Nasza twórczość fotograficzna cz. II

Facella   Dawna re-volto wróć!
21 czerwca 2015 20:12
Lena, oj jak ja bym chciała takie robić  😍

edit:
Ostatnie zawody pod znakiem nie tylko szerokiego kąta, ale też portretu i paru szczegółów, jeszcze muszę to poćwiczyć. Nigdy nie byłam dobra w detale.
[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/1660534_851779384904693_1369824906705395025_n.jpg?oh=8fa594d0aaca17de0de85082b9e1f496&oe=561F0A44[/img]

[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/11402662_853100031439295_540190404024441135_n.jpg?oh=2cff0838fe537e8840863c154a0b165b&oe=5633548B[/img]

Portret, który bardzo lubię. Wrzucam w linku, bo jest chamski znak wodny: klik
szemrana, zdjęcia nie chcą się wyświetlić  🙁
a teraz ??  😡
madmaddie   Życie to jednak strata jest
22 czerwca 2015 22:09
teraz widać, super zdjęcia! co Ci tak pięknie maluje tło? 🙂
helios 85 mm f 1.5
a teraz jest szał  😜
Piękne zdjęcia, a 3 ostatnie są po prostu magiczne!  😍
Dziękuję 🙂

Helios lubi obiekty w cieniu a padające zza obiektu światło rozbija, zakręca, obraca, rozmywa.
Trudny jest ale jak już człek coś utrafi, to sam robi resztę "roboty".
Świetne foty! Bokeh nawet spokojny, jak na Heliosa 😉

Z ciekawości - jakie mocowanie?
Przejściówka do canona. Z potwierdzeniem ostrości co niby ułatwia celność a w praktyce bywa z moją celnością różnie
Kurczę, musze się wybrać pokombinować z moim Heliosem, bo robiłam nim tylko raz i przez to dalej go nie ogarniam. 😡
szemrana, kupiłaś go czy pożyczyłaś? Ja sobie cały czas powtarzam, że wcale nie potrzebuję kolejnego obiektywu. Wcale 😉
Piękne kolory, niesamowicie nasycone, w tle lobelia? Ja jestem przyzwyczajona, że mi analogowe szkła właśnie kontrast i saturację mocno obniżają.
juliadna   siwek czarnogrzywek <3
23 czerwca 2015 12:42
szemrana piękne! Ja cały czas sobie mówię że nie potrzebuję takiego obiektywu.. mimo ze za każdym razem jak widzę "jego zdjęcia" to od nowa zaczynam rozważania..

Mam moje jedno..

flygirl
Ja też jeszcze go średnio ogarniam.
Mam trochę podpowiedzi od mojej przyjaciółki, która tym obiektywem bawi się od 2 czy 3 lat.
Gdybyś miała pytania to chętnie podpowiem co wiem.

Abre
Kupiłam. Znajomy, który troszkę handluje sprzętem foto przywiózl mi go z Ukrainy i sprzedał w bardzo rozsądnej  cenie,
Jak już  pisałam moja przyjaciółka robiła takim Heliosem zdjęcia.
Czasem miałam okazję pożyczyć od niej na trochę to cudeńko i pobawić się.
Oczywiście guzik mi wychodziło. Ale jak już się wstrzeliłam, to zdjęcia były miodzio 🙂
Przez ponad rok zastanawiałam się czy kupić.
Cena tych obiektywów trochę z kosmosu jest,  wiec jak się trafiła okazja kupić za parę stówek taniej, to długo nie myślałam.
W tle oczywiście lobelia 🙂

juliadna
ja chyba go też nie potrzebowałam  😁
Trudny dziad z niego. Nieprzewidywalny trochę. Może jak go lepiej ogarnę, to skuteczność mi się poprawi.

Twoje zdjęcie śliczne. Muszę koniecznie nauczyć się jak zrobić zdjęcia w takiej tonacji jak Twoje.
Bardzo ją lubię.

aaaaaaaaaaa ......No i ważna informacja dla nikoniarzy. Helios jest dostępny z fabrycznym mocowaniem do Nikona.
Do Canona trzeba dokupić przejściówkę z M42.



szemrana, jak masz chęć to nie powstrzymuj się przed opowiadaniem o heliosie, też chętnie poczytam!  :kwiatek:
To może zacznę od podlinkowania zdjęć mojej przyjaciółki i jej zdjęć Heliosem.
Tak naprawdę od tych nieśmiałych prób dorównania jej zaczęło się myślenie o tym obiektywie.

http://galeria.teresafoto.nazwa.pl/listopad-2011/kolce-liscie-i-patyki-czyli-jesien-z-heliosem/
http://galeria.teresafoto.nazwa.pl/listopad-2011/jesiennego-badylania-cz.2/
http://galeria.teresafoto.nazwa.pl/wrzesien-2012/wrzesniowe-kolory.../
http://galeria.teresafoto.nazwa.pl/marzec-2012/krokusowo/

Pisałam, że trudny jest. No bo jest......
Lubi cień i lubi, żeby działo się coś w tle. To mogą być promyki słońca, gałązki byle nie za daleko od głównego obiektu, bo robi się nijaka plama.
Sam fotografowany obiekt nie jest aż taki ważny.
Ważna jest też odległość obiektywu od głównego tematu. Nie za mała i nie za duża bo inaczej nie "kręci" tłem tak ładnie.
Mała głębia to też problem, bo byle "gibnięcie" o parę milimetrów i ostrość szlag trafia.
Chyba najtrudniejsze jest nauczenie się przy jakich odległościach od obiektu bokeh pięknie zagra.

