Stajnie na Śląsku

Livia   ...z innego świata
09 czerwca 2015 09:12
Ostatnio zawędrowałam do stajni w Rachowicach. Od dawna mnie ciekawiła, ale jakoś nie było okazji zajrzeć. Teren piękny, zadbany, stajnia z zewnątrz jak z obrazka, ale żywej duszy nigdzie żadnej nie znalazłam - nawet nie było z kim porozmawiać. Piękna pogoda, weekend, konie były zamknięte - tylko raz je widziałam wypuszczone na trawę, a często przejeżdżam obok. Połaziłam, popukałam i poszłam sobie 😉
Ktoś wie coś więcej o tym miejscu?
W stajni Artano w Rybniku organizujemy parkury otwarte. Gdyby ktoś chciał się sprawdzić - zapraszamy.
https://www.facebook.com/events/704805976309038/
Kogo możecie polecić z ujezdzenia?(oprócz państwa Kowalskich) Dojazd okolice Katowic
apropo zawodów towarzyskich to są w Kroczycach k. Zawiercia (ośrodek Fantazja) skoki i ujeżdżenie w ten weekend i jeszcze jakoś za miesiąc.

a co do stajni to w Zbrosławicach-Wilkowicach jest niedawno powstała super stajnia, hala z kwarcem, maneż, i mnóstwo pastwisk, ogólnie bardzo dobre warunki - OJ Preria  🏇
Wichurkowa   Never say never...
09 czerwca 2015 20:26
Mrówka polecam Sandrę Rogacką.
Ja równiez mogę polecić Sandrę
Witam, jestem tu nowa 😉 Szukam fajnych stajni w okolicach Częstochowy (od lipca do września) i Katowic (od października do czerwca). Zależy mi na ambitniejszej rekreacji 🙂 I przede wszystkim, żeby było bezpiecznie, ułożone konie i ułożeni właściciele 😉 Ze względu na zdrówko nie mogę ryzykować, a bywało już różnie.
Serpentalise, W Częstochowie nie masz czego szukać bo to absolutne dno jeździectwa 😉
Hegemonia   Grunt to konik polny :)
11 czerwca 2015 19:25
k. Częstochowy popytaj o pana Piotra. nazwiska nie pamiętam, bo dawno robił moje konie, ale był spod częstochowy, robił super, a później się przeprowadziłam... wiem, że on kuje na gorąco (z takich charakterystycznych rzeczy) i wtedy jeździł białym chyba Caddym. niewiele pomogłam, ale myślę, że warto drążyć temat gdzieś tam w Twoich stronach 😉
Hegemonia, ale Serpentalise, nie szuka kowala, tylko pyta się gdzie jeździć  🤔
Hegemonia   Grunt to konik polny :)
11 czerwca 2015 21:28
Padłam 😀 i najlepsze jest to, że chyba nikt ostatnio nie pytał o kowala 😀 sorki, nie wiem, dlaczego to napisałam. Fakt, sama chwilowo mam problem z kowalem, może dlatego założyłam podświadomie, że inni też  🤣

no nic, póki co dalej leżę i kwiczę 😀  🤣
Właśnie wiem, że dno 🙁 Ale liczyłam, że coś się ostatnio zmieniło. Wracam do domu na studenckie wakacje i szukam czegoś na miejscu. A jeździł ktoś u pana Mazurkiewicza? Podobno, gdzieś stacjonuje w okolicy i prowadzi jazdy na swoich koniach  🙁 Od października będę ewentualnie szukać czegoś w Kato.
Hegemonia, a jaki masz problem konkretnie? 😉 mogę na pewno polecić kowala na śląsku - jestem pewna, że będziesz zadowolona.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
11 czerwca 2015 23:45
Zmartwie Cię... cały śląsk to dno jeździeckie  😵 ciężko cokolwiek polecić w tych okolicach do jazdy  🤔
Zmartwie Cię... cały śląsk to dno jeździeckie  😵 ciężko cokolwiek polecić w tych okolicach do jazdy  🤔

Się hrabina odezwała !...
Hegemonia   Grunt to konik polny :)
12 czerwca 2015 06:51
Problem - nie problem. zmieniłam stajnię i potrzebuję przestrugać kobyłę. Widzę, że inne konie mają ładne kopytka, więc zdecyduję się na kowala, który dojeżdża do nich, tyle że od jakichś 2 tygodni nie może do nas dojechać, a wczoraj nikt się nie mógł do niego dodzwonić. Pewnie dlatego wywarło to na mnie aż tak silne wrażenie  🤣 .

