Kupno konia

Smok10 swoje (miejsce) znam, naprawdę  😉 fajnie po długiej dyskusji dojść do wniosku, że w sumie wszystko się zgadza  😉 z tym, że aby nauczyć się czegoś od doświadczonego konia, i tak trzeba trenera, który wsiądzie i skoryguje. Im lepiej zrobiony koń, tym lepszy musi być trener, by go na tym poziomie utrzymać i kółko się zamyka. Każdy na danym poziomie potrzebuje czego innego. I tego się trzymajmy.
Smok10  Każdy na danym poziomie potrzebuje czego innego. I tego się trzymajmy.


Zawsze trzymajmy się trenera im lepszy tym lepszy  😉 🤣
Smok10 pewnie, droższe zawsze było lepsze.
Smok10 pewnie, droższe zawsze było lepsze.


No tu mamy jednak rózne zdania . Są rzeczy na których można oszczędzać i są takie na których nie warto  😉
Trochę tu ironizuję. Piszę z perspektywy osoby, która faktycznie inwestuje, ile może. Rzeczywiście nie wszyscy tak robią.
Tak w ogóle czytając to forum nie wiem, czy są jeszcze rzeczy, na których można oszczędzać, skoro dla niektórych nawet nieprzykładanie większej wagi do ubioru jest wielkim faux pas.
Ja Ci powiem, że ubiór mam gdzieś, liczy się dla mnie komfort konia a nie jakieś tam moje szmatki na nim  🤣
Czy mam kolorystycznie dopasowane bryczki i czapraczki to mi to wisi,  a tym bardziej mojej  koninie  😉
Ładny offtop się zrobił  😀
A no  😀iabeł:
Ładny offtop się zrobił  😀


To nie off top tylko prawda. Jeździectwo to elegancki sport i wymaga się odpowiedniej kultury. Co prawda zaczynamy do tego dorastać ale jeszcze długa droga przed nami. Brudny koń i jeździec w łachmanach to nie mój obrazek  😤

Miło się ogląda zawodników w eleganckich strojach , konie zadbane   ,wyczyszczone ,zaplecione  i nie uważam tego za szpanerstwo , a raczej odwrotnie . Kiedyś mieliśmy tradycje kawaleryjskie , ale w tamtych czasach gdyby żołnierz wyjechał na brudnym koniu czy w nieeleganckim stroju to przez tydzień czyścił by kible szczoteczką do zębów . Może niektórym by się to przydało. 😉
Smok10 to na czym można oszczędzić?
Smok10 to na czym można oszczędzić?


W SKO  🤣

P.S Nie uważam też że powinno się publicznie piętnować jakies dziewczynki( często bywało na forum ) bo mają tysiąc kolorowych czapraczków i tony preparatów dla koników o ile w ślad za tym idzie takie samo dbanie o konia jak i o jego ekwipunek.  Powiem że obszarpańców na koniach nie toleruje bo nie pasuje mi to do elegancji jeździectwa.  😉 A już w sporcie to podstawa.
Ta, jeszcze ZUS i OC.
Tak serio, pozostawiając skrajność w postaci obszarpańców, estetyka i markowość szmat wszelakich w mojej opinii jest na ostatniej liście rzeczy, w które należy inwestować posiadając konia. Chyba znowu czegoś nie rozumiem.
Jeździectwo jest sportem przede wszystkim towarzyskim a nie eleganckim ( allegro prawdę Ci powie  😁 ) Ja rozumiem, że na zawody trzeba być eleganckim, ale jak ktoś na co dzień śmiga po lasach w niedopasowanym  (ale w schludnym ) stroju do rzędu jeździeckiego to chyba nie dramat co ?  😉
Dramat ? Nie , jeżeli schludny to dlaczego gorzej jak się nieraz patrzy na obszarpańców a to juz lekki  obciach. 🤣 To tak jakby grać w golfa w drelichu roboczym z petem w ustach . Niby gra jak gra i to jeszcze w szczerym polu !,  😉 Z drugiej strony jak ktoś nie ma szacunku dla siebie to i trudno żeby miał dla konia .  😉