Obiektyw rysuje miękko. Fajnie wychodzą portrety, bo świetnie maskuje niedoskonałości ludzkiej urody.
Najostrzejszy jest w centrum kadru. Po bokach kadru robi dziwne rzeczy 🙂 Może się okazać, że ktoś ma loczki mino, że ich nie ma w naturze.
Rozmywa, zakręca, rozmazuje. Z ostrością tylko ten środek jest ok.

Nie znalazłam jeszcze (nie czuję tego) odpowiedniej odległości obiektywu od postaci i tła żeby zakręcił tak, jak na tym przykładowym zdjęciu z sieci.
Wiem jednak, że da się nim poszaleć.
Widać jak miękko rysuje i co wyrabia z tłem, kiedy dostanie przebłyski światła.





edit.
Fatalnie robi się zdjęcia pod słońce. Trzeba uważać, żeby tego słoneczka nie złapał, bo pokazują się brzydkie bliki.
Szemrana, wow, niesamowity ten Helios. Czy to obiektyw tylko na aparatu pełnoklatkowe?
Facella   Dawna re-volto wróć!
23 czerwca 2015 16:59
Alice, nie.
Przez was mam ochotę odkurzyć swojego Heliosa  😵
ehh ja w tym obiektywie jestem zakochana od dawna  💘
Facella, ładne te zdjęcia, poprawne, ale w zasadzie tyle mogę o nich powiedzieć. Takie... bez szału akurat te dwa, ale to tylko moje zdanie 🙂
szemrana, na trzecim pięknie namalowane! Widać ogromną różnicę pomiędzy tym, a np. pierwszym - domyślam się, że o to chodzi, kiedy piszesz o "plamach"? Naprawdę rewelacja, mam nadzieję, że będziesz tu wrzucać dużo więcej zabaw z tym obiektywem 🙂

Żeby nie było pusto, wstawiam jedno z moich ulubionych. Bardzo lubię zawodników, którzy widocznie cieszą się po dobrych przejazdach 😁 I niezmiernie mi miło, bo to zdjęcie wylądowało jako zdjęcie w tle na prywatnym profilu tego pana 🙂
Facella   Dawna re-volto wróć!
23 czerwca 2015 17:18
Facella, ładne te zdjęcia, poprawne, ale w zasadzie tyle mogę o nich powiedzieć. Takie... bez szału akurat te dwa, ale to tylko moje zdanie 🙂

Bo detale to moja pięta achillesowa, którą postanowiłam trochę poćwiczyć 😉 chętnie poczytam wszelkie wskazówki co zrobić, żeby był szał 😉

Gratuluję, fantastyczne ujęcie! Też takich zawodników lubię, to jest takie miłe, jak oni się cieszą  😀
Dziękuję :kwiatek:

Ze mnie również żaden spec, ale w pierwszym chodzi chyba po prostu o kadr - jest bardzo popularny, klasyczny, oglądany wieeele razy. Wolałabym na przykład ciaśniej - coś w deseń detalu, np. widać bardzo dobrze żyłki i kolory są super, więc mam wizję cięcia pod okiem, żeby skupić uwagę odbiorcy właśnie tam. Oczywiście to tylko domysły, nie wiem, czy faktycznie dałoby to taki efekt czy niekoniecznie 🤣 Kwestia pobawienia się zdjęciem, jak masz duży rozmiar, to możesz popróbować różne formy 🙂
A drugiego po prostu nie czuję, generalnie jakoś takie zdjęcia niespecjalnie do mnie przemawiają. Ani światło nie zagrało, ani kolory... No nie wiem, nie moja bajka 😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
23 czerwca 2015 17:34
To jest prawie oryginalny kadr, więc mogę ciąć ile wlezie  😁

Coś takiego masz na myśli (załącznik)?
a ja "obrobiłam" właśnie następnego heliosa.

[img]https://lh3.googleusercontent.com/b-J9d7lA5yGMSBbKur5HMvqauN7c0MuvudM-ONaI-Xc=w850-h567-no[/img]
Facella, o, to już jest dla mnie dużo ciekawsze. Można polecieć jeszcze bardziej i uciąć pod okiem (nie nad), ciąć w kwadracie... Jeśli chcesz, możesz podrzucić mi większy rozmiar i podeślę Ci moje wizje 😀
Facella ooo dla mnie druga wersja tez ciekawsza  🙂
szemrana, może mnie odwiedzisz z heliosem 😉 też mam ogródek, coś w nim nawet kwitnie 😉
byłaby wreszcie okazja 🙂
A nawet bez przyjeżdżania - Tobie mogę pożyczyć 🙂
szemrana, ja to chyba wolę Twoje kwiatowe heliosy od podlinkowanych 🙂 Tam miejscami to już tego Turnera aż nadmiar  😀
A może zrobimy kiedyś stadny najazd na abre?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
23 czerwca 2015 21:28
szemrana, świetne kwiatki, super kolory!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się