Interpretacja zdjęć- koń+jeździec :)

Gaga nic nie mylę w Hiszpani tak układano konie za nim powstały Lipicany które są notabene krzyżówką Andaluzów z Arabami a Wiedeński dwór posługiwał się etykietą dworską hiszpańską łącznie a ujeżdżeniem koni dla potrzeb dworu. Stąd w Wiedniu Spanish Rejzen Schulze
Facella   Dawna re-volto wróć!
17 czerwca 2015 17:20
Co Ty chrzanisz, jakie araby? 🤔
"Rasa [lipicańska] powstała z rodzimych koni Karster krzyżowanych z końmi hiszpańskimi i neapolitańskimi." źródło
Niesobia- Jeden z największych trenerów przełomu XIX i XX wieku, James Fillis pracował w zasadzie wyłącznie z końmi xx. Za wyjątkiem Markira, który był czystej krwi angloarabem. Uważał te konie za najlepsze do ujeżdżania Wysoką Szkołą. Z końmi PRE rzeczywiście nie miałem do czynienia, dlatego napisałem "być może". Ale koń, który realnie był na codzień wykorzystywany do pracy przez pastuchów, a w niedzielę do walki z bykiem musi mieć szybkie reakcje, mocną psychikę i dużą dozę samodzielności.
Dobra, kończę już 🚫
byzydura, te konie nie były używane przez pastuchów, bo ich nie było na nie stać. Głównie korzystano więc z usług krów  😉
PRE miały stanowić trzon hiszpańskiego wojska i umożliwiać rodzinie królewskiej podróżowanie po półwyspie. Stąd taka a nie inna budowa tych koni.

ale fakt, powstał już srogi offtop, także już cichnę
Niesobia- Jeden z największych trenerów przełomu XIX i XX wieku, James Fillis pracował w zasadzie wyłącznie z końmi xx. Za wyjątkiem Markira, który był czystej krwi angloarabem.
Dobra, kończę już 🚫


yyy, a co to za rasa, 'czystej krwi angloarab'?
fender, xxoo - angloarab czystej krwi. Bez domieszki "czarnego rodowodu". Tabliczka czerwono-niebieska.
Facella, w hodowli Lipicanow byly uzywane ogiery i klacze Arabskie.
fender, xxoo - angloarab czystej krwi. Bez domieszki "czarnego rodowodu". Tabliczka czerwono-niebieska.


ale chodzi mi o nazewnictwo, mówi się właśnie 'czystej krwi'? Bo ja jestem przyzwyczajona, ze 'czysta krew' to araby po prostu.

Majorowa - jasne, były użyte araby, ale nie można powiedzieć, że Lipican to 'pół Andaluz, pół Arab'.
Facella jak przeczytasz coś więcej  jak  Wikipedia to pogadamy.  Co do dalszej dyskusji na temat koni PRE i innych ras  dawnych to temat bardzo ciekawy i z wieloma niuansami ale nie koniecznie  w tym wątku . Może trzeba by stworzyć osobny Ps. według mojej wiedzy trochę stare nazewnictwo bo dzisiejsza genetyka udowadnia że jest inaczej , ale tradycyjnie oo koń czystej krwi powstały w naturze bez dolewu krwi innych ras, xx  koń pełnej krwi wyhodowany przez człowieka  jako rasa zamknięta dolew innej krwi nie jest uznawany, buce Angole nic już nie można innym koniem poprawić .Większość dzisiejszych koni gorąco krwistych i zimno krwistych w większym lub mniejszym  stopniu są końmi albo xx albo oo albo xo albo  xxoo. A lipican to xo
fender, no pewnie, ze nie. Arabow uzywano zdaje sie w XIX wieku.
Facella   Dawna re-volto wróć!
17 czerwca 2015 21:06
Podparlam się Wikipedią, bo nie pamiętałam nazwy tej rodzimej rasy.

Majorowa, ale to była krzyżówka pre-oo? Raczej nie.
"Rasa [lipicańska] powstała z rodzimych koni Karster krzyżowanych z końmi hiszpańskimi i neapolitańskimi." źródło
A w każdym z w/w koni do uszlachetnienia hodowli w mniejszym lub większym stopniu użyty był oo.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
17 czerwca 2015 21:27
Ogier Siglavy, ktory zapoczatkowal jedna z lini hodowlanych byl czystej krwii Arabskiej. Przez pewien czas uzywano klaczy Arabskich do uszlachetnienia rasy.

Dopiero teraz dokladnie przeczytalam wypowiedz fender o pochodzeniu rasy. No racja, raczej ciezko nazwac Lipicany krzyzowka PRE-Arab. Zwaracam honor. Ale chyba odbieglismy od tematu.

EDIT: literowka
Jeszcze co do nazewnictwa- w języku angielskim mamy "Thoroughbred" czyli xx, inne rasy czyste to "Purebred"czyli "czysta krew"
Po francusku xx, arab i czysty angloarab to "Pur sang" czyli po naszemu "Czysta krew"
Po niemiecku zaś jw to "Vollblut" czyli po naszemu "Pełna krew"
Interpretacja zdjęć na całego...
Mam nadzieję, że to już koniec ot.
fender, Zwoliński: W Polsce i we Francji angloarab kwalifikowany jest jako czysta krew.
Julie, lubię to... 🤔
Dla Julie to jest ,,Szał '' Podkowińskiego. A resztę revoltowiczów proszę o interpretacje dosiadu w ramach rozrywki i żartu 😀iabeł:
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
18 czerwca 2015 16:26
niesobia, jest taka niepisana zasada, że zdjęć bez kasku się nie interpretuje  😀iabeł:
Sory  ale ja i Podkowiński o niej nie słyszeliśmy 😉
I tym sposobem dowiedzieliśmy się, czemu Podkowiński zaatakował nożem swój obraz 🤣 Po prostu olśniło go, że namalował amazonkę bez kasku!
Czyli Podkowiński znał tę zasadę tylko ja taki tuk nie oświecony 🙇
Pani stosuje się do wskazówek Ksenofonta, który radził, aby w skoku objąć konia za szyję  😁
Facella   Dawna re-volto wróć!
18 czerwca 2015 22:10
Trochę widłowy dosiad, to by się przydało skorygować. Strój do jazdy niebyt odpowiedni, a brak kasku to już karygodny. Koń wywala język, trzeba sprawdzić dopasowanie oglowia, chociaż może też być problem z zębami.
Moje zdanie jest takie ,że może i pani bez kasku i dosiad daleki od ideału ,ale widać że jeździectwo sprawia pani wielką przyjemność.Oczywiście jeździectwo w  stylu naturalnyn  😉
To ja sie wtrące, że ujeżdzony pod siodło to on jest raczej dalece od ideału  👍
Nie to taki szkółkowy tuptuś
niesobia, Nie kumam Twojego toku myślenia. Ani skojarzenia mojego zdjęcia z "Szałem", ani tego że pomyślałeś, że nie znam. Moja reakcja samymi emotikonami " 🤔 😵 🤔wirek: " miała oznaczać, że nie widzę podobieństwa, a nie, że nie wiem o co Ci chodzi.

Czy jest na sali moderator?
Taki fajny wątek był... 🙁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
20 czerwca 2015 00:11
No był, ale ktoś ma chyba problemy ze sobą, w związku z czym się tu musi uzewnętrzniać.
Szkoda, że minie dużo czasu nim ktoś znów się odważy wrzucić fotki =(
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się