Można i tak  😎
[img]https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSlZGnMj1ZuoqcGtDrcVsW98zI2XZY8QUIK9FKpGW5hQ8tINhbqHw[/img]

A można i tak

E tam, wymysł jakiejś nowej wchodzącej  ery  😉
anai, dziękuję bardzo! Faktycznie ten przypadek mi się omsknął w wyliczance: gdy nie ma kasy/czasu na regularne starty na ZO/CSI, a chce się mieć frajdę i wyzwanie, to fajny młody koń jest ok.

lillid, niby tak, niby nie każdy ma ambicje. Tylko dlaczego wkrótce taki płacz i zgrzytanie zębów (nie szkodzi, że czasem tylko do lustra, a na co dzień cheese), że x ciągle ode mnie lepszy, bo ma lepszego czyt. bardziej doświadczonego, starszego, pewnego konia?
[quote author=Smok10 link=topic=1647.msg2372712#msg2372712 date=1433802518]
Dramat ? Nie , jeżeli schludny to dlaczego gorzej jak się nieraz patrzy na obszarpańców a to juz lekki  obciach. 🤣 To tak jakby grać w golfa w drelichu roboczym z petem w ustach . Niby gra jak gra i to jeszcze w szczerym polu !,  😉 Z drugiej strony jak ktoś nie ma szacunku dla siebie to i trudno żeby miał dla konia .  😉



To nie fer, dodałeś foty po moim poście  🤣
halo mi akurat takie przemyślenia nie grożą. To dość niezdrowe, zgrzytać zębami bo ktoś na "lepszym" rumaku szybciej progresuje. Na pewno za młodego konia nie powinna się brać osoba, która nie wie, z jakim ryzykiem i kosztami się to wiąże. Tak jak anai, można się przecież realizować w ten sposób.Tylko trzeba wiedzieć, czego się chce.
halo  Tak jak anai, można się przecież realizować w ten sposób.Tylko trzeba wiedzieć, czego się chce.


Szczerze mówiąc,  to ja sama,  mimo ponad 20 letniego  stażu  jeździeckiego i regularnych startów  na poziomie 130/135  miałam  pietra  kupować  młodziaka, wcale  nie  byłam  pewna,  czy dam  radę.  I gdyby  nie trenerka,  na pewno  miałabym  problemy.   Co do finansów,  ja w młodego  wkładam  dużo  więcej  kasy niż w starszego  (regularne treningi  plus  bardzo regularne  starty  to kupa  kasy ).


No , tylko jest jeden problem z tymi młodziakami. Rzadko biorą się za to  ludzie którzy są świadomi tego co robią i mają po 20 lat stażu jeździeckiego, dodatkowo wieloletnie starty w wysokich konkursach , a i to mają pietra i nie wiedzą co z tego wyjdzie  🤣 A potem płacz i zgrzytanie zębów.  🙄

P.S Ja nie mówię że się nie da , tyle że trzeba to robić z głową ,a już na pewno nie oszczędzając na trenerze zwłaszcza przy braku doświadczenia i umiejętności . 😉

ja mogę powiedzieć tylko jedno najważniejsze konia zbadać przed kupnem...młody, starszy nie ma różnicy, chyba, że ktoś lubi ryzyko i ewentualny zakup kota w worku nie jest dla niego problemem  🏇
No , tylko jest jeden problem z tymi młodziakami. Rzadko biorą się za to  ludzie którzy są świadomi tego co robią i mają po 20 lat stażu jeździeckiego, dodatkowo wieloletnie starty w wysokich konkursach 

