Jakie pasze dajecie swoim koniom?

_Gaga, to lepiej dawać całe ziarna kukurydzy niż takie zmielone?
Euphorycznie, wystarczy 25 ml, jeśli w robocie zabraknie energii z czasem możesz pomyśleć o gniecionym jęczmieniu.
Caira, wstawiłaś link do kiszonej kukurydzy. Kukurydzy w całości nawet nie można podawać. Jedynie gniecioną. Mocno zmielona może powodować kolki.
Kukurydza jest paszą wysokoenergetyczną, wysokobiałkową, generalnie średnio polecaną dla koni, ale to Ci już chyba pisałam...
Gaga,  z kukurydzą jedna nieścisłość w Twoim poście - kukurydza ma mniej białka niż owies czy jęczmień za to dużo skrobi i tłuszczu.
Z kukurydzą jest ten problem, że jest mega podatna na rozprzestrzenianie się w niej grzybów. Z doświadczenia wiem, jakie skutki niesie zatrucie mykotoksynami i w życiu nie podawałabym koniowi kukurydzy, co do której nie ma pewności, jak była przechowywana. Wszelkich śrut kukurydzianych, płatków itp także nie. Dopuszczam kukurydzę tylko w paszach, przetworzonych termicznie i przygotowanych do przechowywania.
anai dzięki  :kwiatek:
_Gaga, nie podaje kukurydzy jako podstawowa pasze dla koni, każdy kon dostaje mała garstkę do posiłków. Muszę przyznać, ze swietnie działa na sierść, konie niesamowicie sie błyszczą no i wyszły im "jabłka" na całym ciele.

Przy okazji. Polecacie pasze energetyczna Sukces? Potrzebuje bardzo energetycznej paszy bez owsa, ktoś cos? 😉 (w zeszłym roku podawałam Besterly Dynamix, niestety efektów nie było)
apropo kukurydzy, na jesieni przed zbiorami zdarza Wam się podawać świeże kolby "prosto z pola" ?

edit: chodzi mi oczywiscie jako dodatek i urozmaicenie bardziej niż jako pasza
BUCK   buttermilk buckskin
31 maja 2015 09:59
Alicja  🙂 podawalam, koń nie odmawiał 🙂 po otwarciu worka zapach jabłek 🙂 żadnych niepożądanych efektów nie było, ale czy było WOW nie powiem, bo nie była to jedyna pasza w tym okresie, jako że był to zimowy dodatek do wysłodków z otrębami i z sieczką  🙂  🙂
_Gaga zamówiłam właśnie Chevinal Plus i żeby to podać trawoklki light z pro linen.
Ile tych kulek mogę dać?  👀 Raz dziennie chciałam, żeby chevinal podać.  😁
Euphorycznie, nie wiem, nie znam tych trawokulek.... pewnie z... garść?
anetakajper   Dolata i spółka
12 czerwca 2015 09:21
_Gaga zamówiłam właśnie Chevinal Plus i żeby to podać trawoklki light z pro linen.
Ile tych kulek mogę dać?  👀 Raz dziennie chciałam, żeby chevinal podać.  😁



Ja miałam te trawokulki. Ja zawsze namaczałam. 3l na łeb namokniętych. Nie podaje je z innymi paszmi tylko same 😉

Ale lepsze trawokulki są z epony  😉
anetakajper trzeba je podawać namoczone?  👀
anetakajper   Dolata i spółka
12 czerwca 2015 10:01
No niby nie trzeba, ale z 1 litra suchych robi się z 3-4 litry mokrych.Ja nie chciałabym tego podać na sucho wiedząc, że tak to napęcznieje w żołądku 😉 To pęcznieje w 10-15 min. sama sprawdż 😉 Podaje do tego witaminy, elektrolity itd... koryta puste 🙂 A konie myslą że to wspaniały słodki owies hahaha

A litr to miarka? Ile zalewasz? Może przez noc leżeć?
Bo jesli nie to chyba będę je na noc z chevinalem dawać bo rano srednio jest czas żeby czekać.
asds   Life goes on...
12 czerwca 2015 15:14
Ktos może podaje Musli z Pro Linen?  Jakie wrażenie?
maliniaq   Just do your job.
14 czerwca 2015 12:06
SARACEN Show Improver Mix można podawać roczniakowi? Czy lepiej celować w coś innego? Mam okazję kupić tą paszę po fajnej cenie, tylko nie jestem pewna, czy byłaby wskazana dla niepracującego dzieciaka 😉
asds Ja kupiłam właśnie pierwszy worek muesli z Pro Linen, rudej smakuje bardziej niż to z Marstalla, jak dla mnie nawet pachnie lepiej, a i cena zachęcająca 😉
SARACEN Show Improver Mix można podawać roczniakowi? Czy lepiej celować w coś innego? Mam okazję kupić tą paszę po fajnej cenie, tylko nie jestem pewna, czy byłaby wskazana dla niepracującego dzieciaka 😉


Słyszałam, że to mocno energetyczna pasza, więc ja roczniakowi bym nie podawała.
Show Improver to nie jest pasza energetyczna.

