głównie zasadą
jak był na pastwisku w upał albo pracował w upalny dzień to mu podaję elektrolity
jak nie pracował i nie wychodził plażować się w największy upał, to nie podaje
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
21 lipca 2015 11:28
Dziękuję Paniom, czyli jeżeli nie występują takie objawy jak u Was (ospałość, słabe pragnienie, nadmierna potliwość) to nie powinnam zawracać sobie głowy badaniem krwi? Z resztą jakiś tydzień temu miały pobieraną krew, ale do innego rodzaju badań, sikało z żyły aż miło, zatem krew nie jest gęsta.

Grace też czytałam ostatnio chyba w ŚK że koniom korzystającym w upały z pastwisk powinno się podawać elektrolity nawet jeśli nie pracują, tylko po co, skoro nie wykazują objawów niedoborów?

Moje po zmierzchu hasają na pastwisku jak dzieci, pod siodłem i na lonży też nie mają problemu z ruchem naprzód.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się