Znów się z tym nie zgodzę. Lewiccy, Bobiki, Zagor, Skrzyczyński, Milczarek, Lusina,... wszyscy jeżdżą również na młodych koniach a im raczej doświadczenia , stażu i startów nie umniejszysz?
_Gaga, nawet jeśli jeżdżą na 3,4 latkach to to jest maks kilkadziesiąt osób w PL, nic wobec powszechności zjawiska kupowania sobie zielonych koni. Czyli - rzadko.
[quote author=_Gaga link=topic=1647.msg2374233#msg2374233 date=1434021628]
No , tylko jest jeden problem z tymi młodziakami. Rzadko biorą się za to  ludzie którzy są świadomi tego co robią i mają po 20 lat stażu jeździeckiego, dodatkowo wieloletnie starty w wysokich konkursach 

Znów się z tym nie zgodzę. Lewiccy, Bobiki, Zagor, Skrzyczyński, Milczarek, Lusina,... wszyscy jeżdżą również na młodych koniach a im raczej doświadczenia , stażu i startów nie umniejszysz?
[/quote]

Gaga - Nie jeżdżą , tylko produkują młode konie . Po to żeby mieć co sprzedawać , za co żyć i za co startować na starszych i doświadczonych koniach. Co nie zmienia faktu że jak jakiś im podpasuje to zostawiają sobie żeby mieć następców do startów w wysokich konkursach. Nie napisałem ani słowa ża tak nie powinno być , bo nie oni jedni na to wpadli. Są zawodnicy mniej znani czy młodzi którzy pracują na takich samych zasadach. Ale jak napisała Halo , to kilkadziesiąt może nawet sto kikladziesiąt osób w całym kraju ,które się na tym znają i wiedzą co robią i jak robią .

Problem który poruszyłem dotyczy setek tych którzy też tak chcą i to robią tylko , nie wiedzą jak , nie mają umiejętności , pojęcia ani doświadczenia , a nawet nie chcą korzystać z wiedzy trenerów czy robić te konie pod ich okiem. Lepiej śamemu ! 🙄 😉
Smok10, ale nikt tutaj nie pisze nic o tym, że człek co pierwszy raz konia widzi ma brać się za pracę młodzikiem 😉 Nie rozumiem, dlaczego ciągle powołujesz się na wielkich sportowców. Jazdy konnej nie uprawiają sami ludzie z ambicjami na starty w C  🤣 Uważam, że osoba, która ogarnia temat, ma co najmniej kilkuletnie doświadczenie i ogarniętego trenera może konika do lasu/ambitnej rekreacji/małego sportu ułożyć. Znam parę osób, które wielkimi szportoffcami nie są, a dobrze ułożyły sobie konia. Naprawdę, jeździectwo to nie tylko wysoki sport. Gdyby tak było, to konie moglibyśmy podziwiać już tylko w książkach na obrazkach  😅
Smok10, ale nikt tutaj nie pisze nic o tym, że człek co pierwszy raz konia widzi ma brać się za pracę młodzikiem 😉 Nie rozumiem, dlaczego ciągle powołujesz się na wielkich sportowców. Jazdy konnej nie uprawiają sami ludzie z ambicjami na starty w C  🤣 Uważam, że osoba, która ogarnia temat, ma co najmniej kilkuletnie doświadczenie i ogarniętego trenera może konika do lasu/ambitnej rekreacji/małego sportu ułożyć. Znam parę osób, które wielkimi szportoffcami nie są, a dobrze ułożyły sobie konia. Naprawdę, jeździectwo to nie tylko sport. Gdyby tak było, to konie moglibyśmy podziwiać już tylko w książkach na obrazkach  😅


szkoda że nie ma opcji "lubię to" 😉
Smok10, a jak kupi młodego konia to trener magicznie znika?  👀
Żeby nie było, ja też doradzam kupić konia profesora ;P


To się określ. Bo zmieniasz zdanie w zależnośco od tego z kim dyskutujesz.  🙄 😎 Szukasz lajków czy poklasku  🤣

W sumie to ja jestem za , po co się certolić z robotą koni i ich utrzymaniem kiedy można sprzedawać surówki amatorom i niech sobie robią .