xequus, no to pojechałaś... Pokaż mi inny region, w którym masz taki wybór jak tutaj, na Śląsku. Jak Cię to nie zadowala, to kup sobie konia takiego, jaki Ci odpowiada, wstaw w pensjonat za 900zł - może Cię zadowoli... i każdorazowo opłać trening z instruktorem/trenerem, który Ci pasuje. Wtedy będziesz mieć pewność "wysokiego poziomu", a nie dna jeździeckiego...

a temu "dnu" to tak naprawdę właśnie takie marudy po części są winne... najpierw decyzja: "w szkółce jest dno, kupię sobie konia". później szukanie pensjonatu po taniości (bo nagle się okazuje, że koń to jednak spory wydatek). na instruktora już nie starcza... więc się prosi koleżankę ze stajni, ale najlepiej jeszcze z innej stajni, żeby dobrze wyglądało "mam trenera z zewnątrz"... tylko kogo tak naprawdę oszukujemy?

ps. jakieś 2 m-ce temu byłam uczestniczką podobnego łańcucha, jak ten powyżej. Jeżdżenie w ośrodku - Fe... kupiono konia. koń problematyczny, gwałtu-rety co robić, pani pomoże? jako że stoję w tej samej stajni, zaproponowałam za godzinny trening 20zł (!), połowę tego, co za trening z dojazdem tu w okolicy. Okazało się za dużo... 😉
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
12 czerwca 2015 07:05
Hegemonia, a zdradzisz, gdzie są jakieś fajne szkółki (okolice Katowic)? Bo ja szukałam, szukałam i w końcu wydzierżawiłam konia i znalazłam trenerkę, bo inaczej sobie tuptałam w zastępie.
Jakoś w okolicach Krakowa wydaje mi się, że jest większy wybór, to samo z Warszawą. (może to takie złudzenie 😉 )
Hegemonia   Grunt to konik polny :)
12 czerwca 2015 07:33
Za moich "szkółkowych" czasów dużo katowiczan dojeżdżało do Zbrosławic... Obecnie lepiej się orientuję w pensjonatach, ale:

widziałam część jazdy rekreacyjnej w Mysłowicach (Purus? Jokar?), 3 konie, dobra instruktorka, nie było się czego przyczepić (wpadłam spytać o pensjonat 😉 ). Warta uwagi jest na pewno stajnia w Stolarzowicach w Bytomiu. W Katowicach fajne konie są w Padoku, Amigo w Grodźcu miało zawsze dobrą opinię, może warto podjechać do Omegi w Rudzie Śląskiej? Nie wiem, jestem przekonana, że gdybym nie miała swojego konia, to na pewno znalazłabym miejsce do jeżdżenia rekreacyjnie. od 6 lat jednak oglądam już ośrodki z innej perspektywy. co do pensjonatów też zawsze słyszę, że na Śląsku jest dramat... ale jakoś nie narzekam i zawsze udaje mi się znaleźć jakiś złoty środek pomiędzy jakością, ceną i odległością od domu. bo tutaj ten wybór jest - w samych Kato naliczyłam 10 stajni (fakt, głównie pensjonat). w sumie, na muchowcu też nigdy jakichś tłumów zastępowych nie widziałam, więc pewnie jazdy są prowadzone w jako takich warunkach. nie wiem. Jako pensjonat mi ta stajnia odpadła, bo brak pastwisk i nie po drodze...

Moim zdaniem szukanie odpowiedniej stajni rekreacyjnej powinno się zacząć od ruszenia tyłka, odwiedzenia jednej, drugiej, piątej... umówienia się na jazdy i wybrania tej, która najbardziej przekonała, a nie od czytania opinii na forach jeździeckich. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli ktoś zaczyna przygodę z jazdą konną w wieku np. 15 lat, nie zostanie już mistrzem czworoboków.

Miałam okazję, już jako instruktor, mieszkać przez 3 lata w Krk no i dorabiałam w stajniach prowadząc jazdy. Właśnie tam mnie wtedy uderzył masakrycznie niski poziom jazd. Chwilę pracowałam w ośrodku hipoterapeutyczno-rekreacyjnym, gdzie konie rekreacyjne mordowały każdego, a konie do hipo ledwo żyły... Pracowałam w stajni, w której od kwietnia do października masakrowano konie przez 6-8 godzin, bo klient płaci - klient ma prawo... właśnie z tego powodu zrezygnowałam. Przewinęłam się przez inne dziwne stajnie. Jedna, gdzie konie były należycie traktowane stała się domem dla mojej kobyły na nasze pierwsze wspólne 2 lata.