Porównałam skład Show i Level Grow Mix (dla młodzieży), obie Saracena.
Show / Grow
tłuszcz 6.9% / 6,5%
Białko 12,7 % / 14%
Włókno 13 % / 13.5%
Energia Strawna 12,8 % / 12.3
Skrobia 23 % / 17%
witamina A 10.000 IU/kg / 16.000 IU/kg
D3 1.000 IU/kg / 2.100 IU/kg
E (E-Max Ester ) 120 IU/kg /
Se 0,55 mg/kg / 0,57mg/kg

Grow zawiera jeszcze wapń, mniej skrobi i więcej białka, które jest tutaj raczej kluczowe  😉
SARACEN Show Improver Mix można podawać roczniakowi? Czy lepiej celować w coś innego? Mam okazję kupić tą paszę po fajnej cenie, tylko nie jestem pewna, czy byłaby wskazana dla niepracującego dzieciaka 😉


Polecam Level Grow. Na tej paszy jest moja 4ro latka. w przeciągu pół roku z konia wyglądającego jak z interwencji (sama skóra a i kości) zrobił się piękny koń.

Pialotta

Show improver nie daje goracej głowy, więc konie mają po nim "zdrową" energię.
skarmiałam 7latka z bujną wyobraźnią przez rok improverem i nadmiarów energii nie zauważyłam, koń był w sam raz a do tego pięknie wyglądał.
😵 Klucha nie chce trawokulek.
Mokrych, suchych nie ważne, nie i już no chyba, że z ręki.
Jutro przywożę Chevinal - jak to nie pomoże to klops.  😂
maliniaq   Just do your job.
16 czerwca 2015 21:44
Dzięki za rady, Improvera wykupili mi sprzed nosa, więc będę celować zgodnie z radami w coś w typie Level Grow  😉
Ja również i zdecydowanie polecam Level Grow.
Ktos może podaje Musli z Pro Linen?  Jakie wrażenie?


Karmię tym na zmianę z ich granulatem od jakichś 7 dmiu miesięcy. Jestem bardzo zadowolona. Jedyna pasza na którą ruda nie wypięła się ani razu i wygląda teraz super 🙂
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2363540#msg2363540 date=1432485356]
Kukurydza jest paszą wysokoenergetyczną, wysokobiałkową, generalnie średnio polecaną dla koni, ale to Ci już chyba pisałam...
[/quote]

Doczytaj proszę zanim zaczniesz pisać głupotki... kukurydza jest paszą wysokoenergetyczną, NISKObiałkową, polecaną dla koni, jednak raczej jako dodatek a nie podstawa.
Ostatnio dorwałam artykuł w świecie koni na temat karmienia kukurydzą i generalnie to co krąży na jej temat, to bujdy na resorach.
Ramires, ten post został już przecież skorygowany, po co robić to ponownie?
I tak kukurydza jest paszą energetyczną niskobiałkową (max 9,5% białka dla porównania owies ma ok 15% białka). Nie wiem co "krąży" na jej temat 😉
Asds ja karmie musli z pro -linen. Pachnie pięknie, bardzo naturalnie i świeżo. Kon wcina i widać ze mu smakuje. Rano dostaje zamiast części owsa wymieszane 1:1 z ich granulatem bo został mi worek a już nie mogłam się doczekać tego musli tak mi się podoba zapach 🙂 jako trzeci posiłek dostaje wyslodki z lucerna i odrębami pszennymi, suplementy, oraz pół miarki musli. Wygląda super a przy tym nie daje jej na głowę jak po musli(noby nie energetycznych a i tak ją roznosilo... -.-)innych firm 🙁
Jakbyś mieszkała w Poznaniu to bym Ci podrzucila trochę bo dostałam przy okazji kupna innej paszy próbki ale do Wa-wy za daleko  😜
Na temat trawokulek Pro-linen nie mam dobrego zdania, w worku "kulek" było 70%, reszta to "sieczko-pył". Myślałam, że jakiś kiepski worek mi się trafił, więc zamówiłam drugi raz i było to samo. Generalnie daję trawokulki na mokro, więc sieczko-pył nie powinien mi przeszkadzać, jednak czasami daję garstkę dodatkowo do posiłku na sucho i wtedy już sieczko-pył przeszkadza.
Polecam natomiast trawokulki Hippolyta i Marstalla. Ktoś wspomniał o trawokulkach Epony - je też mogę polecić.
Spillers Senior Maintenance

jak podawać ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się