Tzw. Jeździecki zestaw ,, zrób to sam ''  😁 😁 😁 Czyli . Surowy koń i podręcznik do nauki jazdy  😁 😁 😁 + Faktura płatna z góry , potem może być nieegzekwowalna  😂
Nie zmieniam zdania  😉 Sama, osobiście, kupiłabym profesora i też poleciłabym zakup tak owego. Gdzie ja doradzam zakup młodzika?  Po prostu stwierdzam, że przesadzasz. Nie widzę nic złego w tym, że osoba, która nigdy nie startowała C, ale też zielona nie jest, kupuje sobie młodego konia. Jeździectwo sprowadzasz tylko do wysokiego sportu, jako jedynej słusznej drogi. A tak nie jest. Nie widzę, żebym gdzieś niejasno określiła swoje stanowisko. Jedno nie wyklucza drugiego. To, że polecam żelki, bo sama je lubię, nie oznacza tego, że zabraniam komuś upiec ciasto, bo nie wygrał kulinarnego szoł.  I nie szukam lajków ani poklasku. Szukam ludzi, którzy będą mieli na tyle otwartą głowę, żeby zrozumieć, że nasz jeździecki światek to nie tylko wysoki sport i nie argumentują wszystkiego 'bo ten i ten sławny tak robi'. A wiesz czego najbardziej poszukuję? Ludzi, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem. Cóż, Tobie nie wyszło. Jak uparty tłuczesz, że propagujemy sprzedawanie młodych koni ludziom, którzy nic nie wiedzą. Ale wszyscy mówią o osobach z kilkuletnim doświadczeniem, znających się na rzeczy, którzy niekoniecznie chcą startować w C. Żeby skomentować jakąś wypowiedź trzeba ją przeczytać, może zaczniesz stosować tę metodę?  🤣

Za to jeśli Ty szukasz lajków, to od tego jest fejsbuk 🙂 Tam zaczepki rodem z gimnazjum są bardzo mile widziane 🙂
W ogóle nie sprowadzam jeździectwa do sportu , tylko do doświadczenia. I cała rozmowa dotyczyła tego że biorą się za to ludzie bez doświadczenia , a to jakie ludzie mają doświadczenie czy jeżdżą C jak to napisałaś czy zjedli zęby na pracy z końmi , choc robili je do rekreacji to nie ma żadnego znaczenia. Chodzi o wiedzę i umiejętności a nie o to czy sportowe czy rekreacyjne .
Tobie od razu moje wpisy kojarzą się ze sportem. To że sportowcy mają dużą wiedzę , umiejętności i doświadczenie dla ciebie i tobie podobnych jest wyznacznikiem tego że robia konie tylko do sportu. A tym czasem dla nich klient to klient , będzie chciał dobrze zrobionego konia do zabawy w terenie to mu zrobią i sprzedadzą , ważne żeby klient zapłacił i był zadowolony. 😉
Taaa... To, że młody koń wychodzi ze stajni zawodnika nie znaczy, że on go robił, moze nawet nigdy na nim nie siedział... Już widzę klasowych zawodnikow chetnych do ryzykowania swojego zdrowia i wsiadania na surowe konie. Od tego mają ludzi, ktorzy wiedzą co robią a czasem są to tacy, ktorzy nie wystartowali w nawet jednych zawodach. Kiedy kon jest ogarnięty i obiecujący zaczyna na niego wsiadac zawodnik i robic więcej, jesli nie jest obiecujacy idzie na sprzedaz. Zajeżdzanie i późniejsza praca z mlodym koniem to dwie rozne bajki.
A jaka to różnica ,czy konia robi zawodnik czy konia dla zawodnika przygotowuje jego doświadczony berajter ? 😲 każdy ma tylko 2 ręce a doba 24h. Tak pracuje cały świat. Trzeba mieć pracowników ,bo inaczej się zatyrasz.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się