Wszystko ładnie wygląda z daleka, w rzeczywistości czy Kraków, czy Szczecin - wszędzie jest tak samo. a u nas ośrodków jest naprawdę dużo, więc jest w czym wybierać.
Hegemonia   Grunt to konik polny :)
12 czerwca 2015 07:40
A to, czy się tupta w zastępie czy nie zależy od dwóch czynników:

- od instruktora (dobry instruktor sobie na takie jazdy nie pozwoli..., ale instruktora stajnia zawsze może zmienić więc nie można dożywotnio przypinać łaty do stajni)
- od umiejętności jeźdźców (no niestety, niekiedy nie da się inaczej... a nie zawsze wychodząc na ujeżdżalnie wiemy, jaki mamy poziom jeźdźców. zwykle przed jazdą wszyscy skaczą metrówki i robią ciągi, w trakcie jednak okazuje się, że nie wiedzą czym jest półparada i nie potrafią prawidłowo, samodzielnie zagalopować...)
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
12 czerwca 2015 07:59
Hegemonia, ja zaczynałam mając lat 4, ale to pikuś. Zaraz prześlę priv 😉
Oooo, przepraszam, 3 szkółki w Szczecinie zwiedziłam - każdą mogłabym polecić.  😜 Zależy od potrzeb. Ale nie wiem jak w innych.

Też trzeba się jakoś "określić". Założę się, że w wielu stajniach rekreacyjnych można się umówić na jazdę indywidualną - kwestia tylko wybrania czy nam dana szkółka odpowiada.... No i kwestia instruktora. Niektórych rzeczy "technicznie" nie da się zrobić - gdyby ktoś chciał trenować do zawodów i stale podwyższać swoje umiejętności, to nie sądzę, żeby dało się to zrobić w każdej stajni rekreacyjnej...

xequus, Chyba aż tak źle niee jest.... Trochę dużych stajni jest, klubów jeździeckich też trochę jest, pensjonaty co fajniejsze się znajdą..... Nie wiem wprawdzie jak z rekreacyjnymi szkółkami w promieniu 20-30 km od Katowic, bo w żadnej nie jeździłam w rekreacji.

Hegemonia, Z poziomem jeźdźców różnie bywa. Niektórzy NAPRAWDĘ są przekonani, że umieją dobrze zagalopowywać, bo w poprzedniej szkółce galopowali i instruktor chwalił ich ponad niebiosa za np. zagalopowanie na cmoknięcie. Albo naprawdę skakali ledwo trzymając się w kłusie (ok, 40-50 cm, ale jednak). I oni naprawdę są przekonani, że wszystko było ok - a nie,  że się chwalą "co ja to nie jestem". ("co ja to nie jestem" to swoją drogą, ale nie można wszystkich wrzucać do jednego wora). Podejście nowego instruktora w stylu "Boże, czego was nauczyli w szkółce X?! to wy nie wiecie tego? a tamtego też nie?! czego uczą w X!" też nie jest jakieś super-cudowne.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
12 czerwca 2015 08:48
SantaritarinaW porowaniu innych do innnych wojewodztw moim zdaniem wypada bardzo slabo. Porzadnych stajni rekreacyjnych i pensjonatow malo, na palcach wyliczysz i rzadko jest tak, zeby wszystko bylo okej i jakosc odpowiednia do ceny.

Hegemonia nie unosc sie. Mam konia takiego jaki mi odpowiada, trenera i stajnie tez, takze o mnie sie nie martw 😉 zalezy co oczekujesz. Kolezaka szuka czegos Czestochowa/Slask do AMBITNEJ rekreacji, czyli nie chce tylko powozic tylka. A w tym regionie o to ciezko. Predzej proponuje wydzierzawic jakiego konia i znalezc porzadnego instruktora. Poziom w szkolkach w tym regionie jest moim zdaniem tuptusiowy i tyle..
xequus, Masz bardziej szczegółowe porównanie z innymi województwami? Bo mam wrażenie, że wszędzie jest sporo takich stajni niezbyt ciekawych. Nie mam na myśli jakichś totalnych patolni, tylko stajnie typu "standardowa rekreacja + pensjonat: boksy o kiepskiej czystości + jakiś kawałek padoku + dopuszczalne jedzenie". Niby wszystko ok, a jednak bardziej wymagający człowiek mógłby mieć obiekcje. Może w innych województwach jest generalnie więcej stajni = zatem i więcej tych dobrych? Nie wiem, badań nie przeprowadzałam 🙂
Aaaa wydawało mi się, że właśnie w okolicach Częstochowy powinno być dość fajnie - a tu jednak, że nie jest? No chyba, że koleżanka jest w tym momencie życia, że przydałby się "własny" koń + jakaś konkretniejsza "ścieżka rozwoju" z trenerem w jakimś jednym kierunku.
Problem jest jeszcze taki, że często poszukujący ambitniejszej rekreacji są w stanie zapłacić za jazdę max 40 zł. Jeżeli chce w tym jeszcze mieć trening skokowy to licząc ile kosztuje ciut lepszy koń, dobry instruktor, zaplecze + utrzymanie tego pierwszego w zdrowiu i formie pozwalającej na treningi a'la sportowe nie wiem komu się to będzie opłacać. Wiadomo, że koń do ambitniejszej rekreacji nie powinien pracować tak jak zwykły szkółkowicz i odbywać 3 treningi skokowe dziennie albo skakać 6 razy w tyg. Moim zdaniem najsensowniejszą opcja jeżeli ktoś na prawdę chce się rozwijać to poszukanie konia do współdzierżawy i znalezienie trenera.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
12 czerwca 2015 10:26
Serpentalise o Leszku Mazurkiewiczu słyszałam dobre opinie. O jego koniach też 😉

Moim zdaniem opcja dzierżawy też jest najlepszym pomysłem.
Hegemonia   Grunt to konik polny :)
12 czerwca 2015 11:18
moim zdaniem Equi.dream utrafiła w dychę. noo... 1/2 dychy...

bo wciąż uważam, że druga strona medalu jest taka, że nie każdy, komu się wydaje, że dorósł do "ambitnej rekreacji", dzierżawy czy własnego konia jest rzeczywiście na to gotowy. Sankaritarina słusznie zauważyła, że jeźdźcy często są oszukiwani przez byle jakich instruktorów. No i patowa sytuacja - jak powiedzieć takiemu delikwentowi, że jeśli poprzedni instruktor nauczył go zagalopowania na cmoknięcie, to znaczy że nie powinien w ogóle wychodzić na ujeżdżalnię w roli instruktora? Ja zwykle uciekałam do bezczelnego nieco wybiegu "oki, to na tamtych koniach było tak, a na moich jest inaczej", po czym powoli tłumaczyłam jak być powinno. ale selekcja naturalna powinna eliminować takich instruktorów, a nie powodować, że zieleniny kupują konie.

Powiem szczerze, że z perspektywy właściciela konia temat współdzierżawy/dzierżawy nie wygląda wcale tak super, jak ze strony współdzierżawcy 😉. Zwłaszcza w dzisiejszym czasie oszukanych młodych jeźdźców, którzy nie chcą stracić fortuny na realizowaniu swojego hobby 😉. (chociaż teraz mam super dziewczynę do kobyły i oby tak było jak najdłużej 🙂. )

I myślę też, że całe dorabianie filozofii w tym temacie jest zbędne.
Ktoś jest w stanie polecić, porządną, godną zaufaną stajnię rekreacyjną w Żorach? Koleżanka z pracy (zupełnie niekońska) pyta - jej córka chciałaby zacząć jeździć, więc szukają czegoś rozsądnego. To nie moje tereny, a obiecałam pomóc, skoro już jest na tyle rozgarnięta, że chce, aby dziecko od początku było uczone "właściwie" 🙂
Nie wiem tylko, czy w moim przypadku opcja dzierzawy ma sens ze względu na to, że w Częstochowie będę tylko 2 lub 3 miesiące 🙁  Ale powiem , ze mnie zmartwiliscie. Myślałam, że od czasu kiedy przestałam jeździć sytuacja trochę się poprawiła ;(
Chainsy stricte w Żorach to chyba nie ma  takowej stajni.  Może Orzesze,Borynia?  spróbuj uderzyć w te strony  😉
iskierkowa Dzięki, będziemy szukać  :kwiatek:
Gdyby ktoś tu jednak coś wiedział o stajniach z takowych okolic, nadal chętnie poznam opinie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się